Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 73
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να στείλω αυτό το ποστ...

    Επειδή έπεσαν κάποια λεφτά στα χέρια μου, σκέφτομαι επιτέλους να αγοράσω ένα ενισχυτή και ένα ζεύγος ηχεία, να καθήσω απάνω και ένα ΜΚΙΙ pickup που έχω παρατημένο εδώ και 3 χρόνια από τότε που κάηκαν τα παλιά ηχεία.

    Δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάρω audio/video πολυκάναλο ενισχυτή για μελλοντική εύκολη επέκταση σε home theater ή αν θα πρέπει να αρκεστώ σε έναν απλό στερεοφωνικό ενισχυτή.

    Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας, όσο πιο συγκεκριμένες γίνεται (μάρκα - μοντέλα) για ενισχυτή και ένα ζεύγος ηχεία. Ο προϋπολογισμός είναι το πολύ 1500€. Αν ήταν και 1000€ δε θα με χάλαγε ή κι ακόμη λιγότερα...

    Το δωμάτιο που θα βρίσκεται το σύστημα δεν είναι μεγάλο όμως αργά ή γρήγορα θα αλλάξω σπίτι χωρίς να σκοπεύω να αλλάξω και ηχοσύστημα.

    Πηγές ήχου θα υπάρχουν το MKII, ένα cd player Technics και ένα DVD μ έκαψες προς το παρόν. Αργότερα τα αλλάζω κι αυτά (εκτός το ΜΚΙΙ).

    Άν γνωρίζεται και σε ποιά μαγαζιά στην Αθήνα θα μπορούσα να απευθυνθώ χωρίς φόβο να τους πω ότι είμαι ασχετίδης και να με κλέψουν θα ήταν ευπρόσδεκτο.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metsam
    Δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάρω audio/video πολυκάναλο ενισχυτή για μελλοντική εύκολη επέκταση σε home theater ή αν θα πρέπει να αρκεστώ σε έναν απλό στερεοφωνικό ενισχυτή.
    Εννοείται πολυκάναλο.

    Εδώ και 5 τουλάχιστο χρόνια, στερεοφωνία, πικάπ και βινύλια είναι απλά πέταμα χρημάτων.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Δεν έχεις άδικο όμως ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα για συζήτηση. Εν πάσει περιπτώσει και με πολυκάναλο μπορείς να παίξεις τα βινίλιά σου φαντάζομαι.

    Καμιά συγκεκριμένη πρόταση υπάρχει;

    Ευχαριστώ

  4. #4
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Εννοείται πολυκάναλο.

    Εδώ και 5 τουλάχιστο χρόνια, στερεοφωνία, πικάπ και βινύλια είναι απλά πέταμα χρημάτων.

    Ειναι ομως all time classic stuff και ειναι real stuff. Οχι οι πλαστικουριες οι καινουριες. Που νομιζεις ειναι για playmobile.

    Αλλα θα συμφωνησω με τα καινουρια πολυκαναλα

  5. #5
    Το avatar του μέλους Navigator
    Navigator Guest
    Aφου έχεις ενα επαγγελματικό κομμάτι σαν το MKII μπορείς να βάλεις studio ενεργά ηχεία σαν αυτά και καθάρισες μαζί με ενα phono pro or mixer.
    http://www.behringer.com/B2030A/index.cfm?lang=ENG
    Aν δεν σου φτάνουν τα Watt υπάρχουν και αυτοί με τα αντίστοιχα ηχεία.
    http://www.behringer.com/A500/index.cfm?lang=ENG
    http://www.behringer.com/EP1500/index.cfm?lang=ENG
    Οι τιμές για το προυπολογισμό σου υπάρχουν στο site

  6. #6
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Navigator, σ ευχαριστώ αλλά πολύ επαγγελματική λύση που προτείνεις. Οι ενισχυτές είναι rack mounted!

    Βασικάγια να σας δώσω να καταλάβετε, σκέφτομαι και θα προτιμούσα λύσεις σε μάρκες όπως

    marantz, sony, pioneer, nad, yamaha, κλπ κλπ...

    Όσον αφορά τα ηχεία, έχει ο θεός. Απλά σκέφτομαι να πάρω ηχεία βάσης κι όχι ηχεία που θα έβαζα πάνω σε ένα ράφι...

  7. #7
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Το έχω γράψει και παλαιότερα, το ξαναλέω και τώρα.

    Εφόσον θέλεις να ακούς και μουσική, εγώ θα σου πρότεινα να πας σε πολυκάναλο ραδιοενισχυτή κάποιας audiophile εταιρίας (Denon, Marantz, Onkyo κλπ).

    Γενικά οι marantz μπορώ να σου πω ότι θεωρούνται και είναι από τους πιο μουσικούς ραδιοενισχυτές που υπάρχουν. Αυτό δεν στο λέω μόνο επειδή έχω και έγω έναν τέτοιο , αλλά μπορείς να το επιβεβαιώσεις μέσω του ειδικού τύπου και από άτομα που ασχολούνται σοβαρά με το χώρο.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  8. #8
    Εγγραφή
    31-12-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Otenet
    Router
    jεφτιλα speed 520i
    Το βινύλιο δεν ειναι πέταμα για καποιον που δίνει σημασια στην μουσικη που ακούει.
    Το οτι ειναι για πεταμα αυτο το λες εσύ.Δεν σημαινει οτι το ισχύει,ούτε είναι βλακες τοσοι ανθρωποι που αγοράζουν καποια album σε βινυλιο και φυσικα ούτε και οι εταιρίες που τα βγαζουν ακόμα.Βεβαια οχι στον αριθμο που το έκαναν παλιοτερα.
    Έχει αποδειχτει πιο ανθεκτικο στον χρόνο απο τήν χαζομαρα του cd και τη προστατευτική επιστρωση τους που είναι για γελια οπως συνολικο artwork που υπαρχει και χωραει μεσα σε αυτα,ενω μπορεί να αποδώσει ολο το ακουστικο φασμα.
    Ένας απο τους κυριους λόγους που κυριαρχισαν τα cd's δεν είναι απλα η μετάβαση σε ενα καθαρα ψηφιακό μέσο αλλά σε ένα φτηνο μέσο.Η μουσικη του super market δεν εχει θέση σε μέσα οπως το βινύλιο.Ενω κατα την προσωπική μου αποψη πιστεύω ότι βοηθησε και σε μεχρι σε ένα βαθμο απαξιωση της ποιότητας και της σημασιας της μουσικης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astral : 21-04-06 στις 01:56.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Navigator
    Navigator Guest
    Τα ηχεία βάσης θέλουν μεγάλο δωμάτιο γιατί ευκολα μπουμάρουν σε μικρό χώρο.
    Τα μικρά ηχεία στο ράφι σπάνια παιζουν σωστά και ειναι λύση ανάγκης.Κανονικά θέλουν βάση περίπου 60 cm.
    Bσικό κριτήριο σου πρέπει να ειναι ο χώρος ακρόασης που έχεις.Και να δώσης προσοχή πρωτα στα ηχεία σου γιατί αυτά θα καθορίσουν με τις ανάγκες που έχουν και τον ενισχυτή.
    Τα πράγματα με τους ενισχυτές ειναι τώρα ρευστά γιατί εχουν βγεί ψηφιακοί ενισχυτές που κατά τη γνώμη μου ειναι το μέλλον.
    Εγώ αν και έχω mosfet υδρόψυκτο 2χ100 τελικό το τελευταίο καιρό μου αρέσει να ακούω από αυτό το "τελικό"
    http://www.si-technologies.com/front...p?productID=35

  10. #10
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Κι εγώ σε Marantz έλεγα και είχα διαβάσει πριν από κάτι μήνες... Μάλιστα είχε κάποιο μοντέλο του οποίου υπήρχε και βελτιωμένη special edition. Θυμάται κανείς μοντέλο; Είναι πολυκάναλος;

    Απ ότι φαίνεται εστιάζουμε σιγά σιγά σε πολυκάναλο. Μοντέλα συγκεκριμένα κανείς; Ηχεία;

  11. #11
    Εγγραφή
    30-03-2004
    Περιοχή
    Βυρωνας,Αθηνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Πολυ σωστος ο astral.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Σε πολυκάναλο, εδώ και χρόνια είναι πρώτη σε ποιότητα η Yamaha, χωρίς να είναι και ακριβή.

    Έφτιαχνε πολυκάναλα όταν οι άλλοι ακόμα ήτανε πάνω στα δέντρα και τρώγανε... βινυλίδια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astral
    Το βινύλιο δεν ειναι πέταμα για καποιον που δίνει σημασια στην μουσικη που ακούει.
    Το οτι ειναι για πεταμα αυτο το λες εσύ. Δεν σημαινει οτι το ισχύει,ούτε είναι βλακες τοσοι ανθρωποι που αγοράζουν καποια album σε βινυλιο και φυσικα ούτε και οι εταιρίες που τα βγαζουν ακόμα.Βεβαια οχι στον αριθμο που το έκαναν παλιοτερα.
    Έχει αποδειχτει πιο ανθεκτικο στον χρόνο απο τήν χαζομαρα του cd και τη προστατευτική επιστρωση τους που είναι για γελια οπως συνολικο artwork που υπαρχει και χωραει μεσα σε αυτα,ενω μπορεί να αποδώσει ολο το ακουστικο φασμα.
    Ένας απο τους κυριους λόγους που κυριαρχισαν τα cds δεν είναι απλα η μετάβαση σε ενα καθαρα ψηφιακό μέσο αλλά σε ένα φτηνο μέσο.Η μουσικη του super market δεν εχει θέση σε μέσα οπως το βινύλιο.Ενω κατα την προσωπική μου αποψη πιστεύω ότι βοηθησε και σε μεχρι σε ένα βαθμο απαξιωση της ποιότητας και της σημασιας της μουσικης.
    Δεν υπάρχει ούτε μπορεί να γίνει σύγκριση των δύο μέσων. Αλλιώς ακούγεται το ένα και αλλιώς το άλλο.
    Θα συμφωνήσω βέβαια με τον astral. Απλά το βινύλιο θέλει χρόνο, να ασχολείσαι μαζί του τακτικά και ζητά καλοστημένο και ρυθμισμένο σωστά πικαπ. Τότε και καλύτερα παίζει και δεν φθείρεται όπως υποστηρίζουν μερικοί. Επιπλέον με λιγότερα χρήματα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και ο ήχος του έρχεται πιο εύκολα στα μέτρα σου με μικρορυθμίσεις στη γεωμετρία της κεφαλής ή με αλλαγή αυτής. Η μαζική παραγωγή cds υποβάθμισε και τα cd players. Κάτι SACD και DVD Audio πήγανε άπατα γιατί δεν μπορεί να κοροϊδεύουν οι εταιρείες τον κόσμο ξαναπουλώντας του τα ίδια διαφορετικά σερβιρισμένα.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για το βινύλιο τα έχουμε πει πολλές φορές:

    Όσο και να ωρύεστε, δεν μπορείτε να υπερβείτε τους φυσικούς νόμους που λένε ότι το βινύλιο:

    - Όπως κάθε αναλογικό μέσο, έτσι και αυτό, με κάθε αναπαραγωγή έχει υποβάθμιση ποιότητας.
    - Έχει μηχανική αναπαραγωγή μέσω τριβής. Ακόμα μεγαλύτερη φθορά με κάθε αναπαραγωγή.
    - Η αναπαραγωγή γίνεται μέσω του μικροφώνου που έχει η βελόνα.
    - Εάν π.χ. γαβγίσει ο σκύλος σου, ή χτυπήσει το κουδούνι, ή περάσει ένα μηχανάκι ή ένα διαπασών car-stereo, τ' ακούς μέσα από τον ενισχυτή σου.
    - Ο ήχος στο βινύλιο είναι συμπιεσμένος, με αγρίως πετσοκομμένο ηχητικό φάσμα. Και μάλιστα όσο πιο πολύ χωρά η πλευρά, τόσο πιο πολύ συμπιεσμένο είναι.

    Τα υπόλοιπα είναι ευχολόγια ή/και ψέμματα.

    Τίποτα δεν μπορεί να αντισταθεί στους φυσικούς νόμους.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Ρε παιδιά σας παρακαλώ, μην αναλωθούμε στο αν κάνουμε καλά που ακούμε βινίλιο ή όχι.

    Αυτό είναι ένα άλλο θέμα και καλή ιδέα για ένα νέο thread...

    Αν έχετε προτάσεις στο πρόβλημά μου είναι ευπρόσδεκτες...

    Ευχαριστώ και συγνώμη για την παρέμβαση αυτή...

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορα ηχειων.....
    Από papadopoulos02 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-08, 16:41
  2. Καλωδια ηχειων για ενισχυτη 5.1
    Από haHa στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-08, 03:30
  3. αγορά στερεοφωνικού ενισχυτή
    Από clickit στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-07, 01:09
  4. Αγορα ηχειων 2.1
    Από mplamplampla στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-07, 14:54
  5. αγορα ηχείων
    Από kotsalo στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-07, 15:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας