Σελ. 7 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 1341
  1. #91
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει λόγος πανικού, μην βγάζετε τα λεφτά από τη χώρα, διότι πέραν του ότι είναι αντεθνικό, δεν είναι και πρακτικό. Πάρτε κάνα safe ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ, αφήστε μερικά 500άρικα εκεί, πάρτε μερικά στο σπίτι για τρέχοντα έξοδα ενός μηνός ή δύο
    Από τη στιγμή που θα τα αποσύρεις από το τραπεζικό σύστημα ως διαθέσιμα, δημιουργείς πρόβλημα. Είτε τα βάλεις σε θυρίδα, είτε τα πας στη γουαδελούπη, το ίδιο αντεθνική είναι η ενέργεια.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  2. #92
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Πρόβλημα σίγουρα.
    Για το εθνικό, το συζητάμε.
    Εξαρτάται πού θα τα καταναλώσω.

    Αν τα έχω σε γαλλικών συμφερόντων τράπεζα και τα καταναλώσω σε γερμανικό σούπερμάρκετ για να πάρω δανέζικα προϊόντα, είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα, από ότι να τα έχω σε safe και να τα κάνω φέτα, ή μισθούς, ή επένδυση αργότερα.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #93
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μιλάμε για καταθέσεις, προφανώς δεν είναι χρήματα που είναι προς άμεση κατανάλωση...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  4. #94
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Γιατί;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #95
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί είναι χρήματα αποταμίευσης και ως τέτοια σκεφτόμαστε τι θα τα κάνουμε. Αν τα θεωρούσαμε κατανάλωσης, το ερώτημα θα ήταν εαν θα προλαβαίναμε να τα τρώγαμε πριν τα χάσουμε.
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  6. #96
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα για το τι ισχυει με την τραπεζα Κυπρου εχω αντιφατικες πληροφοριες.
    Ο συμφορουμιτης zardoz στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος μας ειπε οτι η Κυπρου δεν μας καλυπτει.
    Ενα mail που εστειλα στην Κυπρου στα κεντρικα της στην Κυπρο, μου αφησε να καταλαβω οτι μαλλον μας καλυπτει.
    Και ενα mail στην Κυπρου στην Ελλαδα, μου δειχνει οτι μαλλον δεν μας καλυπτει.

    Θα ηταν χρησιμο να μαζεψουμε οσο περισσοτερες πληροφοριες για την Κυπρου, καθως, αν τελικα μας διασφαλιζει, ειναι η πιο ευκολη και προσιτη λυση(εξυπηρετηση σε υποκαταστημα κοντα μας) για να αποφυγουμε τις μελλοντικες περιπετειες της χωρας μας...
    Αλλιως πρεπει να γινει ψαξιμο με αμιγως ξενες τραπεζες, αλλα μαλλον αυτο το ψαξιμο αξιζει αν καποιος εχει αρκετα χρηματα.
    Για μικροκαταθεσεις η αν μας καλυπτε η Κυπρου θα ηταν οτι καλυτερο.
    Πρεπει να μαζεψουμε πληροφοριες περισσοτερες.

  7. #97
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Πάρε μία easyjet με 100 λιράκια μεθεπιστροφής, πήγαινε σε κάποια επαρχιακή πόλη (π.χ. Luton), άνοιξε ένα λογαριασμό current, κατέθεσε 1,000-2,000 λίρες και πάρε chequebook και debit-visa. Ζήτα τους και έναν αποταμιευτικό σε συνάλλαγμα. Πάρε και κωδικούς internet-banking.

    Γύρνα Ελλαδάρα, πήγαινε στο υποκατάστημα της τράπεζάς σου, δώσε iban και τα ρέστα και στείλε ό,τι θέλεις από εκεί ή απευθείας στον συναλλάγματος ή στον τρέχοντα.

    Αν καταρρεύσουμε οικονομικά, το τελευταίο που θα σε νοιάξει θα είναι οι καταθέσεις. Αν τις πάρεις και φύγεις, και αυτό το κάνουν όλοι, είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #98
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παντως απ'οτι βλεπω*, το συνολο των καταθεσεων εχει πεσει απ'το Δεκεμβρη στο Φεβρουαριο απ'τα 278.8 δις ευρω στα 271.5 δις ευρω, ενω τα νοικοκυρια και επιχειρησεις μειωσαν τις καταθεσεις τους απο 238 δις στα 229.5 δις.

    Τα στατιστικα μαρτιου αναμενονται με αγωνια

    * http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/.../deposits.aspx

  9. #99
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε μία easyjet με 100 λιράκια μεθεπιστροφής, πήγαινε σε κάποια επαρχιακή πόλη (π.χ. Luton), άνοιξε ένα λογαριασμό current, κατέθεσε 1,000-2,000 λίρες και πάρε chequebook και debit-visa. Ζήτα τους και έναν αποταμιευτικό σε συνάλλαγμα. Πάρε και κωδικούς internet-banking.

    Γύρνα Ελλαδάρα, πήγαινε στο υποκατάστημα της τράπεζάς σου, δώσε iban και τα ρέστα και στείλε ό,τι θέλεις από εκεί ή απευθείας στον συναλλάγματος ή στον τρέχοντα.

    Αν καταρρεύσουμε οικονομικά, το τελευταίο που θα σε νοιάξει θα είναι οι καταθέσεις. Αν τις πάρεις και φύγεις, και αυτό το κάνουν όλοι, είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
    Δεν είναι τόσο ευκολο αυτό.

    Δεν μπορείς κάποιος να ανοιξει λογαριασμό στο ΗΒ, έτσι. Χρειάζεται είτε Social Number (που μπορεί να πάρει προσωρινό ακόμα και αν είναι με επίδομα ανεργείας), είτε status φοιτητή.

    Να φανταστείς οταν μετά απο 3 χρονια αποφάσισα να ανοιξω student account σε άλλη τράπεζα, η αιτηση μου απορριφθηκε με αιτιολογια οτι απο το 3ετές μου πρόγραμμα εμενα 6 μήνες μόνο. Οταν ρώτησα αν μπορώ να ανοιξω current account, μου ειπανε οτι απο την στιγμή που απορριφθηκε απο το συστημα η αίτηση για student, δεν υπάρχει περίπτωση να γινει αποδεκτη για current.

    Aν ήταν να ανοιγουν λογαριασμοι τόσο ευκολα, θα ήταν (ακόμα μεγαλύτερος) παράδεισος μαυρου χρήματος...

  10. #100
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο ευκολο αυτό.

    Δεν μπορείς κάποιος να ανοιξει λογαριασμό στο ΗΒ, έτσι. Χρειάζεται είτε Social Number (που μπορεί να πάρει προσωρινό ακόμα και αν είναι με επίδομα ανεργείας), είτε status φοιτητή.

    Να φανταστείς οταν μετά απο 3 χρονια αποφάσισα να ανοιξω student account σε άλλη τράπεζα, η αιτηση μου απορριφθηκε με αιτιολογια οτι απο το 3ετές μου πρόγραμμα εμενα 6 μήνες μόνο. Οταν ρώτησα αν μπορώ να ανοιξω current account, μου ειπανε οτι απο την στιγμή που απορριφθηκε απο το συστημα η αίτηση για student, δεν υπάρχει περίπτωση να γινει αποδεκτη για current.

    Aν ήταν να ανοιγουν λογαριασμοι τόσο ευκολα, θα ήταν (ακόμα μεγαλύτερος) παράδεισος μαυρου χρήματος...
    Να υποθέσω πως δεν μπορείς να ανοίξεις τόσο ευκολα λογ/σμό γιατί το ΗΒ δεν ανοίκει στην Νομισματική Ενωση αλλά απλά στην ΕΕ;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #101
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω πως δεν μπορείς να ανοίξεις τόσο ευκολα λογ/σμό γιατί το ΗΒ δεν ανοίκει στην Νομισματική Ενωση αλλά απλά στην ΕΕ;
    Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Έτσι και αλλιως το ΗΒ δουλευει πολυ περισσότερο με χώρες εκτός ευρωζώνης (βασικός λόγος που δεν αποδέχονται το ευρώ).

    Πάντως και για student account πρέπει να έχεις γράμμα απο το πανεπιστήμιο που να πιστοποιεί οτι είσαι φοιτητής. Επίσης, αφου κάνεις αίτηση σου κλείνουν ραντεβου και παίρουν τηλ. ειδική υπηρεσία πιστοποίησης διαβατηρίων και στο κάνουν φυλλο και φτερό. Τους έβλεπα 45 λεπτά να κοιτάνε σελίδα σελίδα και να πιστοποιουν κάθε υδατογράφημα απο το τηλ.

    Σκέψου, αν ήταν τόσο απλό να πάρεις ένα αεροπλάνο και να ανοιξεις λογαριασμό εξω απο το αεροδρόμιο τι θα γινόταν. Καλά για savings account, oυτε συζήτηση..

    Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εντύπωση μου εκανε οταν έκανα αίτηση για αναβάθμιση απο student σε current (με 0.01% επιτόκιο παρακαλώ) και δεν έγινε αποδεκτή. Φυσικά η τράπεζα σου κάνει ξεκάθαρο οτι δεν είναι υποχρεωμένη να σου αιτιολογήσει την απόφαση της. Έπρεπε σχεδόν να γοητέψω την υπαλληλο (τι ωραια παιδάκια, δικά σας είναι? Μα πως είναι δυνατον... αφου φαινεσται 25 χρονων... κτλ κτλ ) για να μου πει οτι θεωρειται ύποπτο να κάνεις αναβαθμιση student account, λιγο πριν σταματήσεις να είσαι student λόγω ξεπλυματος μαυρου χρηματος... Ο αλγοριθμος δεν κάνει διακρίσεις.

  12. #102
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι χρήματα αποταμίευσης και ως τέτοια σκεφτόμαστε τι θα τα κάνουμε. Αν τα θεωρούσαμε κατανάλωσης, το ερώτημα θα ήταν εαν θα προλαβαίναμε να τα τρώγαμε πριν τα χάσουμε.
    Τα χρήματα αξιοποιούνται με ένα συγκεκριμένο ρυθμό και αν ο ρυθμός παραγωγής είναι μεγαλύτερος από αυτόν της κατανάλωσης, δημιουργείται απόθεμα για εποχές που θα συμβαίνει το ανάποδο.

    Αποταμίευση για την αποταμίευση δεν υπάρχει.

    ........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 6 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο ευκολο αυτό.

    Δεν μπορείς κάποιος να ανοιξει λογαριασμό στο ΗΒ, έτσι. Χρειάζεται είτε Social Number (που μπορεί να πάρει προσωρινό ακόμα και αν είναι με επίδομα ανεργείας), είτε status φοιτητή.

    Να φανταστείς οταν μετά απο 3 χρονια αποφάσισα να ανοιξω student account σε άλλη τράπεζα, η αιτηση μου απορριφθηκε με αιτιολογια οτι απο το 3ετές μου πρόγραμμα εμενα 6 μήνες μόνο. Οταν ρώτησα αν μπορώ να ανοιξω current account, μου ειπανε οτι απο την στιγμή που απορριφθηκε απο το συστημα η αίτηση για student, δεν υπάρχει περίπτωση να γινει αποδεκτη για current.

    Aν ήταν να ανοιγουν λογαριασμοι τόσο ευκολα, θα ήταν (ακόμα μεγαλύτερος) παράδεισος μαυρου χρήματος...
    Είσαι γκαντέμης. Σε κόβουν ότι δεν είσαι του βασπεριανού καπιταλισμού, αλλά του κομουνισμού του καλατζουτζούκου και σου κάνουν επαναστατικά γυμνάσια. Το 98 που πήγα, έσκασα με 10,000 λιράκια, πήγα στη Lloyds, του λέω «τα θέλετε;» και μου λένε: «γιατί όχι;» Όταν πήρα το studentship έβαλα το πανεπιστήμιο να τα καταθέτει εκεί και έληξε το θέμα. Στη πορεία πήρα και ... gold card, διότι ήμουν από τους λίγους που δεν χρώσταγε, αλλά είχε και ... αποταμιευτικό!

    ΔΕΥΤΕΡΟ λογαριασμό δεν σου ανοίγουν αν τους πεις ότι ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΠΡΩΤΟ, διότι έπεσε πολύ φέσι τραμπάλα από τη κάρτα της μίας τράπεζας στην άλλη, μέχρι που να φτάσει το όριο και των δύο στο θεό (όσο πληρώνεις, σου δίνουν περισσότερο όριο!) οπότε και ο «μάγκας» έφευγε με τα λεφτά και το κορίτσι προς το ηλιοβασίλεμα.

    Ρε, εδώ στεγαστικό μου δώσαν, current account δεν θα μου δίναν; Gold Service κιόλας (και πρόσεξε, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΙΑ!)

    Πάρτα ... κομμούνι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 05-04-10 στις 17:56. Αιτία: auto merged post
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #103
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Αυτές οι δυσκολίες για άνοιγμα λογαρισμού που ισχύουν στο ΗΒ ισχύουν και στις χώρες τις Ευρωζώνης;;
    πχ. Ιταλία

  14. #104
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PALADIN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι δυσκολίες για άνοιγμα λογαρισμού που ισχύουν στο ΗΒ ισχύουν και στις χώρες τις Ευρωζώνης;;
    πχ. Ιταλία
    θα τα παρεις απο την ελλαδα να τα βαλεις ιταλια? αστειο ειναι ?
    They see me postin', they hatin'...

  15. #105
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Ισλανδία που κάνει και ψύχρα για να σου μείνουν φρέσκα;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 7 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 10:34
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 18:40
  3. Τα διατηρητέα όλης της χώρας στο Διαδίκτυο
    Από katafitos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 10:42
  4. Η νέα ψηφιακή στρατηγική της χώρας
    Από Spyrosss στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 17:54
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας