Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 113
  1. #16
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Περιοχή
    Newcastle upon Tyne, UK
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    O2
    Router
    O2 box
    Ναι, αυτό είναι το θέμα: ότι ενώ ουσιαστικά το προϊόν τους θέλουν να προστατέψουν και μαζί τους 100 τοις εκατό σε αυτό, εν τέλει πού καταλήγουν; Στο να έχουν τιγκάρει forums (fora) ανά το internet, επίσημα και ανεπίσημα με παράπονα αγανακτισμένων καταναλωτών/πελατών. Άρα; Δεν μου φαίνεται και τόσο επιτυχημένο το σύστημα :/

    Το αντίθετο ας πούμε προσπαθεί να κάνει η Blizzard με το Battle.net το οποίο σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω (άνευ περαιτέρω λεπτομερειών) θα αξίζει τον κόπο για να αγοράσει κάποιος αυθεντικό παιχνίδι της εταιρείας. Το αν θα το πετύχει ωστόσο, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω...
    <a href=http://www.byteme.gr target=_blank>http://www.byteme.gr</a>

    byteme.gr: το site για τα παιδιά που δεν σταμάτησαν ποτέ να παίζουν

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sir Pretender Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αυτό είναι το θέμα: ότι ενώ ουσιαστικά το προϊόν τους θέλουν να προστατέψουν και μαζί τους 100 τοις εκατό σε αυτό, εν τέλει πού καταλήγουν; Στο να έχουν τιγκάρει forums (fora) ανά το internet, επίσημα και ανεπίσημα με παράπονα αγανακτισμένων καταναλωτών/πελατών. Άρα; Δεν μου φαίνεται και τόσο επιτυχημένο το σύστημα :/

    Το αντίθετο ας πούμε προσπαθεί να κάνει η Blizzard με το Battle.net το οποίο σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω (άνευ περαιτέρω λεπτομερειών) θα αξίζει τον κόπο για να αγοράσει κάποιος αυθεντικό παιχνίδι της εταιρείας. Το αν θα το πετύχει ωστόσο, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω...
    Sorry, αλλά αν διαβάζεις μηνύματα τους στύλ, o razor914 θα μας γλύτωσει εσύ τι περιμένεις;

    πέρασα την εποχή που όλα ήταν πάνω στο φιλότιμο, πάρε το πρόγραμμα μου, κάνε τα backup σου, αλλά κράτα το για εσένα, αλλά ξαφνικά είδανε όλον τον κόσμο με το πρόγραμμά τους χωρίς λεφτά..............

  3. #18
    Εγγραφή
    24-09-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγω θελω οταν αγοραζω το Pro Evolution, να μου δινουν και μια μπαλα ποδοσφαιρου αλλα δεν ειναι εφικτο.

    Και ξερεις πολυ καλα οτι οι εταιριες δεν ξυπνησαν μια μερα και ειπανε "Τι θα κανουμε σημερα για να τη σπασουμε στους πελατες μας", καπως οδηγηθηκαν εκει.
    Εκει εστιαζω, ο τροπος τους εννοειται οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι αθλιος και εκδιωκτικος.

    Και κατι αλλο, εγω σκεφτομουν ποσο καλυτερο θα ηταν το online του pro αν μου ζητουσαν να πληρωσω για online, και να μην ηταν το χαλι που βλεπω σημερα, εσυ λες να το δινουν τσαμπα;

    Επισης, ξερεις πολυ καλα οτι το τζαμπα ειναι πιο γλυκο, βλεπε το post του καστερ999, οτι και να δωσουν, παλι ο κοσμος στο τζαμπα θα κατεβαζει.
    Το fifa πάντος δίνει μπάλα ποδοσφαίρου τώρα, adidas κιόλας

  4. #19
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    looney land
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα μπορούσες....................
    Παλιότερα έπαιρνες και σοβαρά παιχνίδια που είχαν έμφαση στις λεπτομέρειες και μεράκι, που δεν ήταν ετοιματζίδικα ports από κονσόλες (που πλέον δεν μπορείς να κάνεις customize τα controls όπως σε βολεύει), που δεν ήταν μόνο sequels στην νιοστή επειδή ο πρώτος τίτλος πούλησε καλά, που δεν έπρεπε να κατεβάσεις το μέγεθος του ίδιου του game σε patches απλά για να παίξεις σαν άνθρωπος, και πολλά άλλα που. Η σύγκριση με το παλιότερα δεν είναι τόσο μονόπλευρη.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα έπαιρνες και σοβαρά παιχνίδια που είχαν έμφαση στις λεπτομέρειες και μεράκι, που δεν ήταν ετοιματζίδικα ports από κονσόλες (που πλέον δεν μπορείς να κάνεις customize τα controls όπως σε βολεύει), που δεν ήταν μόνο sequels στην νιοστή επειδή ο πρώτος τίτλος πούλησε καλά, που δεν έπρεπε να κατεβάσεις το μέγεθος του ίδιου του game σε patches απλά για να παίξεις σαν άνθρωπος, και πολλά άλλα που. Η σύγκριση με το παλιότερα δεν είναι τόσο μονόπλευρη.
    Δεν ξέρω για εσένα, αλλά το AC1 ήταν απο τα αγαπημένα μου,
    για όλα τα άλλα υπάρχει και το demo

    Απο την μια θέλουμε σοβαρά παιχνίδια απο την άλλη δεν είμαστε σοβαροί

  6. #21
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    looney land
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ποιός μίλησε άσχημα για το AC1; Η σύγκριση που έκανα ήταν γενική ανάμεσα στο τώρα και στο παλιότερα που έθιξες. Δεν είπα οτι όλα τα πρόσφατα παιχνίδια είναι απαράδεκτα, όπως δεν είπα οτι και όλα τα παλιότερα παιχνίδια ήταν καταπληκτικά. Στατιστικά όμως μην μου πεις οτι υπάρχει η πρωτοτυπία και η ποιότητα που υπήρχε πριν 10 χρόνια πχ.

    Το σχόλιο περί έλλειψης σοβαρότητας δεν το κατάλαβα, και επειδή προφανώς κατευθυνόταν προς εμε μήπως μπορείς να μου το κάνεις λίγο πιο λιανά;

  7. #22
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Το 8εμα ειναι οτι για να υπαρξει ξανα πρωτοτυπια και ποιοτητα απαιτουνται σημαντικες επενδυσεις αφου τα παιχνιδια δεν τα φτιαχνει πια μια ομαδα 6-8 ατομων οπως πριν απο 15-20 χρονια.Κατι τετοιο συνεπαγεται και αναλογα ρισκα που δικαιολογουνται μοναχα απο σημαντικα κερδη.Ομως αν το παιχνιδι δεν ειναι online δυσκολα 8α αποδωσει τετοια κερδη στο pc.

    Γι αυτο το λογο σχεδον ολα τα σημαντικα καινοτομα single player παιχνιδια των τελευταιων 15 ετων βγαινουν σε κονσολες κι ας χαρακτηριζονται οι πρωτες απο πιο mainstream κοινο σε σχεση με εκεινο των pc.Γεγονος που δεν οφειλεται στο +25% (παντα μιλαμε για τιμες εξωτερικου που ειναι το 99% της αγορας) της τιμης ενος τιτλου μιας κονσολας σε σχεση εκεινης του pc αλλα στο +2500% του αρι8μου των αυ8εντικων κομματιων που 8α πωλη8ουν.

    Οποτε την επομενη φορα που 8α διαμαρτυρη8ει καποιος για απλη μεταφορα απο τις κονσολες στο pc (της ν-ιοστης επαναλαμβανομενης συνεχειας του προ 10 ετων αγαπημενου του τιτλου) ας αναρωτη8ει κι ο ιδιος για το εστω μικρο μεριδιο του σε αυτο το φαινομενο πριν αρχισει το κυρηγμα...

  8. #23
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Περιοχή
    Newcastle upon Tyne, UK
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    O2
    Router
    O2 box
    Παρ' όλα αυτά θα ήθελα να επισημάνω κάτι: το να υποστηρίζουμε ότι "τον παλιό, καλό καιρό" τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν ήταν κορυφαίας ποιότητας και μπλα μπλα μπλα ενώ τώρα είναι μπούρδες και έτσι για να τους τιμωρήσουμε θα τα παίρνουμε κόπιες δεν ισχύει, τουλάχιστον στο πρώτο του σκέλος.

    Σύμφωνοι, δεν έχει βγει Baldur's Gate, Phantasmagoria, Planescape Torment ή δεν ξέρω 'γω ποιο άλλο τώρα, όπως όμως δεν είχε βγει Heavy Rain, Bayonetta και Forza 3 το 1995 ή το 2000. Κάθε εποχή έχει τα καλά της, έχει και τα κακά της, απλά είναι κανόνας ότι όταν αναφερόμαστε στο παρελθόν κατά έναν μαγικό τρόπο ξεχνάμε τα κακά και μένουμε στα καλά.

    Αυτό ως παρένθεση...
    <a href=http://www.byteme.gr target=_blank>http://www.byteme.gr</a>

    byteme.gr: το site για τα παιδιά που δεν σταμάτησαν ποτέ να παίζουν

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    28539/2370
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 23(dB)
    Πρώτον:
    @kaster999
    /\
    Razor 1911 /__\ Since 1985
    /\ /\
    /__\/__\

    SUPPORT THE COMPANIES THAT PRODUCE QUALITY SOFTWARE!
    IF YOU ENJOYED THIS PRODUCT, BUY IT! SOFTWARE AUTHORS DESERVE SUPPORT!!


    Quote από τυχαίο (υπάρχει σε όλα) .nfo της team Razor1911

    Και 2ον (on topic)

    Προσωπικά πλέον δεν κατεβάζω παιχνίδια. Αν θέλω απλά να δοκιμάσω κάποιο, υπάρχει το net cafe και τα demos. Αν θέλω να παίξω κάποιο και να καώ, το αγοράζω αυθεντικό. Ομολογουμένως όμως, το DRM γίνεται ολοένα και χειρότερο. Την πάτησα μια φορά με το sacred 2, όταν άλλαξα μητρική και cpu.

    Το DRM του sacred 2 έχει ως εξής:
    Κάνεις install το παιχνίδι
    Κάνεις authenticate το serial number σου online
    (αυτά μπορείς να τα κάνεις σε 2 pc, σου δίνουν 2 licenses per serial)
    Αν θέλεις όμως να το απεγκαταστήσεις πρέπει να κάνεις revoke την άδεια χρήσης που έκανες register.
    Το authentication που γίνεται περιέχει ορισμένες βασικές πληροφορίες για το σύστημά σου, οπότε αν αλλάξεις hardware χάνεται το authentication και ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ απο πάνω να κάνεις και revoke, διότι -σου λέει- δεν είναι licensed για αυτό το μηχάνημα. Οπότε όταν άλλαξα τη μητρική μπήκα σε ένα τριπάκι να πρέπει να στέλνω e-mails στη securom ( από που κι ως πού;;;; ) για να μου κάνει release το authentication ή να μου δώσει ένα επιπλέον license (τελικά η δουλειά μου έγινε, μέσα σε 1 βδομάδα).

    Αν χτυπήσει ο σκληρός; Τότε τι κάνουμε; Αν κάνεις format και ξεχάσεις να κάνεις πρώτα revoke; (σκοτούρες είχα τώρα να σκέφτομαι το sacred πριν το format)... Αν αναβαθμίσεις κάτι; Τι γίνεται τότε; Θα τρέχεις στη securom για παράπονα;

    Φυσικά αυτός που θα παίξει το παιχνίδι σπασμένο δεν έχει καμια τέτοια σκοτούρα. Install, Crack, Play... (Θα μου πείς δεν έχει online αυτός, αλλά για να το παίζει σπασμένο λογικά δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα)

    Και αυτό είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα των προβλημάτων που προκαλεί το DRM σε αυτούς που ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για τα παιχνίδια τους...
    Ευχαριστούμε

    Μια καλή λύση πάντως για αγορά παιχνιδιών είναι αυτή που προσφέρει η Steam, αν και εκεί δεν έχεις box, booklet κλπ. Έχεις όμως εκπτώσεις και ειδικές προσφορές, και αγοράζεις και το Portal ας πούμε με 3 Ευρώ
    Take a shortwave frequency ride...
    Any you like...

  10. #25
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    ο razor1911 , ο reloaded, και ο skidrow συντομα βγαζουν το crack !!!
    Χαιρε Ubisoft...
    @προς sdirk : οι crackers και οι hackers να ξερεις παντα νικουν. Με την εννοια οτι δεν μπορει κανεις να τους σταματησει, μπορουν να <<σπασουν>> το οτιδηποτε.
    Εδω ακομα και η NASA εχει χεστει πανω της καποτε απο εναν 17χρονο hacker που τους επιτεθηκε !!!
    Σημερα κλησαν και το Gamato.info ! Πραξεις του αερα κανουν , λες και δεν υπαρχουν αλλα torrents.
    Δηλαδη αμα κλησει το Gamato, παει, σωθηκαμε, τελος η πειρατεια... ΑΧΑΧΑΧ αρε κακομοιριδες.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    28539/2370
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 23(dB)
    I rest my case...
    Take a shortwave frequency ride...
    Any you like...

  12. #27
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    To θέμα δεν είναι η πειρατεία, άλλωστε προσωπικά πλέον αγοράζω κατά συρροήν (και υπερβολικά ενδεχομένως ) παιχνίδια αυθεντικά και για να είμαι ειλικρινής μου αρέσει και η συλλογή τους βλέποντάς τα στα ράφια μου.

    Το θέμα είναι αυτό το πραγματικά απαράδεκτο DRM το οποίο μάλιστα αποδεδειγμένα έχει ένα σωρό προβλήματα και τα όρια που θα πρέπει να υπάρχουν. Πολύ απλά αρνούμαι να αγοράσω παιχνίδι το οποίο εγγυημένα και 24/7 δεν θα μπορώ να το παίζω όπως επιθυμώ.

    Έτσι, πραγματικά προς μεγάλη μου θλίψη, απέσυρα το pre-order του AC2 που είχα κάνει εδώ και μήνες από την Αμαζόνα ΗΒ και δεν πρόκειται να πλησιάσω το παιχνίδι.

    Από εκεί και πέρα τώρα, συμφωνώ με τον OrderlordTank που αναφέρεται στην προτίμηση εταιρειών προς κονσόλες όπου και η πειρατεία είναι εξαιρετικά χαμηλότερη από ότι στα PC - ως ένας λόγος βέβαια της προτίμησης αυτής.

    Τέλος, άλλο ένα γενικό σχόλιο και ειδικό προς την Ubisoft:

    Έχω σκυλοβαρεθεί να είμαι ο beta-tester παιχνιδιών όπου εταιρείες για να προλάβουν deadlines και στόχους των τμημάτων marketing κάνουν release σε παιχνίδια χωρίς να έχει γίνει 100% έλεγχος με αποτέλεσμα να περιμένω εβδομάδες / μήνες / ή ακόμα και χρόνια (Silent Hunter 4 ή Hearts of Iron 3 αν σας λένε κάτι) για να είναι πλήρως playable το παιχνίδι.

    Το ίδιο και για το AC2 του οποίου το DRM φαίνεται να ζορίζει servers με αποδεδειγμένα προβλήματα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #28
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Και εγω σου απαντω το εξης...
    Η πειρατεια υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ, και δεν προκηται να την εξαληψουν.
    Οσο για τις κονσολες που λες εκει ειναι μικροτερη η πειρατεια θα διαφωνησω, αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο.
    Πχ το Wii, το οποιο και εχω, υπαρχει το softmodding , το οποιο crackers, εβγαλαν προγραμματα, τα περνας στην κονσολα και διαβαζει και τα αντιγραμμενα.
    Το PS2 τσιπαρεται. Το xbox και το ps3 , εκει ειναι λιγο το ζορι, αλλα Οκ βγαζουν τσιπακια, αλλα πιο αξιοπιστα, αλλα λιγοτερα, βεβαια δεν τα πολυ προτημουν συγκεκριμενα για αυτες τις 2 κονσολες.
    Νταξ, η Ubisoft, θα τον διορθωσει τον server ή θα μεταφερθει σε αλλον, και θα βγαλει και πατσακι ακουσα...(αλλα μην ξεχναμε οτι ο server της δεχθηκε και επιθεση απο hackers) !!! Καλα να τα παθει.
    Εγω παντος περιμενω razor.. Οχι φιλε μου να παω να το παρω και να με πριξει ο server... Ακου εκει θελει συνδεση online... Εγω γενικως παντα επιλεγω τον δρομο των πειρατων, sorry κιολλας που το αναφερω, αλλα να λεμε την αληθεια

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kaster999 : 10-03-10 στις 17:47.

  14. #29
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Και επαναλαμβανω
    την επομενη φορα που 8α διαμαρτυρη8ει καποιος για απλη μεταφορα απο τις κονσολες στο pc (της ν-ιοστης επαναλαμβανομενης συνεχειας του προ 10 ετων αγαπημενου του τιτλου) ας αναρωτη8ει κι ο ιδιος για το εστω μικρο μεριδιο του σε αυτο το φαινομενο πριν αρχισει το κυρηγμα...
    :P

  15. #30
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Να ρωτησω κατι...
    Δηλαδη οσοι το εχουν αυθεντικο τωρα δεν μπορουν να παιξουν...? Ακομα υπαρχει το προβλημα ? Δεν μπορειτε δηλαδη να συνδεθητε να παιξετε κανονικα ?

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MAIL.GR & POP3 email Για γέλια και για κλάματα ..
    Από overvolt στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-10, 03:39
  2. Εγνατια οδος για γελια και κλαματα
    Από maik στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 17:40
  3. Για γέλια και για κλάματα πρόβλημα με δεδομένα σκληρού…!!!
    Από B_Dark στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 00:59
  4. Για γέλια...(και κλάματα μαζί)
    Από jasonpap στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-06, 14:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας