Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Το avatar του μέλους furious99
    furious99 Guest
    Έχω μια απορία: Δε θα έπρεπε ο ΟΤΕ και οι διάφορες άλλες εταιρίες τηλεφωνίας να εμφανίζουν κατάσταση λογαριασμού μέσω ίντερνετ όπως κάνουν π.χ. η altec, η forthnet, για να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι μας γίνεται; Μήπως θα έπρεπε να θεσπιστεί υποχρεωτική αυτή η υπηρεσία τουλάχιστον στην τηλεφωνία όπου είναι πολύ εύκολο να φουσκώσει ο λογαριασμός; Οι σύνδεσμοι καταναλωτών θα 'πρεπε να κάνουν κάτι και προς την κατεύθυνση αυτή...

  2. #2
    Εγγραφή
    31-12-2005
    Περιοχή
    Pleiades Constellation Central Sun : Alcyone
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    Zyxel Prestige 650-R
    Όπως και πολλά άλλα,και αυτό θα έπρεπε να γίνεται απο τον συγκεκριμένο οργανισμό διότι :


    Εξυπηρετεί πολλούς πολίτες αν και με τους ενναλακτικούς δεν ισχύει φυσικά τόσο πολύ αυτό πλέον.

    Το internet είναι ότι πρέπει για αυτή την δουλεία εννοείται αλλά δυστυχώς έχει μείνει πίσω και σε αυτό.

    Όσο πιο πολύ πληροφόρηση και έλεγχος της υπηρεσίας δίνεται στον πελάτη,τόσο πιο εύκολα μπορεί να προγραμματίσει/σχεδιάσει πως θα κινηθεί για να μη βρεθεί προ εκπλήξεως....στην τελική είναι ένα απο τα πράγματα που διαμορφώνει το πόσο ευχαριστημένος θα μείνει...αλλα που ο οτε.


    Ο οτε κλασσικά έχει τα μάτια του αλλού και όχι πως θα μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Η ερώτηση που πρέπει να κάνουμε είναι: Θέλει ο οτε να έχουν πληροφόρηση οι πελάτες του;
    Για παράδειγμα τον συμφέρει να βγαίνει και να διαφημίζει δωρεάν χρόνο ομιλίας 4 ώρες και να ξεχνά να γράφει ότι αυτό είναι ανάλογα του λογαριασμού του πελάτη (θυμάστε που του τράβηξε το αυτί η επιτροπή). Θυμάμαι που προσπαθούσα να πείσω έναν γνωστό μου να βάλει εναλλακτικό και αυτός μου έλεγε ότι ο οτε του δίνει τέσσερις ώρες χρόνο ομιλίας...
    Δεύτερη ερώτηση: Ξέρεις κανείς πώς υπολογίζεται η έκπτωση στο πρόγραμμα οτε επιχειρώ;
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  4. #4
    Το avatar του μέλους amaris
    amaris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thestria
    Η ερώτηση που πρέπει να κάνουμε είναι: Θέλει ο οτε να έχουν πληροφόρηση οι πελάτες του;
    Για παράδειγμα τον συμφέρει να βγαίνει και να διαφημίζει δωρεάν χρόνο ομιλίας 4 ώρες και να ξεχνά να γράφει ότι αυτό είναι ανάλογα του λογαριασμού του πελάτη (θυμάστε που του τράβηξε το αυτί η επιτροπή). Θυμάμαι που προσπαθούσα να πείσω έναν γνωστό μου να βάλει εναλλακτικό και αυτός μου έλεγε ότι ο οτε του δίνει τέσσερις ώρες χρόνο ομιλίας...
    Δεύτερη ερώτηση: Ξέρεις κανείς πώς υπολογίζεται η έκπτωση στο πρόγραμμα οτε επιχειρώ;
    Η έκπτωση στο ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ περιλαμβάνει μειώσεις στις Αστικές, Υπεραστικές και Διεθνείς με βάση το ύψος του μηνιαίου λογαριασμού. Δηλαδή έστω στις αστικές κλήσεις και ο μηνιαίος λογαριασμός σου είναι (για τις αστικές κλήσεις μονο) 35€ ο ΟΤΕ θα σου κάνει έκπτωση 8% στα 35€. Δηλαδή η τιμή που πληρώνεις για μια αστική κλήση διάρκειας ανός λεπτού είναι 0,0239€. Αντίστοιχα υπάρχουν εκπτώσεις και για τις Υπεραστικές. Ο αναλυτικός τιμοκατάλογος είναι εδω: http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
    ΕΦΑΠΑΞ (μια και μοναδική φορά) τέλος εγγράφής 3€ ενά γραμμή
    Ελπίζω να σε βοήθησα

  5. #5
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από amaris
    Η έκπτωση στο ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ περιλαμβάνει μειώσεις στις Αστικές, Υπεραστικές και Διεθνείς με βάση το ύψος του μηνιαίου λογαριασμού. Δηλαδή έστω στις αστικές κλήσεις και ο μηνιαίος λογαριασμός σου είναι (για τις αστικές κλήσεις μονο) 35€ ο ΟΤΕ θα σου κάνει έκπτωση 8% στα 35€. Δηλαδή η τιμή που πληρώνεις για μια αστική κλήση διάρκειας ανός λεπτού είναι 0,0239€. Αντίστοιχα υπάρχουν εκπτώσεις και για τις Υπεραστικές. Ο αναλυτικός τιμοκατάλογος είναι εδω: http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
    ΕΦΑΠΑΞ (μια και μοναδική φορά) τέλος εγγράφής 3€ ενά γραμμή
    Ελπίζω να σε βοήθησα
    Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά και εσύ όπως και περισσότεροι έκανες ένα λάθος. Ο οτε για τα 35 ευρώ λογαρισμό που ανέφερες στο παράδειγμα η έκπτωση δεν είναι 8% στα 35 ευρώ αλλά 30 ευρώ με 6% και 5 ευρώ με 8%. Δηλαδή αντί των 2,8 ευρώ που περιμένεις έκπτωση ο οτε σε δίνει 2,2 ευρώ. Με άλλα λόγια ο οτε χρησιμοποιεί κλίμακα στις εκπτώσεις. Κλίμακα που πουθενά δεν αναφέρει...
    Δεύτερο παράδειγμα: σε λογαριασμό 120 ευρώ σε αστικές κλήσεις υπολογίζουμε, 30*6%+70*8%+20*10%=1,8+5,6+2=9,4 ευρώ αντί του 120*10%=12 ευρώ που νομίζουμε οι περισσότεροι.
    Θα ήθελα όσα μέλη έχουν οτεπιχειρώ να προσπαθήσουν να κάνουν επαλήθευση σε αυτό που αναφέρω. Εγώ όσες φορές προσπάθησα δεν κατάφερα να επαληθεύσω τα "λεγόμενα" του οτε.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εμεις εχουμε στο μαγαζι ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ, αλλα δεν εχω δει τους λογαριασμους.
    Στο συγκεκριμενο site http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
    παντως αναφερονται ολα αυτα τα περι κλιμακωσης αναλυτικοτατα. Διαβαστε τα...
    Κακως δεν εχουν αναλυτικες καταστασεις λογαριασμων κατα πελατη ακομα on-line.
    Αλλα μονοι σας το λετε: ΟΤΕ ειναι αυτος, ουτε οι εναλλακτικοι εχουν απ ο.τι ξερω.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou
    Εμεις εχουμε στο μαγαζι ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ, αλλα δεν εχω δει τους λογαριασμους.
    Στο συγκεκριμενο site http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
    παντως αναφερονται ολα αυτα τα περι κλιμακωσης αναλυτικοτατα. Διαβαστε τα...
    Κακως δεν εχουν αναλυτικες καταστασεις λογαριασμων κατα πελατη ακομα on-line.
    Αλλα μονοι σας το λετε: ΟΤΕ ειναι αυτος, ουτε οι εναλλακτικοι εχουν απ ο.τι ξερω.
    Στη σελίδα του οτε δεν γράφει πουθενά ότι η παροχή της έκπτωσης γίνεται με κλίμακα. Σε αφήνει με την εντύπωση πώς αν έχεις πχ 35 ευρώ αστικές κλήσεις η έκπτωση θα είναι 35*8% ενώ είναι 30 ευρώ με 6% και 5 ευρώ με 8%.
    Δες σε παρακαλώ έναν λογαριασμό σου πόσο είναι τα αστικά σου για παράδειγμα (ανάλυση στη δεύτερη σελίδα) και τι έκπτωση έχεις τελικά.
    Πώς και δεν είσαι σε εναλλακτικό; Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι εναλλακτικοί είναι φτηνότεροι από τον οτε.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thestria
    Στη σελίδα του οτε δεν γράφει πουθενά ότι η παροχή της έκπτωσης γίνεται με κλίμακα. Σε αφήνει με την εντύπωση πώς αν έχεις πχ 35 ευρώ αστικές κλήσεις η έκπτωση θα είναι 35*8% ενώ είναι 30 ευρώ με 6% και 5 ευρώ με 8%.
    Δες σε παρακαλώ έναν λογαριασμό σου πόσο είναι τα αστικά σου για παράδειγμα (ανάλυση στη δεύτερη σελίδα) και τι έκπτωση έχεις τελικά.
    Πώς και δεν είσαι σε εναλλακτικό; Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι εναλλακτικοί είναι φτηνότεροι από τον οτε.
    Ειδικά για αστικές κλήσεις δεν συμφέρει, πολύ μικρό το κέρδος και έχεις και χειρότερη ποιότητα.
    Για υπεραστικά, διεθνή voip, για κινητό το κινητο

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από furious99
    Έχω μια απορία: Δε θα έπρεπε ο ΟΤΕ και οι διάφορες άλλες εταιρίες τηλεφωνίας να εμφανίζουν κατάσταση λογαριασμού μέσω ίντερνετ όπως κάνουν π.χ. η altec, η forthnet, για να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι μας γίνεται; Μήπως θα έπρεπε να θεσπιστεί υποχρεωτική αυτή η υπηρεσία τουλάχιστον στην τηλεφωνία όπου είναι πολύ εύκολο να φουσκώσει ο λογαριασμός; Οι σύνδεσμοι καταναλωτών θα 'πρεπε να κάνουν κάτι και προς την κατεύθυνση αυτή...
    Τεχνικα ζητας το εξης: Μια βαση δεδομενων μερικων εκατομυριων τηλ. που θα ενημερωνεται δυναμικα 24 ωρες 7 μερες, στην οποια μαλιστα θα εχουν και προσβαση οι παντες αν πασα στιγμη.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  10. #10
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Ειδικά για αστικές κλήσεις δεν συμφέρει, πολύ μικρό το κέρδος και έχεις και χειρότερη ποιότητα.
    Για υπεραστικά, διεθνή voip, για κινητό το κινητο
    Άρα θα πρέπει να μείνουμε στον οτε;
    Αστικά οτε 0,026. Αστικά πχ βιβόντι 0,023 και δύο ώρες δωρεάν αστικές κάθε μήνα για κάθε γραμμή. Διαφορά 11,5% (+κέρδος δωρεάν χρόνου 6 ευρώ ανά γραμμή ανά δίμηνο. Μαγαζί με 5 γραμμές θα έχει κέρδος 30 ευρώ το δίμηνο, 180 το χρόνο).
    Μικρές στο μάτι οι διαφορές, μεγάλες στην τσέπη.

    Κάνε έρευνα αγοράς για το πόσοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν voip στα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις. Λίγοι, λίγοι. Εδώ δεν έχουν dsl, voip θα έχουν. Και αυτοί που χρησιμοποιούν voip σε κρίσεις ειλικρίνιας ομολογούν ότι δεν έχει πάντα σταθερή ποιότητα.

    Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι το κινητό για κινητό. Συγκεκριμένα οι επιχειρήσεις βάζουν πρεμισέλια για κλήσεις σε κινητά. Αλλά υπάρχουν ακόμα πολλές που χρησιμοποιούν το σταθερό για κλήση σε κινητά. Σε αυτούς η διαφορά από τα τιμολόγια του οτε φτάνει ανά περίπτωση το 5+%.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thestria
    Άρα θα πρέπει να μείνουμε στον οτε;
    Αστικά οτε 0,026. Αστικά πχ βιβόντι 0,023 και δύο ώρες δωρεάν αστικές κάθε μήνα για κάθε γραμμή. Διαφορά 11,5% (+κέρδος δωρεάν χρόνου 6 ευρώ ανά γραμμή ανά δίμηνο. Μαγαζί με 5 γραμμές θα έχει κέρδος 30 ευρώ το δίμηνο, 180 το χρόνο).
    Μικρές στο μάτι οι διαφορές, μεγάλες στην τσέπη.

    Κάνε έρευνα αγοράς για το πόσοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν voip στα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις. Λίγοι, λίγοι. Εδώ δεν έχουν dsl, voip θα έχουν. Και αυτοί που χρησιμοποιούν voip σε κρίσεις ειλικρίνιας ομολογούν ότι δεν έχει πάντα σταθερή ποιότητα.

    Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι το κινητό για κινητό. Συγκεκριμένα οι επιχειρήσεις βάζουν πρεμισέλια για κλήσεις σε κινητά. Αλλά υπάρχουν ακόμα πολλές που χρησιμοποιούν το σταθερό για κλήση σε κινητά. Σε αυτούς η διαφορά από τα τιμολόγια του οτε φτάνει ανά περίπτωση το 5+%.
    Οτάν θα βάλει η vivodi δικτύο παντού τότε θα την θεωρήσω εναλακτικό για τηλεφωνια

    Απο την άλλη υπάρχει το i-call που το θεωρώ πολύ ποιο καλή επιλογή απο την vivodi.

    ΥΓ μην ξεχνάς οτι η τηλεφωνιά της vivodi ειναι και αυτή voip και μάλιστα Η323

    ΥΓ2 προτιμώ το voip που ειναι τζάμπα (ναι υπάρχουν μερικές εταιριές)

  12. #12
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Οτάν θα βάλει η vivodi δικτύο παντού τότε θα την θεωρήσω εναλακτικό για τηλεφωνια

    Απο την άλλη υπάρχει το i-call που το θεωρώ πολύ ποιο καλή επιλογή απο την vivodi.

    ΥΓ μην ξεχνάς οτι η τηλεφωνιά της vivodi ειναι και αυτή voip και μάλιστα Η323

    ΥΓ2 προτιμώ το voip που ειναι τζάμπα (ναι υπάρχουν μερικές εταιριές)
    1. Η βιβόντι σαν εναλλακτικός πάροχος έχει δίκτυο παντού, όπως η τελεπάσπορτ, η 4νετ, κτλ. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

    2. Ακόμα στην αγορά δεν είδα εταιρία που χρησιμοποιεί i-call. Τώρα αν συμφέρει, αν είναι αξιόπιστο δεν το ξέρω, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Εγώ σε επιχείρηση δεν το είδα πάντως.

    3. Αν δεν κάνω λάθος όλοι οι εναλλακτικοί χρησιμοποιούν Η323.

    4. Και εγώ προτιμώ το voip για το σπίτι, αλλά αν μιλάμε για επιχείρηση η οποία βγάζει λεφτά από το τηλέφωνο θέλει κάτι πιο σταθερό και εγγυημένο.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thestria
    1. Η βιβόντι σαν εναλλακτικός πάροχος έχει δίκτυο παντού, όπως η τελεπάσπορτ, η 4νετ, κτλ. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

    2. Ακόμα στην αγορά δεν είδα εταιρία που χρησιμοποιεί i-call. Τώρα αν συμφέρει, αν είναι αξιόπιστο δεν το ξέρω, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Εγώ σε επιχείρηση δεν το είδα πάντως.

    3. Αν δεν κάνω λάθος όλοι οι εναλλακτικοί χρησιμοποιούν Η323.

    4. Και εγώ προτιμώ το voip για το σπίτι, αλλά αν μιλάμε για επιχείρηση η οποία βγάζει λεφτά από το τηλέφωνο θέλει κάτι πιο σταθερό και εγγυημένο.
    1. μιλάω για το dslphone γιατί με αυτό κάνεις συγκρίση εσύ

    2. Εγω το έχω δει, όπως και αρκετοί άλλοι εδω μέσα, ειδικά μάλιστα σε σπιτιά είναι μια πολύ καλή επιλογή

    3. το dslphone είναι h323, το Icall sip, και φυσικα ο καθένας έχει το δικό του

    4. Οπότε Οτε γιατί το dslphone όπως και να το κάνεις δεν είναι σταθερό ή να πω για κάποιους εναλακτικούς που τους πέρνεις τηλέφωνο και λένε εε πάρτε με το προθεμα του οτε μέχρι να φιαξει το πρόβλημα

  14. #14
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    1. μιλάω για το dslphone γιατί με αυτό κάνεις συγκρίση εσύ

    2. Εγω το έχω δει, όπως και αρκετοί άλλοι εδω μέσα, ειδικά μάλιστα σε σπιτιά είναι μια πολύ καλή επιλογή

    3. το dslphone είναι h323, το Icall sip, και φυσικα ο καθένας έχει το δικό του

    4. Οπότε Οτε γιατί το dslphone όπως και να το κάνεις δεν είναι σταθερό ή να πω για κάποιους εναλακτικούς που τους πέρνεις τηλέφωνο και λένε εε πάρτε με το προθεμα του οτε μέχρι να φιαξει το πρόβλημα
    Δύο κοκκόρια μάλωναν σε ξένο αχυρώνα...
    Προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο για τα δίκαια και για τα πιστεύω του...
    Δεν γίνεται να συμφωνίσουμε.
    1. Σύγκριση τιμών δεν έκανα μεταξύ οτε και dslphone. Οι τιμές που έγραψα αφορούν τα επαγγελματικά προγράμματα τηλεφωνίας της βιβόντι (0,023 + 2 ώρες αστικά κάθε μήνα, κάθε γραμμή).
    2. Το dslphone δεν το έχω δουλέψει. Έχω όμως διαβάσει κριτικές ανθρώπων που το χρησιμοποιούν και περιμένουν πως και πως θα εφαρμοστεί η φορητοτητα έτσι ώστε να κόψουν τον οτε. Κάτι θα ξέρουν αυτοί.
    3. Μπορεί το icall να είναι οκ, αλλά όπως είπα δεν το ξέρω, δεν το έψαξα ποτέ. Αυτό που είπα είναι ότι δεν το έχω δει σε επιχειρήσεις. Επίσης το icall θα πειστούν να το χρησιμοποιήσουν άτομα εξοικιωμένα με την τεχνολογία.
    4. Σωστά λες ότι ο οτε παρέχει σταθερότητα. Θα με βρεις σύμφωνο 100%. Το ζήτημα όμως για έναν επιχειρηματία (δεν μιλώ για σπίτια) είναι να βρεθεί η χρυσή τομή μεταξύ μείωσης κόστους και ποιότητας υπηρεσιών.
    Αυτά για σήμερα.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  15. #15
    Το avatar του μέλους furious99
    furious99 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik49
    Τεχνικα ζητας το εξης: Μια βαση δεδομενων μερικων εκατομμυριων τηλ. που θα ενημερωνεται δυναμικα 24 ωρες 7 μερες, στην οποια μαλιστα θα εχουν και προσβαση οι παντες αν πασα στιγμη.
    Όχι, ζητάω μια βάση δεδομένων η πρόσβαση στην οποία θα δίνεται με αίτηση του πελάτη και με κωδικούς και με βάση την επέκταση του internet στη χώρα οι χρήστες δε θα είναι και πάρα πολλοί! Άλλωστε τα στοιχεία υπάρχουν ήδη στο intranet του ΟΤΕ, και το ξέρω (χωρίς να είμαι ειδικός) γιατί όταν διέκοψα πρόσφατα μια τηλεφωνική σύνδεση μου πλήρωσα άμεσα τα οφειλόμενα άρα τα στοιχεία είναι κάθε στιγμή διαθέσιμα...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες Λογαριασμού ΟΤΕ
    Από sotirism στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 01:49
  2. Ανάλυση λογαριασμού ΟΤΕ
    Από Alex_Under στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-07, 17:08
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-07, 11:39
  4. Απελπιστική κατάσταση οτε-INTERNET
    Από Georgema στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 14:47
  5. Πάγια Λογαριασμού οτε
    Από br0 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 10:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας