Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 113
  1. #31
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    A ρε Kaster, τι σε νοιαζει;

    Αφου ουτως η αλλως θα το κλεψεις.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παίδες το constantly online-DRM είναι το μέλλον για τις "μεγάλες" εταιρίες ειδικά για το PC.

    Δεν θα μου ήταν έκπληξη αν

    α) Το παιχνίδι παράγει κάπου digital certificate και η ubisoft το κάνει accept στην
    αρχική ενεργοποίηση

    b) Η εταιρία έχει αντίστοιχο server-certificate στους DRM servers

    c) Ανταλλάσουν ΚΩΔΙΚΑ μέσω SSL σε κάθε ευκαιρία, κώδικα χρήσιμο για να
    συνεχιστούν οι πίστες. Ο κώδικας και τα δεδομένα που λείπουν φυσικά θα είναι
    μεγάλα σε μέγεθος και το σημαντικότερο, ποτέ ίδια (δείτε δ)

    δ) Ανάμεσα στον κρυπτογραφιμένο κώδικα μεταφέρουν ΑΠΕΙΡΑ "σκουπίδια" και
    μάλιστα σε τυχαίες θέσεις - ή μέσα σε δεδομένα πίστας (συννεφο στεγανογραφίας)

    Αυτό που λέτε ΟΛΑ σπάζουν ΔΕΝ ισχύει και το ξέρω καλά γιατί έχω δουλέψει σε USB dongles.

    Η εν λόγω εταιρία απλά τόλμησε να κάνει αυτό που οι περισσότεροι φοβόντουσαν. Αν
    τα καταφέρει, το σπάσιμο ίσως διαρκέσει μήνες (ίσως και χρόνια.... ) που το
    παιχνίδι θα έχει ήδη πουλήσει

    Μη παραξενευτείτε αν το ξαναδείτε σε κάποιο COD
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  3. #33
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες το constantly online-DRM είναι το μέλλον για τις "μεγάλες" εταιρίες ειδικά για το PC.

    Δεν θα μου ήταν έκπληξη αν

    α) Το παιχνίδι παράγει κάπου digital certificate και η ubisoft το κάνει accept στην
    αρχική ενεργοποίηση

    b) Η εταιρία έχει αντίστοιχο server-certificate στους DRM servers

    c) Ανταλλάσουν ΚΩΔΙΚΑ μέσω SSL σε κάθε ευκαιρία, κώδικα χρήσιμο για να
    συνεχιστούν οι πίστες. Ο κώδικας και τα δεδομένα που λείπουν φυσικά θα είναι
    μεγάλα σε μέγεθος και το σημαντικότερο, ποτέ ίδια (δείτε δ)

    δ) Ανάμεσα στον κρυπτογραφιμένο κώδικα μεταφέρουν ΑΠΕΙΡΑ "σκουπίδια" και
    μάλιστα σε τυχαίες θέσεις - ή μέσα σε δεδομένα πίστας (συννεφο στεγανογραφίας)

    Αυτό που λέτε ΟΛΑ σπάζουν ΔΕΝ ισχύει και το ξέρω καλά γιατί έχω δουλέψει σε USB dongles.

    Η εν λόγω εταιρία απλά τόλμησε να κάνει αυτό που οι περισσότεροι φοβόντουσαν. Αν
    τα καταφέρει, το σπάσιμο ίσως διαρκέσει μήνες (ίσως και χρόνια.... ) που το
    παιχνίδι θα έχει ήδη πουλήσει

    Μη παραξενευτείτε αν το ξαναδείτε σε κάποιο COD

    Αυτό μπορεί να γίνει έτσι όπως το λές, αλλά ΜΟΝΟ στα πολύ δυνατά παιχνίδια θα γίνει τα οποία έτσι και αλλιώς θα πουλάγανε καλά......αυτοί νομίζουν ότι άμα βάλουν τέτοια ασφάλεια θα βγάλουν περισσότερα κέρδη.

    Στην ουσία όμως μεσοπρόθεσμα θα χάσουν, γιατί και επενδύσεις για authentication servers θα έχουν κάνει και ζήτημα να αυξήσουν τις πωλήσεις κατά 10%.

    Ακόμα και τώρα που δεν έχει σπάσει ακόμα το AC2 πόσοι απο αυτούς που θα το κατεβάζαν πειρατικό, έχουν πάει να το αγοράσουν;; Ελάχιστοι, οι περισσότεροι ή περιμένουν να σπάσει, ή δεν ασχολούνται καν.

  4. #34
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    A ρε Kaster, τι σε νοιαζει;

    Αφου ουτως η αλλως θα το κλεψεις.
    το παρηγγειλα !!! χΧΑχχΧΑχαχχα...
    σε ξαφνιασα ... ?? Θα σας τρελανω εγω... ΛοΛ
    Παντος υποστιριζω τους πειρατες...
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση προκηται για εξαιρεση

  5. #35
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες το constantly online-DRM είναι το μέλλον για τις "μεγάλες" εταιρίες ειδικά για το PC.
    (...)
    Οπότε, τυχαίνει να έχω πρόβλημα με τη σύνδεση μου, παιχνίδι γιόκ; Μα δεν το έχω πληρώσει;

    Έχουν πρόβλημα οι server της εταιρείας, παιχνίδι γιόκ σε όλο τον κόσμο; Μα δεν το έχουν πληρώσει;

    Αν σε 10-15 χρόνια θέλω να παίξω το παιχνίδι, ο server θα είναι ακόμα εκεί για να μου δώσει την άδεια;

    Για τις εταιρείες πολλά πράγματα είναι το μέλλον, για τους καταναλωτές-χρήστες μάλλον σκοτεινός μεσαίωνας. Το μέλλον των εταιρειών θα αρχίσει όταν σταματήσει η παράνοια που τις κάνει να αντιμετωπίζουν κάθε, μα κάθε πελάτη ως δυνάμει εγκληματία.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #36
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Περιοχή
    Newcastle upon Tyne, UK
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    O2
    Router
    O2 box
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέλλον των εταιρειών θα αρχίσει όταν σταματήσει η παράνοια που τις κάνει να αντιμετωπίζουν κάθε, μα κάθε πελάτη ως δυνάμει εγκληματία.
    ...ή όταν πάψουν να ασχολούνται με το PC gaming, όσο brutal κι αν ακούγεται αυτό...
    <a href=http://www.byteme.gr target=_blank>http://www.byteme.gr</a>

    byteme.gr: το site για τα παιδιά που δεν σταμάτησαν ποτέ να παίζουν

  7. #37
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Μα ηδη πολλες αυτο κανουν... :P

  8. #38
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για όλες αυτές τις μλκίες, και το DRM, έπαψα εδώ και 6 χρόνια κάθε μορφής gaming, και κάθε χρήση των Windows.

    Έχουν αποθρασυνθεί, και ξεπεράσει κάθε όριο-μέτριο.

    Σε λίγο, θα μας υποχρεώνουν να τρέχουμε για τα κ@λοπαίχνιδά τους, Windows Starter Edition για να μην τρέχει ούτε ένα άλλο process παράλληλα με το παιχνίδι τους.

    Α, και να βγάζουμε τα καλώδια από όλες τις συσκευές μας εκτός από το οπτικό drive και το δίσκο.

    Αυτοί χάνουν, όχι εγώ.

    €-λεπτό δεν πρόκειται να δούνε από μένα ποτέ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #39
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Wan Βγαίνει καινούργιο Star Wars . Μου λες ότι ΔΕΝ θα το παίξεις ; ... DEN SE PISTEBW!!!!!!
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  10. #40
    Εγγραφή
    12-05-2008
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    15
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    φιλε μου WAntilles μην το περνεις... Εσυ χανεις. Παντος εχω να σου πω πως ειναι απ τα καλυτερα παιχνιδια (αν οχι το καλυτερο), ολων των εποχων. Το ξεκινησα ειδη και ειναι απλα Η ΚΟΡΥΦΗ. Παιχνιδι 100 χρονων μπροστα.. Μπραβο στην ubisoft , βγαζει παντα τα καλυτερα games

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaster999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου WAntilles μην το περνεις... Εσυ χανεις. Παντος εχω να σου πω πως ειναι απ τα καλυτερα παιχνιδια (αν οχι το καλυτερο), ολων των εποχων. Το ξεκινησα ειδη και ειναι απλα Η ΚΟΡΥΦΗ. Παιχνιδι 100 χρονων μπροστα.. Μπραβο στην ubisoft , βγαζει παντα τα καλυτερα games

    οχι για πολύ όμως....... ας είναι καλά ο razor

  12. #42
    Εγγραφή
    10-09-2004
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16035/800
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Cisco 876
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλτατε kaster καταρχάς είσαι κάπως μικρός για να μπορείς να ανακυρήσεις οποιοδήποτε παιχνίδι (ακόμα περισσότερο το συγκεκριμένο που δεν είναι με τίποτα) σαν το καλύτερο όλων των εποχών. Άραγε θα το έλεγες αυτό αν είχες προλάβει RPG θρύλους όπως το Baldur's Gate 2, Planescape Torment κλπ. Κατά δεύτερον αναγνωρίζω το μικρόν της ηλικίας σου και τις μεταβολές στις αποφάσεις σου περί αγοράς ή μη του παιχνιδιού και επιφανούς υποστήριξης ή μη των πειρατών.

    Επίσης καταλαβαίνω ότι στις μέρες μας τα παιχνίδια δυστυχώς ασχολούνται περισσότερο με τα γραφικά και το γρήγορο action για να τραβήξουν το - βραχυπρόθεσμο κυρίως - ενδιαφέρον παρά σε μια βαθιά ιστορία και αξιόλογο gameplay (φωτεινές εξαιρέσες τα Dragon Age και Mass Effect βέβαια) και σε ενημερώνω ότι συνήθως κανείς δεν τα θυμάται μετά από 5 χρόνια. Σε καμία περίπτωση επίσης δεν ισχύει το ότι η Ubisoft Βγάζει τα καλύτερα παιχνίδια, μάλλον είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα αυτός ο ισχυρισμός.

    Τέλος παρατηρώντας τα πολλά ορθογραφικά σου λάθη και κινδυνεύοντας πλέον να παρεξηγηθώ δείχνοντας σαν εκνευριστικός δάσκαλος με τις πολλές παρατηρήσεις μου θα πρότεινα να διπλοτσεκάρεις ότι γράφεις και να χρησιμοποιείς ορθογράφο (ή απλά να παρακολουθείς περισσότερο το μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας στο σχολείο που υποθέτω συνεχίζεις μιας και είσαι μόνο 17)

    Φιλικά και χιουμοριστικά παντα.

  13. #43
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    To ζήτημα της προστασίας και της αφαίρεσής της το έχω παρακολουθήσει από ΠΟΛΥ κοντά

    Οι εταιρίες ΧΑΝΟΥΝ λεφτά

    Το development cycle ενός παιχνιδιού έχει γίνει εφιάλτης γιατί ΟΛΟΙ περιμένουν
    μαμάτα γραφικά, original gameplay, μαματους ηθοποιούς για voice acting κλπ κλπ.

    Δε βρίσκω περίεργο να δοκιμάσουν το online-auth, γιατί ΟΛΕΣ οι προηγούμενες
    προσπάθειες τους (rootkits, laser spots, cd subchannel data κλπ) απέτυχαν παταγωδώς
    και ήταν αναμενόμενο.

    Μόνη λύση ως τώρα ήταν τα "multiplayer" παιχνίδια όπου έτσι κι αλλιώς ήθελες server
    authentication, καθώς και το έκτρωμα του steam.

    Αλλά

    α) Δεν μπορούν όλα τα παιχνίδια να είναι multiplayer

    β) Αν από τους 2.000.000 που "κατεβάσουν" το παιχνίδι, ΘΑ το αγόραζε ένα 10%,
    μιλάμε για 200.000 πωλήσεις δηλαδή για 2 εκατομμύρια ευρώ χασούρα.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  14. #44
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta
    Κατά τη γνώμη μου κάθε game έχει το δικό του κοινό, ένα μικρό ποσοστό θα το αγόραζαν αυθεντικό και ποτέ ξανά στη ζωή τους κάποιο άλλο. Υπάρχει και μια κατηγορία που αγοράζει τα πάντα αυθεντικά γιατί αυτή είναι η ιδεολογία τους ή γουστάρουν τις συσκευασίες και τα extra τους.Τέλος οι πειρατές που είναι αυτής της ιδεολογίας.

    Με τη συγκεκριμένη προστασία διαφωνώ με κάλυψαν μερικά από τα παραπάνω που ειπώθηκαν.
    Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.
    Ένα απλό μέτρο ασφαλείας τύπου star force είναι αρκετό για να κρατήσει αυτούς που δε ξέρουν. Μεγάλο ποσοστό των χρηστών αγοράζει γιατί δε ξέρει να κατεβάζει ή να υλοποιεί τo crack.
    Το online game είναι μια λύση αλλά όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω δε γίνεται όλα online.
    Αν οι εταιρίες άλλαζαν ιδεολογία θα έβρισκαν άλλους τρόπους (δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου)
    Παράδειγμα βλέπε blizzard wow, γιατί έχει τόσο λαό αν και υπάρχουν private servers, σε αντίθεση με ncsoft lineage που κάνουν θραύση οι private servers.
    Επίσης Grand theft auto iv
    Οι πωλήσεις του παιχνιδιού εκτινάχτηκαν στα 3.6 εκατομμύρια κομμάτια, την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του και έφτασαν 10 εκατομμύρια ως τις 16 Αυγούστου 2008

  15. #45
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JediMasterMANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Wan Βγαίνει καινούργιο Star Wars . Μου λες ότι ΔΕΝ θα το παίξεις ; ... DEN SE PISTEBW!!!!!!
    Όχι ΔΕΝ θα το παίξω.

    Εγώ θέλω να αγοράσω το παιχνίδι, να βάλω το πλήρως ξεκλείδωτο πρωτότυπό του DVD στο drive, να κάνω ένα ISO image με μία dd, να το αποθηκεύσω στον server, να φτιάξω κι ένα backup σε ένα DVD+R.

    Και να το παίζω από το ISO image μέσω ενός samba share στο σέρβερ, μέσω του ενσύρματού μου gigabit ethernet.

    Όταν μου ξαναδώσουν οι άπληστες εταιρίες αυτό το αναφαίρετο καταναλωτικό μου δικαίωμα, τότε και μόνο τότε θα ξαναδούνε έστω και €-λεπτό από μένα.

    Δεν μπορώ εγώ να χαλάω την ψυχική μου ηρεμία, την εγκατάστασή μου Windows, το χρόνο μου, και να τρώει τα ψωμιά του και ο φακός του οπτικού μου drive.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MAIL.GR & POP3 email Για γέλια και για κλάματα ..
    Από overvolt στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-10, 03:39
  2. Εγνατια οδος για γελια και κλαματα
    Από maik στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 152
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 17:40
  3. Για γέλια και για κλάματα πρόβλημα με δεδομένα σκληρού…!!!
    Από B_Dark στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 00:59
  4. Για γέλια...(και κλάματα μαζί)
    Από jasonpap στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-06, 14:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας