Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 79
  1. #16
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Και το νταμάκι στην φορολογική δήλωση για υποχρεωτικές εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία σε ποιούς αναφέρεται?
    Ρωτάω για να μάθω.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το νταμάκι στην φορολογική δήλωση για υποχρεωτικές εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία σε ποιούς αναφέρεται?
    Ρωτάω για να μάθω.
    Στα κοροιδα που δινουν απο το υστερημα 600++ ευρω καθε 2μηνο για την ταχα μου ασφαλιση συνταξη κτλ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  3. #18
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα κοροιδα που δινουν απο το υστερημα 600++ ευρω καθε 2μηνο για την ταχα μου ασφαλιση συνταξη κτλ..
    Κάποια φορά σε ένα πρόγραμμα που εβαλα κσαν ποσό τις ασφαλιστικές μουκρατήσεις στο νταμάκι αυτό τριπλασίασε το επιστρεφόμενο ποσό φόρου,( απλά έπαιζα με τους αριθμούς),εγώ είμαι ταποτε και δεν δικαιούμαι.
    Κάποιοι λοιπόν έχουν ουσιαστικές μειώσεις στο τέλος αν και καταβάλουν κάποια ποσά.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εμ τότε, τὶ παιδεύεται ὁ ΟΑΕΕ ; Ἀφοῦ, τὶς εἰσφορὲς τῶν άσφαλισμένων τὶς δίνει πίσω τὸ Δημόσιο μέσῳ τῆς φορολογίας εἰσοδήματος ὅπως λές, γιατὶ δὲν τὸν κλείνει νὰ πληρώνει ὅ,τι δίνει στοὺς άσφαλισμένους άπὸ τὰ γενικά του ἔσοδα ; Καὶ νὰ καταργήσει καὶ τὸ νταμάκι. Θὰ ἔδιωχνε καὶ καμπόσους ἀργομίσθους ποὺ τώρα πληρώνονται ἀπὸ τὸν ΟΑΕΕ. Πολύ συμφέρον μοῦ φαίνεται.

  5. #20
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δυστυχως μονο για ασφαλιση δεν προκειται στο ΤΕΒΕ / ΤΑΕ. Οι γιατροί τους ειναι ... καπως. Δεν καλυπτουν πολλά πράγματα, πχ. ΚΑΘΟΛΟΥ αποκλειστικες σε νοσοκομεια.

    Ειναι απλα μια φορολογία, ετσι πρεπει να το βλεπουμε. Επίσης ειναι υποχρεωτικο, σε περιπτωσεις που δεν θαπρεπε.

    ΠΧ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ !!!!!!!!!!!!

    Ναι, καλα ακουσατε. Αν εισαι ηδη συνταξιουχος, απλα απαλασεσαι απο το ιατρο-φαρμακευτικο κομμάτι ! Ναι, δεν κανω πλακα. Δηλαδη απλα πληρωνεις....

    Επισης αν εισαι ΙΚΑ, παλι πρεπει να πληρωνεις ΤΕΒΕ, χωρις ιατροφαρμ.

    ΚΟΛΑΣΗ !

  6. #21
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Undisputed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΟΛΑΣΗ !
    Γιατὶ δυσφημεῖτε, ἀγαπητέ μου, τὴν Κόλαση. Ὑποτίθεται ὅτι αὐτὴ εἶναι αὐστηρῶς ἀνταποδοτική.

  7. #22
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Αν αργήσεις τη δόση του ΤΕΒΕ για 1-2 μήνες παίζει πρόστιμο αλλά όχι τόσο μεγάλο. Νομίζω κάπου 30 ευρώ. Για πιο πολλούς μήνες αυξάνεται φυσικά. Προσωπικά το έχω αφήσει και 6 μήνες απλήρωτο και δεν μου είχε πει κανείς τίποτα. Τα πλήρωσα βέβαια στο τέλος με ρύθμιση 1 δόσης. Πάντως με τις εισφορές του ΤΕΒΕ έχεις φοροαπαλλαγή ίση με το ποσό που έχεις δώσει κάθε χρονιά.ί

  8. #23
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια φορά σε ένα πρόγραμμα που εβαλα κσαν ποσό τις ασφαλιστικές μουκρατήσεις στο νταμάκι αυτό τριπλασίασε το επιστρεφόμενο ποσό φόρου,( απλά έπαιζα με τους αριθμούς),εγώ είμαι ταποτε και δεν δικαιούμαι.
    Κάποιοι λοιπόν έχουν ουσιαστικές μειώσεις στο τέλος αν και καταβάλουν κάποια ποσά.
    Και λογικό είναι, σε εσένα η παρακράτηση φόρου γίνεται με βάση τον μισθό σου αφού αφαιρεθεί η συμμετοχή σου στα ασφαλιστικά ταμεία, στους ελεύθερους επαγγελματίες και εμπόρους με ποιο τρόπο θα αφαιρεθούν αν δεν τα δηλώσουν στο "νταμάκι";

    Να καταργηθεί πάραυτα αφού το προτείνει και ο έγκριτος περί των οικονομικών συνάδελφος παραπάνω, προφανώς εισφοροδιαφεύγει και δεν τον απασχολεί το θέμα ...

  9. #24
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και λογικό είναι, σε εσένα η παρακράτηση φόρου γίνεται με βάση τον μισθό σου αφού αφαιρεθεί η συμμετοχή σου στα ασφαλιστικά ταμεία, στους ελεύθερους επαγγελματίες και εμπόρους με ποιο τρόπο θα αφαιρεθούν αν δεν τα δηλώσουν στο "νταμάκι";

    Να καταργηθεί πάραυτα αφού το προτείνει και ο έγκριτος περί των οικονομικών συνάδελφος παραπάνω, προφανώς εισφοροδιαφεύγει και δεν τον απασχολεί το θέμα ...
    Αν διάβασες διαμαρτύρονται για το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών τους σε σχέση ως προς την ανταπόδοση ?
    Ενα ς μισθωτός δεν έχει τέτοια περιθώρια νομίζω άσε που του τα "κρατάνε" να τα "αποδόσουν" πολλές φορές αυτοί που διαμαρτύρονται
    Η επιστροφή ουσιαστικά κάτι από τις κρατήσεις η όλα δεν ξέρω ( μισθωτός είμαι ) ακυρώνει κάποια πράματα.
    Δεν έχει δε καμία σχέση το τι ποσό θα δηλώσεις στην δήλωση σου με το τί θα δηλώσεις στο εν λόγω "νταμάκι" σε αντίθεση με ένα μισθωτό που δεν έχει περιθώρια να κάνει τίποτα.
    Οσο για εισφοροδιαφυγή μάλλον κάτι δεν κατάλαβες η δεν κατάλαβα.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Πρέπει να ήταν 2008 νομιζω κάπου Μαης-Ιουνης που ειχανε κανει μια από τις γνωστές αυξήσεις εισφορών. Με τα πολλά καπου μπερδεύτηκε η υπόθεση και υπουργική υπογραφή έπεσε Σεπτέμβρη. Αρχες Γενάρη του 09 ερχεται ο λογαριασμος και ειχε φυσικά τα γνωστά αναδρομικα (νταβατζιλίκι).
    Οι απίστευτοι αυτοί απ-ανθρωποι λοιπον είχαν το θράσος εκτός από αναδρομικά να χρεώσουν και προστιμα καθυστέρησης (ενσωματωμένα σε αναδρομικά) για το 3μηνο εκεινο που αργησαν να παρουν υπογραφή υπουργού. Δηλαδή την καθυστέρηση του δημοσίου την πληρωσαν οι ασφαλισμένοι.

    Τότε πείστηκα απαξ και δια παντώς τι εστι οαεε.

    Το άλλο κακό είναι οτι στον οαεε (και γενικα στη κοινωνία) επικρατεί ο μύθος οτι ελευθ. επαγγελματίας = λαμογιο που κονομάει χοντρά (2χιλ τουλαχιστο το μηνα) εχει ενα καράβι πελάτες και δεν τον αγγίζει κανείς. Αντε τώρα να πείσεις κάποιον οτι γίνεται να εισαι ελ. επαγγελματιας που για χ-ψ λόγους δεν εχει τόσους πελάτες και που οι εισφορές στον οαεε είναι περίπου το 1/3 του μεικτού εισοδήματος.

    Και αντε αυτός που πρέπει να πείσεις να ειναι ο ίδιος ο οαεε που την ΙΔΙΑ ημέρα που ανακοινωθηκαν ΦΠΑδες 21 κλπκλπ... ναι την ίδια μερα ηρθε λογαριασμός γεμάτος χαρά που έλεγε "συγχαρητήρια μετα απο 3 χρονια ανεβήκατε level (καλό ακουστηκε αυτό - lol) και τωρα πληρωνετε 500ευρώ.... αα κι αν τυχον χρωστάτε τιποτα σας λέμε οτι συμφωνα με τον κωδικα εισπραξης δημοσιων εσοδων θα σας π***ξουμε γιατι ειστε κυριε ελ. επ αρα a priori μας κλεβετε μεχρι να αποδειχτει το αντίθετο".

  11. #26
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oxygen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να ήταν 2008 νομιζω κάπου Μαης-Ιουνης που ειχανε κανει μια από τις γνωστές αυξήσεις εισφορών. Με τα πολλά καπου μπερδεύτηκε η υπόθεση και υπουργική υπογραφή έπεσε Σεπτέμβρη. Αρχες Γενάρη του 09 ερχεται ο λογαριασμος και ειχε φυσικά τα γνωστά αναδρομικα (νταβατζιλίκι).
    Οι απίστευτοι αυτοί απ-ανθρωποι λοιπον είχαν το θράσος εκτός από αναδρομικά να χρεώσουν και προστιμα καθυστέρησης (ενσωματωμένα σε αναδρομικά) για το 3μηνο εκεινο που αργησαν να παρουν υπογραφή υπουργού. Δηλαδή την καθυστέρηση του δημοσίου την πληρωσαν οι ασφαλισμένοι.

    Τότε πείστηκα απαξ και δια παντώς τι εστι οαεε.

    Το άλλο κακό είναι οτι στον οαεε (και γενικα στη κοινωνία) επικρατεί ο μύθος οτι ελευθ. επαγγελματίας = λαμογιο που κονομάει χοντρά (2χιλ τουλαχιστο το μηνα) εχει ενα καράβι πελάτες και δεν τον αγγίζει κανείς. Αντε τώρα να πείσεις κάποιον οτι γίνεται να εισαι ελ. επαγγελματιας που για χ-ψ λόγους δεν εχει τόσους πελάτες και που οι εισφορές στον οαεε είναι περίπου το 1/3 του μεικτού εισοδήματος.

    Και αντε αυτός που πρέπει να πείσεις να ειναι ο ίδιος ο οαεε που την ΙΔΙΑ ημέρα που ανακοινωθηκαν ΦΠΑδες 21 κλπκλπ... ναι την ίδια μερα ηρθε λογαριασμός γεμάτος χαρά που έλεγε "συγχαρητήρια μετα απο 3 χρονια ανεβήκατε level (καλό ακουστηκε αυτό - lol) και τωρα πληρωνετε 500ευρώ.... αα κι αν τυχον χρωστάτε τιποτα σας λέμε οτι συμφωνα με τον κωδικα εισπραξης δημοσιων εσοδων θα σας π***ξουμε γιατι ειστε κυριε ελ. επ αρα a priori μας κλεβετε μεχρι να αποδειχτει το αντίθετο".
    +1 και το χειροτερο για μενα ειναι και η αντιμετωπιση τους, το τερας της γραφειοκρατίας σε όλο το μεγαλείο του.

  12. #27
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Υπομονή παιδιά...ίσως,σε λίγο, τα πράγματα να είναι πολύ διαφορετικά.Πολύ πιθανό,να υπάρχει ένας μόνο εθνικός ασφαλιστικός φορέας για όλους(που θα παρέχει,φυσικά την...βασική σύνταξη!)

  13. #28
    Εγγραφή
    31-08-2004
    Περιοχή
    Elbonia
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Router
    CellPipe 7130
    Πόσοι Ελ. Επ. υπάρχουν και πόσα λεφτά εισπράτει κάθε μήνα ο ΟΑΕΕ? (Θα έψαχνα εγώ αλλά είμαι στο γραφείο και δεν προλαβαίνω). Να δούμε πόσα χρήματα διαχειρίζεται κάθε μήνα το ταμείο και γιατί «δεν βγαίνει» όπως λέει.
    Αν έχεις γράψει τα περισσότερα μηνύματα σε ένα thread, ήρθε η ώρα να σταματήσεις.

  14. #29
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπομονή παιδιά...ίσως,σε λίγο, τα πράγματα να είναι πολύ διαφορετικά.Πολύ πιθανό,να υπάρχει ένας μόνο εθνικός ασφαλιστικός φορέας για όλους(που θα παρέχει,φυσικά την...βασική σύνταξη!)
    Η υπομονη και τα λεφτα τελειωνουν συντομα..και την βασικη ασφαλιση ξεχασες..την οποια εχουν μονο η δημοσιοι υπ. ..και μετα το χαος
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  15. #30
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσοι Ελ. Επ. υπάρχουν και πόσα λεφτά εισπράτει κάθε μήνα ο ΟΑΕΕ? (Θα έψαχνα εγώ αλλά είμαι στο γραφείο και δεν προλαβαίνω). Να δούμε πόσα χρήματα διαχειρίζεται κάθε μήνα το ταμείο και γιατί «δεν βγαίνει» όπως λέει.

    Αυτο που γνωριζουμε είναι ότι 180.000 με 200.000 Ελ. Επ. ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να πληρωσουν τις εισφορες τους, και είναι ουσιαστικα

    ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ

    και αυτοι και οι οικογενειες τους. Στην Ελλάδα του 2010. Και κανεις δεν ασχολειται. Κανεις.

    Δεν ειναι ασφαλισμενοι, ΑΛΛΑ θα πληρωσουν οτι χρωσταν με ΤΟΚΟ και προστιμα.

    Ασε που πληρωνουμε και τους Αλλοδαπους για να εχουν ασφαλιση.

    Ειλικρινα ζουμε σε χωρα 4κοσμικη.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To thread του SPDTool... (Βοήθεια, επεξηγήσεις κτλ κτλ)
    Από DaveMurray στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 17:18
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-04, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας