Σελ. 2 από 90 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1341
  1. #16
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ελβετία ΔΕΝ γίνεται, πρέπει να πάτε οι ίδιοι όσο περίεργο και αν φαίνεται, εκτός
    αν ήδη έχετε λογαριασμό σε άλλη ελβετική τράπεζα.
    Στην Ελβετια ζητανε να τους πας αντιγραφο την αδεια παραμονης. Τωρα αμα πας με χοντρα λεφτα ειναι αλλο θεμα! Παλια σου δινανε και υπηκοοτητα!

  2. #17
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γιατί να επενδύσεις τις οποιες αποταμιεύσεις σε ευρώ/δολλάρια/γιεν, κτλ, και μάλιστα σε τράπεζα, και να μην τις επενδύσεις σε χρυσό?


    Decade 2000-2009: Gold’s gain against 17 currencies (in %)


    Δε γνωρίζω πόσοι διαβάζουν τα ποστ μου στο "υπερχρεωμένος πλανήτης" - κάθε λίγο και λιγάκι το λέω ότι τα νομίσματα της δύσης θα υποτιμηθούν (εδώ και χρόνια). Βέβαια, μεταξύ τους πολλά παιχνίδια παίζονται -πχ τη μία ανεβαίνει το ένα νόμισμα, μετά ανεβαίνει το άλλο, κτλ. Αυτές όμως οι άνοδοι/κάθοδοι είναι σε σχέση με κάποιο άλλο νόμισμα. Η αλήθεια είναι πως όλα όμως τα νομίσματα των κρατών της δύσης πέφτουν (σε σχέση με το χρυσό, που είναι σταθερός), αυτός είναι ο λιγότερο αντιληπτός τρόπος ληστείας του κόσμου (δεν είναι τυχαίο που η πτώση των νομισμάτων παρουσιάζεται ψευδώς ως "άνοδος του χρυσού", είναι σα να λες ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από την γη και όχι το αντίθετο)


    Ο χρυσός είχε αποκαλεστεί ως "μεσαιωνικό απολίθωμα" - και σωστά, από που και ως που να θεωρείται μια πλάκα χρυσού τόσο ακριβή όσο πχ ένα μηνιάτικο δικό μου?

    Τι γίνεται όμως όταν η άρχουσα τάξη σε ξαναγυρνά στο μεσαίωνα? Τότε τα "απολιθώματα" του μεσαίωνα επιστρέφουν, και μαζί τους και αυτοί που θα τα πολεμήσουν

    Θεωρώ ότι ένα μέρος από τις οποιες αποταμιεύσεις του, ο λαός πρέπει να το έχει σε χρυσό
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  3. #18
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    αυτό ηταν βολικό μέχρι πέρισσυ την άνοιξη. Οι τράπεζες μοιράζαν αέρα δάνεια και ο κόσμος είχε ξεφύγει απο τον χρυσό και είχε πάει σε χαρτιά.

    Αυτοί που γνωριζαν αγόρασαν φτηνά τον χρυσό (που φαινόταν ασύμφορος τότε) και μετά άρχισαν οι καμπάνες.

    Παει ο κόσμος να ξαναγυρίσει στο χρυσό (καλοκαίρι-φθηνόπορο 2009) αλλά έχει ανέβει αρκετά και είναι ασύμφορος.

    Δεν παίζει ρόλο τι κέρδος έχει μια επένδυση, αλλά πότε επένδυσες σ'αυτη (Οταν ήταν υποτιμημένη ή υπερτιμημένη; )

    Η διαφορά στις επενδύσεις είναι ότι πρέπει να ξέρεις πότε να τις κάνεις, αλλιώς έχασες.

    Σε λίγο καιρό μπορεί να επενδύουμε σε σιτάρι (για να φάμε )

  4. #19
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Η καλύτερη επένδυση σήμερα είναι στο νερό.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  5. #20
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χρυσός είχε αποκαλεστεί ως "μεσαιωνικό απολίθωμα" - και σωστά, από που και ως που να θεωρείται μια πλάκα χρυσού τόσο ακριβή όσο πχ ένα μηνιάτικο δικό μου?

    και μου παραπονιέσαι παλιοκαπιτάλα, μια πλάκα χρυσού τον μήνα;;;;
    δηλαδή κάπου 439 ουγγιές;;; Χ 1100 δολλάρια η ουγγιά, δηλαδή 480Κ δολλάρια!!!
    Και μου κλαίγεσαι για απλήρωτες υπερωρίες.... Να φύγεις ρε, να πας αλλού, να δώσεις αυτή την δουλειά με μια πλάκα χρυσού το μήνα σε κάποιον που την έχει ανάγκη, σε μένα, που ειμαι και πολύτεκνος....

  6. #21
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων




    και μου παραπονιέσαι παλιοκαπιτάλα, μια πλάκα χρυσού τον μήνα;;;;
    δηλαδή κάπου 439 ουγγιές;;; Χ 1100 δολλάρια η ουγγιά, δηλαδή 480Κ δολλάρια!!!
    Και μου κλαίγεσαι για απλήρωτες υπερωρίες.... Να φύγεις ρε, να πας αλλού, να δώσεις αυτή την δουλειά με μια πλάκα χρυσού το μήνα σε κάποιον που την έχει ανάγκη, σε μένα, που ειμαι και πολύτεκνος....
    Μετά όμως θα πρέπει να γίνεις κουμουνιστής...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  7. #22
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μετά όμως θα πρέπει να γίνεις κουμουνιστής...
    Για μια πλάκα χρυσού το μήνα, ότι θες γίνομαι
    Εξάλλου είμαι στις περισσότερες ιδέες εξ αυτών ως προς την θεωρία.
    Η πράξη όπως έγινε σε διάφορες χώρες με χαλάει.


  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Επειδή την εποχή εκείνη οι γονείς μερικών από εσάς δεν είχαν καν γνωριστεί.

    Άρχές 1980:

    Η τιμή της ουγκιάς του χρυσού, από τα 200-250 USD που ήταν ένα χρόνο πρίν, είχε φθάσει τα 861 USD και οι "ειδικοί" (δίαβαζε παπαγαλάκια) προέβλεπαν ότι η άνοδος θα συνεχιζόταν μέχρις η τιμή να ξεπεράσει τα 1000 USD.

    Εκεί όμως σταμάτησε η άνοδος και ξεκίνησε η χειμερία νάρκη.

    Ονομαστικά, τα 861 USD τα ξανάπιασε ο χρυσός (το χρυσό, κατά τους ασχολούμενους) 28 χρόνια αργότερα, αφού στο μεταξύ ξαναπέρασε από τα 200-250 USD.

    Ουσιαστικά όμως, αν αποπληθωρήσετε το χαρτονόμισμα, ακόμη δεν την έχει πιάσει την τιμή εκείνη και βέβαια χωρίς κανέναν υπολογισμό τόκων.

    Υπήρξε η μεγαλύτερη μεταπολεμική διεθνής χρηματιστηριακή φούσκα.

    Όσοι πιστοί "επενδυτές" προσέλθετε.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  9. #24
    Το avatar του μέλους spodos
    spodos Guest
    Παρόλαυτα MauVe ο χρυσός παραμένει πάντα χρυσός.
    Και σε μια ενδεχόμενη περίπτωση που το χαρτονόμισμα θα φτάσει να έχει αξία "= 0" ή κάπου εκεί ο χρυσός θα συνεχίσει να έχει την αξία του για πάντα.

    Ο χρυσός δεν είναι - κατά την γνώμη μου - μέσον επένδυσης όπως οι μετοχές, τα ομόλογα, τα παράγωγα, οι προθεσμιακές κλπ αλλά μέσον εξασφάλισης της περιουσίας κάποιου. Η χρήση του αποσκοπεί στο να εξασφαλίσει κάποιος για τον ίδιον και τους απογόνους του μια σταθερή αξία. Και το χρυσό ή ο χρυσός όπως και ο άργυρος αποτελούν αιώνιες και σταθερές αξίες. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Κανένας δεν γνωρίζει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα αύριο.

    Το παραπάνω βέβαια επιβεβαιώνεται και απ το γεγονός πως οι περισσότερες χώρες σε καταστάσεις πολέμου ή πολύ σοβαρών κρίσεων ξαναμαζεύουν τον χρυσό με αναγκαστικούς νόμους απ όλους τους κατόχους και κάποιες φορές επιβάλλουν και την ποινή του θανάτου (πχ Σοβιετική Ένωση κατά τον Β' Π.Π.) σε όσους κατέχουν παράνομα χρυσό.

    Ως επενδυτικό μέσο για απόδοση κέρδους δεν κάνει ο χρυσός (εκτός και αν κάποιος γνωρίζει καλά και έχει καλές πληροφορίες κλπ κλπ)

  10. #25
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Συζήταγα σημερα με ένα φιλο και οι δυο δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε το ουσιαστικό αντικίνητρο να πεις δεν πληρώνω όσα χρωστάω. Τι προβλέπεται στις διακρατικές συμφωνίες?
    Αν εγώ πχ χρωστάω σε τράπεζες αυτές μπορούν να μου κατάσχουν όλες τις περιουσίες αλλά φυλακή δεν μπορούν να με στείλουν!

    Τι ισχύει με τα κράτη? Υποθέτω στην Ελλάδα την επόμενη μέρα έχουν επιτεθεί οι Τούρκοι και έχουν συμμάχους όλους. Αλλά αν μια χώρα δεν έχει φυσικούς εχθρούς, όπως πχ Ελβετία λέμε τώρα, τι θα γινει αν αποφάσιζε να μην πλήρωσουν και να κρατήσουν τα λεφτά για να μην πεινάσουν. Όπως και να έχει μια χώρα θεωρητικά μπορεί να παραγει την τροφή για να επιζήσει ο πληθυσμός της όσο χάλια και να ειναι οι συνθήκες αυτές για τους πολίτες.

    Χάνω κάτι? Ποιο ειναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα να απομονωθείς πολιτικά και να τραβήξεις το δρόμο σου. Εγώ το μόνο που βλέπω ειναι οτι θα σου πεχτεί στρατιωτικός τσαμπουκάς που πρέπει να δικαιολογηθεί και κάπως βέβαια. Υπάρχει κάτι άλλο ομως?
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συζήταγα σημερα με ένα φιλο και οι δυο δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε το ουσιαστικό αντικίνητρο να πεις δεν πληρώνω όσα χρωστάω. Τι προβλέπεται στις διακρατικές συμφωνίες?
    Αν εγώ πχ χρωστάω σε τράπεζες αυτές μπορούν να μου κατάσχουν όλες τις περιουσίες αλλά φυλακή δεν μπορούν να με στείλουν!

    Τι ισχύει με τα κράτη? Υποθέτω στην Ελλάδα την επόμενη μέρα έχουν επιτεθεί οι Τούρκοι και έχουν συμμάχους όλους. Αλλά αν μια χώρα δεν έχει φυσικούς εχθρούς, όπως πχ Ελβετία λέμε τώρα, τι θα γινει αν αποφάσιζε να μην πλήρωσουν και να κρατήσουν τα λεφτά για να μην πεινάσουν. Όπως και να έχει μια χώρα θεωρητικά μπορεί να παραγει την τροφή για να επιζήσει ο πληθυσμός της όσο χάλια και να ειναι οι συνθήκες αυτές για τους πολίτες.

    Χάνω κάτι? Ποιο ειναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα να απομονωθείς πολιτικά και να τραβήξεις το δρόμο σου. Εγώ το μόνο που βλέπω ειναι οτι θα σου πεχτεί στρατιωτικός τσαμπουκάς που πρέπει να δικαιολογηθεί και κάπως βέβαια. Υπάρχει κάτι άλλο ομως?
    εισαι 50 χρονια πισω, δηλαδη σκεφτεσαι με ψυχροπολεμικους ορους (οπως και ολοι οσοι λενε περι "ξηλωματος του χωματος")

    αν αρχισεις να σκεφτεσαι με ορους νεας ταξης πραγματων, θα δεις οτι υπαρχει η εννοια του financial warfare

  12. #27
    Εγγραφή
    08-06-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο μόνος εύκολος τρόπος να "βγάλεις" χρήματα έξω για να κάνεις διασπορά του κινδύνου σε περίπτωση "πτώχευσης" της χώρας, είναι να αγοράσεις Αμοιβαία Κεφάλαια εξωτερικού (με θεματοφύλακα στο εξωτερικό), προφανώς χαμηλού ρίσκου.
    Τα Αμοιβαία Κεφάλαια αυτά μπορείς να τα αγοράσεις από κάποια ελληνική τράπεζα.

  13. #28
    Το avatar του μέλους spodos
    spodos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harisb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος εύκολος τρόπος να "βγάλεις" χρήματα έξω για να κάνεις διασπορά του κινδύνου σε περίπτωση "πτώχευσης" της χώρας, είναι να αγοράσεις Αμοιβαία Κεφάλαια εξωτερικού (με θεματοφύλακα στο εξωτερικό), προφανώς χαμηλού ρίσκου.
    Τα Αμοιβαία Κεφάλαια αυτά μπορείς να τα αγοράσεις από κάποια ελληνική τράπεζα.
    και .. εξασφαλίστηκες!
    αμοιβαίο κεφάλαιο ακόμη και με θεματοφύλακα στο εξωτερικό την σήμερον σε σχέση με καταθέσεις σε ελληνική τράπεζα για να αισθάνεται κάποιος πιο ασφαλή τα λεφτά του; νομίζω πως πιο ασφαλή θα είναι σε μια εθνική ή αλφα τα λεφτά παρά στο οποιοδήποτε αμοιβαίο οπουδήποτε στον κόσμο σήμερα. (αν και βέβαια δεν γνωρίζω τα αμοιβαία όλου του κόσμου γνωρίζω πως κανένα αμοιβαίο δεν είναι εγγυημένο και το κάθε αμοβαίο αποτελεί μια επένδυση με τα γνωστά της ρίσκα)

  14. #29
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τον χρυσό μόνο ως μέσο διαμοιρασμού των επενδύσεών σου σε λόγική «όχι όλα στο ίδιο καλάθι» μπορείς να τον σκεφτείς.

    Επίσης, όχι πλάκες χρυσού, αλλά χρυσές ελισάβετ, για πολλούς και διάφορους λόγους.

    Πάντως, στα 226 που έχει πάει, μου φαίνεται limit up, όσοι βέβαια αγόρασαν από το 2000, έχουν κονομίσει πολύ άγρια.

    Τώρα, μόνο κάτω μπορεί να πάει.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #30
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ισχύει με τα κράτη? Υποθέτω στην Ελλάδα την επόμενη μέρα έχουν επιτεθεί οι Τούρκοι και έχουν συμμάχους όλους.
    Οχι ακριβως. Την τουρκια την εχουνε στη μπουκα. Αλλα μια πραγματικη προεκταση θα ηταν οτι δε θα μπορεις να συντηρησεις οπλικα συστηματα απο χωρες στις οποιες χρωστας. Πχ αν χρωσταγες 10 δις ευρω στις ΗΠΑ, μετα εισαι χλωμος στο να ζητησεις πχ πυρομαχικα για το ταδε οπλο made in usa. Αν χρωστας στους γερμανους, ξεχνα πχ το ταδε εξαρτημα για τα leopard κτλ κτλ.

Σελ. 2 από 90 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 10:34
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 18:40
  3. Τα διατηρητέα όλης της χώρας στο Διαδίκτυο
    Από katafitos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 10:42
  4. Η νέα ψηφιακή στρατηγική της χώρας
    Από Spyrosss στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 17:54
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας