Σελ. 11 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1341
  1. #151
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Ψυχραιμια. Εγώ δεν είμαι ειδικός οικονομολόγος, ούτε γνωρίζω από αυτά τα θέματα. Για αυτό και έγραψα, "διευθυντής υποκαταστήματος τράπεζας μου είπε" κτλ. Απλώς το μετέφερα, αυτουνού είναι ακριβώς η δουλειά του. Αν δεν ξέρει τι λέει, εγώ τι να πω ?

    Οσο για την "εξαθλίωση", σαφώς και σε περίπτωση χρεοκοπίας θα υπάρξουν ελλείψεις σε αγαθά, φάρμακα και τρόφιμα. Και κάποιοι (λίγοι ή πολλοί) θα το πληρώσουν με τη ζωή τους. Παιδιά και ηλικιωμένοι είναι πιο ευάλωτοι.
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  2. #152
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    BeholderX, καταλαβαίνω αλλά καλό είναι να μην αναπαράγουμε ό,τι λέει ο ένας και ο άλλος - ιδιαίτερα για τέτοια θέματα.

    Τώρα, για το ενδεχόμενο χρεοκοπίας, που σήμερα είναι μάλλον απίθανο, και πάλι οι παράμετροι είναι απρόβλεπτες και πολλές και καλό είναι να μην εικάζουμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #153
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Χρεωκοπία της χώρας απο όσα ξέρω μέχρις στιγμής σημαίνει:
    1) Δεν παίρνεις δάνεια. Οι πιστωτές φυσικό είναι να μην δίνουν δάνειο σε κάποιο που δεν πληρώνει ούτως ή άλλως. Αλλά μιλάμε για πιστωτές - τράπεζες. Η ΕΕ θα μπορούσε μέσω "πλαγίων" οδών να δανείσει ή να χρηματοδοτήσει κανονικά όπως και σήμερα (κοινοτικό πλαίσιο στήριξης, εσπα και άλλα), και μάλιστα ίσως περισσότερο απο πριν.

    Αυτό, δηλαδή η αδυναμία πλέον νέων δανείων, θα ήταν σοβαρό πρόβλημα εαν τα εξοδα του κράτους (μιλάμε για πραγματικά έξοδα χωρις τα τοκοχρεωλύσια) είναι μεγαλύτερα απο τα έσοδα. Εαν η Ελλάδα δεν είχε ανάγκη να πληρώνει τόκους και αποπληρωμή δανείων, ακόμα και σήμερα με το γιγάντιο δημόσιο κλπ κλπ, τα έσοδά της της φτάνουν για τα έξοδα, πόσο μάλλον δε εαν αρχίσει και κάποια προσπάθεια εξορθολογισμού.

    2) Αγορές απο εξωτερικό ίσως πλέον ναναι πιο δύσκολες, πχ με άμεση καταβολή του τιμήματος. Αυτό θα δυσχεραίνει κάποιες αγορές, πχ καύσιμα, όχι όμως ότι θα τις κάνει αδύνατες. Αυτό κυρίως για μεγάλες προμήθειες/κρατικές αγορές. Ο απλός καταναλωτής που παραγγέλνει πχ απο ιντερνετ, θα έχει και πάλι την χρέωση του μέσω πιστωτικής κάρτας κλπ.

    3) Κάποιο πρόβλημα ίσως δημιουργηθεί με τις τράπεζες καθώς και τους μεγαλοεπενδυτές (σε Ελλάδα και εξωτερικό) μιας και θα δούν ότι έχουν κάνει μια επένδυση που δεν αποφέρει κέρδη... Ομως δεν μπορεί να είναι μόνοι στα κέρδη και συνέταιροι στην χασούρα με τον υπόλοιπο κόσμο. Είναι έμμεσα ένας τρόπος να περάσει, και πρέπει να περάσει, και σε αυτούς μερίδιο της οικονομικής κρίσης. Αυτο που γίνεται σήμερα, να τρώνε την κρίση με όποιες συνέπειες όλος ο κοσμάκης και οι τράπεζες και οι μεγαλοεπενδυτές να κερδίζουν / κερδοσκοπούν απο αυτό είναι κοινωνικό κακούργημα και λίγα λέω.

    Μάλιστα οποιαδήποτε χρεωκοπία - στάση πληρωμών, θα πρέπει να γίνει σε συνδιασό με επαναδιαπραγμάτευση του χρέους και μια σοβαρή περίοδο χάριτος, τουλάχιστον δυο ετών προκειμένου να αρχίσουν να αποδίδουν οι προσπάθειες αναμόρφωσης του κράτους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 10-04-10 στις 11:12.

  4. #154
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Διάβαζα χτες το βράδυ όλα τα προηγούμενα post του topic και αν θυμάμαι καλά, οι απόψεις διαφέρουν. Αναφέρονται για παράδειγμα: μηδενισμός καταθέσεων, κάποια αποζημίωση 20Κ, 50Κ ή 100Κ από τις τράπεζες, αγορά χρυσού, αγορά γης, καλλιέργεια γης για να ζήσει κάποιος, μετακόμιση στο εξωτερικό ή στα χωριά μας, κλπ.

    Εγώ ειδικός δεν είμαι. Λογικό με όσα διαβάζω και ακούω να ανησυχώ, όπως και όλος ο κόσμος. Αν κι όλας οι διευθυντές τραπεζών δεν ξέρουν τι λένε (όπως αυτό που μου είπε εμένα προσωπικά), άστα βράστα.

    Πολύ αβέβαια όλα. Εχω εντυπωσιαστεί με το γεγονός ότι οι απόψεις των οικονομολόγων διαφέρουν (από τα λίγα που έχω ακούσει στην TV). Ετσι όπως παρουσιάζεται η κατάσταση, φαίνεται σαν ένα χαοτικό σύστημα, που κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει τελικά. Προ διμήνου είχα μιλήσει με φίλο που δουλεύει στο συνάλλαγμα της Εθνικής Τράπεζας, και εκτιμούσε πως θα μπει χοντρό χέρι στις καταθέσεις (πράγμα που δεν έγινε βέβαια). Δηλαδή και άτομα ειδικά που είναι μέσα στο χώρο αυτό, επαγγελματίες, δεν μπορούν να κάνουν προβλέψεις, πόσο μάλλον εγώ.

    Χωρίς να γνωρίζω οικονομικά, όλα αυτά μου φαίνονται κερδοσκοπικά παιχνίδια, αλλα μάλλον δεν θα μας αφήσουν να καταρρεύσουμε, απλά γιατί είμαστε ένας από αυτούς (δυτικά κράτη ΕΕ), κάτι που ίσως θα οδηγούσε και αυτούς πιο γρήγορα στην αντιμετώπιση των ίδιων θεμάτων, αφού τα πράγματα είναι τόσο χαοτικά και απρόβλεπτα.
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  5. #155
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Ελαφρώς off topic, αλλά μια που μιλάμε για τράπεζες είπα να το ρωτήσω εδώ. Φίλος μου είπε ότι οι τράπεζες μείωσαν το πλαφόν στις επιχειρήσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο ή ράδιο αρβύλα?
    Υπογραφή

  6. #156
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Καταθέσεις δεν θα πειραχτούν, μιας και κυβερνά η άρχουσα τάξη, και αυτή έχει στην πλειονότητά τους καταθέσεις και άλλα τραπεζικά προιόντα. Θα αφήσουν τα ανδρείκελά τους να τους χαλάσουν την σούπα; Ποτέ. Το πρόβλημα θα προκύψει εαν η συνεχής απληστία και αναλγησία της άρχουσας τάξης φθάσει τον λαό στον πάτο του βαρελιού, και τι στην συνέχεια θα συμβεί. Εαν γίνει καμμιά "επανάσταση" φυσικό ειναι να φοβούνται ότι θα τα χάσουν όλα, ή σχεδόν όλα. Αυτή την στιγμή η άρχουσα τάξη πιέζει συνεχώς τα κατώτερα στρωματα, αφου της παίρνει να κάνει κάτι τέτοιο. Οταν το πράγμα χοντρύνει, θα αρχίσουν οι παροχές. Η δική μου άποψη. Σε περίπτωση που χοντρύνουν πάρα πολύ τα πράγματα, και αρχίσουν να κυκλοφορούν με ρόπαλα και καλάσνικοφ στους δρόμους κλπ, τότε το μόνο σίγουρο ειναι να έχεις γή και μάλιστα κάπου μακριά απο αστικά κέντρα.

  7. #157
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Στο κρατος οι κυβερνοντες ακολουθουν μια στανταρ πολιτικη.

    Μεταφερουν ολα τα assets του κρατους σε ιδιωτες, αφηνοντας στους τελευταιους ολα τα liabilities - τη φυρα. Αυτο ισχυει απο εταιρειες εως συνταξιοδοτικα ταμεια εως το κρατικο χρεος.

    Αν οι πολιτες δρουσαν ενορχηστρωμενα, το ιδεατο θα ηταν να κανουν το ιδιο ακριβως εναντιον των τραπεζων: Οι πολιτες να παρουν ολα τα assets τους απο τις τραπεζες (καταθεσεις) και να τις αφησουν με ολα τα liabilities (χρεη απο δανεια). Ετσι, το κλεισιμο των τραπεζων θα ειναι επωφελες για την κοινωνια, γιατι αφενος δε θα χασουν οι καταθετες, αλλα αντιθετα, αφου οι τραπεζες θα κλεισουν, αναγκαστικα θα σβηστουν τα χρεη των δανεισμενων

  8. #158
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν νομίζω ότι τα χρέη των δανειστών θα σβηστούν. Ολα αυτά τα χρέη αποτελούν επίσης asset για την τράπεζα, και η οποία κάλλιστα μπορεί να τα μεταπωλήσει σε άλλη πιο εύρωστη τράπεζα, ή ναναι και ένα απο τα assets για μια εξαγορά. Μια λοιπόν κίνηση απόσυρσης όλων των καταθέσεων δεν είναι απαραίτητα στοιχείο που θα κάνει μια τράπεζα να κλείσει, γιατί εξαρτάται επίσης και απο τον βαθμό που στηρίζεται στις απλές καταθέσεις. Οι μεγαλακαταθέτες δεν κάνουν απλά κατάθεση σε κάποιο ταμιευτήρια, αλλά σε άλλα τραπεζικά προιόντα πχ αμοιβαία κεφάλαια της τράπεζας κλπ, και ουσιαστικά είναι παντρεμένοι με την τράπεζα, και ειναι αυτοί που θα την υπερασπιστούν με νύχια και με δόντια και σε καμμιά περίπτωση δεν θα φύγουν "οικειοθελώς" λόγω κάποιων ανώτερων ιδανικών. Για την ακρίβεια η συγκεκριμένη τάξη δεν έχει κανένα ιδανικό πλην του κέρδους και του χρήματος, ούτε γη ούτε χώρα ούτε θρησκεία ούτε καν απλή κοινωνική συνείδηση.

  9. #159
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι τα χρέη των δανειστών θα σβηστούν.
    Αυτοματα δε γινεται να σβηστουν.. αλλα αμα εχεις 2-3 εκατομμυρια οφειλετες απ'τη μια, και δεν εχεις καταθετες που ζημιονωνται απ'την αλλη με το write-off της τραπεζας, ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει με λαϊκη πιεση. Δε γινεται ο νομος να ειναι παντα υπερ του επιχειρηματια... ειναι παραλογο. Πχ αν φαληρισει η τραπεζα, εγω θα τις χασω τις καταθεσεις. Αλλα αν φαληρισω εγω, θα χρωσταω για παντα (ακομα και τη φαληρισμενη/κλεισμενη τραπεζα) ? Αυτο πολυ απλα ειναι παρανομο (στη βαση της ισονομιας που οριζει το συνταγμα).

  10. #160
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοματα δε γινεται να σβηστουν.. αλλα αμα εχεις 2-3 εκατομμυρια οφειλετες απ'τη μια, και δεν εχεις καταθετες που ζημιονωνται απ'την αλλη με το write-off της τραπεζας, ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει με λαϊκη πιεση. Δε γινεται ο νομος να ειναι παντα υπερ του επιχειρηματια... ειναι παραλογο. Πχ αν φαληρισει η τραπεζα, εγω θα τις χασω τις καταθεσεις. Αλλα αν φαληρισω εγω, θα χρωσταω για παντα (ακομα και τη φαληρισμενη/κλεισμενη τραπεζα) ? Αυτο πολυ απλα ειναι παρανομο (στη βαση της ισονομιας που οριζει το συνταγμα).
    Αν κλείσει μια τράπεζα και πουληθεί σε μια άλλη εξωτερικού τα δάνεια δεν σβήνονται. Αν πτωχεύσει χωρίς να πουληθεί γίνεται αυτό.
    Αν τα δάνεια είναι πολύ μεγάλα θα πουληθεί με ένα συμβολικό ποσό.

    Αρκετές τράπεζες ΔΕΝ κινδυνεύουν με λουκέτο στην Ελλάδα. Μπορούν όμως και πρέπει να περιορίσουν τα υπερκέρδη τους. Κίνδυνος υπάρχει μόνο αν πτωχεύσει η χώρα.

    Επίσης, αν οι κυβερνήσεις δεν αντιμετωπίσουν την ασυδοσία του κεφαλαίου σε παγκόσμιο επίπεδο η κρίση είναι αναπόφευκτη (σε παγκόσμιο επίπεδο). Οι κυβερνήσεις, δυστυχώς, έχουν χάσει την δυνατότητα άσκησης αυτόνομης πολιτικής. Άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις και μάλιστα όχι τοπικά. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που φοβάμαι μην χτυπήσουμε κανόνι σαν χώρα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #161
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη κυριακή προτίθεμαι να κερδίσω το τζόκερ , θέλω μια σοβαρή πρόταση σ3 ποια χώρα να τα καταθέσω γιατί φοβάμαι ότι την επόμενη μέρα θα χρεωκοπησουμε...με έχει φάει το άγχος...
    Σε εχω προλάβει!!! Πάντως
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  12. #162
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, είμαι οικονομολόγος, έχω μελετήσει κρίσεις (έχω γράψει paper στην κρίση του 29) ΔΕΝ είμαι βέβαια ειδικός στο θέμα με την έννοια του Bernanke ή άλλων πολύ πιο καταρτισμένων, διαβάζω πάρα πολύ τώρα τελευταία για το θέμα χρεοκοπιών γενικά και έχω να σας πω τα εξής:

    Α. ΔΕΝ χρεοκοπούμε - τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα σήμερα σε Ελληνικό και Ευρωπαϊκό επίπεδο και τουλάχιστον ceteris paribus (αν αύριο η Κίνα αμολήσει πυρηνικούς πυραύλους στις ΗΠΑ καταλαβαίνετε πως κάπως αλλάζει το πράγμα )

    B. To ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ είναι το ΔΝΤ όχι σαν προσφυγή αλλά ως ενεργοποίηση του μηχανισμού που έχει καταρτιστεί - στα χαρτιά - σε επίπεδο ΕΕ μαζί με άλλα κράτη-μέλη ΟΝΕ να συνδράμουν με στόχους:

    1. Να δοθεί βραχυπρόθεσμη ρευστότητα στην Ελλάδα να καλύψει άμεσες ανάγκες
    2. Να αποκατασταθεί η σταθερότητα και να ηρεμήσουν οι αγορές

    Γ. Στάση πληρωμών - ακόμα και αν προκύψει - ακαδημαϊκά ΔΕΝ σημαίνει χρεοκοπία με την έννοια του να τρέχει ο κόσμος να πάρει τα λεφτά από τράπεζες, πανικός, κλπ. Αυτό έγινε σε κάποιες χώρες αλλά ήταν οι εσωτερικές πολιτικές και η εξαιρετικά ξαφνική κρίση (Ασία 1997) που δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση εδώ στην Ελλάδα. Κάθε λοιπόν ομοιότητα με Αργεντινές και Μεξικό και Ασίες είναι τουλάχιστον άσχετη και πιθανώς και κακόβουλη για να προκαλέσει πανικό

    Δ. (Συνέπεια του Γ) ΔΕΝ έχει υπάρξει από το 1929 χρεοκοπία σε ανεπτυγμένο κράτος και δει μάλιστα σε κράτος-μέλος ΕΕ. Λεττονίες, Εστονίες, Ουγγαρίες που αναφέρουν μερικοί "ειδικοί" ΔΕΝ χρεωκόπησαν αλλά έπαιξαν με σενάριο τύπου Β παραπάνω. Συνεπώς, ακόμα και αν - σε ένα σημερινά απίθανο σενάριο - χρεοκοπήσει μια χώρα ΕΕ δεν υπάρχει προηγούμενο και ό,τι λέγεται και γράφεται είναι στην καλύτερη εικασίες στην χειρότερη παπαγαλάκια που εξυπηρετούν σκοπιμότητες. Στο φόρουμ μας και στο νήμα εδώ είναι απλά εικασίες καθώς γνωρίζω προσωπικά τους περισσότερους(ες) που γράφουν, εννοείται!

    Ε. Ακόμα και ΑΝ παίξει το ΑΠΙΘΑΝΟ ΣΗΜΕΡΑ (το τονίζω!) σενάριο χρεοκοπίας της Ελλάδας, ένεκα του ότι είμαστε κράτος-μέλος ΕΕ και σημαντικότερα της ΟΝΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

    Η μόνη επιφύλαξη στο Ε είναι πως αν κρίνω από τα όσα γράφονται και λέγονται στην Ελλάδα, οποιεσδήποτε τέτοιες καταστάσεις αν προκύψουν θα προέλθουν από το κακό μας το κεφάλι

    Αυτά, for the record, τώρα ας συνεχιστούν οι εικασίες....
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #163
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, είμαι οικονομολόγος, έχω μελετήσει κρίσεις (έχω γράψει paper στην κρίση του 29) ΔΕΝ είμαι βέβαια ειδικός στο θέμα με την έννοια του Bernanke ή άλλων πολύ πιο καταρτισμένων, διαβάζω πάρα πολύ τώρα τελευταία για το θέμα χρεοκοπιών γενικά και έχω να σας πω τα εξής:

    Α. ΔΕΝ χρεοκοπούμε - τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα σήμερα σε Ελληνικό και Ευρωπαϊκό επίπεδο και τουλάχιστον ceteris paribus (αν αύριο η Κίνα αμολήσει πυρηνικούς πυραύλους στις ΗΠΑ καταλαβαίνετε πως κάπως αλλάζει το πράγμα )

    B. To ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ είναι το ΔΝΤ όχι σαν προσφυγή αλλά ως ενεργοποίηση του μηχανισμού που έχει καταρτιστεί - στα χαρτιά - σε επίπεδο ΕΕ μαζί με άλλα κράτη-μέλη ΟΝΕ να συνδράμουν με στόχους:

    1. Να δοθεί βραχυπρόθεσμη ρευστότητα στην Ελλάδα να καλύψει άμεσες ανάγκες
    2. Να αποκατασταθεί η σταθερότητα και να ηρεμήσουν οι αγορές

    Γ. Στάση πληρωμών - ακόμα και αν προκύψει - ακαδημαϊκά ΔΕΝ σημαίνει χρεοκοπία με την έννοια του να τρέχει ο κόσμος να πάρει τα λεφτά από τράπεζες, πανικός, κλπ. Αυτό έγινε σε κάποιες χώρες αλλά ήταν οι εσωτερικές πολιτικές και η εξαιρετικά ξαφνική κρίση (Ασία 1997) που δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση εδώ στην Ελλάδα. Κάθε λοιπόν ομοιότητα με Αργεντινές και Μεξικό και Ασίες είναι τουλάχιστον άσχετη και πιθανώς και κακόβουλη για να προκαλέσει πανικό

    Δ. (Συνέπεια του Γ) ΔΕΝ έχει υπάρξει από το 1929 χρεοκοπία σε ανεπτυγμένο κράτος και δει μάλιστα σε κράτος-μέλος ΕΕ. Λεττονίες, Εστονίες, Ουγγαρίες που αναφέρουν μερικοί "ειδικοί" ΔΕΝ χρεωκόπησαν αλλά έπαιξαν με σενάριο τύπου Β παραπάνω. Συνεπώς, ακόμα και αν - σε ένα σημερινά απίθανο σενάριο - χρεοκοπήσει μια χώρα ΕΕ δεν υπάρχει προηγούμενο και ό,τι λέγεται και γράφεται είναι στην καλύτερη εικασίες στην χειρότερη παπαγαλάκια που εξυπηρετούν σκοπιμότητες. Στο φόρουμ μας και στο νήμα εδώ είναι απλά εικασίες καθώς γνωρίζω προσωπικά τους περισσότερους(ες) που γράφουν, εννοείται!

    Ε. Ακόμα και ΑΝ παίξει το ΑΠΙΘΑΝΟ ΣΗΜΕΡΑ (το τονίζω!) σενάριο χρεοκοπίας της Ελλάδας, ένεκα του ότι είμαστε κράτος-μέλος ΕΕ και σημαντικότερα της ΟΝΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

    Η μόνη επιφύλαξη στο Ε είναι πως αν κρίνω από τα όσα γράφονται και λέγονται στην Ελλάδα, οποιεσδήποτε τέτοιες καταστάσεις αν προκύψουν θα προέλθουν από το κακό μας το κεφάλι

    Αυτά, for the record, τώρα ας συνεχιστούν οι εικασίες....

    Domo Arigato !


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #164
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, είμαι οικονομολόγος, έχω μελετήσει κρίσεις (έχω γράψει paper στην κρίση του 29) ΔΕΝ είμαι βέβαια ειδικός στο θέμα με την έννοια του Bernanke ή άλλων πολύ πιο καταρτισμένων, διαβάζω πάρα πολύ τώρα τελευταία για το θέμα χρεοκοπιών γενικά και έχω να σας πω τα εξής:

    Α. ΔΕΝ χρεοκοπούμε - τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα σήμερα σε Ελληνικό και Ευρωπαϊκό επίπεδο και τουλάχιστον ceteris paribus (αν αύριο η Κίνα αμολήσει πυρηνικούς πυραύλους στις ΗΠΑ καταλαβαίνετε πως κάπως αλλάζει το πράγμα )

    B. To ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ είναι το ΔΝΤ όχι σαν προσφυγή αλλά ως ενεργοποίηση του μηχανισμού που έχει καταρτιστεί - στα χαρτιά - σε επίπεδο ΕΕ μαζί με άλλα κράτη-μέλη ΟΝΕ να συνδράμουν με στόχους:

    1. Να δοθεί βραχυπρόθεσμη ρευστότητα στην Ελλάδα να καλύψει άμεσες ανάγκες
    2. Να αποκατασταθεί η σταθερότητα και να ηρεμήσουν οι αγορές

    Γ. Στάση πληρωμών - ακόμα και αν προκύψει - ακαδημαϊκά ΔΕΝ σημαίνει χρεοκοπία με την έννοια του να τρέχει ο κόσμος να πάρει τα λεφτά από τράπεζες, πανικός, κλπ. Αυτό έγινε σε κάποιες χώρες αλλά ήταν οι εσωτερικές πολιτικές και η εξαιρετικά ξαφνική κρίση (Ασία 1997) που δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση εδώ στην Ελλάδα. Κάθε λοιπόν ομοιότητα με Αργεντινές και Μεξικό και Ασίες είναι τουλάχιστον άσχετη και πιθανώς και κακόβουλη για να προκαλέσει πανικό

    Δ. (Συνέπεια του Γ) ΔΕΝ έχει υπάρξει από το 1929 χρεοκοπία σε ανεπτυγμένο κράτος και δει μάλιστα σε κράτος-μέλος ΕΕ. Λεττονίες, Εστονίες, Ουγγαρίες που αναφέρουν μερικοί "ειδικοί" ΔΕΝ χρεωκόπησαν αλλά έπαιξαν με σενάριο τύπου Β παραπάνω. Συνεπώς, ακόμα και αν - σε ένα σημερινά απίθανο σενάριο - χρεοκοπήσει μια χώρα ΕΕ δεν υπάρχει προηγούμενο και ό,τι λέγεται και γράφεται είναι στην καλύτερη εικασίες στην χειρότερη παπαγαλάκια που εξυπηρετούν σκοπιμότητες. Στο φόρουμ μας και στο νήμα εδώ είναι απλά εικασίες καθώς γνωρίζω προσωπικά τους περισσότερους(ες) που γράφουν, εννοείται!

    Ε. Ακόμα και ΑΝ παίξει το ΑΠΙΘΑΝΟ ΣΗΜΕΡΑ (το τονίζω!) σενάριο χρεοκοπίας της Ελλάδας, ένεκα του ότι είμαστε κράτος-μέλος ΕΕ και σημαντικότερα της ΟΝΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

    Η μόνη επιφύλαξη στο Ε είναι πως αν κρίνω από τα όσα γράφονται και λέγονται στην Ελλάδα, οποιεσδήποτε τέτοιες καταστάσεις αν προκύψουν θα προέλθουν από το κακό μας το κεφάλι

    Αυτά, for the record, τώρα ας συνεχιστούν οι εικασίες....
    Αυτά λέει κάποιος όταν είναι εκτός Ελλάδας
    Νομίζω ότι ότι γράφεις όμως είναι εικασίες επίσης.
    Η Αργεντινή και η Ρωσία είχαν πολύ μικρότερο χρέος όταν χτύπησαν κανόνι. Η Ρωσία δε είχε και παραγωγικές δυνατότητες.

    Το να γράφεις ότι όποιος γράψει κάτι αντίθετο είναι κακόβουλο για την πρόκληση πανικού το θεωρώ ατόπημα και θέλω να ελπίζω ότι δεν εννοείς αυτό που καταλαβαίνω.

    Αν γίνει στάση πληρωμών μιλάμε για χρεωκοπία που θα έχει σαν συνέπεια, για να το πω απλά, ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε ούτε αναβάθμιση στο PC μας. Στην δική μας περίπτωση θα σημαίνει και έξοδο από την ΕΕ, νέο νόμισμα (υποτιμημένο) κλπ.

    Πως μπορούν να γίνουν τα παραπάνω? Αν αποφασίσουν ότι δεν τους χρειάζεται η ΕΕ (και γι' αυτό το σενάριο δεν υπάρχει προηγούμενο. Αυτός είναι ο λόγος που η αβεβαιότητα μαζί με τα επιτόκια είναι στον θεό).
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  15. #165
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν η Ελλάδα δεν είχε ανάγκη να πληρώνει τόκους και αποπληρωμή δανείων, ακόμα και σήμερα με το γιγάντιο δημόσιο κλπ κλπ, τα έσοδά της της φτάνουν για τα έξοδα, πόσο μάλλον δε εαν αρχίσει και κάποια προσπάθεια εξορθολογισμού.
    Ναι. Με βάση το σημερινό ΑΕΠ, που βασίζεται στις εισροές κεφαλαίων που γινόντουσαν τόσα χρόνια ελέω φτηνής ρευστότητας. Με μία παύση πληρωμών, όλα αυτά πάνε περίπατο, η ρευστότητα αφαιρείται, τα έσοδα μειώνονται και δε φτάνουν για να καλύψουν τα έξοδα (εδώ έχει αρχίσει να γίνεται τώρα, και δεν έχουμε καν χρεοκοπήσει). 'Ολα όσα λες, anon (and co), δε βασίζονται σε παρατηρήσεις στην πραγματικότητα. Είναι απλά φροϋδικές παρορμήσεις με βάση το πως θα ήθελες να είναι τα πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταθέσεις δεν θα πειραχτούν, μιας και κυβερνά η άρχουσα τάξη, και αυτή έχει στην πλειονότητά τους καταθέσεις και άλλα τραπεζικά προιόντα.
    Σοβαρά; Εννοείς όπως όταν στην Αργεντινή μετέτρεψαν τις καταθέσεις στη νέα ισοτιμία του πέσο, και οι καταθέτες έχασαν μεγάλο μέρος της περιουσίας τους;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κρατος οι κυβερνοντες ακολουθουν μια στανταρ πολιτικη.

    Μεταφερουν ολα τα assets του κρατους σε ιδιωτες, αφηνοντας στους τελευταιους ολα τα liabilities - τη φυρα. Αυτο ισχυει απο εταιρειες εως συνταξιοδοτικα ταμεια εως το κρατικο χρεος.

    Αν οι πολιτες δρουσαν ενορχηστρωμενα, το ιδεατο θα ηταν να κανουν το ιδιο ακριβως εναντιον των τραπεζων: Οι πολιτες να παρουν ολα τα assets τους απο τις τραπεζες (καταθεσεις) και να τις αφησουν με ολα τα liabilities (χρεη απο δανεια). Ετσι, το κλεισιμο των τραπεζων θα ειναι επωφελες για την κοινωνια, γιατι αφενος δε θα χασουν οι καταθετες, αλλα αντιθετα, αφου οι τραπεζες θα κλεισουν, αναγκαστικα θα σβηστουν τα χρεη των δανεισμενων
    Παραπλανητικό. Κανένας δε θα επενδύσει ποτέ εάν φορτωθεί τη μονιμότητα και τα συνταξιοδοτικά "δικαιώματα" των δημόσιων τεμπέληδων. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει οτι το κράτος χαρίζει την περιουσία του στους επενδυτές; 'Η μήπως σημαίνει οτι το κράτος έτσι κι αλλιώς δε μπορεί να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του προς τους δημόσιους τεμπέληδες (και όχι μόνο), και στην απελπισία του να βρει βραχυπρόθεσμα κάποια κεφάλαια, πουλάει με πολύ κακούς όρους;

    'Οσο για τις τράπεζες, ας ελπίσουμε να πάρουν οι καταθέτες τα "assets" τους απο τις τραπεζες και να καταρρέυσει το τραπεζικό σύστημα. Α, περίμενε, ποιά είναι τα "assets" που έχουν οι καταθέτες στις τράπεζες; Κάτι χαρτάκια που υποτίθεται έχουν αντίκρυσμα και που υποτίθεται εγγυάται την αξία τους η κυβέρνηση. Δυστυχώς όμως το μοναδικό αντίκρυσμα που έχουν τα χρήματα είναι αυτό που σου επιτρέπει να ανταλάσσεις με αυτά πραγματικά αγαθά που παράγονται. Με βάση το πόσο και τι παράγει η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, δε νομίζω οτι οι καταθέτες θα κέρδιζαν και πολλά αν κατέστρεφαν το τραπεζικό σύστημα, ούτε νομίζω οτι οι παραγωγοί στο εξωτερικό θα ήθελαν και πολύ τα "assets" των ελλήνων σε αντάλλαγμα για τα πραγματικα αγαθά που παράγουν. Αντιθέτως, για να διατηρήσει ο έλληνας αυτά που θεωρεί δεδομένα στη ζωή του, μαλλον χρειάζεται τις τράπεζες και τον πλασματικό "πλούτο" που παράγει το σύστημα.


Σελ. 11 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 10:34
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 18:40
  3. Τα διατηρητέα όλης της χώρας στο Διαδίκτυο
    Από katafitos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 10:42
  4. Η νέα ψηφιακή στρατηγική της χώρας
    Από Spyrosss στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 17:54
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας