Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 79
  1. #31
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από capital.gr 2 Απριλίου 2008
    ΟΑΕΕ: Ρευστοποιεί και πάλι περιουσία για να πληρώσει συντάξεις

    ..........

    πηγή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athina984.gr 25/08/2009
    ΟΑΕΕ: Kαι νέο σαφάρι για έσοδα, ώστε να πληρωθούν οι συντάξεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tovima.gr Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2010
    Ο ΟΑΕΕ, σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα, αντιμετωπίζει πρόβλημα στην καταβολή των συντάξεων του Απριλίου, ενώ θα πρέπει να υπολογιστεί και η καταβολή του Δώρου του Πάσχα
    Και τρωμε και το κουτόχορτο οτι φταιει η εισφοροδιαφυγή,

    Η ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΤΑΙΕΙ.

  2. #32
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.110
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τρωμε και το κουτόχορτο οτι φταιει η εισφοροδιαφυγή,
    Η ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΤΑΙΕΙ.[/URL][/COLOR][/B]
    +1
    Αλλά βοηθάμε κι εμείς.
    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...pubid=26017249
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  3. #33
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undisputed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που γνωριζουμε είναι ότι 180.000 με 200.000 Ελ. Επ. ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να πληρωσουν τις εισφορες τους, και είναι ουσιαστικα

    ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ

    και αυτοι και οι οικογενειες τους. Στην Ελλάδα του 2010. Και κανεις δεν ασχολειται. Κανεις.

    Δεν ειναι ασφαλισμενοι, ΑΛΛΑ θα πληρωσουν οτι χρωσταν με ΤΟΚΟ και προστιμα.

    Ασε που πληρωνουμε και τους Αλλοδαπους για να εχουν ασφαλιση.

    Ειλικρινα ζουμε σε χωρα 4κοσμικη.
    Το νουμερο ειναι 300.000 αυτη την στιγμη ή το 30 % των ασφαλισμενων τον Ιανουαριο με προβλεψη το 37 % μεχρι τον Ιουνιο.

  4. #34
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undisputed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε που πληρωνουμε και τους Αλλοδαπους για να εχουν ασφαλιση.

    Ειλικρινα ζουμε σε χωρα 4κοσμικη.
    Σωστά ας αφήσουμε ανασφάλιστους τους Αλλοδαπούς για να γίνουμε 5κοσμική ...

  5. #35
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papados Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    Αλλά βοηθάμε κι εμείς.
    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...pubid=26017249
    απο το αρθρο που παρεθεσες

    Εκπρόσωποι των Επιμελητηρίων Αθήνας και Πειραιά υποστήριξαν ότι οι περισσότεροι από τους 250.000 «ασυνεπείς» επιχειρηματίες αδυνατούν ουσιαστικά να πληρώσουν τις εισφορές τους λόγω της μεγάλης πτώσης της αγοραστικής κίνησης στην αγορά.
    ........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά ας αφήσουμε ανασφάλιστους τους Αλλοδαπούς για να γίνουμε 5κοσμική ...
    παπαρηγιζεις ασχημα ή μου φαίνεται;
    σε λιγακι θα μας πεις και το τσιπρικο 2500ευρω βασικος μισθος.


    προσωπικά καθολου δεν με ενοχλει ο αλλοδαπος που πληρωνει τις εισφορές του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prodromosfan : 17-03-10 στις 16:42. Αιτία: auto merged post

  6. #36
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Λες να ενοχλεί εμένα;

  7. #37
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θεμα ειμαστε εμεις που τους παλευουμε & πληρωνουμε καθε 2μηνο για το τιποτα ..οχι οι αλλοι..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  8. #38
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Απ' ότι μου είπανε έρχεται και έκτακτη εισφορά περίπου στα 1000 ευρώ...

  9. #39
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    αυτο το "για το τιποτα" nimik με εχει απασχολήσει πάρα πολύ.
    απο την εναρξη της επιχειρησης μου κιολας

    δυστυχώς

  10. #40
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @prodromosfan,
    Τελος..μετα βιας τα βγαζουμε περα γενικως...το να πληρωνουμε τοσα ευρω για την πλακα κατανταει τραγικο..
    ως ποτε θα αντεχουμε..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  11. #41
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά ας αφήσουμε ανασφάλιστους τους Αλλοδαπούς για να γίνουμε 5κοσμική ...
    Οι περισσοτεροι Αλλοδαποι ειναι ετσι και αλλιως ανασφαλιστοι και εχουν Χαρτι Απο την Προνια (η την Νομαρχια, δεν θυμαμαι). Ασε και τον ΟΓΑ .....

    Αν εσυ θεωρεις σωστο ενας Ελευθερος Επαγγελματιας να μην εχει ασφαλιση (ενω φορολογειται, εμμεσα η αμμεσα), και ενας Αλλοδαπος με 2-3 χρονια στην Ελλάδα να εχει δωρεαν, τοτε τι να πω.

    ........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minas1000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι μου είπανε έρχεται και έκτακτη εισφορά περίπου στα 1000 ευρώ...
    Το ξερεις το

    Ουκ Αν Λαβεις Παρα Του Μη Εχοντος ;

    ........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 3 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νουμερο ειναι 300.000 αυτη την στιγμη ή το 30 % των ασφαλισμενων τον Ιανουαριο με προβλεψη το 37 % μεχρι τον Ιουνιο.
    Οποτε αυτο ΑΥΤΟΜΑΤΑ σημαινει ότι 300.000 επαγγελματιες ΔΕΝ θα μπορουν να θεωρησουν αποδειξεις και τιμολογια στην Εφορία (λογω ενημεροτητας), αρα παλι θα αρχισουν τα μαυρα.

    Και αντι να κυρηξουν συναγερμο, και να δουν το ΠΡΟΒΛΗΜΑ, γινονται μονο πυροσβεστηκες ασκησεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Undisputed : 17-03-10 στις 18:23. Αιτία: auto merged post

  12. #42
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undisputed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε αυτο ΑΥΤΟΜΑΤΑ σημαινει ότι 300.000 επαγγελματιες ΔΕΝ θα μπορουν να θεωρησουν αποδειξεις και τιμολογια στην Εφορία (λογω ενημεροτητας), αρα παλι θα αρχισουν τα μαυρα.

    Και αντι να κυρηξουν συναγερμο, και να δουν το ΠΡΟΒΛΗΜΑ, γινονται μονο πυροσβεστηκες ασκησεις.
    Γινονται κι αλλα. Χαρτια για δικαστηρια, απειλες κατασχεσης και μαλιστα την ωρα που απο το 15% που δεν πληρωνε στα τελη του 2008 πηγαμε στο 35% τον Ιανουαριο του 2010, η προβλεψη ειναι στο 37 % για τον Ιουνιο του 2010.

    Δηλαδη εν μεσω στασης εμποριου και με συσσωρευμενες ζημιες, το ποσοστο θα αυξηθει μονον κατα 2% μεσα σε 5 - 6 μηνες !!!

  13. #43
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινονται κι αλλα. Χαρτια για δικαστηρια, απειλες κατασχεσης και μαλιστα την ωρα που απο το 15% που δεν πληρωνε στα τελη του 2008 πηγαμε στο 35% τον Ιανουαριο του 2010, η προβλεψη ειναι στο 37 % για τον Ιουνιο του 2010.

    Δηλαδη εν μεσω στασης εμποριου και με συσσωρευμενες ζημιες, το ποσοστο θα αυξηθει μονον κατα 2% μεσα σε 5 - 6 μηνες !!!
    Και καλα κανουν να μας κυνηγανε και να μας κλεβουνε.

    Αφου δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ αντιδραση ....

    Απο εμας, γιατι αν περιμενουμε απο την ΓΕΣΕΒΕ η δεν ξερω πως στο δια&^λο λεγονται ....

  14. #44
    Εγγραφή
    23-08-2006
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και απο εμένα.Πληρώνω τεβε 6 χρόνια τωρα.Μολις μου ηρθε η δοση 640 ευρω γιατι ανέβηκα κατηγορια ..και ειπα ως εδω...δεν θα πληρώνω στο κρατος των απατεώνων το ενα μηνιάτικο μου,δεν θα περιμενω να παω 65 και να παρω μια ψωροσυνταξη και αυτα τα λαμογια να τρων απο το στέρημα μου....Μεσα σε αυτα τα 6 χρονια ουτε μια φορα δεν χρειάστηκε να παω στον γιατρο..τα λεφτα που εδινα τα κραταω για την παρτυ μου τωρα..επιασα μια 4 ωρη δουλεια σε εναν ιδιωτη και μου βαζει τα μισα ενσυμα στο ικα,αλλα παραληλα πηγα στο τεβε και τους ειπα οτι θελω σαν κυρια ασφαλιση το Ικα που μου το πληρωνει αλλος.Οποτε ειμαι κατοχυρωμένος και στην δουλεια μου σαν ελευθερος επαγγελματιας και εχω ολα τα δικαιωματα που εχει ενας ελευθερος επαγγελματίας και ας μην πληρώνω τεβε,αρκεί να τους παω μια βεβαίωση καθε χρόνο οτι κολαω ένσημα στο Ικα.Βεβαια χανω αρκετα ενσημα ετσι αλλα δεν με ενδιαφερει καν πλέον...τα χρηματα μου μενουν ολα σαν ελευθερος επαγγελματίας,μονο το ΦΠΑ πληρωνω.

    Πριν γινει αυτο ειχα απλήρωτο το τεβε ενα χρονο και ηταν 3.500 να δώσω.Δανειστικα τα εδωσα και τωρα δεν προκειται να ξαναπληρωσω εκει διοτι ειναι απατη κανονικη,οχι τα περισοτερα εδώ στην Ελλαδα δεν ειναι απατη αλλα τι να κανουμε.

    Μια γνωστη μου χρωστουσε 5500 και την έστειλαν να παει στο δικαστήριο αλλα αν δωσεις ενα ποσό ειναι οκ. Αυτο που σκέφτηκα ειναι αυτα τα λεφτα που μου μενουν απο το τεβε μπορω να τα επενδύσω καπου αλλου και με περισοτερους καρπούς βέβαια και οχι να περιμένω να παω 65.


    Μας κλεβουν κανονικα μας καταπατουν τα πιο απλα μας δικαιώματα και μας επεξεργάζονται και μας ζηταν τα ρεστα..γιατι θα πρεπει να πληρωσω τα σπασμένα για αυτους τους αλητες?Δεν υπάρχει κρατος και ουτε θα υπαρξει για εμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος morteshadow : 19-03-10 στις 06:55.

  15. #45
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνώ με τους παραπάνω...Προσθέτω το δικό μου παράδειγμα...Οι γονείς μου, μετανάστες, έζησαν πολλά χρόνια εξωτερικό.Το όνειρο ζωής του πατέρα μου ήταν να γυρίσει στην Ελλάδα.Γύρισε και το 1994 έκανε έναρξη επαγγέλματος(άνοιξε μαγαζί) σε ηλικία...51 ετών.Ομοίως και η μητέρα μου, 43 ετών τότε (είχε το κακό ελλάτωμα ο father να την έχει σε όλα 50-50 ). Στα 61 του πέθανε...φυσικα δεν πρόλαβε να πάρει σύνταξη αλλά πήρε η μητέρα μου σύνταξη χηρείας...το αστρονομικό ποσό των 160 ευρώ ανα μήνα. Παράλληλα η μητέρα μου συνεχίζει να πληρώνει εισφορές κάθε δίμηνο, η τελευταία ήρθε περίπου 900 ευρώ.Και διερωτόμαι...όταν στα 65 της βγεί στην σύνταξη πόσα απο τα χρήματα που έδινε τόσα χρόνια θα πάρει πίσω συνιπολογίζοντας το γεγονός οτι δεν έχει συμπληρώσει 35 χρόνια εργασίας? (Άσχετο φυσικά το γεγονός οτι έχει αργαστεί αλλά 25 στο εξωτερικό)....Φαντάζομαι ελάχιστα...Σε έναν απλό προθεσμιακό λογαριασμό να τα έβαζε όλα τα λεφτά αυτά, ακόμα και με τα σημερινά επιτόκια...μια χαρά κομπόδεμα θα είχε για τα γεράματά της.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To thread του SPDTool... (Βοήθεια, επεξηγήσεις κτλ κτλ)
    Από DaveMurray στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 17:18
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-04, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας