Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους DrWho
    DrWho Guest
    το ερώτημα που θα ήθελα να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου για όλα τα πακέτα ογκοχρέωσης ( καινούρια και παλιά ) εχει να κάνει με το πλαφόν που προσφέρει για κάθε ΜΒ πάνω από το όριο του πακέτου. ( βλ ΟΤΕΝΕΤ ) .
    Αν το ξεπεράσω υπάρχει η γνωστή χρέωση 0.015 / mb ή κάτι τέτοιο . Όμως λέει με μέγιστη χρέωση π.χ 70 eyrο ( πάγιο + ογκοχρέωση ) . Αυτο σημαίνει ότι 70 - 9,95 = 60,05 / 0.015 = 4 gbs παραπάνω από όσο σου επιτρέπεται για πχ το πακέτο 1 της Οτενετ. Μετα τι γινεται ? Αν π.χ ξεπεράσεις το όριο των 70 ευρω? Διακόπτεται η σύνδεση for the rest of the month ή πλέον ό,τι κι αν κατεβάσεις επιπλέον, 4,5 GB ή 200 GBs ,είναι το ίδιο και το αυτό. Δηλαδή χρέωση 70 Maximum ?

    Επίσης μια διευκρίνιση ..? Όταν εννοουμε download π΄χ 1000 GBs συμπεριλαμβανονται τα πάντα ακόμα και το surfin ( bytes received ) ή το live streaming κλπ right???? ( p.x ;είμαι 48 mins σχεδόν idle με την απλή πστν σύνδεσή μου κι έχω ήδη 0.8 MB bytes received....

    Επίσης είναι ιδέα μου ή η προσφορά της ΗΟL είναι πιο ασύμφορη ακόμα και από του ΟΤΕnet ? 0,013 ευρω το ΜΒ?? Αυτο είναι 13 ευρώ τα 1000 > απο τα 9,95 πάγιο του πρώτου πακέτου του ΟΤΕ που δίνει τα 1000 . ?? Ακόμα χειρότερα αν συγκρίνουμε με το 2nd packet 19,95 vs 35+.
    H HOL φαίνεται να απευθύνεται σε όσους επιθυμούν μεγαλύτερες ποσότητες downoads ( γίνεται συμφέρουσα πάνώ από 5 GBs σε σύγκριση με τον ΟΤΕνετ - 65 ( hol ) vs 70 (otenet ) ) αλλά φαντάζομαι τέτοιοι χρήστες δε θα έπαιρναν ποτέ πακέτο ογκοχρέωσης.
    Ιn other words πάνε καλά οι τύποι στη HOL???

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν,

    1) Αν και νομίζω δεν έχει διευκρινιστεί, πιστεύω ότι άμα ξεπεράσεις το όριο θα διακόπεται η σύνδεση γιατί θα έπαιρναν όσοι θέλουν 1024 σύνδεση αυτήν με ογκοχρέωση που θα τους συνέφερε οικονομικά. Εφόσον λοιπόν διακόπτεται, ποιος ενδιαφέρεται να πληρώνει 70 ευρώ το μήνα για ογκοχρέωση που με τα ίδια χρήματα παίρνεις 512/128 με απεριόριστο traffic.

    2) Στην ογκοχρέωση των 1000 MB (όχι GB... και 1000 MB = 0,97 GB) περιλαμβάνεται οτιδήποτε download/upload περνάνε από το modem σου... Είτε downloads, είτε surfing, είτε live streaming, είτε online gaming είτε οτιδήποτε. Επίσης λογικά μετριούνται ακόμα και τα overheads που είναι ένα μικρό ποσοστό στο upload και στο download, αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν.

    Τώρα όσον αφορά την HOL, δεν νομίζω ότι ούτε η HOL ούτε η OTEnet τους ενδιαφέρει να ανθίσει η ογκοχρέωση... απλά γίνεται διαφήμιση σε πολύ μικρή τιμή που προσελκύει κόσμο και τους βάζει στην ιδέα της ADSL. Βέβαια αφού βάλεις ογκοχρέωση, θα 'γλυκαθείς' και θα θες επιπλέον traffic οπότε θέλοντας και μη θα μεταπηδήσεις στην απεριορίστου.

    Επειδή βλέπω ότι έχεις διάφορες απορίες, αν θέλεις έλα να μιλήσουμε και στο IRC κανάλι του ADSLgr. Είναι στο Undernet (servers: eu.undernet.org - us.undernet.org - gr.undernet.org), κανάλι #ADSLGR. Αν δεν έχεις πρόγραμμα μπορείς να κατεβάσεις το mIRC από το: http://www.mirc.co.uk

    Ευχαριστώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    παιδιά ,
    μην τσιμπάτε με την ογκοχρέωση . Δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση. όπως σωστά λέει και ο psyxakias , περιλαμβάνει τα πάντα .
    Χίλιες φορές προτιμότερο η 256/128 της ACN , με 18 ευρώ το μήνα παρά οι πατάτες της ΟΤΕΝΕΤ.
    Προσωπικά προς τα εκεί πάω , τώρα που τελειώνει η σύνδεσή μου με 4net , περιμένοντας πολύ απλά να κερδίσω χρόνο , γιατί οι τιμές θα πέσουν και άλλο , και μάλιστα μέχρι το καλοκαίρι σημαντικά .
    Με τη 4net δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει . Δεν έχουν ξυπνήσει ακόμη ή δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τον ανταγωνσιμό , λόφω σωρευμένων ζημιών από προηγούμενες χρήσεις.Πάντως μόλις τελειώσει η σύνδεσή μου θα την κάνω με γρήγορα πηδηματάκια , γιατί δεν προτίθεμαι να δίνω διπλάσια και τριπλάσια λεφτά , όταν από αλλού μπορώ να έχω το ίδιο προιόν με πολύ λιγότερα .
    Σκεφτείτε το .
    φιλικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    15.2(dB) / 9.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias
    Λοιπόν,

    1) Αν και νομίζω δεν έχει διευκρινιστεί, πιστεύω ότι άμα ξεπεράσεις το όριο θα διακόπεται η σύνδεση γιατί θα έπαιρναν όσοι θέλουν 1024 σύνδεση αυτήν με ογκοχρέωση που θα τους συνέφερε οικονομικά. Εφόσον λοιπόν διακόπτεται, ποιος ενδιαφέρεται να πληρώνει 70 ευρώ το μήνα για ογκοχρέωση που με τα ίδια χρήματα παίρνεις 512/128 με απεριόριστο traffic.
    Η σύνδεση δεν διακόπτεται και είναι μόνο για 384
    http://www.ondsl.gr/ho_services.htm
    enough said

  5. #5
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Μηνύματα
    1.322
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    σωστη η παρατηρητικοτητα σου personal.


    vangelis δε νομιζω οτι η forthnet σου δινει το ιδιο προιον. σου δινει το καλυτερο. αμεσως μετα ακολουθει η τελλας η οποια ομως εχει αρχισει το overbooking για τα καλα. χθες το μεσημερι κυριακη, ημουν κωλλημενος στα 30
    για τους αλλους isp καλυτερα να μη μιλαμε!!!!

  6. #6
    Το avatar του μέλους Dead_
    Dead_ Guest
    Σχετικά με την ογκοχρέωση έχω να πω μια λέξη: ΑΠΑΤΗ
    Μη τσιμπάτε. Εγώ με dialup modem (ακομα) και κατεβάζω πάνω από 1gig το μήνα.
    Μόνο idle να είστε να θα φτάσετε αρκετά MBs, που να κατεβάσετε και κανά μεγάλο πρόγραμμα ή κανένα video. Καλά για divx ούτε που το συζητώ.
    Τελικά θα καταλήξετε να πληρώνετε παραπάνω λεφτά από ότι αν πέρνατε πακέτο χωρίς ογκοχρέωση.

    dead_

  7. #7
    Το avatar του μέλους blizard
    blizard Guest
    Για να κατεβασεις ομως αυτο το 1GB ποσες ωρες εισαι online και τι δινεις σε ΕΠΑΚ?
    Ακομα και στο φτηνο Επακ, με 7kb/s κινηση συνεχος, θα ηθελες 40 ωρες και θα εσκαγες 7 ευρω!
    Στην πραξη, πρεπει να δινεις πανω απο 15 ευρω το gb στο νυχτερινο Επακ...και αν εχεις την κακια συνηθεια να σερφαρεις μερα ισως και 30 ευρω το GB!!!

    Δεν ειναι τοσο ασχημα λοιπον τα πακετα με ογκοχρεωση... δινεις 25 ευρω το μηνα παγια dsl αντι 10-15 που εδινες στον ISP της ISDN, αλλα μετα εχεις καλυτερες υπηρεσιες για οση χρηση κανεις.

    Επίσης είναι ιδέα μου ή η προσφορά της ΗΟL είναι πιο ασύμφορη ακόμα και από του ΟΤΕnet ?
    Η Hol χρεωνει ανα mb και οχι ανα GB, πραγμα πολυ σημαντικο.
    -Ετσι για χρηση απο 0 εως 750MB βγαινει πιο φτηνη απο την Οτενετ.
    -Επισης φτηνοτερη ειναι για χρηση 1000ΜΒ εως 1500ΜΒ.
    Η Οτενετ ειναι φτηνοτερη για 750-1000 ΜB, και για πανω απο 1500ΜΒ, αλλα και εκει η forthnet εχει καλυτερες τιμες.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Dead_
    Dead_ Guest
    Φίλε δε συγκρίνω το 1gig του dialup με το 1gig tou dsl.
    Απλά κάνω τη διαπίστωση ότι αφού εγώ με dialup κατεβάζω 1gig κάποιος με dsl δε θα αρκεστεί στο 1gig. Οπότε στο τέλος δε θα πληρώνεις μόνο το 1gig αλλά παραπάνω και θα κατεβάζεις και λιγότερα gig. Kάνε τα μαθηματικά να δεις πόσα gig κατεβάζεις με max 70euro και θα δεις ότι πληρώνεις περίπου τα ίδια λεφτά αλλά πολύ λιγότερα gig.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Dead_
    Dead_ Guest
    Για να επανέλθω με νούμερα αν αρχίζω και κατεβάζω ανεξέλεγκτα το μέγιστο που θα κατεβασω ειναι 5000Μb (1000+60/0.015) (4.88gb) και θα πληρώσω 70 ευρώ στην ογκοχρέωση με otenet. Άρα όχι μόνο μου βγαίνει πιο ακριβά από ότι αν έπαιρνα κανονική dsl, αλλά θα μπορέσω να κατεβάσω και πολύ λιγότερα gigs.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικά η ογκοχρέωση δεν είναι τόσο προσιτή όσο θα έπρεπε λόγω τών ελληνικών δεδομένων που δημιουργεί το μοντέλο που υιοθέτησε ο ΟΤΕ(διαχωρισμός τηλεπικοινωνιακής πρόσβασης,ISP).

    Συνδιασμένο με το κόστος Οτε (25Ε) Η τιμή είναι ακριβή.

    Για να είχε νόημα θα έπρεπε να έχει και ο ΟΤΕ πακέτα ογκοχρέωσης. Πράγμα πολύ δύσκολο αν αναλογιστέι κανείς οτι δεν μπορουν να προσφέρουν ISDN Α.ΡΥ.Σ. εδώ και 3 μήνες σχεδόν σε όλη την Ελλάδα!

    Χαμός δηλαδή!!

    Βασικά εάν βάλεις τα νούμερα κάτω και το δεις έχεις:

    Για να κατεβάσεις 1G με ISDN χρειάζεσαι ~36 ώρες εαν κατεβάζεις με 7.6Κ(βαζω και overhead) και θα σου κοστισει: συνδρομη ~15ε + επακ απο ~6-12ε συνολικα ~21-27ε

    Για να κατεβάσεις 1G με adsl economy 1000 χρειάζεσαι ~11ώρες εαν κατεβάζεις με 25Κ(μεσο όρο) και θα σου κοστισει: συνδρομη ~10ε + οτε απο 25 συνολικα 35ε

    Ως συμπέρασμα με adsl θα πληρώσεις 15ε παραπάνω.
    Απο την άλλη θα γλυτώσεις 25 ώρες(!) και δεν θα χρεώνεσαι για τον χρόνο που είσαι μέσα και δεν κατεβάζεις και θα κατεβάζεις τρεις φορές ταχύτερα.

    Εγώ για την χρήση που κάνω θα με σύμφερε πάρα πολύ ( λίγα δεδομένα αλλά πολλές ώρες) αλλά δεν θα προτιμήσω κάτι τέτοιο γιατι θα παω βιβοντι λόγω έλλειψης διάθεσιμότητας του ΟΤΕ.

    Η βιβό θα μπορούσε να δώσει συνολικά φτηνά πακέτα όγκου μέσω του δικτύου της.

    Κάνω σύγκριση με απλές συνδέσεις γιατί αυτά τα πακέτα δέν ανταγωνίζονται τα απεριόριστες συνδέσεις αλλά προσπαθούν να προσελκύσουν νέους χρήστες απο τις απλές συνδέσεις.

    Δεν συμφωνώ με αυτούς που είναι απόλυτα αντίθετοι με τα πακέτα ογκοχρέωσης.
    Γενικά το να είσαι απόλυτος είναι κακό. Ο σκοπός είναι να κάνουμε τη δουλειά μας με το μικρότερο δυνατό κόστος και σίγουρα τα πακέτα όγκου μπορούν να βοηθήσουν κάποια άτομα να το επιτύχουν αυτό.

    Με το ίδιο αρνητικό σκεπτικό δεν θα έπρεπε κανένας να είχε βάλει ADSL γιατί η τιμές είναι πολύ υψηλές. Αλλά επειδή είδαμε οτι ο λόγος δουλειά/κόστος μας έβγαινε φθηνότερα με το ADSL και το επιλέξαμε.


    Ευχαριστώ
    ADSL με πόσο? ... πόσο?!?! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Παρόμοια Θέματα

  1. Τιμή για conn-x πακέτα
    Από dvm στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-08, 17:35
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 01:04
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 14:45
  4. Ληστεία με σύνδεση ογκοχρέωσης
    Από gnikolaidis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-06, 12:43
  5. Μετρητης Ογκοχρεωσης- Υπαρχει;
    Από mi26 στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 15:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας