Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είστε υπερ της πλήρης αποποινικοποίησης των ναρκωτικώ

Ψήφισαν
196. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, πλήρης αποποινικοποίηση - έλεγχος με άλλα μέσα

    45 22,96%
  • Όχι, θα ήμουν υπέρ μόνο μιας αποποινικοποίσης των "ελαφρών ναρκωτικών"

    84 42,86%
  • Όχι, είμαι αντίθετος / θα πρέπει να αυξηθούν τα μέτρα καταστολής

    67 34,18%
Σελ. 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 350
  1. #286
    Το avatar του μέλους Ainastros
    Ainastros Guest
    Δεν ψήφισα γιατί δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι τα ναρκωτικά ή αποποινικοποίησή τους.

    Από τότε που ανακάλυψαν οι άνθρωποι, μέσω της χρήσης ορισμένων φυτών, τρόπους να
    μεταβάλουν την συνείδηση τους, ξεκινάει και η χρήση τους. Άλλωστε ο ανθρώπινος οργανισμός είναι φτιαγμένος με τέτοιο τρόπο, ώστε να παράγει από μόνος του τις δικές του ναρκωτικές ουσίες και να είναι δεκτικός σε οποιαδήποτε ουσία, που προσπαθεί να μιμηθεί αυτή την φυσική λειτουργία.
    Από κει και πέρα για μένα το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι τα ναρκωτικά, η χρήση τους ή όχι, αλλά αυτό που καθιστά την χρήση των ναρκωτικών πρόβλημα.

    Απλώς θα αναφέρω πως αυτή η προβληματική της χρήσης των ναρκωτικών κάνει την εμφάνιση της στον αιώνα που διανύουμε, μαζί με έναν ηθικοπλαστικό λόγο απέναντι στις ουσίες, με ειδικούς γιατρούς επιφορτισμένους να καταγράφουν , να αναλύουν και να στατιστικοποιούν την χρήση, με κυβερνήσεις και κράτη που φανερά ή κρυφά παράγουν χιλιάδες τόνους ουσιών, με τους πολίτες-χρήστες, και με τους θεραπευτές τους
    πρώην ή (νυν) χρήστες, με τεράστια κέρδη και φυσικά με χιλιάδες νεκρούς.
    Καθετί που στην εποχή μας αποκτά μια προβληματική και χαρακτηρίζεται ως "πρόβλημα" είναι στην ουσία ένα πεδίο που γίνεται προσπάθεια να του ασκηθεί έλεγχος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ainastros : 04-07-06 στις 19:53.

  2. #287
    Το avatar του μέλους mgv
    mgv Guest
    και φυσικά με χιλιάδες νεκρούς.
    γι αυτό ακριβώς το λόγο είναι απαγορευμένα.Αν τα παίρναμε και νιώθαμε ωραία χωρίς άλλες παρενέργειες δε θα υπήρχε πρόβλημα

  3. #288
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ainastros
    Άλλωστε ο ανθρώπινος οργανισμός είναι φτιαγμένος με τέτοιο τρόπο, ώστε να παράγει από μόνος του τις δικές του ναρκωτικές ουσίες και να είναι δεκτικός σε οποιαδήποτε ουσία, που προσπαθεί να μιμηθεί αυτή την φυσική λειτουργία.
    Σωστότατο!
    Κάποτε μια προϊσταμένη μου κατά τις 03.00 με τεύχος που έπρεπε να φύγει στις 06.00 (με συνεχή εργασία από την προηγούμενη μέρα) μου είχε πει:
    "Η αδρεναλίνη είναι το καλύτερο ναρκωτικό"

    Μετά από πολλά χρόνια και... πολύ κατανάλωση... συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω. Ο εγκέφαλος είναι η καλύερη βιομηχανία "ψυχοτρόπων" ουσιών.
    Και ΦΥΣΙΚΑ όταν λαμβάνουμε εξωτερικές ουσίες επεμβαίνουμε (brute force) σε μια φυσική διαδικασία.

    Όμως...
    1. Ο εγκέφαλός μας δεν παράγει πάντα τις σωστές ουσίες. Π.χ. Όταν λογομαχούμε με κάποιον, αντί να παράγει ουσίες που ηρεμούν και προωθούν την κριτική σκέψη παράγει ουσίες που μας κάνουν επιθετικούς ή τέλος πάντως φυσικά ενεργούς (ώστε να τρέχουμε πολύ γρήγορα)
    2. Οι συχνότητες τέτοιων "εκκρίσεων" έχουν υπερβεί τις δυνατότητες του εγκεφάλου μας λόγω του εξωφρενικά πολύπλοκου τρόπου οργάνωσης της κοινωνίας μας ο οποίος είναι χιλιάδες χρόνια μπροστά από την (όποια) εξέλιξη της φυσιολογίας μας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 04-07-06 στις 20:21.

  4. #289
    Το avatar του μέλους Ainastros
    Ainastros Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgv
    γι αυτό ακριβώς το λόγο είναι απαγορευμένα.Αν τα παίρναμε και νιώθαμε ωραία χωρίς άλλες παρενέργειες δε θα υπήρχε πρόβλημα
    Οι Θάνατοι από τα ναρκωτικά είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να εφαρμοστουν μέτρα υπέρ της προστασίας και ελέγχου της ζωής των πολιτών που δεν αφορούν μόνο τα ναρκωτικά. Το ότι τα ναρκωτικά που απαγορεύουν και σκοτώνουν είναι τα ίδια ναρκωτικά που παράγουν οι ίδιοι δεν σε προβληματίζει;

  5. #290
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ainastros
    Οι Θάνατοι από τα ναρκωτικά είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να εφαρμοστουν μέτρα υπέρ της προστασίας και ελέγχου της ζωής των πολιτών που δεν αφορούν μόνο τα ναρκωτικά. Το ότι τα ναρκωτικά που απαγορεύουν και σκοτώνουν είναι τα ίδια ναρκωτικά που παράγουν οι ίδιοι δεν σε προβληματίζει;
    Συγκεντρωωωωωώσου...
    Δεν καταλαβαίνεις ότι συνθήματα του τύπου "Οι Μπάτσοι/Αμερικάνοι/Καπιταλιστές πουλάνε την ηρωίνη", αποπροσανατολίζουν;

  6. #291
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    Οπως εγραψα και πιο πριν θεωρω τουλαχιστον επικινδυνες απλοποιήσεις του στυλ η χρήση τον λεγόμενων μαλακών ναρκωτικών δεν ειναι τοσο επικινδυνη, εγω οι φιλοι μου, ο μπαρμπουτσαλος εκανε χρήση και δεν κολλησε επομένως ας τα αφησουμε ελευθερα.

    Η αντιληψη μου σε σχεση με την χρήση τον διαχωρισμό κλπ ειναι παγιωμένη και βρισκεται αποκρυσταλωμενη στο κειμενο (αρχειο doc) που εχω στο link .


    Προσοχη!!! οσοι παθαινουν αναφυλαξια με τα κομμουνιστικά κειμενα να μην το ανοιξουν
    Συγγνώμη εγώ ανέφερα για τον κοινωνικό μου περίγυρο (αόριστα) αλλά δεν ανέφερα τον μπαρμπούτσαλο - Ανέφερα παραδείγματα ανθρώπων γνωστότατων (Φρόιντ, Πόε) οι οποίοι διαπρέψαν στον τομέα τους ΚΑΙ ζήσαν μία κανονική ζωή όντας χρήστες ναρκωτικών ουσιών

    Και εγώ θεωρώ επικινδυνότατη την απλοποίηση που ακούω γύρω μου "Τα ναρκωτικά κάνουν κακό ας τα απαγορέψουμε."

    Ειλικρινά ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του - Το γεγονός όμως είναι ότι τα ναρκωτικά είναι ποινικοποιημένα τώρα και έχουμε τα εξής λαμπρά στοιχεία και κατορθώματα

    Περίπου 400 θάνατοι το χρόνο από τη χρήση τους και το 70% των φυλακισμένων να βρίσκεται εκεί για εγκλήματα που έχουν σχέση με ναρκωτικά (κλοπές, πορνεία κλπ.) (στην Ελλάδα)

    Αν εσείς που είστε υπέρ της ποινικοποίησης, θεωρείτε ότι αυτό είναι μία επιτυχημένη τακτική, τότε επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και να συνεχίσω να διαφωνώ.

    Θα ήθελα όμως να μου μιλήσετε με επιχειρήματα για ποιό λόγο είναι καλή η τακτική αυτή και τι τέλος πάντων έχει αποτρέψει (με στοιχεία, όχι με εικασίες του τύπου αν ήταν ελεύθερα όλοι θα τρυπιόμασταν από το πρωι ως το βράδυ) ???



    'Οσον αφορά το κείμενο που παρέθεσες - θα σταθώ σε μία φράση

    Όσοι κάνουν χρήση ναρκωτικών ουσιών, προσπαθούν με αυτά να καλύψουν τα εσωτερικά τους κενά.

    Δύο σχόλια

    α) πως μπορεί ο συγγραφέας του κειμένου να ξέρει για ποιό λόγο ο καθένας κάνει χρήση ναρκωτικών ?? (ή οτιδήποτε άλλο κάνει ο καθένας μας στην προσωπική του ζωή)
    Είναι πάντως φοβερή ανακάλυψη. Μάθαμε τελικά τι ωθούσε τον Φρόιντ, τον Μικ Τζάγγερ, τον Τίμοθυ Λίρι, τον Τσόμσκι, την Πυθία, τον Πικάσσο, τον Νταλί, τον Πωλ Μακάρτνευ να κάνουν ναρκωτικά

    Είναι αυτού του είδους οι απλοποιήσεις που είναι επικίνδυνες . . . . . .

    β) βρες μου έναν άνθρωπο που δεν έχει εσωτερικά κενά !!! Η ζωή μας ολόκληρη καθοδηγείται από την ανάγκη μας να συμπληρώσουμε τα εσωτερικά μας κενά -- το θέμα είναι γιατί ο καθένας παίρνει την απόφαση να πάρει ναρκωτικά και να γίνει τοξικομανής, άλλος να μην γίνει, ο τρίτος να τρώει μέχρι να γίνει 320 κιλά, ο τέταρτος να πίνει μέχρι το συκώτι του να γίνει σολα κλπ κλπ.

    Εκεί ο συγγραφέας του κειμένου, συγγνώμη, δεν δίνει πειστική απάντηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stp : 04-07-06 στις 20:59.

  7. #292
    Το avatar του μέλους Ainastros
    Ainastros Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Συγκεντρωωωωωώσου...
    Δεν καταλαβαίνεις ότι συνθήματα του τύπου "Οι Μπάτσοι/Αμερικάνοι/Καπιταλιστές πουλάνε την ηρωίνη", αποπροσανατολίζουν;
    Δεν φταίω εγώ.... έτυχε να πάω για μια βδομάδα στα σκόπια και γνώρισα κάτι ευτραφείς "αγρότες" που ήταν εθνικά υπερήφανοι για την ποιότητα της παπαρούνας που καλλιεργούσαν αλλά και την αμέριστη συμπαράσταση της κυβέρνησης. Αν τύχει και την επισκεφτείς στείλε pm να σου πω που θα πας....

  8. #293
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    [action=yiapap]thinks ότι μπήκε με δεύτερο nick ως stp για να ποστάρει ελεύθερα[/action]

    btw... ξέχασες την Billie Holiday και την Janis Joplin

  9. #294
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    Οπως εγραψα και πιο πριν θεωρω τουλαχιστον επικινδυνες απλοποιήσεις του στυλ η χρήση τον λεγόμενων μαλακών ναρκωτικών δεν ειναι τοσο επικινδυνη, εγω οι φιλοι μου, ο μπαρμπουτσαλος εκανε χρήση και δεν κολλησε επομένως ας τα αφησουμε ελευθερα.

    Η αντιληψη μου σε σχεση με την χρήση τον διαχωρισμό κλπ ειναι παγιωμένη και βρισκεται αποκρυσταλωμενη στο κειμενο (αρχειο doc) που εχω στο link .


    Προσοχη!!! οσοι παθαινουν αναφυλαξια με τα κομμουνιστικά κειμενα να μην το ανοιξουν
    και καταλαβαίνω ότι πολλοί άνθρωποι βρίσκουν στον κομμουνισμό και γενικότερα στην πολιτικοποίηση μία απάντηση για τα εσωτερικά τους κενά (μιλάω πολύ σοβαρά)
    όπως επίσης γνωρίζω ότι και το ΚΚΕ ήταν παράνομο . . . . . (εθεωρείτο κάτι σαν αρρώστια -στιγματισμός - έφταιγε το ΚΚΕ για όλα τα δεινά )

    Μήπως αναγνωρίζεις κάτι κοινό ?


    Και για να σου αποδείξω ότι ακούγονται πολλά πράγματα που δεν ευσταθούν και πάνω στα οποία βασίζονται πολλές θεωρίες, στην 12 σελίδα του κειμένου που εκφράζει τις απόψεις σου αναφέρει ότι

    Ξεχνάνε όμως να πουν ότι η κάνναβη επιδρά στο κεντρικό νευρικό σύστημα, σε αντίθεση με τον καπνό

    ισχυρισμός 100% λανθασμένος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stp : 04-07-06 στις 20:40.

  10. #295
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp
    και καταλαβαίνω ότι πολλοί άνθρωποι βρίσκουν στον κομμουνισμό και γενικότερα στην πολιτικοποίηση μία απάντηση για τα εσωτερικά τους κενά (μιλάω πολύ σοβαρά)
    όπως επίσης γνωρίζω ότι και το ΚΚΕ ήταν παράνομο . . . . . (εθεωρείτο κάτι σαν αρρώστια -στιγματισμός - έφταιγε το ΚΚΕ για όλα τα δεινά )

    Μήπως αναγνωρίζεις κάτι κοινό ?
    Mα τι λες τα ναρκωτικά τα πετάνε στο πλήθος οι εργοδότες για να μπορούν να το ελεγχουνε, το ακούασαμε και αυτό.


    Γραφεις πολύ καλά, χαρας το κουράγιο σου!

  11. #296
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    * yiapap thinks ότι μπήκε με δεύτερο nick ως stp για να ποστάρει ελεύθερα

    btw... ξέχασες την Billie Holiday και την Janis Joplin
    Η αλήθεια είναι ότι η Joplin και ο Hendrix το παρακάνανε λιγάκι ......

  12. #297
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp
    Η αλήθεια είναι ότι η Joplin και ο Hendrix το παρακάνανε λιγάκι ......
    Διαβάστε την ιστορία της Billie Holiday.
    Για το πόσα χρόνια (δεκαετίες) έκανε χρήση ηρωίνης ενώ ταυτόχρονα ήταν μια από τις κορυφαίες τραγουδίστριες.

    Και αυτά όταν στον συγκεκριμένο κύκλο η ηρωίνη κυκλοφορούσε από δικά τους κυκλώματα και μακριά από τους εμπόρους του θανάτου!
    Μετά...

  13. #298
    Το avatar του μέλους Elric of Melnibone
    Elric of Melnibone Guest
    Απ'ο,τι διαβάζω οι περισσότεροι εδώ μέσα λιγο πολύ συμφωνούν, και εγώ μαζί τους. Είναι όμως τραγικό το φαινόμενο να προσπαθεί κάποιος να συνδέσει τις πολιτικές του απόψεις με το θέμα της συζήτησης, με απότερο σκοπό να τις προωθήσει. Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να απαγορευτεί το δικαίωμα του συγκεκριμένου χρήστη να επαναλαμβάνει συνεχώς τις ίδιες απόψεις που του είναι αδύνατο να τεκμηριώσει, έτσι ώστε να ανέβει το επίπεδο της συζήτησης και να σταματήσουν και οι υπόλοιποι να επαναλαμβάνονται προσπαθόντας απεγνωσμένα και μάταια να του δώσουν να καταλάβει το προφανές.

    Το θέμα της συζήτησης είναι πολύ συμαντικό και πολύ ενδιαφέρων, όχι απλά γιατί τα ναρκωτικά "σκοτώνουν", όπως έχουμε μάθει να λέμε, αλλά διότι η χώρα μας είναι δυστυχώς όπως και σε πολλά άλλα θέματα 10 χρόνια πίσω και είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό που καταδικάζονται άνθρωποι που απλά "πίνουν" κανένα τσιγάρο πού και πού. Η προσωπική ελευθερία του κάθε ανθρώπου πρέπει να είναι απαραβίαστη. Γιατι να μπορώ να κόψω τις φλέβες μου με τα νομίμως αγορασμένα ξυράφια μου, να πηγαίνω "σκοτωμένος" με τη μηχανή μου χωρίς κράνος, να καπνίζω όλα τα φυτά της φύσης εκτός απο την κάνναβη; Δεν θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς πως πίσω απο το θέατρο παραλόγου κρύβονται άτομα βυθισμένα σε πλήρη άγνοια, εθελοτυφλία ή/και άρρωστημένα συμφέροντα.

    Αξίζει να σημειωθεί πως οι απαγορεύσεις έχουν τις ρίζες τους στο παρελθόν όπου η γνώση και η άρτια πληροφορία ήταν κάτι σπάνιο. Σήμερα που όλοι μπορούν να ξέρουν την αλήθεια αν το επιθυμούν, η υποκρησία βγαίνει στο προσκήνιο. Και αν έχω να προτείνω κάποια λύση για το "πρόβλημα" θα ήταν διαχωρισμός των ουσιών, τα της φύσης ελεύθερα (δακράκια οι αλβανοί) και σωστή ενημέρωση του κόσμου μέσα απο κάποιο site ανάλογο του erowid στα Ελληνικά και άλλα μέσα (σχολείο ;; ).

    Για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει για το τι πραγματικά κάνει κάθε γνωστή ουσία (φυσικές/χυμικές) και τι κινδύνους κρύβει, ας επισκεφτεί το http://www.erowid.org, και φυσικά το http://www.wikipedia.org.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Elric of Melnibone : 04-07-06 στις 21:54.

  14. #299
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elric of Melnibone
    Απ'ο,τι διαβάζω οι περισσότεροι εδώ μέσα λιγο πολύ συμφωνούν, και εγώ μαζί τους. Είναι όμως τραγικό το φαινόμενο να προσπαθεί κάποιος να συνδέσει τις πολιτικές του απόψεις με το θέμα της συζήτησης, με απότερο σκοπό να τις προωθήσει. Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να απαγορευτεί το δικαίωμα του συγκεκριμένου χρήστη να επαναλαμβάνει συνεχώς τις ίδιες απόψεις που του είναι αδύνατο να τεκμηριώσει, έτσι ώστε να ανέβει το επίπεδο της συζήτησης και να σταματήσουν και οι υπόλοιποι να επαναλαμβάνονται προσπαθόντας απεγνωσμένα και μάταια να του δώσουν να καταλάβει το προφανές. Το θέμα της συζήτησης είναι πολύ συμαντικό και πολύ ενδιαφέρων, όχι απλά γιατί τα ναρκωτικά "σκοτώνουν", όπως έχουμε μάθει να λέμε, αλλά διότι η χώρα μας είναι δυστυχώς όπως και σε πολλά άλλα θέματα 10 χρόνια πίσω και είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό που καταδικάζονται άνθρωποι που απλά "πίνουν" κανένα τσιγάρο πού και πού. Η προσωπική ελευθερία του κάθε ανθρώπου πρέπει να είναι απαραβίαστη. Γιατι να μπορώ να κόψω τις φλέβες μου με τα νομίμως αγορασμένα ξυράφια μου, να πηγαίνω "σκοτωμένος" με τη μηχανή μου χωρίς κράνος, να καπνίζω όλα τα φυτά της φύσης εκτός απο την κάνναβη; Δεν θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς πως πίσω απο το θέατρο παραλόγου κρύβονται άτομα βυθισμένα σε πλήρη άγνοια, εθελοτυφλία ή/και άρρωστημένα συμφέροντα.

    Αξίζει να σημειωθεί πως οι απαγορεύσεις έχουν τις ρίζες τους στο παρελθόν όπου η γνώση και η άρτια πληροφορία ήταν κάτι σπάνιο. Σήμερα που όλοι μπορούν να ξέρουν την αλήθεια αν το επιθυμούν, η υποκρησία βγαίνει στο προσκήνιο. Και αν έχω να προτείνω κάποια λύση για το "πρόβλημα" θα ήταν διαχωρισμός των ουσιών, τα της φύσης ελεύθερα (δακράκια οι αλβανοί) και σωστή ενημέρωση του κόσμου μέσα απο κάποιο site ανάλογο του erowid στα Ελληνικά και άλλα μέσα (σχολείο ;; ).

    Για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει για το τι πραγματικά κάνει κάθε γνωστή ουσία (φυσικές/χυμικές) και τι κινδύνους κρύβει, ας επισκεφτεί το http://www.erowid.org, και φυσικά το http://www.wikipedia.org.
    προφανως καποιους τους ενοχλει η αντιθετη αποψη
    Ειναι κριμα παντως ενα καινουριο μέλος του forum(σημερινη εγγραφη) με πρωτη του δημοσιευση του να ζητά να απαγορευτει σε καποιο αλλο μελος του η εκφραση της γνωμης του.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #300
    Το avatar του μέλους Elric of Melnibone
    Elric of Melnibone Guest
    Είναι εύκολο να παρερμηνεύσει κανείς κάτι. Μίλησα έτσι επιδιώκοντας υπερβολή για να δείξω πως ένας διάλογος δεν είναι υγειής όταν γίνετε πάνω στην "γραμμή του κόμματος". Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Σελ. 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά νέου pc. Σας παρακαλώ την γνώμη σας!!!
    Από kostaspngs στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 20:59
  2. Την γνωμη σας αν σας εχει τυχει
    Από minder στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 21:13
  3. Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας
    Από geletos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας