Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Κάτι παρόμοιο ίσχυε και με τους μελετητές μηχανικούς:

    Συγκεκριμένο ποσοστό καθαρού κέρδους, ανα κατηγορία ειδικότητας, επί του πραγματικού τζίρου.

    Οι άσχετοι βέβαια δημοσιογράφοι των καναλιών είπαν ότι οι μηχανικοί φορολογούνται όπως και οι ταξιτζήδες βάσει τεκμαρτού εισοδήματος.

    Κάποιος άλλος, τελείως ufo. είπε ότι από του χρόνου οι μηχανικοί θα υπαχθούν στον ΦΠΑ!!!

    Όταν το άκουσα ένοιωσα σαν την ξανθή πόρνη που αυτοκτόνησε όταν έμαθε ότι οι υπόλοιπες πληρώνονται για τις "υπηρεσίες" τους.

    Για περισσότερα, διαβάστε στο blog μου την σχετική ανάρτηση
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  2. #17
    Εγγραφή
    17-02-2010
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10000/10000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακτορεία ΠΡΟΠΟ (έχω γνωστούς)

    Μια μέση+ περίπτωση είναι 1500.000 ευρώ ετήσιος τζίρος.
    Μεικτα κέρδη=8,5% Χ 1,5 εκατ.=127500


    Παλιά:
    Ορισμός: καθαρό κέρδος: 42% X 127500=53500 φορολογητέο εισοδημα.
    Βγάλτε εσείς πόσο ήταν ο φόρος

    Σήμερα:
    127500 ακαθάριστα έδοσα
    -18000 ενοικια (πχ 1500x12)
    -37500 2,5 υπάλληλοι
    -3000 ΟΤΕ (ιντερνετ+τερματικά)
    -5000 (γραφική ύλη,εφημερίδες,nova)
    -3500 (ΔΕΗ)
    σύνολο τακτικών εξόδων 67000
    Καθαρό φορολογητέο εισόδημα=127500-67000=60500

    Αρα βλέπουμε οτι με το νέο μέτρο υπάρχει αύξηση του φορολογητέου εισοδήματος κατα ~7000 στο παράδειγμα.

    Να σημειώσουμε ότι:
    Α) τα πρακτορεία δεν αποκρύπτουν έσοδα ουτε 1 cent (τα τερματικά είναι συνδεδεμένα με το κεντρικό πληροφοριακό συστημα του ΟΠΑΠ)
    Β) Λειτουργούν 360 ημερες τον χρόνο για 14 ώρες την ημέρα (εξ ου και η ανάγκη των 2,5 υπαλλήλων + ενας ο πράκτορας)
    Γ) Έχουν ζημιές που δεν φαίνονται:
    -σε ώρες αιχμής είναι συχνά τα λάθη στις συναλλαγές
    -κάποιες μικρές (ή μεγάλες) πιστώσεις σε πελάτες που δεν πληρώνονται μερικές φορές

    Ερωτηματικά και γέλοια προκαλεί η πρόθεση να τοποθετηθούν ταμειακές μηχανές αφου τα τερματικά του ΟΠΑΠ κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.
    αν και τα εκανες λιγο σαλατα με τα νουμερα στην αρχη θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οτι το κρατος ΞΕΡΕΙ τι βγαζουν οι προποτζιδες αφου τα μηχανηματα ειναι του κρατους ,οχι του γειτονα !

    απο οτι καταλαβαινω και μαθαινω απο φιλους στην ελλαδα εχετε παρει πολυ ασχημο δρομο ,οταν τα βαζει το κρατος με τις μικρομεσαιες και παραγωγικες ομαδες της.

    δυτυχως επτωχευσατε οικονομικα ,αλλα και διανοητικα στην ελλαδα οταν μαθαινω οτι μια πορνοσταρ ειναι πρωτο θεμα και οχι το πως θα βγητε απο την κριση αυξανοντας τα εσοδα σας σαν κρατος παραγοντας περισσοτερο.

    οι φοροι δυστυχως εχουν εναν κακο. αν σταματησει η ροη του εμποριου θα εχει καταστροφικες συνεπειες για την οικονομια μιας χωρας και αυτο παει να γινει στην ελλαδα.ηδη η αδελφη μου μου εστειλε ολες τις οικονομιες της και απο οτι μου λεει αρκετοι γνωστοι της βγαζουν τα λεφτα τους στο εξωτερικο...

    προσεξτε καλα εκει κατω πως αντιλαμβανεστε την διεθνη οικονομια γιατι το κακο δεν αργει να γινει.

  3. #18
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    ευχαριστώ πολύ shadowman, κατατοπιστικότατος,

    Muave, οι μηχανικοί φορολογούνταν για το 70% των ακαθάριστων εσόδων εάν τα θυμάμαι καλά (σε περίπτωση που δουλευαν σε γραφείο), με βάση εξωλογιστικό προσδιορισμό κι όχι τεκμαρτό. Εαν έκαναν και εξωτερικές εργασίες ο ποσοστό μειώνοταν.
    Αλλα κι αυτό είναι επίσης άδικο (όχι βέβαια εξίσου), διότι εγώ επίσης ως ελεύθερος επαγγελματίας, φορολογούμαι για 90%+ του ακαθάριστου εισοδήματος μου λογιστικά, καθώς όπως και οι μηχανικοί γραφείου, δεν έχω ιδιαίτερα επαγγελματικά έξοδα.

    TrueLies, το κράτος δεν πρέπει να τα βάλει με όλες τις παραγωγικές ομάδες του, αλλά μόνο με αυτές που φοροδιαφεύγουν νόμιμα ή μη. Πρέπει να παραδεχθείς πως εάν θέλουμε ένα κράτος που να λειτουργεί, οφείλουμε να γνωρίζουμε τι πλούτο παράγει ο καθένας και να μην δημιουργούμε παντού πελατειακούς θύλακες ειδικών προνομίων. Με το λογιστικό προσδιορισμό, δεν σημαίνει πως οι ταξιτζήδες ή τα ενοικιαζόμενα δεν θα φοροδιαφεύγουν, αλλά διάολε τουλάχιστον δεν θα το κάνουν νόμιμα.

    Άλλωστε και η Eurobank για το 2009 πλήρωσε φόρους 6% επί των κερδών, τη στιγμή που ο συντελεστής είναι 25%. Και αυτό το έκανε εξίσου νόμιμα με τους ταξιτζήδες, κι αυτό είναι το πιο εξοργιστικό.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το λογιστικό προσδιορισμό, δεν σημαίνει πως οι ταξιτζήδες ή τα ενοικιαζόμενα δεν θα φοροδιαφεύγουν, αλλά διάολε τουλάχιστον δεν θα το κάνουν νόμιμα.
    Σωστά, αλλά όταν κάποιος/κάποιοι καταφεύγουν στην παρανομία δεν το κάνουν για 3,60.

    Οσο ο αποκαλούμενος "λογιστικός" προσδιορισμός περιλαμβάνει σκέλος αδιαφανούς διαδικασίας, όπως η κρίση του ελεγκτή για το τι αποτελεί και τι όχι έξοδο, τόσο το τρύπιο σύστημα θα χάνει λεφτά.

    Ας φτιάξουν πρώτα καθολικά αδιάφθορες και αντικειμενικές υπηρεσίες οικονομικού ελέγχου και τότε ας προχωρήσουν σε λογιστικά συστήματα.

    Μέχρι τότε όμως τα συστήματα παραμένουν "λογιστικά" (σε εισαγωγικά).

    Αυτό που αποπειρώνται τώρα, είναι να μεταφέρουν περισσότερο νερό μέσα από ίδιους τρύπιους σωλήνες.

    Δεν διοικούνται από ηλίθιους τ' άλλα Ευρωπαικά κράτη που από δεκαετίες εφαρμόζουν μοναδικούς συντελεστές καθαρού κέρδους στον τζίρο των μικρο-επιτηδευματιών.

    Δεν μπορεί ένας ελεύθερος επαγγελματίας που εργάζεται μόνος του ή έχει και έναν/μία βοηθό να διατηρεί λογιστήριο επιπέδου πολυεθνικής εταιρείας.

    Αν τον εξαναγκάσεις να το κάνει, αντί να τηρεί μόνος του τα λογιστικά του βιβλία (όπως ο υπογράφων) τότε θα πάει γι' αυτή την δουλειά σε κάποιο λογιστικό γραφείο και από εκεί και πέρα μπήκε στο "σύστημα", μ' ότι αυτό συνεπάγεται.

    Δεν χρειάζεται να είσαι καθηγητής οικονομικού πανεπιστημίου για να καταλάβεις ότι μ' αυτόν τον τρόπο αυτά που τελικά θα "μαζέψει" το κράτος θα είναι λιγότερα από τα σημερινά.

    Αλλά όπως είπε και ο Μπίσμαρκ:

    2, 3, 83 καθηγητές και η πατρίς εχάθη
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  5. #20
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από True Lies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβαινω και μαθαινω απο φιλους στην ελλαδα εχετε παρει πολυ ασχημο δρομο ,οταν τα βαζει το κρατος με τις μικρομεσαιες και παραγωγικες ομαδες της.

    δυτυχως επτωχευσατε οικονομικα ,αλλα και διανοητικα στην ελλαδα οταν μαθαινω οτι μια πορνοσταρ ειναι πρωτο θεμα και οχι το πως θα βγητε απο την κριση αυξανοντας τα εσοδα σας σαν κρατος παραγοντας περισσοτερο.

    οι φοροι δυστυχως εχουν εναν κακο. αν σταματησει η ροη του εμποριου θα εχει καταστροφικες συνεπειες για την οικονομια μιας χωρας και αυτο παει να γινει στην ελλαδα.ηδη η αδελφη μου μου εστειλε ολες τις οικονομιες της και απο οτι μου λεει αρκετοι γνωστοι της βγαζουν τα λεφτα τους στο εξωτερικο...

    προσεξτε καλα εκει κατω πως αντιλαμβανεστε την διεθνη οικονομια γιατι το κακο δεν αργει να γινει.
    Amen.

    Πρωτού η Ελλάδα βρεθεί κοντά στη χρεοκοπία, είχε (έχει) πτωχεύσει ιδεολογικά και ηθικά. Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι μια χώρα πεζοδρομίου.


Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας