Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά έχει κανείς εμπειρία από επικοινωνία με Ιταλία;
    Ψάχνω τον καλύτερο\οικονομικότερο τρόπο για να κρατήσουμε επαφή με φίλη που θα βρίσκεται Ιταλία για 5 μήνες περίπου. Τι επιλογές υπάρχουν; Από σταθερή τηλεφωνία εκεί, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι οικονομικό που θα συνέφερε να βάλει και να ενεργοποιήσω εγώ τις διεθνείς κλήσεις στη forthnet. Από πλευράς κινητής τηλεφωνίας νομίζω πως έχει ένα πρόγραμμα roaming η Vodaphone αλλά χρεώνει 80 λεπτά τη κλήση.
    Υποθέτω πως ο καλύτερος τρόπος είναι μέσω (βιντεο)κλήσης με Skype αφού υπάρχει laptop και smartphone αλλά τότε έρχεται το ερώτημα του ποια εταιρία/τύπο συμβολαίου θα ήταν καλύτερο να επιλέξει (αφού wifi φυσικά δεν πιάνει στο διαμέρισμα) και δεν έχουμε ιδέα τι παίζει. Δεν την ενδιαφέρει το downloading, μόνο λίιιγο βασικό browsing (νέα/emails) και skype (αν υποθέσουμε πως αυτός θα είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος).
    Έχεις κανείς καμιά ιδέα;
    Έβαλα το topic αναγκαστικά εδώ αφού δεν αφορά αποκλειστικά στα κινητά,σταθερά ή voip και επίσης παίζει και ο γενικότερος παράγοντας "επικοινωνία στο εξωτερικό".

  2. #2
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Περιοχή
    Bologna, Italy
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Infostrada
    για αρχή, skype, msn και τα διάφορα ανάλογα προγράμματα φαντάζομαι τα έχεις ήδη υπόψιν.
    Απο εκεί και πέρα μια ενδιαφέρουσα λύση(ίσως όχι η πιο οικονομική) που εφαρμόζω εγώ είναι το vodafone europe. Με 19ε πάγιο επιπλέον δε χρεώνομαι εισερχόμενες κλήσεις ενώ αυτός που με καλεί, με καλεί ωσαν να είμαι στην Ελλάδα. Τουτέστιν, με τα απεριόριστα προγράμματα της vodafone με καλούν δωρεάν ενώ εγώ πληρώνω μόνο το πάγιο του europe.
    Το αρνητικό του πακέτου είναι πως πρέπει να είσαι σε roaming vodafone IT (αλλιώς χρεώνεσαι ) + οτι το europe συνδιάζεται με τα οικονομικά προγράμματα μόνο και όχι τα Unlimited. Επίσης, οι χρεώσεις εξερχομένων είναι 0.22 λεπτά το λεπτό.
    Προσωπικά βολεύτηκα προς το παρών έτσι καθώς μιλάω αρκετά με Ελλάδα, την ώρα που στα λοιπά προγράμματα, wind-tre-vodafone etc οι χρεώσεις είναι αρκετά υψηλές.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    I see... Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση καταρχήν. Το Vodafοne Europe μπορεί να το ενεργοποιήσει η φίλη μου από Ιταλία χρησιμοποιώντας το ήδη υπάρχον ελληνικό νούμερο της ή πρέπει να πάρει ιταλικό νούμερο Vodafone;
    Επίσης σε ποια ISP και με τι συμβόλαιο την συμφέρει να πάει για να χρησιμοποιούμε skype; Κάτι μου έλεγε πως της είπαν για κάποιο πρόγραμμα με 5 GB τον μήνα αλλά οι (βιντεο)κλήσεις με Skype δεν καθιστούν αυτό το νούμερο αρκετά περιοριστικό; Δεν τραβάνε αρκετά δεδομένα οι βιντεοκλήσεις;

  4. #4
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Περιοχή
    Bologna, Italy
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Infostrada
    το vodafone europe αφορά το ελληνικό νούμερο, η ενεργοποίηση γίνεται τηλεφωνικώς.
    Για data packet στο κινητό μια καλή λύση είναι η 3, 5ε το μήνα για 100μβ/μέρα. Για mobile internet για PC δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω μιας και έχω σταθερή γραμμή.
    Γενικώς πάντως το skype για βιντεοκλήσεις μέσω mobile είναι φωτιά. Μια φορά το δοκίμασα απ το κινητό και σε 3λεπτά είχα καταναλώσει τα 100μβ της μέρας

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redfever7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το vodafone europe αφορά το ελληνικό νούμερο, η ενεργοποίηση γίνεται τηλεφωνικώς.
    Για data packet στο κινητό μια καλή λύση είναι η 3, 5ε το μήνα για 100μβ/μέρα. Για mobile internet για PC δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω μιας και έχω σταθερή γραμμή.
    Γενικώς πάντως το skype για βιντεοκλήσεις μέσω mobile είναι φωτιά. Μια φορά το δοκίμασα απ το κινητό και σε 3λεπτά είχα καταναλώσει τα 100μβ της μέρας
    Χμ... Όχι έτσι δεν κάνουμε δουλειά με 100 mb... Δεν με ενδιαφέρει mobile internet, on the go δηλαδή. Από το σπίτι θέλει να μπαίνει με σταθερή σύνδεση από το laptop για το skype. Γι' αυτή τη περίπτωση τι σύνδεση/συμβόλαιο μας συμφέρει; Αν συνδυάζεται και με κάτι οικονομικό για διεθνείς κλήσεις σταθερής τηλεφωνίας και αυτό ευπρόσδεκτο είναι. Αλλά αυτό που είναι το σημαντικό είναι να μπορεί να χρησιμοποιεί internet απο το σπίτι για skype. Η μεγάλη ταχύτητα δεν είναι το ζητούμενο (αρκεί να τρέχει normal το skype δηλαδή χωρίς σπασίματα) αρκεί να μην έχουμε τέτοιους στενούς, απαγορευτικούς περιορισμούς στα δεδομένα όπως στο τελευταίο σου παράδειγμα που ήταν βέβαια για mobile.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 14:36
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-11, 01:38
  3. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-09, 12:14
  4. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 10:26
  5. τι συμφερει περισσοτερο?
    Από ventor7 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-05, 07:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας