Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    fritz box
    Καλημέρα. Έχω 2 θέματα, αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Το πρώτο είναι πως μπορώ να φτιάξω στατικές διευθύνσεις μέσα στο δίκτυο του γραφείου μου. Υπάρχει ένας υπολογιστής που σερβίρει Filemaker (βάση δεδομένων) και θέλω να του δώσω συγκεκριμένο ip. Το modem μου είναι το USR9106 αλλά φοβάμαι να του απενεργοποιείσω το DHCP επειδή δεν έχω ιδέα τι θα ακολουθήσει.
    Το δεύτερο έχει να κάνει με την πρόσβαση από το σπίτι μου στο δίκτυο του γραφείου. Έχω φτιάξει ένα DynDNS και λειτουργεί κανονικά, όταν είμαι μέσα στο LAN, αλλά κανένας υπολογιστής εκτός δικτύου δεν έχει πρόσβαση. Δηλαδή όταν καλώ την DynDNS διεύθυνση μου μέσα στο LAN, δείχνει κανονικά το modem, αλλά όταν το κάνω από άλλο υπολογιστή στο internet, δεν βρίσκει τίποτα. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση ασφαλείας του modem. Ποια όμως;
    Σας ευχαριστώ

    Off Topic.. Ο τελευταίος firefox (3.6.2) κολλάει το σύμπαν στον υπολογιστή μου..

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Βρες τι διευθυνσεις εχεις τωρα καθε τερματικο δηλ. ip address, subnet mask, default getaway και τον dns , σημειωσε τες κλεισε τον dhcp και ξανα δωσε τις ως στατικες.
    Πως θες να συνδεθεις απο το σπιτι στο γραφειο, με ποια εφαρμογη. Αποφασισε το και ακολουθα τις οδηγιες διαλεγοντας την εφαρμογή απο εδω

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    fritz box
    Δοκίμασα να δώσω μια static IP, subnet mask και gateway από τις ρυθμίσεις των Windows και τις δέχτηκε. Δεν ήξερα ότι είναι τόσο εύκολο. Έδωσα διαφορετικές διευθύνσεις σε κάθε μηχάνημα και απενεργοποίησα το DHCP για περισσότερη ασφάλεια. Ρύθμισα το MAC filter στο modem και είναι πλέον (μάλλον) ασφαλές.
    Για το θέμα της απομακρυσμένης σύνδεσης, και μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα, βρήκα πως να ανοίγω πόρτες στο firewall του modem. Άνοιξα αυτή που θέλει το η βάση δεδομένων, την καρακλείδωσα με κωδικούς και μπαίνω πια από το σπίτι χωρίς πρόβλημα. Είναι λίγο πιο αργή από ότι φανταζόμουν, αλλά μικρό το κακό.
    Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες τι διευθυνσεις εχεις τωρα καθε τερματικο δηλ. ip address, subnet mask, default getaway και τον dns , σημειωσε τες κλεισε τον dhcp και ξανα δωσε τις ως στατικες.
    Καλύτερα πριν κλείσεις το dhcp να δοκιμάσεις αν παίζουν ως στατικές και έπειτα αφού παίξουν, τότε να κλείσεις το dhcp.
    Έτσι λογικά δε θα έχεις να φοβάσαι κάτι. Πρόσεξε όταν δοκιμάσεις μη ξεχάσεις κάποια ip στο αυτόματο και προκληθεί ίσως conflict.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση τηλεφώνων στο σπίτι
    Από niki_kar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-10, 23:07
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 12:59
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-07, 20:28
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-06, 16:54
  5. vpn από γραφείο στο σπίτι
    Από binary_dreamer στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-06, 20:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας