Σελ. 90 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990
Εμφάνιση 1.336-1.341 από 1341
  1. #1336
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι καθολου λογικο να υποκυπτουν οι ανθρωποι διοτι σε αυτους επιστρεφουν τα δεινα της πελατειακης λογικης. Το να εισαι ιδιωτης και οχι πολιτης στο τελος γυριζει και σε σενα μπουμερανγκ και αν δεν συμβει αυτο θα γυρισει στα παιδια και στα εγγονια σου. Ακομη και παρτακιας λοιπον να εισαι το να συμμετεχεις σε αυτο το φαυλο συστημα ζημια θα σου κανει στο τελος.

    Και στην τελικη ισχυει και αυτο που σου λεω. Νομιζεις πχ.οτι πολλοι που ξεπουλησαν φτηνα την ψηφο τους για την θητεια του γιου τους (περα απο τις μεσο-μακροπροθεσμες κοινωνικες επιπτωσεις της συμμετοχης τους στο πελατειακο συστημα) πετυχαν πραγματικα κατι καλυτερο προσκαιρα για το παιδι τους;;;;;;
    Σου υπογραφω οτι η πλειοψηφια αυτων @@ πετυχαν αφου οι λιγοι ειναι αυτοι (αναμεσα στους βυσματουχους) που εχουν τετοιο βυσμα που θα τους εξασφαλισει θητεια ζαχαρη. Και βλεπεις στο τελος ατομα να υπηρετουν παραμεθωριο χωρις βυσμα και αν εξαιρεσεις την αποσταση να περνανε πολυ πιο χαλαρα την θητεια τους απο αλλους που εβαλαν βυσμα και υπηρετησαν καπου πιο κοντα.

    Αυτος ομως ειναι ο Ελληναρας.
    Φιλε μου, ειναι απολυτα λογικο ενας ανεργος που πειναει να δεχτει το ρουσφετολογικο διορισμο στο Δημοσιο, ή ενας φανταρος αποκλεισμενος στο Εβρο ή αδικημενος να μετατεθει καπου καλυτερα. Εκεινη τη στιγμη φυσικα δεν σκεφτεσαι οτι καποτε θα σου επιστραφουν τα δεινα της πελατειακης πολιτικης. Εμεις καλα τα γραφουμε εδω καθισμενοι στις μαλακες καρεκλες μας και το καλοριφερ, ελα ομως λιγο στη θεση του φουκαρα που προσδοκα μια καλυτερη ζωη.
    Την εννοια του "ελληναρα" θα σου προτεινα να την αναζητησεις σε αλλες καταστασεις, οχι στην εμφυτη αναγκη που μπορει να εχει καποιος για εργασια κι επιβιωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδη επιμενεις να ρωτας τους παντες επι προσωπικου (παρεμπιπτοντως θελω να μου πεις και εσυ αν ψηφιζεις δικομματισμο ή οχι) θα σου πω οτι ΔΕΝ προκειται να ξεπουλησω ποτε την ψηφο μου σε κανεναν. Και οχι μπορει να μην αρνηθω αν μου προσφερουν κατι (εφοσον βεβαια δεν μου ζητησουν να ξεπουληθω ως ανταλλαγμα αυτου) ΑΛΛΑ δεν προκειται να ζητησω κατι που δεν δικαιουμαι απο κανεναν (και δεν θα ξεπουληθω ακομη και για αυτα που δικαιουμαι αν δεν σκοπευουν να μου τα δωσουν αλλιως).
    Δεν συνηθιζω "επιμενω να ρωτω τους παντες επι προσωπικου". Η συζητηση αφορα ολο το κοσμο, δεν ειναι προσωπικη, ουτε και εχει ιδιαιτερη σημασια τι κανω εγω ή εσυ προσωπικα. Μπορει να ρωτησω κατι σε προσωπικο επιπεδο εαν κρινω οτι βοηθαει τη κουβεντα.
    Οπου βλεπεις β' ενικο μη θεωρεις οτι απευθυνομαι σε σενα προσωπικα. Αν βεβαια σε ρωτησω "εσυ τι ψηφιζεις" ειναι σαφες οτι ρωταω εσενα μονο.

    Εχω περιγραψει τοσο γλαφυρα τα δεινα του κομματικου κατεστημενου της χωρας μας και με ρωτας αν ψηφιζω δικομματισμο?

    Το τι δικαιουται καποιος ωστε να το ζητησει, συχνα ειναι υποκειμενικο. Μεταξυ ισων ποιος να προαχτει? αυτος που εχει τον ημετερο! Συνηθως οσοι προαγονται με μεσο διατεινονται οτι την αξιζαν τη προαγωγη, ηταν ριγμενοι απ το προηγουμενο καθεστως κλπ.

    ........Auto merged post: grande πρόσθεσε 9 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miledent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι θεωρώ ότι ο λόγος που απαξιώνεται η αποχή είναι γιατί υπάρχουν ακόμα άτομα που πάνε να ψηφίσουν. Οπότε και σκέφτονται οι πολιτικοί: ας κάνουν ότι θέλουν αφού υπάρχουν ακόμα κορόιδα που μας ψηφίζουν.
    Αντιθέτως αν η αποχή φθάσει στο 90% και ταυτόχρονα γίνονται μαζικές συγκεντρώσεις σε όλες τις πόλεις, ο αντίκτυπος θα είναι τέτοιος που κανένας (όσο κι αν έχει αλλοιωθεί το μυαλό του από το λίπος ) δε θα μπορεί να αδιαφορήσει. Η ίδια η κοινωνία που συνειδητά θα έχει απαξιώσει εντελώς το πολιτικό σύστημα θα πιέσει και θα απαιτήσει ριζικές αλλαγές.
    Η αποχη φυσιολογικα απαξιωνεται γιατι ειναι εξ ορισμου απαξιωμενη απο μονη της. Δεν εχει καμμια αξια. Οταν δεν παιρνεις θεση εισαι ανευθυνος και μαλλον δε σου αρεσει το πολιτευμα της Δημοκρατιας.
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση εχει ακομα χειροτερο ρολο: Γινεται το δεκανικι τπι δικομματισμου! Γιατι η αποχη αυξανει στην ουσια τα ποσοστα των δυο μεγαλων κομματων.
    90% σποχη δεν θα φτασει ποτέ, γιατι παντα θα υπαρχει ενας μεγαλος κομματικος στρατος που θα τους ψηφιζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grande : 12-01-11 στις 14:06. Αιτία: auto merged post

  2. #1337
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SKY

    1. Σου απάντησα ήδη ότι οι αλλαγές που θα δρομολογήσουν θα είναι ήδη στα μέτρα τους και άρα θα είναι ημίμετρα. Ανανέωση στελεχών έχει γίνει αρκετές φορές, ίσως όχι όλων, αλλά συνεχώς προκύπτουν στελέχη με νέα δυναμική τα οποία όμως στο τέλος εφαρμόζουν τις τακτικές των προηγούμενων.
    2. Κυβέρνηση συνασπισμού? Χα! Χειρότερο πράγμα από μια κακή κυβέρνηση είναι η ακυβερνησία. Για να μη σχολιάσω το γεγονός ότι στη θεωρία κανείς δε θέλει να συνεργαστεί με κανέναν.
    3. Αυτό ναι. Αυτό το δέχομαι. Αλλά αυτό, συγγνώμη κιόλας, είναι επιχείρημα κάποιου που ανήκει σε κάποιο μικρό κόμμα και θα ήθελε το κόμμα του πιο ισχυρό.
    4. Το κόμμα που θέλω να επιλέξω πρέπει να με εκφράζει ιδεολογικά σε βασικά ζητήματα αλλά και να εφαρμόζει τη θεωρία στην πράξη. Εκεί έγκειται το πρόβλημά μου. Γι αυτό και δεν το ψηφίζω πλέον, τι δεν καταλαβαίνεις? Στα μικρά κόμματα έχω πρόβλημα γιατί δε με εκφράζουν ούτε στην ιδεολογία ούτε στην πράξη. Σε ευχαριστώ πάντως που ερμηνεύεις την αποψή μου για μένα. Το γεγονός ότι σκέφτομαι να ψηφίσω (αν ψηφίσω) δημοκρατική αριστερά στις επόμενες εκλογές απαντάει στο σχόλιό σου περί οπαδικών συμπεριφορών και αν έχω πρόβλημα να αλλάξω "ομάδα". Όπως επίσης και το γεγονός ότι μπορώ να παραδεχθώ πότε συμφωνώ και πότε διαφωνώ με την πρόταση ενός κόμματος και δεν έχω παρωπίδες.

    @grande Αν εξ'ορισμού θεωρείς τη αποχή ανευθυνότητα τότε δεν έχει νόημα να συνεχίσω τη συζήτηση. Πήγαινε να συζητήσεις με τον Πάγκαλο και τον Παπούλια που συμφωνούν μαζί σου. Εσένα που σου αρέσει το πολίτευμα της δημοκρατίας (πλέον εκτός από ανέυθυνοι είμαστε και αντιδημοκρατικοί) είσαι ικανοποιημένος από τη σημερινή της μορφή? Όσο για την καραμέλα "δεκανίκι του δικομματισμού" εκτός από αυτά που είπα παραπάνω να θυμήσω ότι ο δικομματισμός διέπρεπε τόσα χρόνια που δεν υπήρχε αποχή ενώ υπήρχαν τα μικρα κόμματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος miledent : 12-01-11 στις 14:22.

  3. #1338
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miledent Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Κυβέρνηση συνασπισμού? Χα! Χειρότερο πράγμα από μια κακή κυβέρνηση είναι η ακυβερνησία. Για να μη σχολιάσω το γεγονός ότι στη θεωρία κανείς δε θέλει να συνεργαστεί με κανέναν.
    Η κυβερνηση συνασπισμου ειναι πολυ καλυτερη απ την αυταρχικη μονοκομματικη κυβερνηση που δε ρωταει κανεναν. Στη κυβερνση συνασπισμου ο ενα ελεγχει τον αλλον.
    Οι περισσοτερες χωρες του πλανητη εχουν κυβερνησεις συνασπισμου. Εδω στην υπαναπτυκτη Ελαντα δεχομαστε ενα κομμα του 40% να κυβερναει απολυταρχικα με 180 βουλευτες...

  4. #1339
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @miledent
    1. οι αλλαγές όπως λές και εσύ ειναι της πλάκας, και λογικό, αφού μέχρις στιγμής δεν έχουν ταρακουνηθεί τα δύο μεγάλα κόμματα. Για δες να πεσουν τουλάχιστον 10% το καθένα, να δείς τι έχει να γίνει. Εμφύλιος σε κάθε κόμμα. Αυτά που γίνονται τώρα είναι απλά για λαική κατανάλωση.
    2. Σε πολλές χώρες οι κυβερνήσεις συνασπισμού πάνε μια χαρά. Οσο δεν πάει το κυρίαρχο κόμμα να κάνει ότι του καπνίσει.
    4. Πρώτα απο όλα θα έχεις καταλάβει ότι έχει πεθάνει η ιδεολογία. Οταν το σοσιαλιστικό κόμμα βγαίνει δεξιότερο του υποτίθεται νεοφιλελεύθερο/καπιταλιστικού, είναι άσκοπο να μιλάμε για ιδεολογίες. Ξέχνα το. Ιδεολογίες τέλος. Οποιο κόμμα και να βγεί στην εξουσία, ακόμα και το ΚΚΕ, ούτε κολχόζ θα γίνουν, ούτε κοινόβια ούτε τίποτε. Πχ δες την Ιταλία που χρόνια είχε ΚΚ. Το μόνο που αλλάζει, ίσως, είναι ο βαθμός κοινωνικής ευαισθησίας και φορολόγησης των πλουσίων. Μόνο. Οσο για την πράξη που λές, ποιά πράξη; Κυβέρνησαν; Ασε φίλε μου, δικαιολογίες για να συνεχίσεις να ψηφίζεις τους ίδιους θέλεις.

  5. #1340
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SKY
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω στην υπαναπτυκτη Ελαντα δεχομαστε ενα κομμα του 40% να κυβερναει απολυταρχικα με 180 βουλευτες...
    Μα με τη συμμετοχή σου σε αυτό το πολιτικό σύστημα, με αυτούς τους εκλογικούς νόμους, το στηρίζεις.

  6. #1341
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Yπάρχουν 3-4 νήματα με ανάλογα θέματα.

    Το συγκεκριμένο νημα πιστευω οτι ολοκλήρωσε τον κύκλο του, τώρα απλά έχει γίνει ένα τεράστιο off-topic που κάνουν αδύνατο για οποιοδήποτε επιθυμεί να βρει τις πληροφορίες που χρειάζεται.



    Αν υπάρχουν εξελίξεις, και το θέμα γίνει επίκαιρο, θα ξαναανοιξει !!

Σελ. 90 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 10:34
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 18:40
  3. Τα διατηρητέα όλης της χώρας στο Διαδίκτυο
    Από katafitos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 10:42
  4. Η νέα ψηφιακή στρατηγική της χώρας
    Από Spyrosss στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 17:54
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας