Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ts0ukak1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω κ τη δικια μου ιστορια!

    Ειμαι 28 κ εχς 2 δισκοκηλες απο το 2006: ο1-ι5, ι4-ι5.

    Η ι4-ι5 ειναι μικρη (προβολη) αλλα η ο1-ι5 ασκει πιεση στον μυνιγκικο σακο.

    Μετα την αρχικη κριση ημουν καλα για 2 χρονια χωρις σχεδον κανενα προπβλημα!

    Αλλα με κατι κουβαληματα η κατασταση χειροτερεψε κ για ενα χρονο τωρα τρεχω!

    Κανω κολυμβηση, ασκησεις ενδυναμωσης, αλλα συνεχως εχω πονους.

    Κ το περιεργο, οι μαγνητικες μου δειχνουν βελτιωση της καταστασης σε σχεση με το 2008 που ημουν μια χαρα!

    2 τα συμπερασματα, το νευρο γινεται σιγα σιγα ευαισθητο απο τη διαρκη πιεση που του ασκειται!

    κ ο δισκος εκφυλιζεται, οποτε καθεται κ πιεζει νευρα!

    Γι'αυτο προσοχη, απο τη στιγμη που αποκτας δισκοκηλη πρεπει να την προσεχεισ διαρκως κ να εχεισ το νου σου στο τι κανεις κ πως κινεισαι!

    Κ το χειρουργια δεν ειναι λυση, κοβει μεν το κομματι που προβαλει κ παταει το νευρο, αλλα με τον εκφυλισμο δεν μπορεισ να κανεισ τιποτα, μονο σπονδυλοδεσια η δισκο απο τιτανιο αλλα ειναι too much!

    Δες κ αυτο, εχει πολλες χρησιμες λπηροφοριες
    http://www.chirogeek.com/

    Κ κατι ακομη,

    δεν ειμαι γιατρος, απλα την εμπειρια μου κ τις συζητησεις μου με γιατρους σου μεταφερω!

    Νικος
    Μισο λεπτο γιατι κατι εχεις μπερδεψει.

    Α(1-7): αυχενικη μοιρα
    Θ(1-12): θωρακικη μοιρα
    Ο(1-5): οσφυϊκη μοιρα
    Ι(1-5): ιεροι σπονδυλοι (ιερο οστο)

    Μεσοσπονδυλιοι δισκοι υφιστανται μονο μεταξυ των γνησιων σπονδυλων, οι οποιοι φτανουν μεχρι Ο5 (ο τελευταιος δισκος ειναι μεταξυ Ο5-Ι1). Οι ιεροι σπονδυλοι, καθως και οι 4 ή 5 κοκκυγικοι συνοστεωνονται πρωιμα και δημιουργουν αντιστοιχα το ιερο οστο και τον κοκκυγα, ως εκ τουτου δεν εχουν μεσοσπονδυλιους δισκους.

    Τελος, ο νωτιαιος μυελος στους ενηλικους εκτεινεται μεχρι τον Ο1 σπονδυλο. Απο κει και κατω υπαρχει μια δομη που λεγεται ιππουριδα. Τα οποια πιεστικα φαινομενα επι του μηνιγγικου σακου οποτε εχουν παθολογικη σημασια εφ'οσον εκδηλωνονται μεχρι το επιπεδο του Ο1 σπονδυλου (προσοχη, αλλο πραγμα αυτο και αλλο τα πιεστικα φαινομενα επι των ριζων των νευρων).

    Απο αυτα συμπεραινεται οτι:

    α) αποκλειεται να εχεις δισκοκηλη μεταξυ Ο1-Ι5 γιατι απλα δεν υπαρχει συνεχεια μεταξυ τους, μπορει να εχεις μεταξυ Θ12-Ο1 ή Ο1-Ο2, αλλα οχι φυσικα μεταξυ μη συνεχων σπονδυλων.

    β) αποκλειεται να εχεις δισκοκηλη στην ιερη μοιρα, γιατι δεν υπαρχουν δισκοι.

    γ) αποκλειεται να εχεις πιεση επι του μηνιγγικου σακου στην ιερη μοιρα για τον ιδιο λογο.

    Μπορεις βεβαια να παθεις συνδρομο ιππουριδας, αυτο ομως αναγνωριζει διαφορετικη αιτιολογια (τραυμα απο οσφυονωτιαια παρακεντηση ή αλλο βιαιο αιτιο-μαχαιρια κλπ, οστεοαρθριτιδα, φλεγμονωδη αιτια κ.ο.κ.).


    Οσον αφορα το ερωτημα σου φιλε Antre, δυστυχως εαν ο δισκος εχει σκασει και εχει αποκολληθει τμημα του μαλλον δεν το γλυτωνεις το χειρουργειο. Σε διαφορετικη περιπτωση μπορει να το παλεψεις συντηρητικα οσο δεις οτι σε παιρνει.

    Οπως και να'χει, και οπως γενικα ισχυει στην ιατρικη, ζυγιζουμε τα υπερ και τα κατα και αναλογως προχωραμε. Η επεμβαση μπορει να ειναι της πλακας σε σχεση με αλλα χειρουργεια, δεν ειναι ομως ποτε (οπως καμια επεμβαση) εντελως ακινδυνη. Αν ειναι ομως να εισαι καθε τρεις και λιγο ουσιαστικα αναπηρος, με παυσιπονα (η χρηση των οποιων επισης δεν ειναι εντελς ακινδυνη), στο κρεβατι κλπ, τοτε ειναι μονοδρομος.

    Αυτο που οπωσδηποτε οφειλεις να κανεις ειναι να παρεις δυο και τρεις διαφορετικες γνωμες απο καλους και ευσυνειδητους χειρουργους (προσεξε: ειπα καλους και ευσυνειδητους, οχι απαραιτητα γνωστους, τα δυο δεν συμπιπτουν παντα ) και να αποφασισεις αναλογα.

    Καλη αναρρωση και καλη επιτυχια αν τελικα χειρουργηθεις.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα το ερωτημα σου φιλε Antre, δυστυχως εαν ο δισκος εχει σκασει και εχει αποκολληθει τμημα του μαλλον δεν το γλυτωνεις το χειρουργειο. Σε διαφορετικη περιπτωση μπορει να το παλεψεις συντηρητικα οσο δεις οτι σε παιρνει.

    Οπως και να'χει, και οπως γενικα ισχυει στην ιατρικη, ζυγιζουμε τα υπερ και τα κατα και αναλογως προχωραμε. Η επεμβαση μπορει να ειναι της πλακας σε σχεση με αλλα χειρουργεια, δεν ειναι ομως ποτε (οπως καμια επεμβαση) εντελως ακινδυνη. Αν ειναι ομως να εισαι καθε τρεις και λιγο ουσιαστικα αναπηρος, με παυσιπονα (η χρηση των οποιων επισης δεν ειναι εντελς ακινδυνη), στο κρεβατι κλπ, τοτε ειναι μονοδρομος.

    Αυτο που οπωσδηποτε οφειλεις να κανεις ειναι να παρεις δυο και τρεις διαφορετικες γνωμες απο καλους και ευσυνειδητους χειρουργους (προσεξε: ειπα καλους και ευσυνειδητους, οχι απαραιτητα γνωστους, τα δυο δεν συμπιπτουν παντα ) και να αποφασισεις αναλογα.

    Καλη αναρρωση και καλη επιτυχια αν τελικα χειρουργηθεις.
    Κοίτα, έχω πάρει γνώμες απο ορθοπεδικούς και φυσιοθεραπευτές. Όχι απο χειρούργο. Κανένας δεν μου μίλησε για χειρουργείο.

    Η δισκοκήλη είναι ισοδύναμη και με το σκάσιμο ή όχι; Γιατί αυτό που ήξερα είναι ότι ο δίσκος πετά "βυζάκι" και πιέζει.

    Πάντως πάω πολύ καλύτερα σε σχέση με όταν το παθα (Νοέμβριος του 2009) αλλά δεν ξέρω αν βοήθησε και ο καιρός και αν θα υποφέρω το χειμώνα. Σίγουρα θα του δώσω χρόνο πριν κάνω την επέμβαση. Γιατί και η επέμβαση ναι μεν απλή, αλλά είναι σε σημείο όπου σε καθηλώνει για αρκετό καιρό, παίρνει και αρκετό καιρό μέχρι να επανέλθεις, ενώ είσαι και πάλι επιρρεπής στο να κάνεις κήλη.

    Ότι μπούρδα λέω, ας με διορθώσεις. Φαίνεσαι σχετικός με το θέμα.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Ο ορθοπεδικος ειναι χειρουργός, η μικροδισκεκτομη ειναι χειρουργειο.

    Η δισκοκηλη ειναι αυτο που λες, ομως σε καποιες περιπτωσεις μπορει ο δισκος να σπασει (το περιβλημα του δισκου ειναι απο σκληρο ινωδες υλικο, ενω το περιεχομενο ειναι ενα παχυρρευστο υγρο σαν τζελ) και καποιο κομματακι να πιεζει την ριζα του νευρου ή τον μηνιγγικο σακο με τετοιο τροπο που να προκαλει συνεχως συμπτωματα (κατι σαν τον μηνισκο ενα πραγμα αν εχεις υπ'οψιν σου). Αυτο φαινεται σε μια μαγνητικη τομογραφια της σπονδυλικης στηλης.

    Ο καιρος δεν εχει να κανει, η ξεκουραση σε βοηθησε και η φυσιοθεραπεια με τις ασκησεις. Παντως, ενα πολυ μεγαλο ποσοστο (μεχρι και 90%) των ασθενων στο εξαμηνο ειναι καλα και δεν χρειαζονται επεμβαση, θελει βεβαια προσοχη για παντα μετα. Γι'αυτο σου λεω παλεψε το συντηρητικα οσο δεις οτι σε παιρνει. Και προς Θεου, δεν πας να σε χαρχαλεψει κανενας χειροπρακτικος κλπ ενω εισαι καλα.

    Δες κι εδω, τα εξηγει πολυ καλα.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Thanks φίλε. Για αυτό είπα θα του δώσω το χρόνο του.

    Τελείως καλά δεν είμαι. Ακόμα με ενοχλεί που και που (κυρίως όμως πόνος και όχι τόσο μουδιάσματα), αλλά πλέον παίρνω πραγματικά πολύ σπάνια μυοχαλαρωτικά. Θα έλεγα ότι θα μπορούσα να ζήσω έτσι χωρίς πρόβλημα, αλλά μου λείπει ο χορός (είχα ξεκινήσει και τα πρώτα μου βήματα ως δάσκαλος). Ποιος ξέρει μπορεί να βελτιωθώ και άλλο... μπορεί και όχι. Αλλά σίγουρα δεν θα κλαφτώ.. θα μπορούσαν να ταν και πολύ χειρότερα τα πράγματα.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Αργεντινικο να υποθεσω,ε?

    Σε νιωθω, εγω κανω λατιν και πλεον ειμαι dance junkie.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Για πόσα χιλιαστά μιλάμε παιδιά..να έχουμε μια τάξη μεγέθους...

  7. #22
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αργεντινικο να υποθεσω,ε?

    Σε νιωθω, εγω κανω λατιν και πλεον ειμαι dance junkie.
    Καλά υποθέτεις.

    Πριν το tango χόρευα και εγώ για 2 χρόνια latin.... μέχρι που γνώρισα το αργεντίνικο τάνγκο και δόθηκα ολοκληρωτικά τα τελευταία 5-6 χρόνια. Αλλά τι να κάνουμε. C' est la vie


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Readiness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πόσα χιλιαστά μιλάμε παιδιά..να έχουμε μια τάξη μεγέθους...
    Χιλιοστά δεν γνωρίζω, δεν μου είχαν πει

  8. #23
    Το avatar του μέλους ts0ukak1
    ts0ukak1 Guest
    @xouzouris:

    εχεις δικιο μου εφυγε τυπογραφικο λαθος απο βιασυνη:

    ο4-ο5 κ ο5-ι1.


    Οποιος ποσταρει απο τη δουλεια, αυτα παθαινει :P

  9. #24
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ορθοπεδικος ειναι χειρουργός, η μικροδισκεκτομη ειναι χειρουργειο.
    Τώρα κατάλαβα τι είπες. Ναι το ξέρω ότι η μικροδισεκτομή είναι χειρουργείο . Απλά είπα ότι δεν μου μίλησε κανένας για αυτό. Μόνος μου έψαχνα στο διαδίκτυο και βρήκα για αυτό.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Για ενα μηχανημα έλξης dr x 9000 έχετε ακούσει τίποτα?
    Υπόσχεται 75-85% επιτυχία.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις κανένα link; Αυτό τι ακριβώς κάνει;

  12. #27
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σε τεντώνει να αποσυμπιεστούν οι δίσκοι.
    http://www.drx9000.gr/

  13. #28
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε διατάσεις καλύτερα. Μια ωραία διάταση και αρκετά ασφαλής για τη μέση είναι ξαπλωμένος στο πάτωμα με τα γόνατα λυγισμένα προς τα πάνω (ώστε η μέση σου να μην έχει απόσταση από το πατωμά).

    Έπειτα τέντωσε το ένα από τα δύο σου πόδια, με τις μύτες των ποδιών να κοιτούν προς τα σένα και με τα δύο σου χέρια (με τα οποία κρατάς το πόδι σου από το δικέφαλο) τράβα ελαφρά προς τα σένα το πόδι μέχρι να αρχίσεις να νιώθεις ένα μικρό τράβηγμα. Τα πρώτα 12-14 δευτερόλεπτα πάνε χαμένα... απο εκεί και πέρα αρχίσεις να διατάσεις. Ίσως 20 δευτερόλεπτα να είναι μια χαρά. Έπειτα επανέλαβε το ίδιο στο άλλο σου πόδι. Κάνε κάθε μέρα από 5 διατάσεις σε κάθε πόδι. Προσοχή το πόδι να το κατεβάσεις σιγά σιγά... μη ξεγελαστείς και το αφήσεις απότομα.

    Συνήθως όταν κάνεις μια διάταση στον ένα μυ κάνεις διάταση και στο μυ που κάνει την αντίθετη κίνηση (στη περίπτωσή μας στους κοιλιακούς). Μια καλή διάταση θα ήταν όρθιος με το ένα πόδι λυγισμένο προς τα πίσω, και το χέρι από πίσω να τραβά ώστε να κάνεις διάταση στους κοιλιακούς. Βέβαια αν δεις μεγάλο σφίξιμο στις προηγούμενς διατάσεις (κυριολεχτικά τρέμεις καθώς την κάνεις) τότε επικεντρώσου αποκλειστικά στις διατάσεις των μηρών και άστους τους κοιλιακούς.

    Προσοχή. Την πρώτη φορά που θα κάνεις κάνε ίσα που να το νιώθεις... ελάχιστα. Μέρα με μέρα μπορείς να πιέσεις λίγο περισσότερο αλλά χωρίς να πονά η μέση. Για να ξεχωρίσεις τον πόνο της μέσης από το τράβηγμα, κάνε κάποια άλλη διάταση (πχ στους ώμους) ώστε να καταλάβεις τι πρέπει να νιώθεις.

    Και όλα αυτά στα λέω, γιατί εντάξει, πες πήγες σε φερε στα ίσα σου. Μετά όμως τι θα κάνεις; Οι διατάσεις ίσως είναι πιο σημαντικοί και από τους κοιλιακούς-ραχιαίους.

  14. #29
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλά εννοείται ραχαίοι-κοιλιακοί-διατάσεις είναι απαραίτητοι γενικά, αλλά εδώ μιλάνε για μάζεμα της κοιλης και όχι απλώς αντιμετώπιση των συμπτωμάτων με τις ασκήσεις.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα αν "ανοίξεις" τους σπονδύλους τότε "μαζεύεται" και η κοίλη. Αυτό το μηχάνημα, ουσιαστικά, διατάσεις σου κάνει. Και είναι καλό να πάει κάποιος που είναι πιασμένος να τον ξεμαγκώσει... τίποτα άλλο όμως. Δεν είναι ότι πήγες και τελείωσες ... μετά θα πρέπει να συνεχίσεις τις διατάσεις σου... διαφορετικά σφίγγει η περιοχή και σιγά σιγά στενεύουν οι σπόνδυλοι.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Δισκοκηλη,προβλημα που ολοι αντιμετωπιζουμε
    Από B3rny στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-14, 18:52
  2. Desktop pc και Οθόνες pc και TV's και NAS και Eνισχυτής
    Από polv στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 11:40
  3. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 14:30
  4. Crypto f200 και 2mbits ή fritz.box και 1mbit ή μήπως alcatel 585 και 768kbps?
    Από cpu0 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-06, 01:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας