Σελ. 28 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 1980
  1. #406
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Χρειάζονται για επέμβαση καταρράκτη αυτές οι 3 επιπλέον εξετάσεις ή όχι ;
    2) Από το ποσό που εισέπραξε ο χειρούργος πήγε κάτι στο νοσοκομείο ;
    1) Ίσως όχι άμεσα, αλλά δεν ενοχλούν.
    2) Όχι, το φακελάκι σου πήγε τσέπη.

  2. #407
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε Ντόκτορ για εξήγησέ μου το παρακάτω :


    Ερώτηματα :
    1) Χρειάζονται για επέμβαση καταρράκτη αυτές οι 3 επιπλέον εξετάσεις ή όχι ;
    2) Από το ποσό που εισέπραξε ο χειρούργος πήγε κάτι στο νοσοκομείο ;
    1) Λόγω της ηλικίας (σου), υπάρχει/υπήρχε αυξημένη πιθανότητα να γίνει η επέμβαση ανά πάσα στιγμή ροντέο και να χρειαστεί να διασωληνωθείς. Προκειμένου αυτό να γίνει με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, κάποιος τυπικός προεγχειρητικός έλεγχος είναι απαραίτητος.

    2) Τα ευκόλως εννοούμενα...
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #408
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Λόγω της ηλικίας (σου), υπάρχει/υπήρχε αυξημένη πιθανότητα να γίνει η επέμβαση ανά πάσα στιγμή ροντέο και να χρειαστεί να διασωληνωθείς. Προκειμένου αυτό να γίνει με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, κάποιος τυπικός προεγχειρητικός έλεγχος είναι απαραίτητος.
    Η ηλικία (του....στα 66) γιατί παίζει ρόλο στο Δημόσιο και δεν έπαιξε ρόλο στην περίπτωση της ιδιωτικής κλινικής όπου ο παθών ήταν 85;
    Παίζει ίσως ρόλο ότι στην ιδιωτική κλινική η επέμβαση γίνεται με υπέρηχους (ή λεϊζερ) ;
    Στα Δημόσιο πως γίνεται ; με νυστέρια και κομπρεσέρ ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Τα ευκόλως εννοούμενα...
    Δηλαδή παρέχουμε (σαν πολίτες και σαν κράτος) στον γιατρό του Δημοσίου έναν πλήρως εξοπλισμένο χώρο και υπηρεσίες δωρεάν για να κονομάει μαύρα ;

  4. #409
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ηλικία (του....στα 66) γιατί παίζει ρόλο στο Δημόσιο και δεν έπαιξε ρόλο στην περίπτωση της ιδιωτικής κλινικής όπου ο παθών ήταν 85;
    Παίζει ίσως ρόλο ότι στην ιδιωτική κλινική η επέμβαση γίνεται με υπέρηχους (ή λεϊζερ) ;
    Στα Δημόσιο πως γίνεται ; με νυστέρια και κομπρεσέρ ;
    Ο καθένας κάνει τη δουλειά του με κάποια ελάχιστα που ο ίδιος (τελικά) ορίζει.

    Ο καλός-κ-αγαθός ιδιώτης, πάει να βγάλει από τη μύγα ξίγκι. Κόβει από όπου μπορεί. "Ζυγίζει" αν θες τις πιθανότητες να "στραβώσει" κάτι (όντως, ελάχιστες) και αποφασίζει να δουλέψει έτσι.

    Βγάζω έξω σενάρια στο ΤΕΠ του ΚΑΤ τύπου: "Α:Γεια σας, θέλω να κάνω ένα καρδιογράφημα. Ι:Τί πρόβλημα έχετε ακριβώς, τί αισθάνεστε? Α:Τίποτα, αλλά θα πάω αύριο να κάνω μια επέμβαση ιδιωτικά και μου ζήτησαν να το έχω μαζί μου. Ι: ...---..."

    Ελαχιστοποιεί το κόστος "του" ώστε μπορεί να σου προσφέρει "ανταγωνιστικές" υπηρεσίες.

    Θέλεις προσωπικό παράδειγμα?

    Πριν από ακριβώς ένα χρόνο, την ίδια επέμβαση (καταρράκτη) ο πατέρα μου, σε Δημόσιο Νοσοκομείο. 72 ετών, οπότε ανάμεσα σε εσένα και τον 85ρη.

    Έχει γίνει όλος ο "περιττός" (κατά τον ιδιώτη έλεγχο). Στο προεγχειρητικό ιστορικό, ο μλκς υιός (εγώ, δλδ) ξεχνά να αναφέρει την ήπια κλειστοφοβία του πατέρα-ασθενή.

    Αποτέλεσμα: Την ώρα της επέμβασης (με το νυστέρι-κομπρεσερ) λόγω της ακινητοποίησης και προσωρινής "τύφλωσης", έκανε μια υπέροχη κρίση πανικού. Γέλια, τρελά γέλια!

    Ξέρεις ποιοί δεν γέλασαν?

    Οι νοσηλευτές και αναισθησιολόγοι που προσπαθούσαν να τον συγκρατήσουν και εν μέρει καταστείλουν, οι γιατροί που "έπαιζαν" μέσα στο μάτι του εκείνη τη στιγμή και ο πατέρας μου που χρειάστηκε κάπου 4-5 ώρες μετά για να συνέλθει. Ο μλκς γιος, επίσης, δεν γελούσε καθόλου την ώρα που έβλεπε 5-6-10 άλλους ασθενείς που μπήκαν στο χειρουργείο μετά από τον πατέρα του να βγαίνουν μέσα σε μισή ώρα και ο άνθρωπός του να κάνει 2+.

    Δωμάτιο, μετά. Το ίδιο δωμάτιο που το Δημόσιο Νοσοκομείο είχε φροντίσει από την αρχή να είναι διαθέσιμο-κρατημένο για κάθε έναν ασθενή και το απελευθέρωνε αφού όλα είχαν πάει καλά και είχε γίνει το εξιτήριο. Να συζητήσουμε τα αντίστοιχα ιδιωτικά?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή παρέχουμε (σαν πολίτες και σαν κράτος) στον γιατρό του Δημοσίου έναν πλήρως εξοπλισμένο χώρο και υπηρεσίες δωρεάν για να κονομάει μαύρα ;
    Καρφί δεν μου καίγεται, πλέον, στο λέω ειλικρινά.

    Όσο ο ελληνάρας έχει την νοοτροπία: "Με τον παρά μου, απαυτώνω και την κυρά μου" και κυρίως "Να μην περιμένω εγώ, ξέρεις εσύ γιατρέ/έφορα/οτιδήποτε", "καλά" κάνει και γίνεται.

    Όταν ο "μεγάλος" μπαίνει σε πρωινό Τακτικό Εξωτερικό Ιατρείο Δημόσιου Νοσοκομείου και ανακοινώνει "Θέλω την χΧχ επέμβαση (ορθοπαιδική μικροεπέμβαση, ας πούμε αντίστοιχη του καταρράκτη) αλλά θα χειρουργήθώ μόνο από Συντονιστή Διευθυντή ή Διευθυντή", ότι του πάρει ο άλλος, λίγο θα είναι.

    Αξίζουμε και αξίζετε απόλυτα αυτή τη συμπεριφορά.

    Όταν/Αν κάνω το ίδιο, μπορείς να με στηλιτεύσεις οσοδήποτε και με όποιον τρόπο θέλεις. Μέχρι τότε, μου είναι αδιάφορη η γνώμη του οποιουδήποτε.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #410
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Είσαι (απελπιστικά) σαφής.
    Ευχαριστώ για τον κόπο σου

  6. #411
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω να είμαι αλλιώς (λιγάκι ακοινώνητος-αντικοινωνικός).

    Φιλικά, πάντα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #412
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Ελαχιστοποιεί το κόστος "του" ώστε μπορεί να σου προσφέρει "ανταγωνιστικές" υπηρεσίες.
    Ολα σωστα, γιαυτο σχολιαζω μονο αυτο: ο ιδιωτης ελαχιστοποιει το κοστος του για να μπορει να ανταγωνιστει τον "δημοσιο" του οποιου τα κοστη (δομες, μισθους, εξετασεις, φαρμακα κλπ) τα εχουμε ηδη καλυψει ολοι οι υπολοιποι ωστε αυτος να ζητησει μονο το καθαρο, "μαυρο" κερδος του. Οποτε οχι, δεν λυπαμαι αυτον που του τα δινει γιατι θελει να κανει τη δουλεια του εδω και τωρα και απο συγκεκρμενο ανθρωπο (ακομα και αν ειναι εξοχως αντικοινωνικη συμπεριφορα, δεδομενου οτι πρακτικα παρακαμπτει τον συνανθρωπο του που δεν εχει ειτε την ακρη, ειτε το χρημα), λυπαμαι τον ιδιωτη που στα ιδια ή λιγοτερα λεφτα του "δημοσιου" πρεπει να χωρεσει εξοδα νοσηλειας, 30% εφορια, 30% ΕΦΚΑ και να του μεινει και κατι.

  8. #413
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, ξαναδιάβασε το κομμάτι "τα δίνει".

    Για το γνωστό-αγαπημένο φακελάκι στο Δημόσιο αναφερόμαστε με τον kerkiss.

    Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, σε επίπεδο Ιδ. κλινικών εστιάζω, για μικρότερες ή μεγαλύτερες επεμβάσεις.

    Γνωρίζεις πολύ καλά τις απάτες που γίνονται με τα βιβλιάρια του Δημοσίου ("μην το χρησιμοποιήσετε αλλού σήμερα"), με τις ιδ. ασφαλιστικές (χρεώνουμε πρώτα το Δημόσιο και στη συνέχεια ότι περισσέψει την ιδιωτική ---> είδες? μπήκα σε ιδιωτικό σούπερ με την ιδιωτική!) κλπ, κλπ.

    Ειδικά για το περιστατικό που αναφέρει ο kerkiss και αντιπαραβάλω εγώ, δεν υπάρχει δικαιολογία πιστεύω.

    "Διαφωνούμε" ουσιαστικά στα έξοδα του καθενός. Μέχρι πού είναι εφικτό να κόψεις και από πού.

    Πότε σταματά να είναι "βέλτιστη" διαχείριση του Ιδιώτη και γίνεται κίνδυνος για τον Ασθενή (βάλτε αντίστοιχα οποιοδήποτε άλλο τομέα Δημόσιο vs Ιδιώτης) και αντίστοιχα πότε το Δημόσιο λειτουργεί με νοοτροπία "Κάνε τα όλα να είμαστε σίγουροι, τζάμπα είναι" και πότε κρατά κάποια (υψηλά) ελάχιστα standards.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #414
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Το τελευταίο πλεον γίνεται θρασύτατα εκμετάλλευση. Πχ γνωστή εταιρία με ιδιωτικές κλινικές πρόσφερει πακέτο/κάρτα στα 270 τον χρόνο οικογένειακο στο οποίο υποτίθεται ότι δεν πληρώνεις ή πληρώνεις κάτι λίγα με βασική προϋπόθεση να έχεις οπαδ ωστε να χρεώνουν το ταμείο. Ο υπάλληλος που προσπάθησε να μου πουλήσει το προϊόν μου είπε μην στεναχωριέσαι οι γιατροί μας θα σας γράφουν όλες τις εξετάσεις αρκεί να έχετε οπαδ και θα τις κανετε απευθείας μέσα στην κλινική.
    Πάμε σε άλλη φάση τώρα.

  10. #415
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, ξαναδιάβασε το κομμάτι "τα δίνει".

    Για το γνωστό-αγαπημένο φακελάκι στο Δημόσιο αναφερόμαστε με τον kerkiss.

    Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, σε επίπεδο Ιδ. κλινικών εστιάζω, για μικρότερες ή μεγαλύτερες επεμβάσεις.

    Γνωρίζεις πολύ καλά τις απάτες που γίνονται με τα βιβλιάρια του Δημοσίου ("μην το χρησιμοποιήσετε αλλού σήμερα"), με τις ιδ. ασφαλιστικές (χρεώνουμε πρώτα το Δημόσιο και στη συνέχεια ότι περισσέψει την ιδιωτική ---> είδες? μπήκα σε ιδιωτικό σούπερ με την ιδιωτική!) κλπ, κλπ.

    Ειδικά για το περιστατικό που αναφέρει ο kerkiss και αντιπαραβάλω εγώ, δεν υπάρχει δικαιολογία πιστεύω.

    "Διαφωνούμε" ουσιαστικά στα έξοδα του καθενός. Μέχρι πού είναι εφικτό να κόψεις και από πού.

    Πότε σταματά να είναι "βέλτιστη" διαχείριση του Ιδιώτη και γίνεται κίνδυνος για τον Ασθενή (βάλτε αντίστοιχα οποιοδήποτε άλλο τομέα Δημόσιο vs Ιδιώτης) και αντίστοιχα πότε το Δημόσιο λειτουργεί με νοοτροπία "Κάνε τα όλα να είμαστε σίγουροι, τζάμπα είναι" και πότε κρατά κάποια (υψηλά) ελάχιστα standards.
    Στο περιστατικο που αναφερες εσυ αν του κανανε τις εξετασεις οπυ ανεφερε ο φιλος πριν παλι δεν θα ειχαν διαγνωσει κατι.Οποτε οσες εξετασεις και να προσθεσουν παντα θα υπαρχει κατι που θα διαφυγει.
    Για τις εξετασεις ακολουθουν καποια πεπατημενη,δεν αποφασιζει καθε γιατρος τι εξεταση θα κανει.Αν ειναι laser υπαρχουν συγκεκριμενες εξετασεις.Αυτο που θα αποφασισει ο ιδιος ειναι σε ενα επιβαρημενο ιστορικο να παρει την συμβουλη καποιου συναδελφου αν μπορει να προχωρησει με ασφαλεια την επεμβαση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο πλεον γίνεται θρασύτατα εκμετάλλευση. Πχ γνωστή εταιρία με ιδιωτικές κλινικές πρόσφερει πακέτο/κάρτα στα 270 τον χρόνο οικογένειακο στο οποίο υποτίθεται ότι δεν πληρώνεις ή πληρώνεις κάτι λίγα με βασική προϋπόθεση να έχεις οπαδ ωστε να χρεώνουν το ταμείο. Ο υπάλληλος που προσπάθησε να μου πουλήσει το προϊόν μου είπε μην στεναχωριέσαι οι γιατροί μας θα σας γράφουν όλες τις εξετάσεις αρκεί να έχετε οπαδ και θα τις κανετε απευθείας μέσα στην κλινική.
    Πάμε σε άλλη φάση τώρα.
    Μπορεις σε παρακαλω να το αναλυσεις λιγο γιατι δεν το καταλαβα?ποιος εκμεταλευεται?Η ιδιωτικη εταιρια το ταμειο ?

  11. #416
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο λόγος που έκαναν τις εξετάσεις στον 70+ και επίσης θα έπρεπε να κάνουν και στον 80+ είναι ότι σε αυτές τις ηλικίες πάντα υπάρχουν συνοδά προβλήματα υγείας.

    Επειδή λοιπόν ανά πάσα στιγμή την ώρα του χειρουργείου μπορεί κάτι να "στραβώσει"΄, κάνεις από πριν ότι μπορείς ώστε να γνωρίζεις τι θα βρεις μπροστά σου, αν χρειαστεί να καταφύγεις σε επείγοντα μέτρα.

    Ναι, την κρίση πανικού του πατέρα μου δεν θα μπορούσαν να την έχουν προβλέψει. Γνώριζαν όμως αν μπορούσαν να τον διασωληνώσουν με ασφάλεια ή όχι, αν έπαιρνε ή όχι αντιπηκτικά/αντιαιμοπεταλιακά κι ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες.

    Στην περίπτωση του 80+χρονου, αν στράβωνε κάτι...ξεβράκωτοι στα αγγούρια.

    Κάτι γράφαμε στην πυρηνική για redundancies...πώς ακριβώς τα ορίζεις εσύ, γιατί κάποιος από τους δύο μας αποδίδει τον όρο εντελώς λάθος.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #417
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην ιδιωτική κλινική αν κάτι πήγαινε στραβά, θα τον πετούσαν με συνοπτικές διαδικασίες στο δημόσιο για να βγάλει αυτό, το φίδι από την τρύπα.

  13. #418
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που έκαναν τις εξετάσεις στον 70+ και επίσης θα έπρεπε να κάνουν και στον 80+ είναι ότι σε αυτές τις ηλικίες πάντα υπάρχουν συνοδά προβλήματα υγείας.

    Επειδή λοιπόν ανά πάσα στιγμή την ώρα του χειρουργείου μπορεί κάτι να "στραβώσει"΄, κάνεις από πριν ότι μπορείς ώστε να γνωρίζεις τι θα βρεις μπροστά σου, αν χρειαστεί να καταφύγεις σε επείγοντα μέτρα.

    Ναι, την κρίση πανικού του πατέρα μου δεν θα μπορούσαν να την έχουν προβλέψει. Γνώριζαν όμως αν μπορούσαν να τον διασωληνώσουν με ασφάλεια ή όχι, αν έπαιρνε ή όχι αντιπηκτικά/αντιαιμοπεταλιακά κι ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες.

    Στην περίπτωση του 80+χρονου, αν στράβωνε κάτι...ξεβράκωτοι στα αγγούρια.

    Κάτι γράφαμε στην πυρηνική για redundancies...πώς ακριβώς τα ορίζεις εσύ, γιατί κάποιος από τους δύο μας αποδίδει τον όρο εντελώς λάθος.
    Ηδη αναφερεις παραδειγματα τα οποια δεν θα μπορουσαν να αποκαλυφθουν με μια απλη εξεταση ακτινογραφια ή καρδιογραφημα.
    Το φρονημα λοιπον σε εναν ανθρωπο 80 ετων ειναι οτι κανει τις εξετασεις που πρεπει να κανει για την ηλικια του και ενα συμβουλιο απο γιατρους εχει αποφασισει οτι για να γινουν καποιες επεμβασεις χρειαζονται να γινουν καποιες συγκεκριμενες εξετασεις.
    Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω να γνωριζω αν απαιτουνται απο τον συλλογο αυτες οι εξετασεις που εκανε να γινονται παντα (αν και ειμαι σιγουρος οτι οι ιδιωτικες επιχειρησεις κανουν τα παντα να καλυψουν τα νωτα τους και να ειναι οσο δυνατον με το γραμμα του νομου),αλλα δεν τους κολαω και στον τοιχο για εκτελεση.
    Οποτε .Το ιδιωτικο δεν εκανε σωστα την δουλεια του γιατι ηθελε να κανει εξοικονομηση χρηματων ή το δημοσιο γιατι δεν ξερει τι του γινεται?
    Επαναλαμβανω οτι καμια εξεταση δεν ειναι ποτε περιττη,ισως ομως δεν ειναι χρησιμη.

    ΥΓ μην ασχοληθουμε με παραδειγματα καθοτι και εγω εχω να αναφερω και για τις δυο περπτωσεις.
    redundancies?(=απολυση)? σε ποιον αναφερομαστε?

  14. #419
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηδη αναφερεις παραδειγματα τα οποια δεν θα μπορουσαν να αποκαλυφθουν με μια απλη εξεταση ακτινογραφια ή καρδιογραφημα.
    Το φρονημα λοιπον σε εναν ανθρωπο 80 ετων ειναι οτι κανει τις εξετασεις που πρεπει να κανει για την ηλικια του και ενα συμβουλιο απο γιατρους εχει αποφασισει οτι για να γινουν καποιες επεμβασεις χρειαζονται να γινουν καποιες συγκεκριμενες εξετασεις.
    Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω να γνωριζω αν απαιτουνται απο τον συλλογο αυτες οι εξετασεις που εκανε να γινονται παντα (αν και ειμαι σιγουρος οτι οι ιδιωτικες επιχειρησεις κανουν τα παντα να καλυψουν τα νωτα τους και να ειναι οσο δυνατον με το γραμμα του νομου),αλλα δεν τους κολαω και στον τοιχο για εκτελεση.
    Οποτε .Το ιδιωτικο δεν εκανε σωστα την δουλεια του γιατι ηθελε να κανει εξοικονομηση χρηματων ή το δημοσιο γιατι δεν ξερει τι του γινεται?
    Επαναλαμβανω οτι καμια εξεταση δεν ειναι ποτε περιττη,ισως ομως δεν ειναι χρησιμη.

    ΥΓ μην ασχοληθουμε με παραδειγματα καθοτι και εγω εχω να αναφερω και για τις δυο περπτωσεις.
    redundancies?(=απολυση)? σε ποιον αναφερομαστε?
    Eίσαι γιατρός;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #420
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηδη αναφερεις παραδειγματα τα οποια δεν θα μπορουσαν να αποκαλυφθουν με μια απλη εξεταση ακτινογραφια ή καρδιογραφημα.
    Το φρονημα λοιπον σε εναν ανθρωπο 80 ετων ειναι οτι κανει τις εξετασεις που πρεπει να κανει για την ηλικια του και ενα συμβουλιο απο γιατρους εχει αποφασισει οτι για να γινουν καποιες επεμβασεις χρειαζονται να γινουν καποιες συγκεκριμενες εξετασεις.
    Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω να γνωριζω αν απαιτουνται απο τον συλλογο αυτες οι εξετασεις που εκανε να γινονται παντα (αν και ειμαι σιγουρος οτι οι ιδιωτικες επιχειρησεις κανουν τα παντα να καλυψουν τα νωτα τους και να ειναι οσο δυνατον με το γραμμα του νομου),αλλα δεν τους κολαω και στον τοιχο για εκτελεση.
    Οποτε .Το ιδιωτικο δεν εκανε σωστα την δουλεια του γιατι ηθελε να κανει εξοικονομηση χρηματων ή το δημοσιο γιατι δεν ξερει τι του γινεται?
    Επαναλαμβανω οτι καμια εξεταση δεν ειναι ποτε περιττη,ισως ομως δεν ειναι χρησιμη.

    ΥΓ μην ασχοληθουμε με παραδειγματα καθοτι και εγω εχω να αναφερω και για τις δυο περπτωσεις.
    redundancies?(=απολυση)? σε ποιον αναφερομαστε?
    Έχεις απόλυτο δίκιο...

    Ένα καρδιογράφημα δεν χρησιμεύει στο να αποκαλύψει ένα σκασμό παθήσεις οι οποίες είναι εξαιρετικά σημαντικές σε περίπτωση επείγοντος, διασωλήνωσης, χορήγησης φαρμάκων κλπ.

    Μια ακτινογραφία θώρακα, επίσης. Τί να του χρησιμεύσει του Αναισθησιολόγου μια γρήγορη-συνοπτική εικόνα αναπνευστικού+καρδιαγγειακού?

    Το "φρόνημα" (?) όπως αναφέρεις, ήδη το ξεκαθαρίσαμε ότι στην περίπτωση του Ιδιώτη, δεν.

    Τη δουλειά του, ο Ιδιώτης, δεν την έκανε σωστά (για εμένα τουλάχιστον).

    Στο υπογραμμισμένο συμφωνούμε απόλυτα.

    Καλό είναι να μην αρχίσεις να αναφέρεις παραδείγματα σε άνθρωπο που είναι ήδη 18χρόνια στο χώρο, τα 12+ από αυτά σε Νοσοκομεία/Κλινικές κλπ.

    Όσο για τα redundancies, έχουν επίσης το νόημα της "δικλείδας ασφαλείας", του "αποθέματος".

    εδιτ: Και όχι, redundancies ήθελα να γράψω, όχι contingencies.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 26-02-17 στις 18:18.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 28 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας