Σελ. 365 από 366 ΠρώτηΠρώτη ... 345355360363364365366 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.461-5.475 από 5483
  1. #5461
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μένει ο fludas να μας πει τι από τα δύο είναι σωστό...

    ΥΓ. Πέρα από το ποδήλατο, να κάποιοι λόγοι να κοιτάμε πάντα προσεκτικά, κι από τις δύο πλευρές! Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...

    http://flashnews.gr/post/347264/den-...wn-xaniwn-fwto
    http://www.iefimerida.gr/news/392816...-dromo-eikones
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 10-05-18 στις 01:17.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  2. #5462
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένει ο fludas να μας πει τι από τα δύο είναι σωστό...

    ΥΓ. Πέρα από το ποδήλατο, να κάποιοι λόγοι να κοιτάμε πάντα προσεκτικά, κι από τις δύο πλευρές! Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...

    http://flashnews.gr/post/347264/den-...wn-xaniwn-fwto
    http://www.iefimerida.gr/news/392816...-dromo-eikones
    Ναι οκ μαζί σου, και απο ότι φαίνεται ο οδηγός του αμαξιού το έκανε, αλλιώς δεν θα σταματούσε και θα τον είχε χτυπήσει τον ποδηλάτη και θα τον πλήρωνε μετά σύμφωνα με το μυαλό του ποδηλάτη με το κράνος.

  3. #5463
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Διακρίνω μία ειρωνεία, και δεν καταλαβαίνω γιατί. Είπα και έδειξα τι κατάλαβα [που δεν είναι και τόσο παράξενο, έτσι δεν είναι; συνεχώς βρισκόμαστε κοντά σε παρόμοια θέση], αν ισχύει το άλλο (το σχεδιάγραμμα του cranky), τότε παραβάτης είναι ο ποδηλάτης.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  4. #5464
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διακρίνω μία ειρωνεία, και δεν καταλαβαίνω γιατί. Είπα και έδειξα τι κατάλαβα, αν ισχύει το άλλο, τότε παραβάτης είναι ο ποδηλάτης.
    Η ειρωνεία πάει προς τον συγκεκριμένο ποδηλάτη που νομίζει πως αν κάποιος τον χτυπήσει, ενώ αυτός δεν τηρεί καν τον ΚΟΚ, θα τον πληρώνει, όχι προς εσένα.

    Είπα και εγώ τι κατάλαβα, το έδειξε ο Θράσος.
    Αλλά ερώτηση προς εσένα, λες πιο πάνω, δεν πρέπει ο οδηγός του οχήματος να κοιτάξει δεξιά και αριστερά μην έρχεται κάποιο μεγαλύτερο όχημα και υποθέτω να κάνει πίσω και να μην περάσει άσχετα αν έχει το ΟΚ σύμφωνα με τον ΚΟΚ.
    Και ρωτάω εδώ τώρα χωρίς ειρωνεία, γιατί δεν το ζητάς και απο τον ποδηλάτη;

  5. #5465
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ποιον ποδηλάτη, αυτόν που πάει κανονικά στο δρόμο του σύμφωνα με τον ΚΟΚ, ή αυτόν που έκανε παραβίαση πηγαίνοντας ανάποδα στο ρεύμα; Τι να ζητήσω ακριβώς δηλαδή, να σταματήσει αυτός που πάει κανονικά; Αν αναφέρεσαι στον παραβάτη, αυτός πάει γυρεύοντας να φάει το κεφάλι του, τι νόημα έχει η συζήτηση περαιτέρω για αυτόν.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  6. #5466
    Εγγραφή
    27-03-2010
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ, απο την περιγραφή κατάλαβα αυτό :

    Συνημμένο Αρχείο 193603
    Αυτό ακριβώς.

    Πάντως για τα ποδήλατα ο κοκ είναι λίγο ότι να ναι που διάβασα λεπτομέρειες , πχ δεν πιστεύω πως ένα παιδί ξέρει πως και τι πρέπει και τι όχι και ουσιαστικά ο οδηγός καλείται πάλι να προσέχει.
    Στο συγκεκριμένο περιστατικό πιστεύω πως φταίει και ο ένας και ο άλλος αν υποθέσουμε πως όντος ο οδηγός δεν έλεγξε και τις δύο πλευρές γιατί θα μπορούσε αντί για ποδήλατο να ήταν κανένας παππούς που τα έχει χαμένα όπως και μου έχει τύχει στο παρελθόν.
    Όπως είπε και ο sotos65 δεν έχει άδικο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Πέρα από το ποδήλατο, να κάποιοι λόγοι να κοιτάμε πάντα προσεκτικά, κι από τις δύο πλευρές! Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fludas : 10-05-18 στις 17:21.

  7. #5467
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κάποιες φορές βέβαια, όσο προσεκτικός και αν είσαι δύσκολα θα αποφύγεις το τρακάρισμα, όταν έχεις να κάνεις με περίπτωση όπως η παρακάτω (ευτυχώς στις δύο προηγούμενες που ανέφερα, δεν υπήρξε κάτι δυσάρεστο)

    http://flashnews.gr/post/350573/bghk...hse-dikyklisth

    Φτηνά τη γλύτωσε...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  8. #5468
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    σχετικα με το θεμα: αν ο ποδηλατης πεσει πανω σε ιχ και του προκαλεσει ζημιες:μη γελατε ενας φιλος με κουρσα πηγαινε με ...οσα και επεσε σε σταματημενο ιχ που περιμενε σε φαναρι, ποιος πληρωνει τις ζημιες;;
    Ο ποδηλατης απο τη τσεπη;
    η ασφαλιστικη του ιχ πληρωνει τον οδηγο;

    φανταζομαι σε τετοια περιπτωση πρεπει να ειναι οποσδηπωτε παρουσα η τροχαια ;;
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  9. #5469
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Λογικά ο ποδηλάτης από την τσέπη του ή την ασφάλειά του.
    Στην Ελβετία υπάρχει τέτοια προσωπική ασφάλεια που είναι υποχρεωτική (δεν είναι μόνο για όταν κάνεις ποδήλατο αλλά για ότι ατύχημα μπορείς να προκαλέσεις ως άτομο).

    Σε άλλα κράτη π.χ. Γαλλία, Γερμανία κλπ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
    Αλλά οι Ελβετοί είναι και λίγο ψυχασθενείς στο θέμα της ασφάλειας.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #5470
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Το σίγουρο είναι πως κάποιος θα πληρώσει. Το λογικό είναι ο φταίχτης, ο ποδηλάτης ή η ασφάλειά του αν υπάρχει. Η ασφάλεια του αυτοκινήτου δεν έχει λόγο να επέμβει, παρά μόνο για συμβουλές... Δεν ξέρω αν τα ποδήλατα καλύπτονται από επικουρικό κεφάλαιο οπότε να ακολουθείται η διαδικασία του ανασφάλιστου οχήματος.

    Σε παρόμοια περίπτωση φίλος, πλήρωσε ένα καθρέφτη από την τσέπη του.

    Καλό είναι να έρθει και η τροχαία για την πιστοποίηση της ζημιάς, ειδικά αν είναι μεγάλη. ΣΙΓΟΥΡΑ πρέπει να κληθεί η τροχαία εάν υπήρξε τραυματισμός.

    Και σχετικά με την προηγούμενη κουβέντα, όταν "κόβω" το πρώτο ρεύμα έχω υποχρέωση να ελέγξω (edit) αριστερά. Δεξιά θα κοιτάξω γιατί δε θέλω να γρατσουνίσω το αμάξι μου επειδή κάποιος είναι τρελός. Εξάλλου, μέχρι να μπορέσω να δω δεξιά, η μούρη του αμαξιού μου θα έχει ήδη κόψει το ρεύμα.... ο "ανάποδος" θα πρέπει να με έχει δει πολύ πιο πριν και να φροντίσει εκείνος να μη σκάσει πάνω μου γιατί εγώ απλά δε μπορώ να τον δω ακόμη ακόμη και να κοιτάω προς το μέρος του.

    Η μόνη εξαίρεση που μπορώ να σκεφτώ, εάν υπήρχε στο σημείο επισημασμένος ποδηλατόδρομος διπλής κατεύθυνσης. Τότε τα δεδομένα αλλάζουν....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frap : 11-05-18 στις 17:11.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  11. #5471
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Όσο για την συζήτησή μας, το φυσιολογικό είναι να κοιτάξεις (επισταμένα) εκεί που περιμένεις τα οχήματα.
    Καλό είναι να κοιτάζουμε γενικά και για τρελούς αλλά προφανώς πρωταρχικά κοιτάζεις εκεί που περιμένεις να σου έρθει κάποιος νόμιμα.

    Αν κάποιος συγκρουστεί μαζί σου επειδή πάει παράνομα, τότε λογικά έχει αυτός το φταίξιμο.
    Και αν αυτά δεν είναι προφανή, υπάρχουν και τα δικαστήρια (π.χ. η μάνα μου δικαιώθηκε σε κάτι παρόμοιο με κάποιον που πήγαινε νόμιμα στο ρεύμα του μεν αλλά χωρίς φώτα ένα βράδυ με βροχή...)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #5472
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την συζήτησή μας, το φυσιολογικό είναι να κοιτάξεις (επισταμένα) εκεί που περιμένεις τα οχήματα.
    Καλό είναι να κοιτάζουμε γενικά και για τρελούς αλλά προφανώς πρωταρχικά κοιτάζεις εκεί που περιμένεις να σου έρθει κάποιος νόμιμα.

    Αν κάποιος συγκρουστεί μαζί σου επειδή πάει παράνομα, τότε λογικά έχει αυτός το φταίξιμο.
    Και αν αυτά δεν είναι προφανή, υπάρχουν και τα δικαστήρια (π.χ. η μάνα μου δικαιώθηκε σε κάτι παρόμοιο με κάποιον που πήγαινε νόμιμα στο ρεύμα του μεν αλλά χωρίς φώτα ένα βράδυ με βροχή...)
    Έβρεχε; έβρεχε μονότονα;

  13. #5473
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    όχι, είχε λίγο κέφι η βροχή
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #5474
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικα με το θεμα: αν ο ποδηλατης πεσει πανω σε ιχ και του προκαλεσει ζημιες:μη γελατε ενας φιλος με κουρσα πηγαινε με ...οσα και επεσε σε σταματημενο ιχ που περιμενε σε φαναρι, ποιος πληρωνει τις ζημιες;;
    Ο ποδηλατης απο τη τσεπη;
    η ασφαλιστικη του ιχ πληρωνει τον οδηγο;

    φανταζομαι σε τετοια περιπτωση πρεπει να ειναι οποσδηπωτε παρουσα η τροχαια ;;
    Πρέπει να έρθει η τροχαία για να βεβαιώσει παράβαση από τη μεριά του ποδηλάτη, και μετά (με τρόπο που δεν ξέρω) να τον αναγκάσει να πληρώσει τη ζημιά. Αν έχει υπάρξει και τραυματισμός, οπότε η τροχαία πρέπει να έρθει υποχρεωτικά, το κόστος μπορεί να εκτοξευτεί.

  15. #5475
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    διαβαζοντας αυτο
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...124717&page=3&

    αποτι καταλαβα η αστικη ευθηνη ποδηλατη ειναι σημαντικη: αν εχουμε περιουσια (π.χ κανουμε φορολογικη δηλωση)και προκαλεσουμε ατυχημα πρεπει να πληρωσουμε, αν δεν εχουμε μπλεκονται τα πραγματα. Αποτι διαβαζω με βλεπω τρεχοντας για ασφαλιση...
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

Σελ. 365 από 366 ΠρώτηΠρώτη ... 345355360363364365366 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 23:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας