Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είστε υπερ της πλήρης αποποινικοποίησης των ναρκωτικώ

Ψήφισαν
196. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, πλήρης αποποινικοποίηση - έλεγχος με άλλα μέσα

    45 22,96%
  • Όχι, θα ήμουν υπέρ μόνο μιας αποποινικοποίσης των "ελαφρών ναρκωτικών"

    84 42,86%
  • Όχι, είμαι αντίθετος / θα πρέπει να αυξηθούν τα μέτρα καταστολής

    67 34,18%
Σελ. 22 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 350
  1. #316
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli
    Λοιπόν πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις των συντρόφων της ΚΝΕ... Άραγε ξέρουν οι σύντροφοι ότι ανάμεσα στους τοξικομανείς υπάρχουν και πολλοί κουμουνιστές και τολμώ να πω ότι οι αριστεροί ενίοτε την πίνανε συχνότερα από τους δεξιούς κτλ; Καλά θα κάνει το ΚΚΕ να κόψει τις βλακείες που όλα τα προβλήματα στρέφονται γύρω από τον καπιταλισμό... Γιατί κλανει το γατί, γιατί ο καπιταλισμός μπλα μπλα... Και η έλλειψη αξιών του δυτικού κόσμου μπλα μπλα...
    1ον ειναι αλήθεια οτι και μερικά δικα μας παιδια την πατάνε. όπως ειπε και o Reef δεν ζουμε σε γυαλα οποτε επηρεαζόμαστε
    2ον Ειναι ψεμα οτι "πολλοι κομμουνιστες" ειναι και τοξικομανεις, δεν συμβιβαζονται αυτες οι ιδιοτητες οχι γιατι το λεει το καταστατικο αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικη αντιληψη της πραγματικοτητας. Αναφερε μου ενα επαναστατη ο οποιος να εκανε χρηση ναρκωτικων.
    Επ ευκαιριας νομιζω οτι καλυτερα θα σου ταιριαζε σαν avatar ο γιωργακης παρα ο che.
    3oν για οτι ειπες για το ΚΚΕ ,ειναι προφανες οτι εισα αντικομμουνιστης,δεν θα απαντησω γιατι θα βγουμε καραofftopic

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli
    Για να δούμε μερικά αποσπάσπασματα του Κουμμουνιστικού Μανιφέστου:
    • 1898: Η BAYER παράγει την ηρωίνη για τη φαρμακευτική αντιμετώπιση των μορφινομανών. Τα αποτελέσματα τα βιώνουμε έντονα μέχρι σήμερα.
    • 1943: Η HOECHT στη χιτλερική Γερμανία παράγει τη μεθαδόνη για την φαρμακευτική αντιμετώπιση των ηρωινομανών. Αποτέλεσμα η εμφάνιση της εξάρτησης από τη μεθαδόνη.

    Άρα όλα ξεκινούν από τους βρωμογερμαναράδες! Αυτοί οι φασίστες τα ξεκίνησαν τα ναρκωτικά!
    Η αναφορα γινεται για τον ρόλο που επαιξαν τα καπιταλιστικα μονοπωλια στην δημιουργια και εξαπλωση νεων ουσιων και για να αναδειξει την αποτυχια της αντιμετωπισης του προβληματος με τα διαφορα υποκατασταστα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli

    Αυτό καταγράφεται στο ίδιο το καταστατικό της ΚΝΕ, όπου στο άρθρο 5 χαρακτηριστικά αναφέρεται: «Η ιδιότητα του μέλους της ΚΝΕ είναι ασυμβίβαστη με τη χρήση ναρκωτικών».

    Και αν ένα μέλος της ΚΝΕ συλληφθεί να την πίνει στη ζούλα τότε τι του κάνει η ανωτέρα διοίκηση του εσωτερικού κόμματος (βλ. 1984)... Το στέλνει στη Σιβηρία εξορία; Το φακελώνει ως αμερικάνο προβοκάτορα που διείσδυσε στη νεολαία για αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης;
    το ποιος ειναι προβοκατορας και ποιος προσπαθει να trollarei ειναι προφανες



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli
    Στα πλαίσια αυτά κυβερνήσεις, θεωρητικοί της αστικής τάξης, κεντροαριστεροί, σοσιαλδημοκράτες, οπορτουνιστές, οικολόγοι, νεοφιλελεύθεροι, ανώτατοι δικαστικοί, αστυνομικοί, ΜΜΕ κ.ά., έχουν επιδοθεί σε έναν ανελέητο αγώνα που έχει στο επίκεντρο του:
    • την άρση της απαγόρευσης των ναρκωτικών,
    • το διαχωρισμό τους,
    • τη χορήγηση υποκατάστατων,
    • τη δημιουργία κέντρων ελεγχόμενης κρατικής χορήγησης ναρκωτικών, ακόμα και στα νοσοκομεία,
    • τη δημιουργία και επέκταση προγραμμάτων συντήρησης ναρκομανών.

    Επίσης ανάμεσα σε όλα αυτά τα "αποβράσματα" που είναι ΥΠΕΡ της αποποινικοποίησης υπάρχουν και πολλοί αναρχοκομμουνιστές και υπερπροοδευτικοί που θεωρούν ότι το ΚΚΕ μόνο κατά παράδοση πλέον θεωρείται προοδευτικό κόμμα και σε πολλές περιπτώσεις καταντά "βασιλικότερο του βασιλέως"...
    ναι ναι ο γιωργάκης, η δαμανακη και ολος ο "αριστερος" παρακρατικος μηχανισμός τους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli
    Επίσης να προσθέσω ότι με τις απόψεις του ΚΚΕ είμαι σίγουρος ότι θα είναι απόλυτα σύμφωνες οι Παραχριστιανικές Οργανώσεις,οι Εθνικιστικές Κινήσεις, οι Νεοναζιστικές νεολαίες, και φυσικά ο Τζωρτζ Μπους που σίγουρα είναι εναντίον της αποποινικοποίησης (και κόβω το κεφάλι μου γι αυτό!)...
    τωρα τι να σου πω "Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου"



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli
    Και όντως έπαθα αναφυλαξία αλλά για εντελώς διαφορετικού λόγους!
    Σωζει ζωες
    Spoiler:

    υποδόρια ένεση (0,10 - 0,15 ml) διαλύματος αδρεναλίνης 1 : 1000
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #317
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    2ον Ειναι ψεμα οτι "πολλοι κομμουνιστες" ειναι και τοξικομανεις, δεν συμβιβαζονται αυτες οι ιδιοτητες οχι γιατι το λεει το καταστατικο αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικη αντιληψη της πραγματικοτητας. Αναφερε μου ενα επαναστατη ο οποιος να εκανε χρηση ναρκωτικων.

    Δεν θα σου αναφέρω επαναστάτη που να έκανε χρήση ναρκωτικών , αλλά θα σου αναφέρω ότι τα υψηλότερα ποσοστά αλκοολισμού στον κόσμο τα είχε η πρώην Σοβιετική Ένωση (και συνεχίζει να τα έχει η Ρωσία), που αν δεν κάνω λάθος ήταν κομμουνιστικό κράτος "με διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας". Μάλιστα ο αλκοολισμός ήταν η 3η αιτία θανάτου στη χώρα.

    Αλλά ξέχασα το αλκοόλ είναι νόμιμο και δεν αποτελεί κίνδυνο, ούτε διαφυγή...

    Το παραπάνω δεν το ανέφερα για να δείξω ότι ο κομμουνισμός είναι κακός και ωθεί στον αλκοολισμό, αλλά για να σου δείξω ότι οι ωραίες μεν, γενικόλογες δε προτάσεις του στυλ "διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας" δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και καλά θα κάνει το ΚΚΕ να βοηθήσει στην πράξη χρηματοδοτώντας και με εθελοντές - Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας οργανισμός σαν το ΚΚΕ δεν μπορεί να βοηθήσει στην

    • Τη δημιουργία δικτύου επιμόρφωσης γονιών, εκπαιδευτικών. (copy-paste)

    Γιατί πρέπει να ανατραπεί η αστική τάξη πρώτα ??

    Εκτός αν το ΚΚΕ εννοεί ότι η διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας έγκειται στα αποτελέσματα χρήσης του αλκοόλ σε αντιδιαστολή με τα αποτελέσματα της χρήσης των άλλων ουσιών
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stp : 05-07-06 στις 21:32.

  3. #318
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    Σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι η πολιτικη που εφαρμόζεται σήμερα ειναι αποτελεσματικη. Χρειαζεται μια συνολικοτερη αντιμετωπιση στην βάση του τριπτυχου πρόληψη-θεραπεία-καταστολή.

    πιο αναλυτικα (ειναι copy paste)
    Τα ίδια έλεγε και η Μαριέτα Γιαννάκου-Κουτσίκου ..... (μην με παρεξηγήσεις, σε παρακαλώ) - θα προσπαθήσω να σου βρω και το κείμενό της
    και ουσιαστικά αυτή είναι η θεωρία της της πολιτικής που εφαρμόζεται σήμερα (στην πράξη το ξέρω ότι γίνονται εντελώς διαφορετικά και ότι η κατάσταση θα ήταν καλύτερη) αλλά η άποψη μου είναι ότι πρέπει να αλλάξει ριζικά ΚΑΙ η θεωρητική αντιμετώπιση του θέματος των ναρκωτικών



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    Αυτο που αντιπαλευουμε ειναι η λογικη της φυγής, της παραίτησης απο την προσπάθεια για την αλλάγη της πραγματικοτητας, η εξάρτηση απο την ουσια ειναι το αποκορυφωμα :



    Οπως και να εχει βεβαια το κειμενο ειναι γραμμενο απο πολιτικη οργάνωση και σε καμια περιπτωση δεν ειναι μια ολοκληρωμένη επιστημονικη πραγματεια που αναδεικνυει όλες τις πλευρες και τους παραγοντες που οδηγουν στην εξάρτηση.
    Αυτο που θεωρουμε σαν βασικό απο την μερια μας, σαν βασικο κοινωνικο μηχανισμο που τρεφει το φαινομενο, το επισημαίνουμε. Τα υπόλοιπα (ιδιοσυγκρασιακοι, γενετικοι κλπ παραγοντες που μπορει να υπεισέρχονται) ειναι δουλεια των ειδικών επιστημόνων.
    Δες προηγούμενό μου ποστ περί Σοβιετικής Ένωσης και αλκοολισμού. Άσε που μπορώ να σκεφτώ πολύ χειρότερους τρόπους φυγής από την εξάρτηση από ουσίες όπως π.χ. η αυτοκτονία, η ψύχωση, οι εμμονές μεγάλων ανδρών, οι γενοκτονίες (και αυτές μία παραίτηση απο την προσπάθεια για την αλλάγη της πραγματικοτητας σε συλλογικό επίπεδο, δεν είναι ?)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    για την προταση μας βλεπε παραπάνω.
    για τα παιδια που ειναι εξαρτημενα πρεπει επιτελους η πολιτεια να στηριξει αποτελεσματικα τα προγράμματα απεξάρτησης και πρόληψης. Αν ρωτησετε τους ανθρώπους που δουλευουν σε αυτα θα φρίξετε με την υποχρηματοδοτηση και την υπονομευση που ουσιαστικα υφιστανται.
    Δυστυχώς δεν ενδιαφέρονται -- Λένε και αυτοί τους αναθεματισμούς τους και τα γενικόλογά τους και αδιαφορούν παντελώς

  4. #319
    Το avatar του μέλους Elric of Melnibone
    Elric of Melnibone Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli
    Επίσης να προσθέσω ότι με τις απόψεις του ΚΚΕ είμαι σίγουρος ότι θα είναι απόλυτα σύμφωνες οι Παραχριστιανικές Οργανώσεις,οι Εθνικιστικές Κινήσεις, οι Νεοναζιστικές νεολαίες, και φυσικά ο Τζωρτζ Μπους που σίγουρα είναι εναντίον της αποποινικοποίησης (και κόβω το κεφάλι μου γι αυτό!)...
    Γενικότερα η απαγόρευση δραστηριοτήτων (στην αρχή πόλεμος σε αυτές) που απελευθερώνουν την συνείδηση είναι ενέργεια πολύ σημαντική για κάθε οργάνωση ελέγχου μαζών. Για όποιον έχει όρεξη για γνώση, δίνω μερικούς αξιόλογους συνδέσμους.

    War on drugs (wikipedia)
    Ένα πολύ καλό άρθρο πάνω σε αυτά που λέμε
    Κάνναβη: μύθοι και πραγματικότητα

  5. #320
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp
    Δεν θα σου αναφέρω επαναστάτη που να έκανε χρήση ναρκωτικών , αλλά θα σου αναφέρω ότι τα υψηλότερα ποσοστά αλκοολισμού στον κόσμο τα είχε η πρώην Σοβιετική Ένωση (και συνεχίζει να τα έχει η Ρωσία), που αν δεν κάνω λάθος ήταν κομμουνιστικό κράτος "με διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας". Μάλιστα ο αλκοολισμός ήταν η 3η αιτία θανάτου στη χώρα.

    Αλλά ξέχασα το αλκοόλ είναι νόμιμο και δεν αποτελεί κίνδυνο, ούτε διαφυγή...
    Το αλκοολ πραγματικα αποτελουσε μαστιγα για την πρωην ΕΣΣΔ, και ιδιαιτερα τα τελευταια χρόνια πριν τις ανατροπες.
    τετοια φαινομενα :
    * ειναι αποτελεσμα κακης κληρονομιας
    * ειναι κυριως ομως φαινόμενα κρίσης,και τις αιτιες που τα γεννησαν δεν μπορει καποιος να τις δει εξω απο τις αιτιες που τελικα οδηγησαν στην ανατροπη του σοσιαλιστικου συστηματος.
    Αφισες εναντια στην χρηση αλκοολ απο την πρων ΕΣΣΔ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp
    Το παραπάνω δεν το ανέφερα για να δείξω ότι ο κομμουνισμός είναι κακός και ωθεί στον αλκοολισμό, αλλά για να σου δείξω ότι οι ωραίες μεν, γενικόλογες δε προτάσεις του στυλ "διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας" δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και καλά θα κάνει το ΚΚΕ να βοηθήσει στην πράξη χρηματοδοτώντας και με εθελοντές - Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας οργανισμός σαν το ΚΚΕ δεν μπορεί να βοηθήσει στην

    • Τη δημιουργία δικτύου επιμόρφωσης γονιών, εκπαιδευτικών. (copy-paste)

    Γιατί πρέπει να ανατραπεί η αστική τάξη πρώτα ??

    Εκτός αν το ΚΚΕ εννοεί ότι η διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας έγκειται στα αποτελέσματα χρήσης του αλκοόλ σε αντιδιαστολή με τα αποτελέσματα της χρήσης των άλλων ουσιών
    Χωρις παρεξηγηση
    Πολλες φορες ακουω γιατι το ΚΚΕ δεν φτιαχνει το ενα η το αλλο (απο νοσκομεια και πτωχοκομια μεχρι και εγω δεν ξερω τι).
    Επειδη ειναι αλλος ο ρολος του.
    Δεν μπορει,δεν εχει τις δυνατότητες και δεν πρεπει να προσπαθησει να υποκαθιστησει λειτουργιες του κρατους και της κοινωνιας.
    Διαπαιδαγωγει τα μελη του σε μια συγκεκριμενη αντιληψη, την προπαγανδιζει και κινητοποιει μαζες για να απαιτησουν αυτα που πραγματικα τους ανηκουν.
    Για το συγκεγκριμενο που κουβεντιαζουμε εκτος της διαπαιδαγώγησης των μελων του παίρνει και πρωτοβουλιες στο μαζικο κινημα για την ευαισθητοποιηση και κινητοποιηση των εργαζομενων.
    π.χ προσφατη εκδηλωση της Γραμματειας Νεων του ΠΑΜΕ
    συνεργαζεται με το Εθνικο Συμβουλιο κατα των Ναρκωτικων κλπ





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stp
    Άσε που μπορώ να σκεφτώ πολύ χειρότερους τρόπους φυγής από την εξάρτηση από ουσίες όπως π.χ. η αυτοκτονία, η ψύχωση, οι εμμονές μεγάλων ανδρών, οι γενοκτονίες (και αυτές μία παραίτηση απο την προσπάθεια για την αλλάγη της πραγματικοτητας σε συλλογικό επίπεδο, δεν είναι ?)
    καμια διαφωνια

    επειδη μου κινησε την περιεργεια αυτο που ειπες για την γιανακου εκανα μια αναζητηση στο google(Μαριέτα Γιαννάκου Κουτσίκου ναρκωτικα).
    Απο τους συνδεσμους που βγαινουν κοιταξτε αυτον που λεει "τομευς 13",
    το γραφει ενας θεομουρλος φασιστας
    προσοχη ειναι ακρως φασιστικο ρατσιστικο με χυδαιες εκφρασεις
    βγαζει ομως απιστευστο γέλιο
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #321
    Το avatar του μέλους Elric of Melnibone
    Elric of Melnibone Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AngelN20
    όπως όταν πίνουν και πιάνουν ασυνείδητα το τιμόνι κινδυνέυει ο καθένας έτσι όταν παίρνουν την δόση τους , θα αρπάζουν το δίκανο και θα βολτάρουν στην Ερμού!Τι ωραία ε??
    Σίγουρα η καταστροφή των περισσοτέρων δεν θα σταματήσει στους 4 τοίχους του σπίτιου του
    Tώρα που ξαναδιάβαζα την όλη συζήτηση το πρόσεξα αυτό. Είναι ένα πάρα πολύ καλό παράδειγμα ατόμου που δεν γνωρίζει τίποτα για τα ναρκωτικά. Δυστηχώς είναι πολύ κοινή νοοτροποία, και έχει ρίζες στα ψέματα του πολέμου κατά των ναρκωτικών, ένα πολιτικό παιχνίδι (υπάρχει αναφορά στο προϊγούμενο post μου). Μπορείς λοιπόν να μου πείς πια ουσία σε κάνει δολοφόνο ή τρομοκράτη;

    Το πρόβλημα είναι κυρίως κοινωνικό, διότι λόγο της α) απαγόρευσης β) προπαγάνδας δημιουργούνται μικρά κοινωνικά σύνολα σε μικρές κυρίως ηλικίες οι οποίοι αναζητούν την λεγόμενη "μαστούρα" και υποσυνείδητα επιδιώκουν την καταστροφή την οποία τους έχουν υποσχεθεί. Αυτοι οι κύκλοι δε σταματάνε ποτέ στην κάνναβη, αλλά προχωράνε σε "ανώτερα επίπεδα μαστούρας"... και βλέπετε στους δρόμους το αποτέλεσμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Elric of Melnibone : 06-07-06 στις 01:20.

  7. #322
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    Το αλκοολ πραγματικα αποτελουσε μαστιγα για την πρωην ΕΣΣΔ, και ιδιαιτερα τα τελευταια χρόνια πριν τις ανατροπες.
    τετοια φαινομενα :
    * ειναι αποτελεσμα κακης κληρονομιας
    * ειναι κυριως ομως φαινόμενα κρίσης,και τις αιτιες που τα γεννησαν δεν μπορει καποιος να τις δει εξω απο τις αιτιες που τελικα οδηγησαν στην ανατροπη του σοσιαλιστικου συστηματος.
    Αφισες εναντια στην χρηση αλκοολ απο την πρων ΕΣΣΔ

    επειδη μου κινησε την περιεργεια αυτο που ειπες για την γιανακου εκανα μια αναζητηση στο google(Μαριέτα Γιαννάκου Κουτσίκου ναρκωτικα).
    Απο τους συνδεσμους που βγαινουν κοιταξτε αυτον που λεει "τομευς 13",
    το γραφει ενας θεομουρλος φασιστας
    προσοχη ειναι ακρως φασιστικο ρατσιστικο με χυδαιες εκφρασεις
    βγαζει ομως απιστευστο γέλιο

    Δεν θα απαντήσω γιατί βλέπω ότι σκέφτεσαι τα διάφορα επιχειρήματα που παρατίθενται και σ σκοπός είναι η σκέψη, όχι η επιβολή απόψεων (έχω και αρκετή δουλειά να τελειώσω - βέβαια, ίσως επανέλθω)

    δύο πράγματα
    α) Μαριέττα (με δύο τ) !!! - για πιό ενδελεχή αναζήτηση και καλύτερα αποτελέσματα - έχει και φωτογραφίες σε μερικά !!!!!

    β) Άψογος ο τομεύς 13 - γελάω ακόμη

  8. #323
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    1ον ειναι αλήθεια οτι και μερικά δικα μας παιδια την πατάνε. όπως ειπε και o Reef δεν ζουμε σε γυαλα οποτε επηρεαζόμαστε
    Καλά αυτό για τη γυάλα το συζητάμε...

    2ον Ειναι ψεμα οτι "πολλοι κομμουνιστες" ειναι και τοξικομανεις, δεν συμβιβαζονται αυτες οι ιδιοτητες οχι γιατι το λεει το καταστατικο αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικη αντιληψη της πραγματικοτητας. Αναφερε μου ενα επαναστατη ο οποιος να εκανε χρηση ναρκωτικων.
    Τα τελευταία χρόνια που έχουν γίνει της μόδας τα ναρκωτικά, οι επαναστάσεις δεν είναι και πολύ συνηθισμένες... Πάντως δεν είναι "κομμουνιστές" μόνο οι επαναστάτες... σε αποφυγή παρεξηγήσεων... Α, και για κοιτάχτε λίγο τη Λιάνα Καννέλη... Αυτή κάτι πρέπει να παίρνει δεν εξηγείτε άλλιως... Πολύ νευρωτική τη βλέπω (παφ πουφ 20 τσιγάρα την ώρα)... Ρε μπας και σνιφάρει καμια κόκα; Για να έχει το νου της η κεντρική επιτροπή!

    Επ ευκαιριας νομιζω οτι καλυτερα θα σου ταιριαζε σαν avatar ο γιωργακης παρα ο che.
    3oν για οτι ειπες για το ΚΚΕ ,ειναι προφανες οτι εισα αντικομμουνιστης,δεν θα απαντησω γιατι θα βγουμε καραofftopic
    Αν είναι θα αλλάξω avatar αλλά πρώτα να βάλεις εσύ στο avatar τον Ιωσηφ Στάλιν! Γιατί καλέ και αυτός ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ήταν μην τον ξεχνάμε! Πρέπει να τον τιμήσετε ανάλογα!
    Τώρα στο συμπέρασμά σου ότι είμαι "αντικομμουνιστής" θα ήθελα να σε διορθώσω και να σου πω ότι εγώ είμαι "αντικομματιστής"! Δηλαδή είμαι εναντίον της χειραγώγησης συνειδήσεων και εξάλειψης ατομικής σκέψης από οποιοδήποτε πολιτικό κόμμα ή άλλον φορέα εξουσίας! Είμαι από τους τύπους που σε οποιαδήποτε κομματική συνέλευση να με βάλεις σε 5 λεπτά θα θέλουν όλοι να με πετάξουν έξω! Είμαι ΥΠΕΡ του Πολιτικού σκεπτικισμού απεναντί σε όλες τις θεωρίες και ιδεολογίες! Και κυρίως είμαι ΥΠΕΡ της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ! Και όταν λέω ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ εννοώ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗΣ! Και με την ίδια ευκολία που συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του ΚΚΕ για τις κάμερες ας πούμε και την παρακολούθηση των πολιτών από το κράτος , έτσι ακριβώς διαφωνώ ριζικά με την κατάργηση της ελευθερίας του ατόμου να τρώει, να πίνει και να καπνίζει ότι γουστάρει! Σήμερα ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ τα ναρκωτικά, αύριο το ΑΠΛΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, μεθαύριο οι ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ, τα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ κτλ.. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ πρέπει να γίνεται σεβαστή από όλα τα ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ!
    * Παραπιπτόντως ο Che δεν ήταν ένας κοινός κομμουνιστής αλλά ένας πραγματικός επαναστάτης... Μην τον βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι! Ρώτα και την ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ελπίζω να μη διαφωνεί και με αυτό!

    Η αναφορα γινεται για τον ρόλο που επαιξαν τα καπιταλιστικα μονοπωλια στην δημιουργια και εξαπλωση νεων ουσιων και για να αναδειξει την αποτυχια της αντιμετωπισης του προβληματος με τα διαφορα υποκατασταστα.
    Καπιταλιστικά μονοπώλια πάντως δεν υπήρχαν στη Γερμανία του Β'Παγκόσμιου... Εκείνη την εποχή η οικονομία της Γερμανίας ήταν στα χέρια του στρατιωτικού καθεστώτος του Χίτλερ... Μετά η μισή έγινε καπιταλιστική και υπόδουλη στους αμερικάνους και η άλλη μισή παρέμεινε σε στρατιωτικό καθεστώς αλλά με κόκκινους δικτάτορες...

    το ποιος ειναι προβοκατορας και ποιος προσπαθει να trollarei ειναι προφανες
    Είπαμε είμαι πράκτορας της CIA... Εγώ ανέτρεψα και τη Σοβιετική Ένωση και έστειλα τον Γκορμπατσώφ να διαφημίζει πίτσες!!!

    τωρα τι να σου πω "Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου"
    Τι έγινε η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ανασκεύασε τις απόψεις της περί θρησκείας; Το μόνο που μένει είναι να γίνει και αυτό για να αρχίσω κι εγώ τα ναρκωτικά!

    Και επειδή προσπαθείς να μου προσάψεις το προφίλ του ΕΧΘΡΟΥ του ΚΚΕ... Εγώ σε πληροφορώ ότι σε πάρα πολλά σημεία συμφωνώ με το ΚΚ και είμαι υπέρ των αποψεων του. Όμως για την κατάντια και τον ξεπεσμό των κομμουνιστικών καθεστώτων, υπεύθυνη είναι η λογική του ΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ και της απαγόρευσης διαφορετικής σκέψης. Είναι απαραδεκτο ένα κόμμα να βγάζει μια γραμμή και να λέει ότι είμαστε ΥΠΕΡ της ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ και της ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ της χρήσης των ναρκωτικών. Είμαι 100% σίγουρος ότι υπάρχουν χιλιάδες κομμουνιστές που θα φρικάρουν αν διαβάσουν αυτές τις απόψεις και μάθουν ότι το ΚΚ αντιμετωπίζει τόσο ανεύθυνα και προπαγανδίστικα αυτό το σοβαρό κοινωνικό θέμα! Είναι δυνατόν να αντιτίθεται το ΚΟΜΜΑ που θεωρεί τον εαυτό του ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΤΕΡΟ όλων σε μια προοδευτική λύση και να συνενοχεί στην συντήρηση ενός τόσο αναχρονιστικού και αντιδημοκρατικού πλαίσιου νόμου που υπάρχει σήμερα στα ναρκωτικά;

    Και να κλείσω με ένα σύνθημα που έκλεψα από το ΚΚΕ και ανασκεύασα ελαφρώς:
    ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ!

  9. #324
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Τερμα το διαβασμα για σημερα παω για υπνο.
    επειδη νυσταζω επιφυλάσσομαι για αυριο...
    ενα τελευταιο μονο.... καιρο ηθελα να το κανω

    [troll mode on]

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από veli
    ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ!
    ρε που το εχω ξανακουσει, που το εχω ξανακουσει; αν ναι εδώ
    για να δειτε ολη την παρουσιαση απο την αρχη πατηστε εδω

    [troll mod off]

    καληνυχτα
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #325
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    Τερμα το διαβασμα για σημερα παω για υπνο.
    επειδη νυσταζω επιφυλάσσομαι για αυριο...
    ενα τελευταιο μονο.... καιρο ηθελα να το κανω

    [troll mode on]


    ρε που το εχω ξανακουσει, που το εχω ξανακουσει; αν ναι εδώ
    για να δειτε ολη την παρουσιαση απο την αρχη πατηστε εδω

    [troll mod off]

    καληνυχτα
    Καληνύχτα επίσης! Στο αρθράκι που μας στέλνεις λέει:
    The individual is sovereign
    που σημαίνει... Το άτομο κυριαρχεί!
    εννοώντας ουσιαστικό τον γνωστό νόμο του καπιταλισμού ότι
    η ατομική πρωτοβουλία γίνεται ο νόμος της αγοράς...

    Καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ... Εγώ είπα ότι
    ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ!

    Εννοώντας εν ολίγοις ότι το άτομο είναι ένα ανθρώπινο πλάσμα και έχει το
    δικαίωμα της διαφορετικότητας και της ελευθερίας σκέψης! Το άτομο δεν
    είναι απλά "παραγωγική μονάδα" όπως θέλουν να το βλέπουν τα διάφορα
    οικονομικά συστήματα (καπιταλισμός,κομμουνισμός κτλ). Ο σεβασμός της
    ατομικής ελευθερίας του κάθε ατόμου είναι βασικότατο συστατικό μιας
    πολιτισμένης και δίκαιης κοινωνίας. Πώς ακριβώς αναιρείται η "ελευθερία του
    ατόμου" σε διάφορα πολιτικά συστήματα; Κάπως έτσι:

    1. ΦΑΣΙΣΜΟΣ : Η ελευθερία του ατόμου υποτάσσεται στις ανάγκες του Έθνους.
    2. ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ : Η ελευθερία του ατόμου είναι προϊόν και εξαγοράζεται με πλούτο. Όσο πλουσιότερος είναι κανείς τόσο περισσότερη ελευθερία βιώνει. Αν πάλι είναι φτωχός δεν έχει ουσιαστικά καθόλου ελευθερία.
    3. ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ : Η ελευθερία του ατόμου υποτάσσεται στις ανάγκες της κοινωνικής ισότητας. Όλοι πρέπει να είναι ίσοι και κάθε προσπάθεια των ατόμων να διαφοροποιούνται από το κοινωνικό σύνολο καταλήγει να θεωρείται πράξη προδοτική για το σύστημα....

    κτλ... Αλλά όλα αυτά είναι εκτός θέματος φυσικά... Αν τώρα θέλεις να με θεωρείς "καπιταλιστή", "πασοκτζή" ή ότι άλλο θέλεις δικαιωμά σου. Εγώ να θυμίσω ότι δεν δήλωσα ποτέ μου κάτι τέτοιο και είπα ότι είμαι εναντίον όλων των κομμάτων γιατί χειραγωγούν την σκέψη και τις απόψεις των ανθρώπων. Εσύ δηλώνεις την κομματική σου ταυτότητα και πολύ καλά κάνεις για να ξέρουν όλοι ότι οι απόψεις σου είναι διατεταγμένες από την Κεντρική Επιτροπή του Κομμουνιστικού Κόμματος της Ελλάδος!
    Και το Κ.Κ.Ε. απεφάνθει με λίγα λόγια ότι:

    1.Τα ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ είναι προϊόν του καπιταλισμού
    2. Η χρήση των ναρκωτικών πρέπει να αποτελεί ποινικό αδίκημα και να τιμωρείται με στέρηση της ελευθερίας των ατόμων.
    3. Οι ποινές πρέπει να γίνουν αυστηρότερες από ότι ήδη είναι για να τιμωρούνται παραδειγματικά οι έμποροι και μαζί και οι χρήστες των ναρκωτικών.
    4. Η ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ των ναρκωτικών πρέπει να συνεχιστεί με γοργούς ρυθμούς και το πρόβλημα να λυθεί με χρήση βίας και τρομοκρατίας.
    5. Κάθε άλλη λύση (αποποινικοποίηση, μερική ή ολική) έχει ως στόχο την διευκόλυνση του εμπορίου και την επιβράβευση των ναρκωτικών.
    6. Οι πουλημένοι προδότες του ΣΥΝ είναι πράκτορες της CIA και έχουν σκοπό να αποπροσανατολίσουν τους αριστερούς και συνεργάζονται με τον Γ.Παπανδρέου!
    7. Ναρκωμανείς, ομοφυλόφιλοι, αναρχικοί και λοιπά αποβράσματα ΔΕΝ έχουν θέση στην αρεία φυλή του ΚΚΕ!
    8. ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΑΣ! ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΜΕ! ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ!

  11. #326
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Να θυμίσω οτι το θέμα του θρεντ είναι τα ναρκωτικά και όχι το ιτ πιστευει το ΚΚΕ για τα ναρκωτικά, νομίζω (IMHO) ξεφεύγουμε...

    Τωρα αν θέλει ο 8ανος να συζητήσουμε για την κατάντια του ΚΚΕ δεν έχω κάνενα πρόβλημα να το κάνουμε, τις θέσεις πάντως του παραπάνω φειχβολάν εύκολα τις διαλύω με νεροπίστολο, γραμμή προς γραμμή!

  12. #327
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WandereR
    Να θυμίσω οτι το θέμα του θρεντ είναι τα ναρκωτικά και όχι το ιτ πιστευει το ΚΚΕ για τα ναρκωτικά, νομίζω (IMHO) ξεφεύγουμε...

    Τωρα αν θέλει ο 8ανος να συζητήσουμε για την κατάντια του ΚΚΕ δεν έχω κάνενα πρόβλημα να το κάνουμε, τις θέσεις πάντως του παραπάνω φειχβολάν εύκολα τις διαλύω με νεροπίστολο, γραμμή προς γραμμή!
    Θα συμφωνήσω απόλυτα.

    Και τώρα που βρήκαμε και τον 8άνο, μήπως φίλε μου να ανοίξεις εδώ ένα νέο νήμα με θέμα "Γιατί έπεσε η Σοβιετική Ένωση;"

    Θα ήθελα (χωρίς πλάκα) μια αντίστοιχα εποοκοδομητική συζήτηση επί του παραπάνω.
    Όχι τπτ άλλο αλλά έχουμε αρκετό καιρό να διαβάσουμε (σοβαρό) πολιτικό νήμα

  13. #328
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    Πολλες φορες ακουω γιατι το ΚΚΕ δεν φτιαχνει το ενα η το αλλο (απο νοσκομεια και πτωχοκομια μεχρι και εγω δεν ξερω τι).
    Επειδη ειναι αλλος ο ρολος του.
    Δεν μπορει,δεν εχει τις δυνατότητες και δεν πρεπει να προσπαθησει να υποκαθιστησει λειτουργιες του κρατους και της κοινωνιας.
    Διαπαιδαγωγει τα μελη του σε μια συγκεκριμενη αντιληψη, την προπαγανδιζει και κινητοποιει μαζες για να απαιτησουν αυτα που πραγματικα τους ανηκουν.
    Αμέ... Δεν έχει ρόλο να δείξει πως βοηθάει. Είναι σημαντικότερο να πληρώνει Παπακωνσταντίνου-Μαχαιρίτσα-Τσακνή για συναυλίες και 5.000.000 αφίσες κάθε 2 μήνες. Περισσότερο έργο παράγει και δείχνει τι έχει σαν προτεραιότητα. Όχι τον κόσμο, αλλά την προβολή. (όλα τα κόμματα αυτό κάνουν αλλά μην βγάζεις και την ουρά του κκ έξω από αυτό)
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  14. #329
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείτε να σταματήσετε να ασχολήστε με το ΚΚΕ;
    Άλλο είναι το θέμα συζήτησης!

    Τελευταία Προειδοποίηση. Μετά από αυτό όλα τα offtopic μηνύματα θα τα τρώει η μαρμάγκα.

  15. #330
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos
    3oν για οτι ειπες για το ΚΚΕ ,ειναι προφανες οτι εισα αντικομμουνιστης,δεν θα απαντησω γιατι θα βγουμε καραofftopic
    θα σεβαστω το νημα και δεν θα το οδηγησω σε εκτροπή απο το κυριο θέμα κουβέντας, παρα το γεγονος οτι ειπώθηκαν πραγματα αναληθη και προσβλητικα για το κομμα μου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Θα συμφωνήσω απόλυτα.

    Και τώρα που βρήκαμε και τον 8άνο, μήπως φίλε μου να ανοίξεις εδώ ένα νέο νήμα με θέμα "Γιατί έπεσε η Σοβιετική Ένωση;"

    Θα ήθελα (χωρίς πλάκα) μια αντίστοιχα εποοκοδομητική συζήτηση επί του παραπάνω.
    Όχι τπτ άλλο αλλά έχουμε αρκετό καιρό να διαβάσουμε (σοβαρό) πολιτικό νήμα
    κατι θα ετοιμάσουμε στο υποσχομαι

    edit : τωρα ειδα την τελευταια παρεμβαση του yiapap, χε χε βραζω και μαρακονακια μαζι (κουζινα- pc εχασα την συνεχεια...)
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

Σελ. 22 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά νέου pc. Σας παρακαλώ την γνώμη σας!!!
    Από kostaspngs στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 20:59
  2. Την γνωμη σας αν σας εχει τυχει
    Από minder στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 21:13
  3. Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας
    Από geletos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας