Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είστε υπερ της πλήρης αποποινικοποίησης των ναρκωτικώ

Ψήφισαν
196. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, πλήρης αποποινικοποίηση - έλεγχος με άλλα μέσα

    45 22,96%
  • Όχι, θα ήμουν υπέρ μόνο μιας αποποινικοποίσης των "ελαφρών ναρκωτικών"

    84 42,86%
  • Όχι, είμαι αντίθετος / θα πρέπει να αυξηθούν τα μέτρα καταστολής

    67 34,18%
Σελ. 15 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 350
  1. #211
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teo_L20
    Πραγματικά τεράστια διαφορά.
    Πως μπορεί να γινει ο άνθρωπος απο τη χρηση των ναρκωτικών.
    Έχεις δει τυπικό δημόσιο υπάλληλο στα 60 του;
    Η ζωή είναι δύσκολη;; Σε σχέση με τί;;;

  2. #212
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rick_641
    Τότε ήταν που τις ρωτησα :
    "αν -ο μη γένειτω- αυτο συμβεί στο παιδί σου,
    το αγαπημένο, το σπουδαγμένο, το καλοαναθρεμένο,
    που -νόμιζες πως- γνώριζες όλες τις παρέες του κ' το ποιόν τους,
    θα συνέχιζες να είσαι ΤΟΣΟ αφοριστική?
    Το κωλο-κράτος δεν θα σου έφταιγε πουθενά?
    Δεν έχω παιδί, αλλά έχω πολύ στενούς φίλους και ορισμένες προσωπικές εμπειρίες. Και στις δύο περιπτώσεις ήταν εμφανής η προσωπική επιλογή. Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για σπουδαγμένους και αγαπημένους ανθρώπους. Τώρα το "καλοαναθρεμένο" είναι σχετικό. Προφανώς άμα κάποιος πέσει στην πρέζα με τα μούτρα, μάλλον κάπου πήγε στράφι η καλή ανατροφή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rick_641
    Κ' κατα τη τη γνώμη μου, όσο υπαρχουν άνθρωποι θα συμβαίνει αυτό.
    Συμφωνώ απόλυτα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rick_641
    Ο διαχωρισμός σε μαλακά κ' σκληρά, για μένα είναι ατόπος,
    καθώς, τα μέν είναι αποδεδειγμένα πρόθάλαμος για τα δε.
    Διαφωνώ εγκάθετα! Ποιος το έχει αποδείξει; Πότε; Η δικιά μου εμπειρία και άλλων ανθρώπων όχι μόνο τείνει προς το αντίθετο, αλλά πλέον είμαι πεπεισμένος 100% πως αυτός ο "προθάλαμος" είναι μέγα ψέμα. Το θεωρώ μάλιστα και επικίνδυνο στα αυτιά ενός πιτσιρικά που δεν ξέρει που πάνε τα 4 αφού είτε του πασάρουν χασίς είτε ηρωίνη αυτός θα το θεωρήσει ένα και το αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rick_641
    Επίσης, το πρόβλημα, ειδικά στους νέους, είναι οτι κάθετι το "απαγορευμένο",
    παιρνει συχνά στο μυαλό τους διαστάσεις τεράστιες....
    (Εδώ ακόμη κ' τώρα, το παλιοτσίγαρο συμβολίζει την χειραφέτιση κ' την ενηλικίωση σε ΤΟΣΑ παιδιά...)
    Το πως κ' αν μετά είναι ευκολο να το κόψουν, μόλις έχουν εθιστεί για τα καλά,
    είναι άλλουνού παπά Ευαγγέλιο...
    Ακριβώς. Γι' άυτό θα πρέπει να μπούμε σε λογική νομιμοποιήσης ορισμένων ουσιών μετά από σοβαρή κοινωνική και επιστημονική έρευνα.
    Το απλό τσιγάρο είναι πολύ πιο εθιστικό από οτιδήποτε. Υποθέτω και η ηρωίνη το ίδιο αλλά δεν ξέρω πολλά για την ηρωίνη οπότε δεν εκφέρω γνώμη.
    Η ζωή είναι δύσκολη;; Σε σχέση με τί;;;

  3. #213
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    93
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    15000/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    TD5136v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiwi
    Δεν έχω παιδί, αλλά έχω πολύ στενούς φίλους και ορισμένες προσωπικές εμπειρίες. Και στις δύο περιπτώσεις ήταν εμφανής η προσωπική επιλογή. Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για σπουδαγμένους και αγαπημένους ανθρώπους. Τώρα το "καλοαναθρεμένο" είναι σχετικό. Προφανώς άμα κάποιος πέσει στην πρέζα με τα μούτρα, μάλλον κάπου πήγε στράφι η καλή ανατροφή.
    Ενω δηλαδή, αμα εχει πλαγoμετωπική σύγκρουση με δαυτα,
    δικαιούται να έχει περισσότερες ελπίδες ?
    Έλα τώρα, μην παίζουμε με τις λέξεις!!!


    Διαφωνώ εγκάθετα! Ποιος το έχει αποδείξει; Πότε; Η δικιά μου εμπειρία και άλλων ανθρώπων όχι μόνο τείνει προς το αντίθετο, αλλά πλέον είμαι πεπεισμένος 100% πως αυτός ο "προθάλαμος" είναι μέγα ψέμα. Το θεωρώ μάλιστα και επικίνδυνο στα αυτιά ενός πιτσιρικά που δεν ξέρει που πάνε τα 4 αφού είτε του πασάρουν χασίς είτε ηρωίνη αυτός θα το θεωρήσει ένα και το αυτό.
    Ενα απλο παράδειγμα:
    Φαντάρος έχεις πάει, έτσι?
    Αν ναι, θα'χεις σίγουρα δει κάτι ατομάκια να κάνουν ένα κύκλο, λέγοντας,
    "έλα μωρε, ένα μπ@φ@κι ειναι μόνο,
    κύκλο θα κάνει κιόλα,
    έλα κι εσύ να γουστάρουμε!!!
    "

    Κ' εσύ, μετά απο λίγο να τους βλέπεις όλους στο θάλαμο, κουνώντας το κεφάλι:
    άλλος να χαζογελάει σαν ηλίθιος,
    άλλος να είναι εμφανώς εκνευρισμένος.
    άλλος θλιμένος σα να του σκότωσαν τη μάνα...
    Κ' να τους βλέπεις, παρά το χάλι τους,
    να συνεχίζουν το ίδιο βιολί καθημερινά,
    "Έλα μωρε, ένα τσιγαράααακι είναι μόνο".
    Κ' ό,τι λεφτά έχουν να τα ακουμπάνε εκεί...

    Μου λες μετά, οτι αυτοί θα απολύθούν κ' θα είναι ok, κ' θα το ξεπεράσουν?
    Μάλλον απίθανο...

    Να συνοψίσω απ'όσα έχω διαβάσει?
    -Το χασίς προκαλεί εθισμό, κατα βάσιν ψυχική εξάρτηση,
    - Αλλοιώνει τον χαρακτήρα (συχνά παρόμοια με το αλκοόλ, αλλά με ποικίλα συμπτώματα, επθετικότητα, πανικό, αδυναμία συγκέντρωσης, υπνηλία)
    - Η χρόνια χρήση αλλοιώνει τον εγκέφαλο
    - Η εξικοίωση με μια τόσο επικίνδυνη απαγορευμένη" βλακεία σε κάνει να χάνεις την αίσθηση του μέτρο...
    - Μια κ' μόνη χρήση προκαλέι διατήρηση της ουσίας στο αίμα για αρκετές εβδομάδες...

    Ακριβώς. Γι' άυτό θα πρέπει να μπούμε σε λογική νομιμοποιήσης ορισμένων ουσιών μετά από σοβαρή κοινωνική και επιστημονική έρευνα.
    Το απλό τσιγάρο είναι πολύ πιο εθιστικό από οτιδήποτε. Υποθέτω και η ηρωίνη το ίδιο αλλά δεν ξέρω πολλά για την ηρωίνη οπότε δεν εκφέρω γνώμη.
    Χαίρομαι που συμφωνούμε τουλάχιστον σ'αυτό.
    Hash Bang Slash
    Bin Slash Bash

  4. #214
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Συγχωνεύτηκαν τα 2 threads και αφαιρέθηκαν οι φωτογραφίες απο το αρχικό μήνυμα, το ότι είναι μια άγνωστη κοπέλα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να σεβαστούμε τα προσωπικά της δεδομένα. Καταλαβαίνω ότι δεν έγινε σκόπιμα και θα σας παρακαλέσω να κρατήσουμε μακριά απο το forum πρακτικές reality show...

  5. #215
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    μιας και επανηλθε το θεμα αυτο, να πω και εγω τη γνωμη μου. εγω πιστευω στην πληρη αποποινικοποιηση, καθως υποστηριζω την πληρη υπευθυνοτητα του καθενος απεναντι στις πραξεις του και τις συνεπειες των πραξεων του. αρα αν πχ εγω θελω να πινω οτιδηποτε και αν ειναι αυτο, κανεις δεν εχει δικαιωμα να μου το απαγορευσει, απο τη στιγμη που οι συνεπειες στρεφονται σε εμενα. και για το θεμα της διακρισης εμποριας/χρησης εχω να πω οτι αν και ειναι πολυ χρησιμο για τους καημενους τους χρηστες που διωκωνται, ουσιαστικα ολοι ξερουν πως αν δεν υπηρχε ζητηση δε θα ξεφυτρωνε κανενας εμπορος, πουλανε γιατι υπαρχει ζητηση. ολοι οσοι πινουν γουσταρουν που πινουν, και οι περισσοτεροι που λενε θελω να κοψω και δεν μπορω κλπκλπ τα λενε για να δειχνουν στους γυρω τους οτι προσπαθουν να κοψουν και δεν μπορουν, γιατι δεχονται τρομερη πιεση. ειμαι 100 % βεβαιος για αυτο. οποιος θελει να κοψει υπαρχουν τροποι. και οποιος θελει να πιει βρισκει τις ακρες και πινει. επισης ενδιαφερον εχουν οι πραγματικες αιτιες που οδηγησαν τις ηνωμενες πολιτειες στις αρχες του προηγουμενου αιωνα να κανουν παρανομες και να βγαλουν ουσιαστικα εκτος εμποριου, μιας και δεν περνουσε απο τα χερια τους και ειχαν μηδαμινο ελεγχο, καποιων προιοντων ψυχοτροπικων που ειχαν και εχουν τεραστια ζητηση. και εκτος αυτου το γιατι περιθωριοποιηθηκε το οπιο, που γινοταν ευρεια χρηση στις κινεζικες συνοικιες της αμερικης. και κατι τελευταιο, γιατι αν αρχισω να γραφω για αυτο το θεμα δεν μπορω να σταματησω, σημερα ο κοσμος παλι πινει, απλα πινει αυτα που ειναι νομιμα, τα ηρεμιστικα λεξοτανιλ και υπνοσεντον και στεντον και ζαναξ και αντικαταθλιπτικα σεροξατ και λαντοουζ, ολοι τα ξερουν. ισως αυτοι που διαλεγουν να πιουν μπαφο και σταφ να μην ειναι τοσο χαιβανια και να διαλεγουν κατι με καλυτερο feeling για να αισθανθουν λιγο καλυτερα. αυτα τα λιγα

  6. #216
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από underachiever
    και εκτος αυτου το γιατι περιθωριοποιηθηκε το οπιο, που γινοταν ευρεια χρηση στις κινεζικες συνοικιες της αμερικης. και κατι τελευταιο, γιατι αν αρχισω να γραφω για αυτο το θεμα δεν μπορω να σταματησω, σημερα ο κοσμος παλι πινει, απλα πινει αυτα που ειναι νομιμα, τα ηρεμιστικα λεξοτανιλ και υπνοσεντον και στεντον και ζαναξ και αντικαταθλιπτικα σεροξατ και λαντοουζ, ολοι τα ξερουν. ισως αυτοι που διαλεγουν να πιουν μπαφο και σταφ να μην ειναι τοσο χαιβανια και να διαλεγουν κατι με καλυτερο feeling για να αισθανθουν λιγο καλυτερα. αυτα τα λιγα
    Έχει μεγάλη διαφορά να πάσχεις από μια νόσο τεκμηριωμένη από την ψυχιατρική και να παίρνεις φάρμακα γι αυτό για να το θεραπεύσεις/αντιμετωπίσεις(εξαρτάται από τι πάσχεις), και απ το να αρχίζεις ναρκωτικά επειδή δε σου πάνε καλά τα πράγματα ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο να μην αντιμετωπίζεις το πρόβλημα αλλά να φροντίζεις να τα κουκουλώνεις και να μπαίνεις σε άσχημα μονοπάτια.

    Σύμφωνοι και στο θέμα των ψυχοφαρμάκων υπάρχει κατάχρηση αλλά δεν έχει καμία σχέση αυτός που ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή γιατί έχει κάποια νόσο με αυτόν που με την πρώτη ή με αρκετές αναποδιές αντιμετωπίζει με δηλεία και χαζομάρα τη ζωή ξεκινώντας ναρκωτικά.
    I see dead pixels

  7. #217
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    αυτο το θεμα φιλε Xguru χωραει αρκετη εως πολλη συζητηση, αφ'ενος μεν διοτι τα σημερινα φαρμακα που χρησιμοποιουνται για αυτου του ειδους τις ψυχικες παθησεις δε θα υπηρχαν εαν συνεχιζονταν η χρηση της μορφινης και των αλλων οπιοειδων παραγωγων που γινοταν μεχρι τη στιγμη της απαγορευσης, καθως προεκυψαν ως αντικαταστατα αυτων, και λεγοντας μια 100% υπευθυνη γνωμη πανω στην επιδραση τοσο τον οπιοειδων οσο και των πιο συγχρονων βενζοδιαζεπινων και σεροτονινεργικων σκευασματων, τα οπιοιειδη υπερτερουν κατα πολυ στα επιθυμητα αποτελεσματα. Αυτο δε χωραει την παραμικρη αμφισβητηση, οποιος εχει προσωπικη εμπειρια μπορει να το τεκμηριωσει. Αφ'ετερου δε εγω γνωριζω ανθρωπους που κανουν χρηση ΚΑΙ κανναβης ΚΑΙ ηρωινης και ειναι ενταξει σε ολες τις πτυχες της ζωης τους, δεν δινουν το παραμικρο δικαιωμα, και οτι κανουν εμπλουτιζει τη ζωη τους και δεν τους την καταστρεφει. Αυτοι οι ανθρωποι που καταφερνουν κατι τετοιο, ειναι πολυ αδικο να μπουνε στη φυλακη, εξαιτιας μιας ατυχης ισως στιγμης, εξαιτιας νομων που επιβαλλουν τη μη-χρηση καποιων ουσιων με το ετσι θελω. Μια νοσος τεκμηριωμενη απο την ιατρικη πολλες φορες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο το να μη σου πανε καλα τα πραγματα και να πρεπει καπως να τα κουκουλωσεις γιατι υπαρχει προβλημα (με εξαιρεση φυσικα ψυχωτικου τυπου διαταραχες, σχιζοφρενεια κλπ, αναφερομαι σε αγχψδεις διαταραχες, νευρωσεις, και καταθλιπτικα επεισοδια). Υπαρχουν μαλιστα και επισημες ερευνες που αποδεικνυουν τη μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα απαγορευμενων ουσιων, οπιοειδων τυπου μορφινης, ηρωινης, κλπ, σε αγχωδεις και καταθλιπτικες καταστασεις απο τα αντιστοιχα σημερινα "νομιμα" σκευασματα.

  8. #218
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Δεν νομίζω να είναι όπως τα λες. Αν και δε μου αρέσει να μπαίνω βαθιά σε χωράφια άλλων επιστημών γιατί δεν έχω τη γνώση, δε νομίζω ότι μπορεί να στηρίξει κανείς επιστημονικά ότι η ηρωίνη είναι καλύτερη σε όρους κόστους/ωφέλειας από τα υπάρχοντα φάρμακα για τις παθήσεις που περιγράφεις. Και εν πάση περιπτώση δεν είναι μόνο τα φάρμακα. Επειδή γίνεται κατάχρηση και σε αυτά δεν θα έπρεπε να το χρησιμοποιούμε ως άλοθι για λήψη ναρκωτικών ούτε φυσικά πιστεύω (με τις λίγες βέβαια γνώσεις που έχω) ότι τα ναρκωτικά που περιγράφεις θα ήταν πιο σοφή επιλογή για την αντιμετώπιση τέτοιων ασθενειών.
    Τέλος, η κατάθλιψη και οι νευρώσεις αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά με τις υπάρχουσε θεραπείες, μάλλον για τις πιο βαριές περιπτώσεις (μανιακών-σχιζοφρενών κλπ) θα ήταν καταλληλότερα τα ναρκωτικά που περιγράφεις αφού τα φάρματα που τους χορηγούν είναι σίγουρα αν όχι περισσότερο τουλάχιστον το ίδιο επικίνδυνα από τα ναρκωτικά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση.

    PS. Αν έχεις link από κάποια/ες δημοσιευμένη επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει τα λεγόμενά σου φυσικά θα με ενδιέφερε πολύ να τη διαβάσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xguru : 29-04-06 στις 02:28.
    I see dead pixels

  9. #219
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    ευχαριστως θα βρω τα link και θα τα ποσταρω, συγκεκριμενα η ηρωινη ειναι ενα ημισυνθετικο παραγωγο του οπιου, ειναι μορφινη με οξικο ανυδριτη, το κανονονικο της ονομα ειναι διακετυλομορφινη, και η ιδια ειναι ανενεργη και οφειλει τη δραση της στο μεταβολισμο της σε μορφινη ΑΦΟΥ εισελθει στον αιμα. εχει πολυ ευνοικοτερη φαρμακοκινητικη σε σχεση με τη μορφινη, καλυτερη βιοδιαθεσιμοτητα, και ταχυτερη ανακατανομη στους ιστους, γιαυτο προτιμαται σε σχεση με τη μορφινη. Με αλλα λογια ειναι η μορφινη με ταχυτερη και ισχυροτερη δραση. Ειναι ενα απο τα λιγοτερο τοξικα για τα οργανα φαρμακα, και το μονο που ειναι επιληψιμο σε σχεση με αυτη ειναι ο εθισμος που προκαλει. Επειδη οι ψυχικες παθησεις ειναι ο τομεας της δουλειας μου, γιαυτο ειμαι υποχρεωμενος να ειμαι ενημερωμενος στο θεμα. Πιστευω μεχρι αυριο να τα εχω βρει τα λινκ που σου υποσχεθηκα, εχω και καποια πολυ ενδιαφεροντα σε σχεση με την τοξικοτητα της αλκοολης, εκει να δεις.

    Παντως οι περισσοτεροι που ειναι κατα της αποποινικοποιησης, τολμω να πω το 99%, ειναι ανθρωποι που δεν εχουν προσωπικη εμπειρια επι του θεματος, αναμεταδιδουν και αναμασουν ημιμαθειες και πληροφοριες που δεν τις κατεχουν πραγματικα. Και να μη ξεχναμε τα κερδη της φαρμακοβιομηχανιας οταν εχουμε να κανουμε με φαρμακα ψυχικων παθησεων, πανακριβα, και με τεραστια εξοδα r&d...Δεσμευομαι για τα λινκς.


    Για αρχη, παραθετω λινκ πυο δειχνει την επιδραση της βουπρενορφινης σε ασθενεις με καταθλιψη. Η βουπρενορφινη ειναι οπιοειδες, πληρως συνθετικο, με δραση ελαφρυτερη της μορφινης και της ηρωινης, παντα βεβαια στην ιδια οικογενεια ουσιων, απλα διαφερει αυτο που λεμε potency. Για να σας δωσω να καταλαβετε τη σχεση, ειναι σα να λεμε οτι η βουπρενορφινη ειναι λικερακι, η μορφινη τζιν, και η ηρωινη ουισκι 12αρι. Ολα ποτα ειναι, αλλα αλλο να πιεις 5 λικερ και αλλο 5 ουισκακια. Για το νομο εχουν την ιδια αντιμετωπιση, και η βουπρενορφινη και η μορφινη και η ηρωινη, ειναι παρανομες, και χορηγουνται μονο σε καρκινοπαθεις στα τελευταια τους, ελπιζω να γινομαι κατανοητος.

    http://www.biopsychiatry.com/bupref.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος underachiever : 29-04-06 στις 02:48.

  10. #220
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Αυτό που διαβάζω στο abstract είναι ότι ίσως ("These findings suggest a possible role for buprenorphine in treating refractory depression.") η χρήση buprenorphine να έχει κάποιο ρόλο στη θεραπεία κατάθλιψης σε άτομα που δεν ανταποκρίνονται σε συμβατικές θεραπείες. Δυστυχώς δεν έχει full text, απ το abstract oύτε σύγκριση αναφέρει να έγινε με δείγματα από συμβατικές θεραπείες, το δείγμα είναι επίσης πολύ μικρό και τέλος δεν ξέρω αν αναφέρει μετά για τις μακροχρόνιες επιδράσεις. Οπότε η έρευνα δεν αποδεικνύει γενικά την μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα όπως λές αυτής της κλάσης φαρμάκων, αλλά επισημαίνει ότι ενδεχομένως να είναι μια αποτελεσματική εναλλακτική λύση σε ασθενείς που δεν ανταποκρίνονται σε συμβατικές θεραπείες. Έχει μια απόσταση το ένα απ το άλλο.
    I see dead pixels

  11. #221
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Χανόμαστε νομίζω. Αν δεν μπορεί να δει ο άλλος τις συνέπειες της απαγευσης στο χρήστη, τσάμπα συζητάμε.

  12. #222
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    http://opioids.com/antidepressant/index.html
    http://www.telegraph.co.uk/news/main...12/ixhome.html
    http://bmj.bmjjournals.com/cgi/conte.../317/7164/1011
    http://alcalc.oxfordjournals.org/cgi...tract/36/6/556
    http://www.drugs-forum.co.uk

    για να μην κρυβομαστε πισω απο τα δαχτυλα μας, και με το δεδομενο οτι ζουμε σε prohibitionist κοινωνιες, ειναι σχεδον αδυνατο να βγει ο οποιοσδηποτε και να γραψει ενα αρθρο οπου θα τασσεται ανοιχτα υπερ της χρησης αυτων των ουσιων. Και εκτος αυτου, ο προτεινομενος τροπος γραφης ερευνητικων εργασιων, ειναι αυτος του τυπου του προηγουμενου αρθρου, ο οποιος δεν ειναι ποτε απολυτος και κατηγορηματικος, τουλαχιστον ετσι μας λεγανε εμας στο κολλεγιο στην Αγγλια που ημουν. Εγω προσωπικα εχω την απορια, γιατι κατεληξε το αλκοολ να θεωρειται νομιμο και αποδεκτο? Θα ψαξω να βρω μια ερευνα που ειχα διαβασει που ελεγε οτι κανει ζημιες σε ενα τμημα του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο για τη μνημη, και μαλιστα εκτεταμενες, εκτος απο την κιρρωση του υπατος που ειναι πασιγνωστη παρενεργεια. Και αναρωτιεμαι, το αλκοολ, που ολοι δεχονται οτι δεν εχει καμια θεραπευτικη ιδιοτητα, ειναι νομιμο, και ουσιες φυτικες οπως το οπιο και η κανναβη, (γενικα δεν προκειται να αναφερθω σε αλλες πλην αυτων των 2, τις αλλες τις θεωρω αρκετα βλαβερες) ,που εχουν και καποιες θεραπευτικες ιδιοτητες, ειναι απαγορευμενες. Εσεις τι λετε?

    YΓ Δειτε και τους αισχρους που μετα τα περιπτωσεις εμφανισης τασεων αυτοκτονιας με τη χορογηση του seroxat, συνεχιζουν να το συνταγογραφουνε. Ειναι πολλα τα λεφτα αρη..

    @Wanderer φιλε αυτο το θεμα της απαγορευσης στο χρηστη δε το λογαριαζει κανεις, ο χρηστης ειναι ο τελειωμενος πρεζακιας, τι τους νοιαζιε, ας μπει φυλακη να ησυχασουμε, ετσι τον αντιμετωπιζουν. Εγω βεβαια φασαριες απο πιωμενους με ποτα δεν εχω δει λιγες, η ατυχηματα τροχαια, κλπ. Ο χρηστης γινεται κακος και κινδυνευει η υγεια του περισσοτερο απο τα αποτελεσματα της απαγορευσης επανω του παρα απο την ιδια τη χρηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος underachiever : 29-04-06 στις 11:31.

  13. #223
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Πάντως ένα ταμπού(μαλλον δεν κολλάει η λεξη, άλλα τετοια ώρα τέτοια λόγια) που βλέπω εδω μέσα είναι οτι θεωρούν οτι κάποιος πεφτεί στα ναρκωτικά για να φύγει από τα προβλήματά του. Χα!

  14. #224
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Η ουσία που λέγεται ΒΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή ΜΠΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή αυτή που εχει την εμπορική ονομασία TEMGESIC, ΔΕΝ εχει καμμιά σχέση με οσα αναφέρονται πιό πάνω.
    Η Buprenorphine δίνεται σε ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ οπως επίσης σε χρήστες Ηρωίνης (μιά ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική προσέγγιση ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗΣ απο την ΜΕΘΑΔΟΝΗ.
    Δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο ΔΙΟΤΙ για να γίνει ΣΩΣΤΗ σηζήτηση θα πρέπει οι γράφοντες ή ΝΑ ΕΧΟΥΝ τις "Απαραίτητες" γνώσεις ή να διαβάζουν οσα links παραθέτει ο καθένας από εμάς .
    Οπως καταλαβαίνετε δεν ειναι και οτι πιό ευκολο.
    Α και κάτι με την Buprenorphine-Temgesic.
    Οταν κάνεις χρήση καθημερινή αυτής της ουσίας ΠΑΝΤΑ υπο ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ εχεις σαν αποτέλεσμα -ΑΝ κάποιος συνεχίσει την ταυτόχρονη χρήση Οπιούχων-Οπιοειδών να μην καταλαβαίνει ο οργανισμός του τίποτα μιά και ειναι ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ήδη στα ναρκωτικά .
    Τούτο εχει την πιθανότητα (για αυτό έγραψα υπό Ιατρική παρακολούθηση και ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ)
    Ειναι να συνεχίζεις την χρήση -αφού ΔΕΝ καταλαβαίνεις τίποτα απο την Ηρωινη-Μορφίνη που καταναλώνεις ΟΠΟΤΕ πας κατευθείαν για ΘΑΝΑΤΟ δλδή από Πνευμονικό Οίδημα συνήθως.(Μιά και η Ηρωίνη ή Η Μορφίνη ΔΡΟΥΝ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ στον ανθρώπινο οργανισμό)
    Η εν λόγω ουσία εχει την δυνατότητα να ΚΛΕΙΝΕΙ τους υποδοχείς του εγκεφάλου οι οποίοι ερχονται σε επαφή με το "Ναρκωτικό που καταναλώνεις"
    Ελπίζω να έδωσα μιά ιδέα για το τι κάνει η Buprenorphine
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ibok : 29-04-06 στις 12:46.

  15. #225
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ibok
    Α και κάτι με την Buprenorphine-Temgesic.
    Οταν κάνεις χρήση καθημερινή αυτής της ουσίας ΠΑΝΤΑ υπο ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ εχεις σαν αποτέλεσμα -ΑΝ κάποιος συνεχίσει την ταυτόχρονη χρήση Οπιούχων-Οπιοειδών να μην καταλαβαίνει ο οργανισμός του τίποτα μιά και ειναι ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ήδη στα ναρκωτικά .
    Τούτο εχει την πιθανότητα (για αυτό έγραψα υπό Ιατρική παρακολούθηση και ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ)
    Ειναι να συνεχίζεις την χρήση -αφού ΔΕΝ καταλαβαίνεις τίποτα απο την Ηρωινη-Μορφίνη που καταναλώνεις ΟΠΟΤΕ πας κατευθείαν για ΘΑΝΑΤΟ δλδή από Πνευμονικό Οίδημα συνήθως.(Μιά και η Ηρωίνη ή Η Μορφίνη ΔΡΟΥΝ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ στον ανθρώπινο οργανισμό)
    Η εν λόγω ουσία εχει την δυνατότητα να ΚΛΕΙΝΕΙ τους υποδοχείς του εγκεφάλου οι οποίοι ερχονται σε επαφή με το "Ναρκωτικό που καταναλώνεις"
    Ελπίζω να έδωσα μιά ιδέα για το τι κάνει η Buprenorphine
    Αυτα που λες οσον αφορα τη ταυτοχρονη χορηγηση βουπρενορφινης και αλλων αγωνιστικων οπιοειδων ουσιων ειναι 100% σωστο, αυτο ομως πoυ δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι καποιος εφ'οσον παιρνει βουπρενορφινη να παρει και αλλη παρεμφερη ουσια ( οπιοειδες στην προκειμενη περιπτωση) ταυτοχρονα? Ακομα και οι χρηστες ηρωινης υποτιθεται οτι την παιρνουν για αντικατασταση, για να παιρνουν δηλαδη αυτη την ουσια και οχι ηρωινη, αλλα δεν παυει και αυτη να ειναι αγωνιστης ως προς το ειδος των υποδοχεων απο τους οποιους δεσμευεται, αν και οχι το ιδιο ισχυρος αγωνιστης οσο η ηρωινη σε βαση mg προς mg. Αυτο συμφωνει ουσιαστικα με κατι που ανεφερα σε ενα ποστ παραπανω, οτι οι περισσοτεροι που λενε οτι θελουν να κοψουν αλλα δεν μπορουν, ειναι ανθρωποι που το κανουν για τα ματια του κοσμου, και αυτος ειναι ενας τροπος που αποδεικνυεται. Το να παρεις βουπρενορφινη για αντικατασταση και να συνεχιζεις να παιρνεις ηρωινη ειναι μεγαλη βλακεια, γιατι αυτες οι δυο δρουν ανταγωνιστικα η μια απεναντι στην αλλη σχετικα με το ποια θα δεσμευσει τους υποδοχεις (προσοχη να μη γινει παρανοηση, ειναι και οι δυο αγωνιστες των οπιοειδων, αλλα οταν συνυπαρχουν δρουν ανταγωνιστικα η μια ως προς την αλλη, οσον αφορα το ποια θα δεσμευτει και θα διεγειρει τους υποδοχεις). Νομιζω ομως πως γινεται πολυ τεχνικο το θεμα.
    Εγω οταν εβαλα το λινκ με τη βουπρενορφινη το εβαλα εχοντας σκοπο να δειξω την ευεργετικη επδραση των οπιοειδων σε καταθλιπτικες διαταραχες, ειναι ουσιες που σε κανουν να αισθανεσαι ομορφα κοινως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ibok
    Η ουσία που λέγεται ΒΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή ΜΠΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή αυτή που εχει την εμπορική ονομασία TEMGESIC, ΔΕΝ εχει καμμιά σχέση με οσα αναφέρονται πιό πάνω.
    Η Buprenorphine δίνεται σε ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ οπως επίσης σε χρήστες Ηρωίνης (μιά ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική προσέγγιση ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗΣ απο την ΜΕΘΑΔΟΝΗ.
    αυτο ειναι λαθος, οι θεραπειες μεθαδονης και βουπρενορφινης ειναι εντελως ιδιες θεραπειες, διαφερουν μονο στην υποκαταστατη ουσια, μαλιστα στον ΟΚΑΝΑ σε ρωτανε ποια απο τις 2 προτιμας να σου χορηγηθει, και εχεις και τη δυνατοτητα αλλαγης ακομα και οταν εχεις ηδη αρχισει με μια απο τις δυο. Η βουπρενορφινη ειναι κανονικο ναρκωτικο, οπιοειδες, οπως και η μεθαδονη, και η μορφινη, η ηρωινη, η κωδεινη, κλπ. Διαφερουν σε θεματα φαρμακοκινητικης μεταξυ τους, και μονο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος underachiever : 29-04-06 στις 13:57.

Σελ. 15 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά νέου pc. Σας παρακαλώ την γνώμη σας!!!
    Από kostaspngs στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 20:59
  2. Την γνωμη σας αν σας εχει τυχει
    Από minder στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 21:13
  3. Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας
    Από geletos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας