Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Question
    Καλησπέρα σε όλους!

    Θα ήθελα να αγοράσω μια compact ψηφιακή μηχανή και διαθέτω έως 300 ευρώ.

    Με μια σύντομη έρευνα που έκανα έχω υπόψη μου κάποια μοντέλα και θα ήθελα τη γνώμη σας:

    * Sony DSC-H55
    * Olympus µ-9010
    * Nikon Coolpix S8000


    Τι γνώμη έχετε για τις παραπάνω; Υπάρχει κάποια άλλη που θα προτείνατε; Επίσης, τι θα ήταν καλό να προσέξω;

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Για τις compact της Nikon τον Δεκέμβριο που το έψαχνα είχα διαβάσει τα χειρότερα... Θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάποιο μοντέλο από την σειρά Ixus της Canon στα λεφτά που θέλεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Εγώ πρόσφατα πήρα την Canon Ixus στα 180, μαζί με μια θηκούλα και μια κάρτα μνήμης 8 γίγα, 220 το σύνολο. Είναι αρκετά συμπαθητική, σχετικά απλή στη χρήση, γρήγορη, με 12 MP, και 720p video. Ρίξε της ένα βλέφαρο.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eγώ θα σου συστήσω με τα χίλια, την σειρά ΤΖ της Panasonic.
    Στιβαρή εργονομική κατασκευή, απίστευτα ποιοτική, φακός LEICA (), 3" LED οθόνη, HD βίντεο 1280x720, stabiliser, γρήγορη απόκριση, φιλικό μενού (όπως και το συνοδευτικό software), πολλοί αυτοματισμοί και το μεγαλύτερο οπτικό ζουμ x12! Τα μοντέλα που "παίζουν" αυτή τη στιγμή είναι τα ΤΖ7, ΤΖ8 και ΤΖ10. Κάπου πήρε το μάτι μου οτι η τελευταία εξοπλίστηκε και με δυνατότητα manual control και GPS! Οι τιμές τους - βάσει Skroutz - ξεκινάνε από 230 ευρώ. Η φτηνότερη ΤΖ10 είναι στα 340 ευρώ.

    Δες και μια παρουσίαση εδώ: http://www.dpreview.com/news/1001/10012605panazs7.asp
    Κι ένα εύπεπτο review με photos και video τραβηγμένα απο την κάμερα εδώ: http://www.digitalcamerareview.com/d...onic+lumix+zs7 (μην απορήσεις με το zs7, έτσι ονομάζεται το αντίστοιχο αμερικάνικο μοντέλο της ΤΖ10)

    Πριν 4 χρόνια αγόρασα την ΤΖ1 - η οποία βέβαια είναι πλέον ο φτωχός συγγενής σε σχέση με τα τελευταία μοντέλα που σου πρότεινα. Παρόλα αυτά, όταν οι άλλες κάμερες έδιναν x3 οπτικό zoom, η δική μου είχε 10άρι. Μαζί με το ψηφιακό έφτανε το x40. Το πόσο έχω ευχαριστηθεί αυτή τη μηχανή, δε λέγεται! Έχω τραβήξει φωτογραφίες σε οποιεσδήποτε συνθήκες μπορείς να φανταστείς. Δεν είναι η κομπακτ μηχανούλα που θα βάλεις στην κωλότσεπη, αλλά ούτε και τα θηρία dslr. Όταν αποφασίσω να αλλάξω την TZ1 μου, πάλι Panasonic TZ θα πάρω. Με κλειστά μάτια!

    [Πάμπολλα respekt στο προγραμματάκι Panorama Maker που έδινε μαζί. Κατάφερα να ενώσω 9 φωτογραφίες σε μία με διαστάσεις 17500x1420 κι όσο και να ψάξεις, δε θα βρεις τις ενώσεις.]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 3lbereth : 09-04-10 στις 16:38.

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 3lbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ θα σου συστήσω με τα χίλια, την σειρά ΤΖ της Panasonic.
    Στιβαρή εργονομική κατασκευή, απίστευτα ποιοτική, φακός LEICA (), 3" LED οθόνη, HD βίντεο 1280x720, stabiliser, γρήγορη απόκριση, φιλικό μενού (όπως και το συνοδευτικό software), πολλοί αυτοματισμοί και το μεγαλύτερο οπτικό ζουμ x12! Τα μοντέλα που "παίζουν" αυτή τη στιγμή είναι τα ΤΖ7, ΤΖ8 και ΤΖ10. Κάπου πήρε το μάτι μου οτι η τελευταία εξοπλίστηκε και με δυνατότητα manual control και GPS! Οι τιμές τους - βάσει Skroutz - ξεκινάνε από 230 ευρώ. Η φτηνότερη ΤΖ10 είναι στα 340 ευρώ.
    Η αλήθεια είναι ότι άρχισα να βλέπω αρκετά σοβαρά και την Panasonic Lumix DMC-TZ7! Γύρω στα 240-245 τη βρίσκω.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Μηνύματα
    523
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    19107 /1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    D Link 2740B
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mulder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι άρχισα να βλέπω αρκετά σοβαρά και την Panasonic Lumix DMC-TZ7! Γύρω στα 240-245 τη βρίσκω.
    Στη θέση σου (παρόλο που είμαι canonάκιας) με 15 euros περισσότερα από το χρηματικό ποσό που δίνεις στο πρώτο post θα έπαιρνα την SONY HX5.... αν επιμείνεις σε Panasonic κοίτα και την DMC TZ8

  7. #7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη θέση σου (παρόλο που είμαι canonάκιας) με 15 euros περισσότερα από το χρηματικό ποσό που δίνεις στο πρώτο post θα έπαιρνα την SONY HX5.... αν επιμείνεις σε Panasonic κοίτα και την DMC TZ8
    Την είδα και τη HX5 αλλά είναι στα ίδια περίπου χαρακτηριστικά με αρκετά περισσότερα χρήματα από τις άλλες..

  8. #8
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Μηνύματα
    523
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    19107 /1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    D Link 2740B
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mulder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την είδα και τη HX5 αλλά είναι στα ίδια περίπου χαρακτηριστικά με αρκετά περισσότερα χρήματα από τις άλλες..
    Σωστά όπως επίσης είναι γνωστό ότι η sony κοπανάει στις τιμές.... απλά αν δεν πρόσεξες το βίντεο που τραβάει είναι 1080i και έχει αισθητήρα CMOS... σίγουρα σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις θα βρεις πολύ καλές compact από όλες τις εταιρίες... απλά αν μπορείς ζύγισε τις ανάγκες σου και επέλεξε με βάση αυτές.... μόνο μην παρασυρθείς από τα ΜΡ....

  9. #9
    Εγγραφή
    16-08-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    14dB(dB) / (dB)
    για τουτη εδω τι λετε;

  10. #10
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ fuji και δεν ξέρω τις δυνατότητές τους.
    Όμως: βλέπω οτι παίρνει 4 ΑΑ μπαταρίες. Εκτός από το ότι θα αυξάνει σημαντικά το βάρος της, θα πρέπει να κουβαλάς πάντα πάνω σου ανταλλακτικές. Αυτές οι μηχανές είναι ενεργοβόρες και δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να είσαι ταξίδι (ιδίως στο εξωτερικό και νύχτα a.k.a ο νόμος του Murphy) και να ψάχνεις απεγνωσμένα περίπτερο να αγοράσεις μπαταρίες.

    Just my 2 cents!

    Πάντως έχει καλά χαρακτηριστικά, εξαιρετικό zoom και είναι οικονομική.
    Πρέπει να είναι νέο μοντέλο γιατί βρήκα μόνο ανακοινώσεις για την κυκλοφορία της τον Ιανουάριο και κανένα εμπεριστατωμένο review.
    Aπ'οτι είδα πάντως, η fuji κυκλοφόρησε πρόσφατα νέο firmware:
    Η Fujifilm ανακοίνωσε τη κυκλοφορία νέου firmware για τις καινούριες ψηφιακές της σειράς S, FinePix S2500HD / S2600HD / S1800 / S1880 / S1600 / S1770. Η νέα έκδοση 1.02 βελτιώνει την αναπαραγωγή χρώματος στη λειτουργία του live view και του βίντεο, έχει βελτιστοποιηθεί η αναλογία εικόνας του βίντεο HD, ώστε να μπορεί να προβάλλεται τόσο στην οθόνη της ψηφιακής όσο και σε τηλεόραση HDTV. Επίσης, για τις ψηφιακές S2500HD / S2600HD, η αναλογία του HD μέσω της ψηφιακής και του HDMI terminal μπορεί επίσης να προσαρμοστεί για προβολή σε HDTV.

    Την αναβάθμιση θα τη βρείτε εδώ: Fujifilm Firmware Update Ver.1.02

    Από καταχώρηση στο Photoreality στις 17/3/10

  11. #11
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300

  12. #12
    Εγγραφή
    16-08-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    14dB(dB) / (dB)
    παιδες εγω ετσι τυχαια την προτεινα τη fuji
    παντως εχω απο προπερσυ την finepixS1000FD με 12χ οπτικο ζουμ στα 10mp κλπ
    την προτιμησα γιατι ηθελα καποια οσο το δυνατον πιο μικρη σε μεγεθος.
    αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.
    περαν απο το καλο ζουμ,εχει πολυ κοκκο ακομη και σε μετριο φωτισμο οποτε τη βαζω αναγκαστικά σε χαμηλη ευαισθησια,δεν ειναι γρηγορη σε επαναληπτικες ληψεις,τα χρωματα της δεν ειναι τοσο δεμενα με την εικονα.
    εχει picture stabilization αλλα σε αυτο το mode δεν επιτρεπει χειροκινητη ρυθμιση της ευαισθησιας αρα
    εχουμε φωτογραφιες με θορυβο.
    εχει ομως πολυ ευχρηστο μενου,ειναι πολυ μικρη και πολυ στιβαρη στην κατασκευη.
    οσο για τις AA απλες μπαταριες εχω παρει ενα φορτιστη και 2 σετ επαναφορτιζομενων και δεν εχω προβλημα.

    δεν ξερω,ισως στο νεο αυτο μοντελο τα πραγματα να ειναι τελειως διαφορετικα,μη σας παρω στο λαιμο μου.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Καλύτερα να δούμε πιο αναλυτικά τι σε ενδιαφέρει με μερικά key features για compact/prosumer μηχανές:
    Μικρό/Μεγάλο zoom;
    Ευρυγώνιος φακός;
    Μικρό/Μεγάλο μέγεθος;
    Advanced λειτουργίες;

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής
    Από icsd08063 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 20:18
  2. Αγορά ψηφιακής μηχανής!
    Από berica στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-08, 17:10
  3. Αγορά Ψηφιακής Φωτογραφικής Μηχανής. Ακούω προτάσεις!
    Από Rm.Geko στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 20:27
  4. Αγορά ψηφιακής φωτ. μηχανής
    Από ZackNV στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-08, 18:23
  5. Αγορά ψηφιακής μηχανής
    Από Ελενα στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-07, 16:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας