Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 79
  1. #61
    Το avatar του μέλους nikmetax
    nikmetax Guest
    Θα ήθελα σας παρακαλώ κάποιος να μου απαντήσει στα εξής ερώτηματα:
    1)Κάποιος επί 7 χρόνια δεν πληρώνει το ΤΕΒΕ,άρα δεν είναι ασφαλισμένος δεν έχει ιατρική περίθαλψη αυτός και η οικογένειά του τα χρόνια αυτά.Μπορεί το ΤΕΒΕ να απαιτεί να πληρώσει το τμήμα που αναλογεί της ιατρικής ασφάλισης ενώ δεν είχε ασφάλιση.αφού δεν του παρείχε ασφάλιση πως τα απαιτεί;
    Είναι παράνομο ναι ή όχι;
    2)Χρωστάει περίπου 50.000 ευρώ χωρίς ούτε ένα δικαστήριο χωρίς καμμία ρυθμιση τόσα χρόνια
    Το ποσό που αναλογεί στις διμηνιαίες δόσεις σε ρύθμιση είναι περίπου 1800 το μήνα 21600 ευρώ το χρόνο μαζί με τα καινούργια.
    Πείτε μου όταν αυτός έχει καθαρο εισόδημα 25-30000 ευρώ είναι νόμιμο συνταγματικό το να δίνει σχεδόν όλο το ετήσιο εισόδημά του σε πριπτωση ρυθμισης

  2. #62
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmetax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα σας παρακαλώ κάποιος να μου απαντήσει στα εξής ερώτηματα:
    1)Κάποιος επί 7 χρόνια δεν πληρώνει το ΤΕΒΕ,άρα δεν είναι ασφαλισμένος δεν έχει ιατρική περίθαλψη αυτός και η οικογένειά του τα χρόνια αυτά.Μπορεί το ΤΕΒΕ να απαιτεί να πληρώσει το τμήμα που αναλογεί της ιατρικής ασφάλισης ενώ δεν είχε ασφάλιση.αφού δεν του παρείχε ασφάλιση πως τα απαιτεί;
    Είναι παράνομο ναι ή όχι;
    2)Χρωστάει περίπου 50.000 ευρώ χωρίς ούτε ένα δικαστήριο χωρίς καμμία ρυθμιση τόσα χρόνια
    Το ποσό που αναλογεί στις διμηνιαίες δόσεις σε ρύθμιση είναι περίπου 1800 το μήνα 21600 ευρώ το χρόνο μαζί με τα καινούργια.
    Πείτε μου όταν αυτός έχει καθαρο εισόδημα 25-30000 ευρώ είναι νόμιμο συνταγματικό το να δίνει σχεδόν όλο το ετήσιο εισόδημά του σε πριπτωση ρυθμισης
    Είχε κάνει διαγραφή από το ΤΕΒΕ?

  3. #63
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανέξυπνο Προτείνω επίσης να πληρώνουν όλοι οι εργαζόμενοι πολλαπλές φορές κάθε ασφαλιστικό φορέα ανάλογα με τις δουλειές που κάνουν. Π.χ. 2 δουλειές ως μισθωτός, 2x ΙΚΑ.

    Θα λύσουμε μια για πάντα το πρόβλημα του ασφαλιστικού. Θα σταματήσουν να δουλεύουν όλοι (επίσημα τουλάχιστον), οπότε δεν θα έχουμε καν θέμα ασφαλιστικού.

  4. #64
    Το avatar του μέλους nikmetax
    nikmetax Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε κάνει διαγραφή από το ΤΕΒΕ?
    όχι δεν υπήρχε ποτέ διαγραφή.Εγώ δεν πλήρωνα(γιατί εγώ είμαι και όχι αυτός), και το ΤΕΒΕ δεν με ενόχλησε ποτέ για είσπραξη.
    Τώρα σκέφτομαι όπως και πολλοί άλλοι μαζί να κινηθούμε νομικά εναντίον του ΤΕΒΕ γιατί ιδίως το ιατροφαρμακευτικό σκέλος της εισφοράς είναι παράλογο, γιατί χωρίς να μου παρέχει ασφάλεια εμένα τα παιδιά μου(κοινωνική πολιτική) και τη γυναίκα μου ζητά να του πληρώσω την εισφορά και μάλιστα τοκισμένη!!!!Έστω ότι το δεχόμαστε,α τα 7 περίπου χρόνια που δεν είχα βιβλιάριο υγείας και αγόραζα τα φάρμακα για μένα και την οικογένειά μου προφανώς θα μου τα γράψουνε μετά ;
    Ετοιμάζετε κάτι στο διαδίκτυο όποιος θέλει να συμμετάσχει για το συγκεκριμένο θέμα του ΤΕΒΕ καλοδεχούμενος Κάποτε οι ραγιάδες δεν άντεξαν και ξέρετε τι έγινε.

  5. #65
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kι όμως υπάρχουν ορισμένοι που τα προσπερνάνε και δεν πληρώνουν τα παλιά ..μπήκαν στο καθεστώς του Οαεε χωρίς καμία υποχρέωση για τα παρελθόντα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 31-03-10 στις 12:12.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  6. #66
    Το avatar του μέλους nikmetax
    nikmetax Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι όμως υπάρχουν ορισμένοι που τα προσπερνάνε και δεν πληρώνουν τα παλιά ..μπήκαν στο καθεστώς του Οαεε χωρίς καμία υποχρέωση για τα παρελθόντα..
    εν πάσει περιπτώσει εγώ λέω και ζητάω απάντηση για άλλο θέμα που προφανως δεν απάντάς

  7. #67
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmetax Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι δεν υπήρχε ποτέ διαγραφή.Εγώ δεν πλήρωνα(γιατί εγώ είμαι και όχι αυτός), και το ΤΕΒΕ δεν με ενόχλησε ποτέ για είσπραξη.
    Τώρα σκέφτομαι όπως και πολλοί άλλοι μαζί να κινηθούμε νομικά εναντίον του ΤΕΒΕ γιατί ιδίως το ιατροφαρμακευτικό σκέλος της εισφοράς είναι παράλογο, γιατί χωρίς να μου παρέχει ασφάλεια εμένα τα παιδιά μου(κοινωνική πολιτική) και τη γυναίκα μου ζητά να του πληρώσω την εισφορά και μάλιστα τοκισμένη!!!!Έστω ότι το δεχόμαστε,α τα 7 περίπου χρόνια που δεν είχα βιβλιάριο υγείας και αγόραζα τα φάρμακα για μένα και την οικογένειά μου προφανώς θα μου τα γράψουνε μετά ;
    Ετοιμάζετε κάτι στο διαδίκτυο όποιος θέλει να συμμετάσχει για το συγκεκριμένο θέμα του ΤΕΒΕ καλοδεχούμενος Κάποτε οι ραγιάδες δεν άντεξαν και ξέρετε τι έγινε.
    Δεν σου έστελναν στο σπίτι τίποτα για οφειλές? (του διμήνου)

  8. #68
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  9. #69
    Το avatar του μέλους nikmetax
    nikmetax Guest
    έστελναν αλλά αφού σας λέω ότι δεν τα πλήρωνα.Το θέμα είναι τί γίνεται τώρα για τον διακανονισμό καθώς και το ιατροφαρμακευτικό(βάσει των επιχειρημάτων που θέτω παραπάνω).
    Να σας πώ και το άλλο
    ¨εστω ότι κάνω τον διακανονισμό.Αυτά τα χρόνια που αγόραζα τα φάρμακα και πλήρωνα ιατρούς εμβόλια θα μου δώσει το 80% της συμμετοχής που του αναλογεί;Αν όχι γιατί να μου το δικαιολογήσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikmetax : 31-03-10 στις 13:12.

  10. #70
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβελίξ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά έχω μπλοκάκι και γράφω περιστασιακά άρθρα για περιοδικά κτλ., με έσοδα που κυμαίνονται από 500 έως 5000 το χρόνο.
    Η κύρια ασφάλισή μου είναι ΙΚΑ, καθώς είμαι υπάλληλος γραφείου, και έχω κάνει επιλογή ασφαλιστικού φορέα εδώ και πολλά χρόνια.

    Αν λοιπόν 'περάσει' τέτοια απόφαση, θα αναγκαστώ να κλείσω το μπλοκάκι (και θα χάσει το κράτος φορολογητέα ύλη), γιατί απλά δεν έχω αρκετά έσοδα εγγυημένα που να καλύπτουν τις εισφορές σε ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ.

    Εμένα μου φαίνεται τελείως λάθος ιδέα.
    Καλύτερα να δηλώνει κάποιος σαν εμένα στην Εφορία τα επιπλέον έσοδα (που φορολογούνται προκαταβολικά με 20%), παρά να αναγκάζεται να μην κάνει τέτοιες δουλειές.
    Μου φαίνεται ότι θα γίνει σαν την ιστορία με τις πινακίδες που κατατέθηκαν μαζικά το Δεκέμβριο...

    Ν.Φ.

  11. #71
    Εγγραφή
    26-05-2009
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Στον φιλο που ρώτησε (χωρίς να είμαι 100% βεβαιος):

    Τα χρεη προς ΟΑΕΕ παραγραφονται μετα 20 έτη, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕ ΜΗΝΥΣΗ. Αν γίνει μύνηση, η 20ετία ξεκινάει απο την δικάσιμο και μετα.

    Αν εχουν περάσει 20 χρόνια, κανεις άιτηση παραγραφης.

    Να ξερεις απλα, ότι άκρη με τους ασφαλιστικούς φορεις ΔΕΝ βρισκεις σε τετοια θεματα, μια και είναι καθετοι σε όλα, και αυτοι και το κράτος.

    Δηλαδή ΔΙΝΕ και ο θεός βοηθος. Πριν 2 χρόνια χρειάστηκα μια απλή εγχείρηση και έμαθα (στην πραξη) ότι το ΤΕΒΕ δεν προβλέπει (-δικαιολογει) αποκλειστικές νοσοκόμες (νυκτερινές δηλαδη). Και ποιος ξερει τι αλλα χάλια εχει, απλά το διαπιστώνεις όταν χρειαστεί ...

    ........Auto merged post: Undisputed πρόσθεσε 7 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ανθρωποι είναι άσχετοι και επικινδυνοι.

    Δηλαδη ΠΧ καθε διμηνο θα πρεπει να πληρωνει ένας ελ. επαγγελματιας και το τρέχον ασφάλιστρο (600-800 ευρω) και την δόση (400),

    ΙΣΟΝ

    1000 ή 1200 ευρω το δίμηνο για 18 διμηνα !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Χαχαχαχα. Καιρο ειχαν να γελασω. Αλλα σήμερα έκλαψα και όλας με το 8% παρακρατηση. Ειναι για δεσιμο .....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Undisputed : 31-03-10 στις 18:32. Αιτία: auto merged post

  12. #72
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmetax Εμφάνιση μηνυμάτων
    έστελναν αλλά αφού σας λέω ότι δεν τα πλήρωνα.Το θέμα είναι τί γίνεται τώρα για τον διακανονισμό καθώς και το ιατροφαρμακευτικό(βάσει των επιχειρημάτων που θέτω παραπάνω).
    Να σας πώ και το άλλο
    ¨εστω ότι κάνω τον διακανονισμό.Αυτά τα χρόνια που αγόραζα τα φάρμακα και πλήρωνα ιατρούς εμβόλια θα μου δώσει το 80% της συμμετοχής που του αναλογεί;Αν όχι γιατί να μου το δικαιολογήσει.
    Ξέρεις δεν πάει έτσι...αυτή τη στιγμή η νομοθεσία λέει ότι αφού ασκείς ελεύθερο επάγγελμα πρέπει να είσαι ασφαλισμένος στο ΟΑΕΕ. Δεν είναι προαιρετική η ασφάλιση του ΟΑΕΕ. Αν δεν θες ΟΑΕΕ απλά σταματάς και ότι δραστηριότητα έχεις σαν επιχειρηματίας. Τώρα από την άλλη ο ΟΑΕΕ είναι λάθος σε διάφορα σημεία, μετά από ένα σημείο και μετά θες μισό μισθό το μήνα για να το καλύψεις και δεύτερον, αν κάποιος δεν πληρώνει τον ΟΑΕΕ για χ χρονικό διάστημα θα μπορούσε να τον διαγράφει αυτόματα.

  13. #73
    Το avatar του μέλους katerina2008
    katerina2008 Guest
    για χαρά σε όλους μια μικρή βοήθεια πριν 2 χρονια έκανα μια μικρή ατομική εταιρία είμαι από αγροτική περιοχή και λιγότερο από 2000 κάτι κώους πήρα προσωρινή απαλλαγή από το τεβε για 3 χρόνια το Μάρτιο μου ήρθε χαρτί από το τεβε ότι είναι "υποχρεωτική" ασφάλιση στο τεβε και να παρουσιαστώ σε 2 μήνες αν δεν πάω θα με κάνουνε αυτόματα εγγραφή επίσης ότι θα πληρώσω αναδρομικά από 1 11 2009 γιατί δεν με ενημερώσανε πριν το νοέβριο "με ροτισανε" αν θελώ να συνεχίσω τι "ετερια μου" και μπορώ να τους πληρώνω πολύ έχουνε πάρει την ίδια επιστολή και κάνανε διακοπή εταιρίας πολύ παράλογο το βλέπω νομίζω δεν έχει γίνει νόμος του κράτος αλλά μια διάταξη είναι θα ήθελα μια συμβουλή


    ευχάριστο πολύ

  14. #74
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    για δωσε μερικες διευκρινισεις γιατι ετσι οπω το εγραψες το μηνυμα δεν βγαζω ακρη.

    ειχες ανοιξει επιχειρηση, σε χωριο με λιγοτερο απο 2000 κατοικους.

    ειχες παρει απαλλαγη απο τη πληρωμη ασφαλιστρων για 3 χρονια.
    το μαρτιο σου στειλανε χαρτι οτι ειναι υποχρεωτικο να πληρωνεις τεβε αλλιως θα σε ασφαλισουνε υποχρεωτικα αρχης γενομενης απο το νοεμβριο του 2009.

    η ατομικη επιχειρηση υπαρχει ακομη ή εχεις προχωρησει σε διαλυση της;
    οταν λες "πολλοί εχουν παρει την ιδια επιστολή" εννοεις απο την περιοχη σου;
    ειχαν παρει και αυτοι απαλλαγη απο την καταβολή στο οαεε;

  15. #75
    Το avatar του μέλους katerina2008
    katerina2008 Guest
    για χαρά


    " φιλε ευχάριστο για το εδιαφέρον οι "επιχιρισιμου" λειτουργεί ακόμα έχουνε περάσει 2 χρονια από τι έναρξη το μάρτιο πήρα επιστολή από τον οαεε και είναι υποχρετικό να ασφαλιστώ στο τεβε από 1 11 2009
    επίσης γράφω ότι και ali "σιναδερφιμου" εδώ μέτο ίδιο επάγγελμα που ασκούνε πήρανε την ίδια επιστολή έχουνε πάρει και αυτή προσωρινή απαλλαγή


    ευχάριστο

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To thread του SPDTool... (Βοήθεια, επεξηγήσεις κτλ κτλ)
    Από DaveMurray στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 17:18
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-04, 21:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας