Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θέλω να συνδέσω σε δίκτυο τον Η/Υ μου με τους Η/Υ 2-3 φίλων σε άλλα διαμερίσματα, σε τοπικό δίκτυο και με την ADSL σύνδεση (που θα πάρω). Το πρόβλημα όμως είναι οτι υπάρχει μεγάλη δυσκολία στο να περάσουμε καλώδια, να ανοίγουμε τρύπες στους τοίχους, κλπ.
    Δείτε την εικόνα... Εγώ είμαι το PC στα αριστερά...

    Σκέφτομαι να πάμε σε wifi δίκτυο. Όμως εδώ έχουμε άλλα προβλήματα:
    1) Ο ένας φίλος μένει στον ίδιο όροφο, στο άλλο άκρο της πολυκατοικίας, η οποία έιναι μεγάλη (σε μήκος, αλλά και σε ύψος). Πιθανή τοποθέτηση AP φαντάζομαι θα ήταν στις πράσινες βούλες (αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρει να περάσει το σήμα από τον διάδρομο έτσι όπως είναι στραβός) ή στις κόκκινες βούλες (δηλ με εξωτερική κεραία, και να περάσω καλώδιο από το μπαλκόνι του διπλανού μου και να βιδώσω τη κεραία στη γωνία του)
    2) Ο άλλος φίλος είναι στον από κάτω όροφο (το γκρι τετράγωνο). Αν το AP μπει σε καποια απο τις παραπάνω θέσεις, μάλλον δεν θα μπορώ να συνδεθώ μαζί του (εκτός αν έχω και 2ο AP).
    3) Αργότερα μπορεί να μπει και άλλο PC σε δίκτυο, που θα βρίσκεται σε παρακάτω όροφο (εγώ είμαι ο ψηλότερος) και μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε διαμέρισμα. Χρειάζομαι δηλαδή ΚΑΙ δυνατότητα επέκτασης.

    Αρχικά είχα σκεφτεί backbone που να περνάει από τους φωταγωγούς (είναι δύο, σε μεγάλη απόσταση), αλλά πάλι χρειάζεται να περνάνε καλώδια μέσα από το μπάνιο, με τρύπα στον τοίχο κλπ. Μετά σκέφτηκα backbone έξω απ΄τα μπαλκόνια, αλλά κι αυτό είναι δύσκολο, θέλει προστασία από εξωτερικές συνθήκες, βιδώματα στον εξωτερικό τοίχο (αν πάρω άδεια από την Διαχείριση), κλπ... Τελικά απογοητεύτηκα.

    Έχετε καμμιά ιδέα;.... Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fronimitis : 28-04-06 στις 14:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    29
    Uploads
    16
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Cisco 857W
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Καλωσηρθες,
    Γι΄ αυτο που ζητας με τετοιες αποστασεις μεσα σε πολυκατοικια και με δυνατοτητες επεκτασης σε άλλα σπιτια μαλλον θα πρεπει να πας για μεικτη λυση που βασιζεται στο devolo (www.devolo.gr) και σε wifi.

    Επισης ρίξε μια ματια στα παρακατω νηματα για παρομοιες καταστασεις:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37100
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=22130

  3. #3
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πριν ανοιξω νεο θεμα, διάβασα πολλά από τα σχετικά θέματα σε αυτό το φόρουμ. Αλλά ήθελα μια γνώμη από κάποιους που έχουν ασχοληθεί αρκετά με ασύρματα δίκτυα για να πει με μια ματιά αν θα μπορούσε να υπάρξει επικοινωνία, τουλάχιστον μεταξύ των 3 PCιών στο σχεδιάγραμμα... κατα προτίμηση χωρίς έξτρα κεραίες, repeaters, κλπ.
    Γενικά βλέπω οτι τα ασύρματα δίκτυα είναι ακόμη ένα ακριβό "σπορ"... και θα πρέπει να το μελετήσω αρκετά...

    Δίκτυο με devolo, απ'οτι διάβασα, αποκλείεται να λειτουργήσει, αφού μιλάμε για διαφορετικά διαμερίσματα/ορόφους/ηλ. πίνακες.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-12-2004
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12000/984
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Η λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι :

    3 ΑP που να υποστηρίζουν WDS και να έχουν κονέκτορα για εξωτερική κεραία

    3 κεραίες wifi για εξωτερικό χώρο κατάλληλα τοποθετημένες για οπτική επαφή ανα δύο



    Καλή επιτυχία

  5. #5
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χμμμ, τελικά είναι μεγαλύτερο μπλέξιμο να πάμε ασύρματα, και κοστίζει πολύ.
    Προς το παρόν, για μας τους 3, καλύτερα να απλώσουμε καλώδια, και αν μας βάλουν χέρι οι υπόλοιποι ένοικοι του ορόφου της πολυκατοικίας, το ξανασκεφτόμαστε....

  6. #6
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Το ασύρματο δίκτυο γενικά δεν έχει μεγάλο πρόβλημα στη διαπέραση των απλών τοίχων και μπορεί να πάει σε αρκετή απόσταση. Πρόβλημα θα αντιμετωπίσεις με τον οπλισμό του σπιτιού, και ιδιαίτερα με τα φρεάτια του ασανσέρ. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι από τα σημεία αυτά δεν περνάει τίποτα. Επίσης, μικρή δυσκολία ίσως παρουσιαστεί και στον κάτω όροφο λόγο της πλάκας.

    Όμως μπορείς να κάνεις μια δοκιμή τοποθετώντας ένα Access Point στο πράσινο σημείο κοντά στον υπολογιστή σου, όπως έχει σημειώσει (είναι καλή θέση καθώς καλύπτει ικανοποιητικά και τους τρεις σας).

    Πάντως και σε κάθε περίπτωση άποψη μου είναι να χρησιμοποιήσεις καλής ποιότητας εξοπλισμό (θα τολμούσα να πω και Cisco) πληρώνοντας κάτι παραπάνω. Τα Cisco, πρωην Aironet, τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές με ιδιαίτερη επιτυχία (έχω δει αρκετά καλό σήμα 2 και 3 ορόφους πολυκατοικίας κάτω). Καλό θα ήταν επίσης ο εξοπλισμός που θα χρησιμοποιήσης να παρέχει τη δυνατότητα αλλαγής κεραίας, για να έχεις εναλλακτική λύση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (η κεραία είναι πολύ σημαντική).

    Τέλος, καλό θα ήταν να βρείς ένα δανεικό access point ώστε να κάνεις κάποιες δοκιμές πριν προχωρίσεις, κυρίως για δεις τι ακριβώς μπορεί να σου προσφέρει ένα wi-fi δίκτυο και αν ανταποκρίνεται ικανοποιητικά τόσο στις συγκεκριμένες συνθήκες λειτουργίας, όσο κυρίως στις προσδοκίες σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επανέρχομαι για να πω ότι τελικά δουλεύει η ασύρματη σύνδεση μεταξύ μας, εδώ και πολύυυ καιρό.

    Υλοποιήθηκε με δύο Allied Data Tornado 840. Η θέση τους είναι όπως φαίνεται στις πράσινες κουκκίδες. Στο ένα router "κάθεται" η γραμμή ADSL και το άλλο είναι ρυθμισμένο ως Access Point (με WAN Type: Bridge Mode without NAT). Οι υπολογιστές του κάθε σπιτιού μπορούν να συνδέθούν στον αντίστοιχο router με ethernet ή ασύρματα
    Για καλύτερη απολαβή, το σήμα "κατευθύνεται" από τη μια κεραία στην άλλη με αυτοσχέδια παραβολικά κάτοπτρα που φτιάχτηκαν από χαρτόνι και αλουμινόχαρτο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργία τοπικού δικτύου +ADSL
    Από thanasos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-08, 01:17
  2. Prog για ελεχγο Η/Υ τοπικου δικτύου
    Από computinghs στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-07, 22:24
  3. ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΠΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από daskalosjim στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-07, 23:46
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΠΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ
    Από Andreas L στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-07, 02:33
  5. Επέκταση τοπικού δικτύου
    Από klou στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-06, 10:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας