Σελ. 85 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 6575808384858687 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.261-1.275 από 1341
  1. #1261
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' αυτόν τον τόπο ο καθένας είναι ό,τι φαντάζεται για τον εαυτό του. Από Τσε μέχρι Ρομπέν των δασών.
    Ουφ!

    Εγώ απλά προσπαθώ (με όχι ιδιαίτερη επιτυχία απ' ότι φαίνεται βέβαια) να σου δείξω ότι και η επανάσταση χρειάζεται [και] οικονομικούς πόρους.

    Εγώ δε συσσωρεύω πλούτο για να "γίνω πλούσιος". Τα [λίγα] χρυσά νομίσματα που όντως έχω, τα έχω για τους λόγους που ανέφερα και πιο πριν.

    Έχει ή δεν έχει διαφορά ο δικός μου λόγος από τον λόγο για τον οποίο μαζεύει χρυσό ο κεφαλαιοκράτης; Και δεν είμαι μόνο εγώ, κακώς το προσωποποιείς, πολλοί θα διαθέσουν χρήματα για τον ίδιο λόγο αν/όταν πειστούν ότι αξίζει.

    Αν δε μπορείς να δεις πάντως τη διαφορά αυτή, εγώ σταματώ εδώ τη συζήτηση. Πήγαινε κάνε κανά σταυρό "να σου δώσει φώτιση ο Θεός" καλύτερα, και άσε με εμένα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ciaoant1 : 31-12-10 στις 00:20.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  2. #1262
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι αν χρεωκοπησει η χωρα, τα ευρω σε μετρητα που θα εχει φυλαξει καποιος καπου, δεν θα του ειναι χρησιμα.
    Και οπως ανεφεραν συμφορουμιτες, οι περισσοτεροι(πιστευω) συζητουμε για μικροκαταθεσεις εδω, κι εγω ως topic starter αυτο ειχα στο μυαλο μου, εχεις ενα μικροποσο , συνηθως για ωρα αναγκης, 10,20,30 χιλ ευρω, και δεν θες να το χασεις απο το λαμογιοκρατος ή λαμογιοτραπεζα.

    Οι πλουσιοι εχουν τον τροπο τους, δεν θα το ψαξουν εδω το θεμα!
    Εμεις τι κανουμε ομως?

    Αν εχεις στην ακρη μετρητα ευρω, δεν θα ειναι μια σχετικα καλη επιλογη?
    Τωρα αμα αρχισουμε τα ενδεχομενα του στυλ ΄κι αμα σε κλεψουν', κλπ, ενταξει, και μαρουλια να χεις στον κηπο σου μπορει να στα κλεψουν, no way out...

  3. #1263
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ναι, σε περίπτωση που βγούμε από το ευρώ (και δεν διαλυθεί συνολικά η ευρωζώνη), τα φυλαγμένα γίνονται συνάλλαγμα, με όποια θετικά και αρνητικά έχει αυτό.

  4. #1264
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι αλλα τα ευρα μας θα εχουν αξια στις υπολοιπες χωρες της ευρωζωνης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια κουβέντα είπα θέλοντας να πω να μην εξαρτάτε τη ζωή σας από το μασουράκι και τις λίρες.
    H ζωη ειναι πολυ περισσοτερα απο ενα μασουρακι λιρες. Το μασουρακι ομως μπορει να δημιουργηθει απο μονο του, θα πρεπει να το ξοδεψουμε ντε και καλα?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω ότι η αποταμίευση έχει σκοπό μια ώρα ανάγκης και δεν είναι από μόνη της αυτοσκοπός. Και ότι αν πιστεύεις πως η ώρα ανάγκης ήρθε, κάνε τώρα τις επιλογές σου, αν πιστεύεις πως τα πράγματα θα είναι σχετικά ομαλά, μην μπαίνεις στο άγχος και στον κίνδυνο να κρατάς κομπόδεμα στο σπίτι.
    Η ουσία του νήματος είναι (νομίζω) το αν κινδυνεύουν οι τραπεζικές καταθέσεις, και αν ναι τί μπορούμε να κάνουμε με τις αποταμιεύσεις μας. Η δική μου άποψη είναι ότι για το πρώτο δεν ξέρω, και για το δεύτερο ότι αν πιστεύουμε ότι το χρηματοπιστωτικό σύστημα της χώρας θα καταρρεύσει, δεν ωφελεί να κρατάμε χρήματα σπίτι μας, αλλά μάλλον θα ωφελήσει να προχωρήσει ο καθένας μας από τώρα σε επενδύσεις σύμφωνα με τις προσωπικές του ανάγκες. Αν κάποιος δεν έχει αυτοκίνητο, ας πάρει τώρα αν μπορεί, αν δεν έχει σπίτι και μπορεί ναι πάρει, ας το κάνει τώρα κλπ.
    Ασφαλως και η αποταμιευση μπορει να αξιοποιηθει σε περιπτωση αναγκης και δεν ειναι απο μονη της αυτοσκοπος. Τι γινεται ομως αν δεν εισαι σπαταλος οποτε δημιουργειται αυτοματα αποταμιευση? Οταν λες "να κραταω κομποδεμα στο σπιτι" φανταζομαι οτι θεωρεις ιδιο και το κομποδεμα στη τραπεζα. Κομποδεμα διευκρινιζω, δε μιλαω για τιποτα τρελα λεφτα. Ειναι πολυ ευκολο να ξοδεψεις ενα τετοιο κομποδεμα σε λιγες βδομαδες, πχ. παιζοντας καθε μερα μεγαλα ποσά στο "Παμε Στοιχημα". Εσυ σαν καλος χριστιανος θα επρεπε να παροτρυνεις τους κομποδεματιες να κανουν δωρεες σε φτωχους, οχι να αγορασουν αυτοκινητο, σωστα?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράδειγμα (για να γίνω πιο κατανοητός).

    Κάθε μεγάλη τράπεζα, συνεργάζεται (συνήθως) με ασφαλιστική εταιρία για την ασφάλιση τραπεζικών προϊόντων ή / και υπηρεσιών. Θες παράδειγμα , πάρε ALPHABANK και AXA, όλες οι τράπεζες έχουν αντίστοιχα.

    Αν θες να εχεις ασφάλιση για τη θυρίδα σου, μπορείς να προχωρήσεις κατά την δέσμευση της σε αίτημα κατά το οποίο δύο συνήθως λύσεις προκρίνονται:
    α. απλά ζητάς ασφάλιση εως του ποσού Χ (και φυσικά πληρώνεις κάποιο 'ανάλογο' τίμημα, άσχετα τι βάζεις εκει μέσα, αν ποτέ γίνει διάρρηξη θα αποζημιωθείς αφού στη τελική πληρώνεις για αυτό (ΜΗ ΣΥΝΗΘΗΣ)
    β (και ΣΥΝΗΘΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ) κατά το store των αντικειμένων, υπάρχει εκτιμητής από την ασφαλιστική που συνεργάζεται με την Τράπεζα ο οποίος και προχωρά στην εκτίμηση των αντικειμένων και μετά με βάση την αξία αυτών γίνεται ο ορισμός της ετήσιας τιμής δεσμευσης της θυρίδας η οποία περιλαμβάνει και την αποζημίωση σου σε περίπτωση κλοπής.
    Οk, εσυ τωρα μιλας για ασφαλιση. Ασφαλιση παντα υπαρχει, οποιος θελει πληρωνει ασφαλεια κατα κλοπης και εχει το κεφαλι του ησυχο.
    Η τραπεζα που ταυτοχρονα σε ασφαλιζει εννοειται πως αν χρεωκοπησει δεν θα σου δωσει τιποτα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κρίμα είναι αν μετα απο 20 χρονια εργασιας έχει κάποιος μόνο 20.000 ευρώ αποταμιεύσεις.
    Mε τους ψωρομισθούς που πληρωνομαστε πόσα παραπανω θα μπορουσε να εχει? Εκτος αν μενει σε μοναστηρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grande : 31-12-10 στις 10:07.

  5. #1265
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλως και η αποταμιευση μπορει να αξιοποιηθει σε περιπτωση αναγκης και δεν ειναι απο μονη της αυτοσκοπος. Τι γινεται ομως αν δεν εισαι σπαταλος οποτε δημιουργειται αυτοματα αποταμιευση?
    Τότε κάποια στιγμή πεθαίνεις και τα τρώνε οι κληρονόμοι. Εκτός κι αν σε πιάσουν οι ασωτείες και οι σπατάλες στα γεράματα.
    Τέλοσπάντων, μάλλον έχουμε διαφορετική νοοτροπία. Αν ήμουν σε θέση να μου περισσεύουν πάντα, ή θα ζούσα λίγο πιο πολυτελώς, ή θα δούλευα λιγότερο, ή αν ήμουν καλός χριστιανός θα έδινα και σε κάνα φτωχό.

    Οταν λες "να κραταω κομποδεμα στο σπιτι" φανταζομαι οτι θεωρεις ιδιο και το κομποδεμα στη τραπεζα. Κομποδεμα διευκρινιζω, δε μιλαω για τιποτα τρελα λεφτα. Ειναι πολυ ευκολο να ξοδεψεις ενα τετοιο κομποδεμα σε λιγες βδομαδες, πχ. παιζοντας καθε μερα μεγαλα ποσά στο "Παμε Στοιχημα". Εσυ σαν καλος χριστιανος θα επρεπε να παροτρυνεις τους κομποδεματιες να κανουν δωρεες σε φτωχους, οχι να αγορασουν αυτοκινητο, σωστα?
    Κοίτα, είναι από κάθε άποψη θεμιτό, ακόμα και από τη φονταμενταλιστικά χριστιανική, να έχεις κάτι στην άκρη για μια ανάγκη, από τις τόσες που μπορούν να παρουσιαστούν, από ένα τρακάρισμα μέχρι ένα πρόβλημα υγείας.
    Στο παρόν θέμα απευθύνομαι (όπως κι εσύ) στο μέσο άνθρωπο, που έχει κάνει το κουμάντο του για μια ώρα ανάγκης και φοβάται για την επερχόμενη κατάσταση. Το να του πώ τώρα, ή να λέω πάντα σε τέτοιους ανθρώπους, να μη μαζεύουν στο ελάχιστο αλλά να τα δίνουν όλα στους φτωχούς, ακούγεται κάτι παραπάνω από γραφικό, πιθανόν να αγγίζει τα όρια της οίησης και της υποκρισίας.
    Για τους μεγάλους κομποδεματίες που λές δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να τους πω τίποτα, τους θεωρώ ήδη πνευματικά καμένους.

  6. #1266
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε κάποια στιγμή πεθαίνεις και τα τρώνε οι κληρονόμοι. Εκτός κι αν σε πιάσουν οι ασωτείες και οι σπατάλες στα γεράματα.
    Τέλοσπάντων, μάλλον έχουμε διαφορετική νοοτροπία. Αν ήμουν σε θέση να μου περισσεύουν πάντα, ή θα ζούσα λίγο πιο πολυτελώς, ή θα δούλευα λιγότερο, ή αν ήμουν καλός χριστιανός θα έδινα και σε κάνα φτωχό.
    Tι να φανε μωρε, τις πενταροδεκαρες? σου ειπα οτι δεν μιλαμε για καποιο μεγιστο ποσο. Καλυτερα εξαλλου δεν ειναι να παρουν οι κληρονομοι 20 χιλ. ευρω απ το να τα φας στο Παμε Στοιχημα? Μην ανησυχεις παντως, το πιθανοτερο ειναι οτι μεχρι να πεθανεις θα τα εχεις ξοδεψει(και οχι σε... ασωτειες). Πρωτου συμφωνησω κι εγω για διαφορά νοοτροπιας θα πρεπει πρωτα να σιγουρευτουμε οτι εχουμε καταλαβει ο ενας τα λεγομενα του αλλου Με ψωρομισθους δε γινεται να ζεις πολυτελως. Λιγοτερο πως θα δουλευες, θα εφαρμοζες δικο σου περιορισμενο ωραριο? Καλος χριστιανος δεν εισαι τελικα?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, είναι από κάθε άποψη θεμιτό, ακόμα και από τη φονταμενταλιστικά χριστιανική, να έχεις κάτι στην άκρη για μια ανάγκη, από τις τόσες που μπορούν να παρουσιαστούν, από ένα τρακάρισμα μέχρι ένα πρόβλημα υγείας.
    Στο παρόν θέμα απευθύνομαι (όπως κι εσύ) στο μέσο άνθρωπο, που έχει κάνει το κουμάντο του για μια ώρα ανάγκης και φοβάται για την επερχόμενη κατάσταση. Το να του πώ τώρα, ή να λέω πάντα σε τέτοιους ανθρώπους, να μη μαζεύουν στο ελάχιστο αλλά να τα δίνουν όλα στους φτωχούς, ακούγεται κάτι παραπάνω από γραφικό, πιθανόν να αγγίζει τα όρια της οίησης και της υποκρισίας.
    Για τους μεγάλους κομποδεματίες που λές δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να τους πω τίποτα, τους θεωρώ ήδη πνευματικά καμένους.
    Για τα περι αποταμιευσης τα ειπαμε πολλες φορες. Κατι στην ακρη μπορει να παει και απο μονο του αυτοματως, χωρις να κανεις καποιο κουμαντο. Δεν ειναι απαραιτητοοτι βγαζεις να το χαλας απαραιτητα μεχρι δεκαρας. Δεν ειμαστε ολοι σπαταλοι ή εχουμε αυξημενες αναγκες.
    Συμφωνω κι εγω οτι οι μεγαλοι κομποδεματιες ειναι καμμενοι. Γιατι δεν κερδιζουν τιποτα σωρρεοντας δισεκατομμυρια. Δεν ξερω αν ακουσες, πολλοι κροισοι στην Αμερικη οπως ο Γκειτς δωρισαν τη μιση περουσια τους σε φιλανθρωπικους σκοπους. Οι δικοι μας κροισοι ποτε θα κανουν κατι αναλογο, ειδικα τωρα που η χωρα μας περναει δυσκολα??

  7. #1267
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κρίμα είναι αν μετα απο 20 χρονια εργασιας έχει κάποιος μόνο 20.000 ευρώ αποταμιεύσεις.
    Στην σημερινή εποχή κάποιος πρέπει ναναι ευχαριστημένος εαν μετά απο 20 χρόνια εργασίας, έχει μόνο 20,000 ευρώ σε δάνεια/πιστωτικές...

  8. #1268
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Θεωρητικά 24mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    speedtouch 510v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι να φανε μωρε, τις πενταροδεκαρες? σου ειπα οτι δεν μιλαμε για καποιο μεγιστο ποσο. Καλυτερα εξαλλου δεν ειναι να παρουν οι κληρονομοι 20 χιλ. ευρω απ το να τα φας στο Παμε Στοιχημα?
    Τσάμπα ξύδι γλυκό σα μέλι. Επίσης ποτέ δεν έκανα λόγο για τζόγο, υπάρχουν πιο εποικοδομητικοί τρόποι να φας λεφτά.

    Μην ανησυχεις παντως, το πιθανοτερο ειναι οτι μεχρι να πεθανεις θα τα εχεις ξοδεψει(και οχι σε... ασωτειες).
    Το πιο πιθανό να το ξοδέψεις σε μια ώρα ανάγκης.

    Πρωτου συμφωνησω κι εγω για διαφορά νοοτροπιας θα πρεπει πρωτα να σιγουρευτουμε οτι εχουμε καταλαβει ο ενας τα λεγομενα του αλλου Με ψωρομισθους δε γινεται να ζεις πολυτελως. Λιγοτερο πως θα δουλευες, θα εφαρμοζες δικο σου περιορισμενο ωραριο? Καλος χριστιανος δεν εισαι τελικα?
    Πολυτελώς όχι, πιο καλά ναι. Αυτό που σου είπα είναι ότι αν ήμουν στη θέση να μου περίσσευαν πάντα λεφτά, έστω και λίγα, θα οργάνωνα αλλιώς τη ζωή μου και την εργασία μου (δεν έχω ωράριο).
    Τώρα για το άλλο, τέτοιες ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν.

    Συμφωνω κι εγω οτι οι μεγαλοι κομποδεματιες ειναι καμμενοι. Γιατι δεν κερδιζουν τιποτα σωρρεοντας δισεκατομμυρια. Δεν ξερω αν ακουσες, πολλοι κροισοι στην Αμερικη οπως ο Γκειτς δωρισαν τη μιση περουσια τους σε φιλανθρωπικους σκοπους. Οι δικοι μας κροισοι ποτε θα κανουν κατι αναλογο, ειδικα τωρα που η χωρα μας περναει δυσκολα??
    Όχι ακριβώς, είπαν ότι θα τη δωρίσουν μετά θάνατον.

  9. #1269
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι αν χρεωκοπησει η χωρα, τα ευρω σε μετρητα που θα εχει φυλαξει καποιος καπου, δεν θα του ειναι χρησιμα.
    Αν εχεις στην ακρη μετρητα ευρω, δεν θα ειναι μια σχετικα καλη επιλογη?
    Τωρα αμα αρχισουμε τα ενδεχομενα του στυλ ΄κι αμα σε κλεψουν', κλπ, ενταξει, και μαρουλια να χεις στον κηπο σου μπορει να στα κλεψουν, no way out...
    Πρέπει όμως να προσπαθήσεις να το καταλάβεις γιατί αφορά το συμφέρον σου. Τα χρήματα σου θα έχουν ελάχιστη αγοραστική αξία στο εσωτερικό γιατί θα είναι πληθωριστικά και δεν θα μπορείς να τα βγάλεις έξω γιατί θα επανέλθουν οι περιορισμοί εξαγωγής συναλλάγματος.

    Το μόνο που προσφέρουν τέτοιες κινήσεις είναι η μείωση των αποθεματικών των τραπεζών με όλες τις γνωστές επιπτώσεις που προκαλεί αυτό στην οικονομία. Σε κάποια μάλιστα οικονομική εφημερίδα διάβαζα πρόσφατα ότι αυτοί που έχουν επενδύσει στην χρεωκοπία της χώρας προσπαθούν να καλλιεργήσουν ένα κλίμα απόσυρσης καταθέσεων με στόχο να προκαλέσουν ένα ντόμινο κατάρρευσης αρχικά του τραπεζικού συστήματος και στην συνέχεια της ευρύτερης οικονομίας.

    Εγώ το έχω προτείνει και θα εξακολουθώ να το προτείνω. Να ξοδεύουμε όπως ξοδεύαμε και να επενδύουμε όπως επενδύαμε. Ότι είναι να γίνει θα γίνει.

  10. #1270
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσάμπα ξύδι γλυκό σα μέλι. Επίσης ποτέ δεν έκανα λόγο για τζόγο, υπάρχουν πιο εποικοδομητικοί τρόποι να φας λεφτά.
    Καλα, περιμενε τοτε να γλυκαθεις απο το "τσαμπα μελι" του μακαριτη θειου σου επειδη εκανε το "λαθος" να σου το αφησει αντι να το ξοδεψει. Και θα σε σωσουν λιγα χιλιαρικα?
    Δεν εχει σημασια ο τροπος, εξαλλου το ξοδεμα ειναι υποκειμενικο. Αλλος θελει λιγες νυχτες στο καζινο, αλλος μερικες μερες σε ενα πολυτελες ξενοδοχειο, αλλος σε ταξιδι στο Παρισι κλπ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο πιθανό να το ξοδέψεις σε μια ώρα ανάγκης.
    H επιθυμια που μπορει να σου ερθει για αποκτηση πχ. 3D τηλεορασης ειναι αναγκη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυτελώς όχι, πιο καλά ναι. Αυτό που σου είπα είναι ότι αν ήμουν στη θέση να μου περίσσευαν πάντα λεφτά, έστω και λίγα, θα οργάνωνα αλλιώς τη ζωή μου και την εργασία μου (δεν έχω ωράριο). Τώρα για το άλλο, τέτοιες ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν.
    Aυτοι οι ελευθεροι επαγγελματιες που εχουν τη δυνατοτητα να δουλευουν οσο και οποτε θελουν ειναι ελαχιστοι. Και προφανως δεν καιγονται.
    Λιγες χιλιαδες που μπορει να εχεις στο λογ/σμο σου δεν ειναι αρκετες για να οργανωσεις τη ζωη σου διαφορετικα. Εξαλλου οπως ειπες κι εσυ μπορουν να μεινουν στη θεση τους για μια ωρα αναγκης.
    Γιατι δεν μπορουν να απαντηθουν?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freshmeat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ακριβώς, είπαν ότι θα τη δωρίσουν μετά θάνατον.
    Σιγα τη διαφορα. Αν καποιος ειναι 70 χρονων ποσο θα ζησει ακομα?
    Οι δικοι μας οι κοκαλαιοι και οι λατσαιοι γιατι δεν κανουν κατι αναλογο? Στο χερι τους ειναι να πινει ο κοσμος νερο στο ονομα τους αντι να τους μουτζωνουν μια ζωη, και τωρα και μετα που θα πεθανουν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grande : 31-12-10 στις 11:28.

  11. #1271
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0

  12. #1272
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θεωρώ ότι -προς το παρόν- δε θα δούμε αυτά τα γεγονότα. Τράπεζες μπορεί να κλείσουν (θα ήταν μάλλον έκπληξη το να μην κλείσει καμία), αλλά όχι σε τέτοια μαζική κλίμακα, διότι προς το παρόν τυπώνουν ευρώ/δολάρια, κτλ. Έως και το ΔΝΤ έφεραν για τα επόμενα χρόνια, οπότε το "δράμα" θα αρχίσει να "κορυφέται" τότε, μετά από καναδυό ακόμα χρόνια. Ποτέ δε ξέρεις βέβαια, αλλά μου φαίνεται ότι προσπαθούν να το "επιμηκύνουν" όσο περισσότερο μπορούν.

    Πάντως, η Moody's έχει πολύ δίκιο σε αυτό που λέει ότι στην Ευρώπη οι λαοί δε δέχονται τόσο εύκολα το ρήμαγμα τους (όσο πχ στις ΗΠΑ), και άρα η Ευρώπη είναι ο "αδύναμος κρίκος", ειδικά χώρες όπως η Ελλάδα, η Γαλλία, κτλ (εδώ το άρθρο από τον Independent που αναφέρει το συγκεκριμένο σημείο της έκθεσης της Moody' s που δεν το λέει το banksnews)

    The amount of austerity needed to correct Europe's imbalances may be as politically unsustainable as it was for Argentina in 2001

    Και κάτι ακόμα:

    Η κρίση οδηγεί σε "ντόμινο"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ciaoant1 : 31-12-10 στις 19:58.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  13. #1273
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ανυπόγραφα άρθρα του συγκεκριμένου site εχουν αποδεικτει το λιγότερο υποπτα...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  14. #1274
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ανυπόγραφα άρθρα του συγκεκριμένου site εχουν αποδεικτει το λιγότερο υποπτα...
    Τη συγκεκριμενη ειδηση παντως, μεχρι και στη TV την επαιξε.

  15. #1275
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη συγκεκριμενη ειδηση παντως, μεχρι και στη TV την επαιξε.
    Και...?


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 85 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 6575808384858687 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 10:34
  2. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 18:40
  3. Τα διατηρητέα όλης της χώρας στο Διαδίκτυο
    Από katafitos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 10:42
  4. Η νέα ψηφιακή στρατηγική της χώρας
    Από Spyrosss στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 17:54
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας