Σελ. 21 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 1341
  1. #301
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το ανησυχητικο ειναι οτι η τραπεζα της ελλαδας, εχει φθασει 28 απριλιου, και ακομα να βγαλει τα στατιστικα κατεθεσεων για το Μαρτιο... που σημαινει οτι φοβουνται δημοσιευματα στυλ "μεγαλες αναληψεις στις τραπεζες" (που θα πυροδοτησουν επιπλεον αναληψεις).

  2. #302
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.058
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανησυχητικο ειναι οτι η τραπεζα της ελλαδας, εχει φθασει 28 απριλιου, και ακομα να βγαλει τα στατιστικα κατεθεσεων για το Μαρτιο... που σημαινει οτι φοβουνται δημοσιευματα στυλ "μεγαλες αναληψεις στις τραπεζες" (που θα πυροδοτησουν επιπλεον αναληψεις).
    Θα δούμε κλειστά χρημστιστήρια και περιορισμούς αναλήψεων ?

    Πλέον ΔΕΝ περνάει από το χέρι μας ΤΙΠΟΤΕ.

    - Η καθυστέρηση 4 μηνών γιά δικές μας γενναίες αποφάσεις
    - Η απροθυμία "κάποιων" να μας στηρίξουν έμπρακτα και όχι με λόγια
    - Η Μ@λ@κί@ που μας δέρνει (δείτε τι εικόνες δείχνουν για τη χώρα μας στο εξωτερικό)

    πανικόβαλε τους δανειστές μας (!!!) και τους "αξιολογητές" μας και τώρα
    τα ομόλογα μας ξεπουλιούνται ΟΣΟ ΟΣΟ!!!!!
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  3. #303
    Το avatar του μέλους dimitris1978
    dimitris1978 Guest
    καλησπερα και απο μενα και παλι. σημερα εκανα αναληψη και εγω ολα τα λεφτα που ειχα στην τραπεζα. οπως ειπαν και καποιοι προηγουμενοι αυτο δεν ειναι λυση και δεν βοηθαει αλλα για μενα δυστυχως θεωρω οτι ειναι η μοναδικη λυση. Στην τραπεζα ο διευθυντης ενω αρχικα μου ειπε γιατι τα βγαζω και οτι δεν χρειαζεται τετοιος πανικος ,αλλα μετα αφου καναμε μια μικρη αναλυση καταληξαμε οτι κανενας δεν γνωριζει που θα καταληξει το ολο θεμα και καλο ειναι να παιρνεις τα μετρα σου. τυχαια επειδη δεν υπηρχε και κανενας αλλος μεσα στην τραπεζα εκεινη την ωρα σχολιαζανε online τα spreads και ποσο ανεβηκανε σε σχεση με την περιοδο που ειχε χρεωκοπησει η αργεντινη και οτι εμεις πια ειμαστε χειροτερα.θα μου πεις λες και αυτοι ξερουν περισσοτερα? οχι αλλα θελω να δειξω την κατασταση που επικρατει.
    α και spread για οσους δεν ξερουν γιατι εγω τα ειχα παρει που δεν καταλαβαινα τι ειναι αρχικα:
    Το spread δεν είναι τίποτε άλλο από τη διαφορά επιτοκίου (της απόδοσης που προσφέρεται στους επενδυτές) μεταξύ των ομολόγων δύο διαφορετικών χωρών. Στην περίπτωση της Ελλάδας το spread είναι η διαφορά μεταξύ του επιτοκίου που δανείζεται η Γερμανία και του επιτοκίου με το οποίο δανείζεται η Ελλάδα. Η Γερμανία δανείζεται σήμερα εκδίδοντας ομόλογα που προσφέρουν απόδοση 3,07% και η Ελλάδα με απόδοση περί το 7%. Συνεπώς, το spread είναι 4% ή 400 μονάδες βάσης. Γιατί χρησιμοποιείται ευρέως η σύγκριση με τη Γερμανία; Γιατί είναι η μεγαλύτερη οικονομία της ευρωζώνης και θεωρείται από τις πλέον σταθερές και χαμηλού ρίσκου.

    Με άλλα λόγια, όσο πιο σταθερή θεωρείται μία οικονομία (και όσο πιο σίγουροι αισθάνονται οι επενδυτές πως θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους) τόσο χαμηλότερη είναι η διαφορά από την απόδοση του γερμανικού ομολόγου, δηλαδή το spread. Οταν οι επενδυτές αγοράζουν γερμανικά ομόλογα, αισθάνονται ασφαλείς με απόδοση 3,07%. Για να αγοράσουν ελληνικά θέλουν μεγαλύτερες εξασφαλίσεις, δηλαδή μεγαλύτερο επιτόκιο και spread, και έτσι φτάνουμε στο επιτόκιο του 7%, δηλαδή σε spread άνω των 400 μονάδων βάσης έναντι των γερμανικών ομολόγων.

    η εξηγηση ειναι αυτουσια απο αρθρο οχι δικια μου να μην το παινευομαι

    ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ : στην διευθυνση αυτη ενα video για το τι εγινε ακριβως στην αργεντινη για οσους ενδιαφερονται.
    http://www.larisaportal.gr/diafora/argentina.php
    και πολυ πιθανον πια πολλα απο αυτα να τα ζησουμε και εδω απλα ελπιζω να κανω λαθος αλλα ο χρονος θα δειξει....και μαλλον κυλαει εις βαρος μας....

  4. #304
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ : στην διευθυνση αυτη ενα video για το τι εγινε ακριβως στην αργεντινη για οσους ενδιαφερονται.
    http://www.larisaportal.gr/diafora/argentina.php
    και πολυ πιθανον πια πολλα απο αυτα να τα ζησουμε και εδω απλα ελπιζω να κανω λαθος αλλα ο χρονος θα δειξει....και μαλλον κυλαει εις βαρος μας....
    Αλήθεια μιας και προτείνεις να δούμε τι έγινε από Αργεντινή έκατσες να το δεις;

    Την κατάρρευση εκεί ξέρεις τι την έφερε;
    Όσοι σκέφτηκαν σαν και εσένα :
    εκανα αναληψη και εγω ολα τα λεφτα που ειχα στην τραπεζα
    Πότε θα πάρετε χαμπάρι ότι αν οι τράπεζες καταρρεύσουν τα λεφτά που κρύβεται κάτω από το στρώμα θα αξίζουν λιγότερο από χαρτί τουαλέτας;

    Προς mods : Μήπως να προσεχατε τι γράφει ο καθένας για τέτοια ζητήματα; Ειδικά δε όταν είναι και φρέσκος....

  5. #305
    Το avatar του μέλους dimitris1978
    dimitris1978 Guest
    θα σου απαντησω γιατι οπως λες ειμαι και επικινδυνος. Ξερω πολυ καλα γιατι εγινε η χρεωκοπια της αργεντινης και δεν εχει καμια σχεση με την δικια μας κατασταση. και ναι μπορει να πανικοβαλλω αρκετους αλλα οπως εσυ πιστευεις οτι κανω λαθος και εγω πιστευω κατι διαφορετικο και θελω να το εκφρασω. αν εγω δημιουργησω προβλημα στην ελλαδα τοτε αστα να πανε εχω δικιο.
    πιστευα οτι εχουμε ελευθερια και οχι να αναφερεσαι στους mods να προσεχουν τι γραφω. εσυ ποιος εισαι δηλαδη? αν δεν σε βρισκει συμφωνο κατι απλα πες και εσυ την γνωμη σου και οι υπολοιποι θα επιλεξουν. αλλα γιατι θα τους κουρασουμε το θεμα ηταν σε περιπτωση χρεωκοπιας τι γινεται με τις καταθεσεις. εσυ τι δουλεια εχεις εδω μεσα αφου πιστευεις οτι δεν κινδυνευουν οι καταθεσεις?

    ........Auto merged post: dimitris1978 πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    α και επειδη δεν σου απαντησα.οταν καταρευσουν οι τραπεζες το εχω γραψει σε αλλο μηνυμα τα λεφτα που θα εχεις κρατημενα επειδη ειναι σε ευρω ισα ισα θα αξιζουν περισσοτερα λογω της υποτιμησης της δραχμης.μονο σε διαλυση της ΕΕ υπαρχει κινδυνος να αξιζουν για χαρτι τουαλεττας αλλα να υποθεσω οτι αυτο το ηξερες.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris1978 : 28-04-10 στις 03:04. Αιτία: auto merged post

  6. #306
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raven84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς mods : Μήπως να προσεχατε τι γράφει ο καθένας για τέτοια ζητήματα; Ειδικά δε όταν είναι και φρέσκος....
    Αφενος θα πρεπει να προστεθει ορος σε στυλ "απαγορευεται η αναφορα για αναληψεις απο χρηματοπιστωτικα ιδρυματα.. παραβιαση του ορου θα τιμωρειται με infraction 10 ποντων" ...αφετερου αμα αρχισει η λογοκρισια για τετοια post τοτε ειναι που θα γινει Ο πανικος..

    Παντως γενικα το internet δεν ειναι ελεγξιμο.. δλδ αντε και τον μπλοκαρες καποιον απ'το να γραψει κατι εδω, πως θα τον περιορισεις πχ να το γραψει στο facebook, στο twitter, στα blogs κτλ κτλ? Μια αναρτηση στο troktiko πχ οτι "γινεται πανικος με αναληψεις" (επαιξε τετοια ειδηση το προηγουμενο μηνα) εχει χιλιαδες φορες μεγαλυτερη αναγνωσιμοτητα (και impact) απο ενα post σε ενα θαμμενο thread ακομα και ενος τεραστιου forum για καποιον που εβγαλε μεμονωμενα τις δικες του αναληψεις. Δεν εχει πρακτικο νοημα δλδ η λογοκρισια... (σ'αυτο το επιπεδο τουλαχιστον)

  7. #307
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αμφισβητώ ότι αγόρασα ΕΓΔ ενός χρόνου. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι λεφτά θα μου επιστραφούν στην λήξη. 20.000 (ονομαστική αξία) ή 20.100 (μαζί με την περιβόητη επιστροφή φόρου). Μπορεί να φανεί αυτό στην μερίδα του ΣΑΤ, π.χ. ότι έχει παρακρατηθεί κάποιος φόρος;
    Δεν υπάρχει καμία επιστροφή φόρου.

    Υπάρχει μόνον επιβολή φόρου 10% αν δεν τα κρατήσεις μέχρι την λήξη τους.

    Στην λήξη θα πάρεις την ονομαστική αξία του τίτλου.

    Ο τόκος προκύπτει από την μικρότερη τιμή αγοράς (zero coupon)

    Αν το επιτόκιο κατά την δημοπρασία διαμορφώθηκε στο 4,25% και εσύ συμμετείχες σ' αυτήν (την δημοπρασία), θα είχες πληρώσει 20.000/1,0425=19.184,65.

    Όμως τα πήρες από την τράπεζα, πληρώνοντας από πάνω και προμήθεια τραπέζης της τάξης του 0,45%.

    Εικάζω λοιπόν ότι πλήρωσες 19.184,65x1,0045~19.270.

    Επειδή θεωρητικά ο τόκος προκαταβάλεται, αν τα πωλήσεις πριν την λήξη τους θα σου παρακρατηθεί φόρος 10%x(20.000-19.184,65)~81,5 ευρώ
    Διατηρώ μιαν επιφύλαξη κατά πόσο ο φόρος που θα σου παρακρατηθεί θα είναι επί του συνόλου των τόκων ή επι των δεδουλευμένων.

    Η απόδοση στη λήξη (yield to maturity) -> 20000/19720=1,0379 που έρχεται κοντά σε αυτό το 3,78% που γράφει το χαρτί που πήρες.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  8. #308
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    MNP-10 δίκιο έχεις...

    Τουλαχιστον εδώ μέσα παίρνουν και απάντηση .

    Σε κάτι τρωκτικά βαθύς...και αναγκάζουν κόσμο που δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει πως λειτουργεί το τραπεζικό σύστημα να πανικοβάλλεται....

  9. #309
    Το avatar του μέλους dimitris1978
    dimitris1978 Guest
    παντως RAVEN το οτι εισαι απο το 2005 δεν σημαινει οτι το φορουμ σου ανηκει. και ΜΝP-10 αν θεωρεις οτι πρεπει να βγω κανω και μονος μου διαγραφη αρκει να μου το πειτε.
    Επειδη δεν εχω ορεξη ομως για αντιπαραθεση το σταματαω εδω και ειλικρινα αν πιστευεις οτι κανουν λαθος καποιοι προσπαθησε να τους αντικρουσεις με επιχειρηματα οσο ανιδεοι και αν σου φαινονται. εκτος αυτου καποιοι εδω μεσα θελουν να μαθουν και αν εχεις δικιο οτι εγω δεν τα ξερω καλα , καλο ειναι να τους διαφωτισουμε ολους τι γινεται και πως λειτουργει το τραπεζικο συστημα.
    αυτα σας καληνυχτω για σημερα

  10. #310
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α και επειδη δεν σου απαντησα.οταν καταρευσουν οι τραπεζες το εχω γραψει σε αλλο μηνυμα τα λεφτα που θα εχεις κρατημενα επειδη ειναι σε ευρω ισα ισα θα αξιζουν περισσοτερα λογω της υποτιμησης της δραχμης.μονο σε διαλυση της ΕΕ υπαρχει κινδυνος να αξιζουν για χαρτι τουαλεττας αλλα να υποθεσω οτι αυτο το ηξερες.....
    Έχεις συνειδητοποιήσει ότι αν καταλήξουμε Αργεντινή ξεχνάς το ευρώ και την ευροζωνη;

    Το θέμα λοιπόν είναι να μην κάνουμε τα ίδια λάθη την κρίσιμη στιγμή με τους φίλους αργεντίνους.... είναι σίγουρα δύσκολη η κατάσταση για την χώρα αλλά την δεδομένη στιγμή όταν προβαίνουμε σε σπασμωδικές ενέργειες το τέλος είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο.

    Σοβαρότης λοιπόν και αν στην τελική νομίζεις ότι έχεις δίκιο κράτα το για τον εαυτό σου...

  11. #311
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ΜΝP-10 αν θεωρεις οτι πρεπει να βγω κανω και μονος μου διαγραφη αρκει να μου το πειτε.
    Δε τιθεται θεμα...

    Το θεωρω απολυτως φυσιολογικο οτι σε ενα νημα συζητησης που ασχολειται με τραπεζικες καταθεσεις θα υπαρχει καποιος θα πει οτι τα βγαλε, αλλος θα πει οτι τα μετακινησε, αλλος θα πει οτι τα εβαλε σε ομολογα / μετοχες / χρυσο / σεντουκι / θυριδα κτλ, αλλος θα προβληματιζεται τι να κανει κτλ κτλ - ολα μεσ'το παιχνιδι ειναι..

    ........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 14 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raven84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα λοιπόν είναι να μην κάνουμε τα ίδια λάθη την κρίσιμη στιγμή με τους φίλους αργεντίνους.... είναι σίγουρα δύσκολη η κατάσταση για την χώρα αλλά την δεδομένη στιγμή όταν προβαίνουμε σε σπασμωδικές ενέργειες το τέλος είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο.
    Να θυμησω οτι σαν χωρα εχουμε περασει μια αντιστοιχη κριση, οχι τραπεζικη, αλλα χρηματιστηριακη.. οταν το 99, μετα το peak, αρχισαν οι ρευστοποιησεις (σημ: ολως τυχαιως ηταν μολις ειχε ενεργοποιηθει το χρηματιστηριο παραγωγων τον αυγουστο - που σημαινει οτι καποιος πλεον μπορουσε να κερδιζει και στην πτωση των μετοχων) η συζητηση στην tv, στις εφημεριδες, στο ιντερνετ κτλ ηταν οτι αν ολοι παμε και ρευστοποιησουμε ο δεικτης θα καταρρευσει - οπως και εγινε.

    Τωρα απ'αυτο 2 μαθηματα βγαινουν..

    α) Οτι για να δουλεψει καλα κατι τετοιο θελει συλλογικη αυτοσυγκρατηση

    β) Οτι αν δεν υπαρξει συλλογικη αυτοσυγκρατηση, οι τελευταιοι που θα τραβηξουν ειναι οι χαμενοι... (στο ΧΑΑ λογω πτωσης τιμων, στις τραπεζες λογω αδυναμιας να πληρωσουν τους τελευταιους που ρευστοποιουν - αφου τα κεφαλαια τους ειναι δανεισμενα)

    ---
    Το (α) απαιτει συλλογικη οργανωση, που δεν ξερω αν υπαρχει (φαινεται και απ'τις αναληψεις στα στοιχεια που δημοσιευει η ΤτΕ αλλα απ'την αλλη 20 δις σε συνολο ~290 δις ειναι <10%)

    Το (β) ειναι εφιαλτικο σεναριο για την ελληνικη οικονομια - αλλα πιστευω οτι η οικονομια αντεχει αναληψεις δεκαδων δις πριν οι τραπεζες "δυσκολευτουν". Με 270 δις ευρω καταθεσεις αυτη τη στιγμη η λογικη λεει οτι αντεχουν μια γερη δοση αναληψεων πριν συναντησουν δυσκολια - αν και στα καναλια οι διαφημισεις για δανεια κτλ εχουν σχεδον εξαλειφθει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 28-04-10 στις 03:54. Αιτία: auto merged post

  12. #312
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως RAVEN το οτι εισαι απο το 2005 δεν σημαινει οτι το φορουμ σου ανηκει. και ΜΝP-10 αν θεωρεις οτι πρεπει να βγω κανω και μονος μου διαγραφη αρκει να μου το πειτε.
    Επειδη δεν εχω ορεξη ομως για αντιπαραθεση το σταματαω εδω και ειλικρινα αν πιστευεις οτι κανουν λαθος καποιοι προσπαθησε να τους αντικρουσεις με επιχειρηματα οσο ανιδεοι και αν σου φαινονται. εκτος αυτου καποιοι εδω μεσα θελουν να μαθουν και αν εχεις δικιο οτι εγω δεν τα ξερω καλα , καλο ειναι να τους διαφωτισουμε ολους τι γινεται και πως λειτουργει το τραπεζικο συστημα.
    αυτα σας καληνυχτω για σημερα
    Mαλιστα. Οκ εκανες αναληψη ολα τα χρηματα σου απο την τραπεζα. Δικαιωμα σου. Δικα σου ειναι τα λεφτα, ο,τι θες τα κανεις. Τα καις αμα γουσταρεις...
    Και τωρα ομως τι θα τα κανεις; Θα τα κουβαλας μαζι σου; Θα τα φυλας στο σπιτι; Στο παταρι; Στο στρωμα; Α, καταρχην για τι ταξη μεγεθους μιλαμε; 1000-5000-10000-50000-100000 ευρω? Αν μιλαμε για 1000 ευρω, τοτε οκ, εχε τα και στο πορτοφολι σου. Αν ομως μιλαμε για παραπανω, τοτε...? Ελπιζω να μην κυκλοφορεις με 100000 ευρω παραμασχαλα... Ή αν το κανεις, ελπιζω να σε πετυχω σε κανενα τρολλευ μια μερα με συνωστισμο!!
    Και τελος παντων, ποιο ειναι το σχεδιο σου για το μελλον; Δηλαδη για ποσο καιρο θα τα εχεις τα χρηματα στο σπιτι/στρωμα/παταρι/πορτοφολι;; Για τον επομενο μηνα/διμηνο/εξαμηνο/ετος/τριετια/πενταετια/μεχρι να φυγει το ΔΝΤ/μεχρι η Ελλαδα να γινει η ισχυροτερη οικονομια του κοσμου; Μεχρι να συμβει τι; Ποιο σημαδι θα περιμενεις για να βεβαιωθεις οτι ειναι ασφαλες το να τα ξανακαταθεσεις στην τραπεζα;; Ή μηπως θα πας στο εξωτερικο σε καποια τραπεζα του εξωτερικου να τα καταθεσεις; Α και εκανε το ιδιο και ολη η οικογενεια σου; Ολοι σηκωσατε τα λεφτα σας;; Και ολοι εχετε παρομοιο σχεδιο για το μελλον;;
    Επισης γνωριζεις οτι ο πληθωρισμος ειναι 3.9% αρα ακομα και που καθονται τα χρηματα σου χανουν 3.9% της αξιας τους;; Σιγουρα θα απαντησεις οτι ειναι καλυτερα να χασεις το 3.9% τωρα, παρα ολο το κεφαλαιο σε περιπτωση χρεωκοπιας... Αλλα σκεψου το και παλι: 3.9% απωλεια. Αν εχεις σεβαστο ποσο και φοβασαι την χρεωκοπια, τοτε μηπως να αγοραζες γη; Η γη ειναι παντα σταθερη αξια και στις πιο δυσκολες περιοδους, ακομα και στον πολεμο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntoremi : 28-04-10 στις 04:06.

  13. #313
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAuVE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει καμία επιστροφή φόρου.

    Υπάρχει μόνον επιβολή φόρου 10% αν δεν τα κρατήσεις μέχρι την λήξη τους.

    Στην λήξη θα πάρεις την ονομαστική αξία του τίτλου.

    Ο τόκος προκύπτει από την μικρότερη τιμή αγοράς (zero coupon)

    Αν το επιτόκιο κατά την δημοπρασία διαμορφώθηκε στο 4,25% και εσύ συμμετείχες σ' αυτήν (την δημοπρασία), θα είχες πληρώσει 20.000/1,0425=19.184,65.

    Όμως τα πήρες από την τράπεζα, πληρώνοντας από πάνω και προμήθεια τραπέζης της τάξης του 0,45%.

    Εικάζω λοιπόν ότι πλήρωσες 19.184,65x1,0045~19.270.

    Επειδή θεωρητικά ο τόκος προκαταβάλεται, αν τα πωλήσεις πριν την λήξη τους θα σου παρακρατηθεί φόρος 10%x(20.000-19.184,65)~81,5 ευρώ
    Διατηρώ μιαν επιφύλαξη κατά πόσο ο φόρος που θα σου παρακρατηθεί θα είναι επί του συνόλου των τόκων ή επι των δεδουλευμένων.

    Η απόδοση στη λήξη (yield to maturity) -> 20000/19720=1,0379 που έρχεται κοντά σε αυτό το 3,78% που γράφει το χαρτί που πήρες.
    Και μένα αυτή είναι η άποψή μου. Θα επισκεφθώ την τράπεζα και πάλι σήμερα για να μιλήσω με τον διευθυντή του καταστήματος. Πιθανώς να έκανε ο υπάλληλος μια κουτσουκέλα και να μην με πληροφόρισε σωστά και τώρα προσπαθεί να καλυφθεί με μια αναβολή 1 χρόνου όπου στη λήξη θα διαπιστωθεί το "έγκλημα". Παραθέτω το αποδεικτικό που μου έδωσαν όπου καταγράφεται ξεκάθαρα επιτόκιο 3.76% και ότι δεν υπάρχει προείσπραξη κανενός φόρου. Όχι απλώς δεν προκύπτει αλλά ρητά αναφέρεται σε πολλά σημεία 0 φόρος.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails egd.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 28-04-10 στις 11:28.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  14. #314
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια, κι εγω ηδη σηκωσα χρηματα....
    Απο το να καθομαι εδω και να ρωταω, φιλικα παντα, τι θα γινει, τι μελλει γενεσθαι, και με δεδομενη την αχρηστια αυτων που μας κυβερνουν και τη λαιλαπα του ΔΝΤ, πραγματικα, δεν αντεχω να με τρωει +αυτη η αγωνια.
    Αρκετα αγχη εχουμε, μας κοβουν μισθους, μας γδερνει η ακριβεια.
    Βεβαια τα χρηματα που εχω ειναι σχετικα λιγα, οποτε προς το παρον τα εχω σπιτι, μεχρι να βγαλω ακρη με καμια τραπεζα (Κυπρου, ξένες τραπεζες κλπ).
    Συμφωνω οτι δεν ειναι σωστη τακτικη οι αναληψεις τουτη την ωρα, αλλα θεωρω οτι το ελλ. κρατος με εχει 'καψει' αδικως απειρες φορες και δεν θελω να συμβει για μια φορα ακομη...

  15. #315
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    karavagos ετοιμάζεται να δημιουργήσει δημοσκόπηση "θα σηκώσετε τις καταθέσεις σας από τις τράπεζες?"

Σελ. 21 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 10:34
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 18:40
  3. Τα διατηρητέα όλης της χώρας στο Διαδίκτυο
    Από katafitos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 10:42
  4. Η νέα ψηφιακή στρατηγική της χώρας
    Από Spyrosss στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 17:54
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας