Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Λοιπον καταρχην καλησπερα εδω και κατι μερες ειχε χαλασει το λαπτοπ μου (hp pavilion dv9000) κα8ως η οθονη ηταν μαυρη οταν το ανοιγα. Προχ8ες το πειγα να το δουνε και μου το στειλανε για service! Σημερα με πειραν τηλεφωνο και μου ειπαν πως εχει προβλημα η καρτα γραφικων και θα κοστισει 130ευρω(αλλαγη) τι λετε αξιζει και αν ναι εχω επιλογες στη καρτα γραφικων η οτι μου βαλει αυτος(πληρoφοριακα φοραει την nvidia 7600);

    Ευχαριστω για την οποια βοηθεια εκ των προτερων!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πόσο καιρό το έχεις ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Κατ αρχην, να σε ενημρωσω πως επεσες σε... ανιατη περιπτωση.

    Ολα τα DV9000 που εφεραν καρτα γραφικων της NVIDIA αντιμετωπιζαν προβληματα απο δύο πλευρές.

    Η πρωτη πλευρά ειναι η - κατα ομολογια της nvidia - προβληματικη καρτα γραφικων, η οποια λογω προβληματος στις κολλησεις μετα απο καποιο χρονικο διαστημα απλα ξεκολλουσε απο την βαση της ο πυρηνας της και αχρηστευοταν.

    Η δεύτερη πλευρα ειναι το ιδιο το laptop που ειχε με τη σειρα του προβληματικο συστημα ψυξης με προβληματικη δειγματοληψια θερμοκρασιων. Για να γινω πιο συγκεκριμενος, σε τεστ που εκανε φιλος, βρηκε πως η θερμοκρασια εκκινησης του ανεμιστηρα της CPU ειναι γυρω στους 45 βαθμους κελσιου, ενω η καρτα γραφικων ειχε ηδη φτασει στους 70+. Επειτα απο αναβαθμιση του BIOS τα πραγματα βελτιωθηκαν αλλα οπως μου ειπε σε συζητηση που ειχαμε η HP ειχε βγαλει τελευταιο BIOS για τα μοντελα με AMD επεξεργαστες που ειχε πιο "σφιχτα" ορια για το συστημα ψυξης και διορθωνε το προβλημα.

    Επιλογες δεν νομιζω να εχεις, καθως κατα 90% δεν εχει MXM το συστημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο καιρό το έχεις ?
    3oς χρονος ειναι τωρα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχην, να σε ενημρωσω πως επεσες σε... ανιατη περιπτωση.

    Ολα τα DV9000 που εφεραν καρτα γραφικων της NVIDIA αντιμετωπιζαν προβληματα απο δύο πλευρές.

    Η πρωτη πλευρά ειναι η - κατα ομολογια της nvidia - προβληματικη καρτα γραφικων, η οποια λογω προβληματος στις κολλησεις μετα απο καποιο χρονικο διαστημα απλα ξεκολλουσε απο την βαση της ο πυρηνας της και αχρηστευοταν.

    Η δεύτερη πλευρα ειναι το ιδιο το laptop που ειχε με τη σειρα του προβληματικο συστημα ψυξης με προβληματικη δειγματοληψια θερμοκρασιων. Για να γινω πιο συγκεκριμενος, σε τεστ που εκανε φιλος, βρηκε πως η θερμοκρασια εκκινησης του ανεμιστηρα της CPU ειναι γυρω στους 45 βαθμους κελσιου, ενω η καρτα γραφικων ειχε ηδη φτασει στους 70+. Επειτα απο αναβαθμιση του BIOS τα πραγματα βελτιωθηκαν αλλα οπως μου ειπε σε συζητηση που ειχαμε η HP ειχε βγαλει τελευταιο BIOS για τα μοντελα με AMD επεξεργαστες που ειχε πιο "σφιχτα" ορια για το συστημα ψυξης και διορθωνε το προβλημα.

    Επιλογες δεν νομιζω να εχεις, καθως κατα 90% δεν εχει MXM το συστημα.
    Αυτο ειναι σιγουρο επειδη δε γνωριζω πολυ απο αυτα;
    Αν ισχυει αυτο που λες θα μου βαλει παλι αυτη που ειχα (nvidia 7600 512mb) ετσι δεν ειναι;

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μιά ερώτηση και εδώ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8/1mb - 30/3mb
    ISP
    otenet - ask4 uk
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    φιλε μου, επειδή πριν ακριβώς ενα μηνα και το δικό μου λάπτοπ με άφησε για τον ακριβώς ίδιο λόγο θα σου πω την γνώμη μου...

    το λαπτοπ ήταν το dv9542ev. Αν δεις στο site της hp, η σειρά 9500 δεν έχει lifetime εγγύηση. Αρα αναγκάζεσαι να πληρώσεις το service, αλλα

    η κάρτα γραφικών πάνω σε αυτά τα λάπτοπ της σειράς dv 9500, έχουν προβληματική κάρτα γραφικών. τι σημαίνει...
    η κάρτα γραφικών είναι ενσωματωμένη πάνω στη mobo. άρα αναγκαστική αλλαγή mobo....

    ΑΛΛΑ, αλλάζεις την μητρηκή, και μετά απο κάμποσο καιρό, το λάπτοπ θα έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, δλδ θα ξανακαεί η κάρτα γραφικών (λογω υπερθέρμανσης της κάρτας γραφικών.)

    κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει η αλλαγή. τωρα αν σου είπαν για 130 ευρώ, σκέψου το...

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Εγώ στη θέση σου θα το έφτιαχνα, και θα το πούλαγα αμέσως. Θα είχα 150€ κέρδος και θα συμπλήρωνα άλλα 300€ και θα έπαιρνα ένα καινούριο.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-03-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rm.Geko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον καταρχην καλησπερα εδω και κατι μερες ειχε χαλασει το λαπτοπ μου (hp pavilion dv9000) κα8ως η οθονη ηταν μαυρη οταν το ανοιγα. Προχ8ες το πειγα να το δουνε και μου το στειλανε για service! Σημερα με πειραν τηλεφωνο και μου ειπαν πως εχει προβλημα η καρτα γραφικων και θα κοστισει 130ευρω(αλλαγη) τι λετε αξιζει και αν ναι εχω επιλογες στη καρτα γραφικων η οτι μου βαλει αυτος(πληρoφοριακα φοραει την nvidia 7600);

    Ευχαριστω για την οποια βοηθεια εκ των προτερων!!!
    μα στο dv9000 δεν εχεις επιλογη να βαλεις οτι καρτα θες εσυ, η καρτα γραφικων ειναι ενσωματωμενη στο Board και αλλαζει ολοκληρο.

    απορια ομως το εχω σε πιο σερβισ πηγες και σου ειπανε 130 ευρω, εξουσιοδοτημενο σερβις ειναι ?

    περιπου 250 με 300 βγαινει η επισκευη σε αυτο, ανταλλακτικο + περαστικα στα σερβις.

    αμα ειναι μονο 130 καλη φαση να το αλλαξεις, αλλα αμα ειναι περισσοτερα... δε λεει... αφου δινουν μονο 3 μηνες εγγυηση στο board και αμα σου ξαναβγαλει προβλημα παπαλα...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kangurisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα στο dv9000 δεν εχεις επιλογη να βαλεις οτι καρτα θες εσυ, η καρτα γραφικων ειναι ενσωματωμενη στο Board και αλλαζει ολοκληρο.

    απορια ομως το εχω σε πιο σερβισ πηγες και σου ειπανε 130 ευρω, εξουσιοδοτημενο σερβις ειναι ?

    περιπου 250 με 300 βγαινει η επισκευη σε αυτο, ανταλλακτικο + περαστικα στα σερβις.

    αμα ειναι μονο 130 καλη φαση να το αλλαξεις, αλλα αμα ειναι περισσοτερα... δε λεει... αφου δινουν μονο 3 μηνες εγγυηση στο board και αμα σου ξαναβγαλει προβλημα παπαλα...
    Σε εναν τεχνικο το εστειλα σε ενα μαγαζι στη γειτονια μου και αυτος το εστειλε για sercice (20ευρω εδωσα για να το δει) και χθες με πειρε τηλεφωνο και με ειπε ''η καρτα γραφικων εχει προβλημα 130 θα κοστισει''

    Θα μου δωσει εγγυηση;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-04-2010
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    SAGEM F@ST 2404
    Απο φορουμ HP:

    "Re: dv9000 Bad Video Card?
    01-21-2009 01:36 PM

    need to know exact model. There is no replacing the graphics card but HP has extended the warranty on a lot of dv9000s for motherboard issues. They give you a new motherboard, which fixes your problem. However, not all models qualify. It tends to be those with AMD processors."

    Μήπως έχεις εγγυηση;
    Θα εψαχνα για κιαλες αποψεις, πχ στην Delta Pro Network Solutions

  11. #11
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Ποια επιδιορθωση/αντικατασταση...Ελεος.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Να σου δώσει εγγύηση στην κάρτα γραφικών; Ασφαλώς και όχι.....

  13. #13
    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Άκου Φίλε δυστυχώς τελευταία έχει παρατηρηθεί ότι πολλά service παραμυθιάζουν τον κόσμο. Τι θέλω να πω μ΄αυτό?
    Υπάρχει περίπτωση ο Φορητός σου να μην είχε τίποτα άλλο από μια ξεκουμπωμένη καρτούλα μνήμης ram ή στην χειρότερη περίπτωση μια καμένη καλωδιοταινία οθόνης. Είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι ο φορητός σου χρειάζεται μητρική ή κάρτα γραφικών και θα στοιχίσει μόνο 130 ευρώ.
    Σ' αυτή την φάση θα σε συμβούλευα να τους πεις να στο διορθώσουν αλλά αν σου ξανασυμβεί να το ψάξεις πλέον εσύ λίγο περισσότερο.

    ........Auto merged post: kerki πρόσθεσε 8 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Περιστατικό πριν ενάμισι χρόνο συγγενικό μου πρόσωπο πάει τον φορητό του σε εξουσιοδοτημένο service με παρόμοιο σύμπτωμα και λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα ότι έχει καεί η μητρική.
    Εγώ ήμουν εκτός Αθηνών και δεν μπορούσα να δώ τον φορητό και το πρόσωπο δεν μπορούσε με οδηγίες να τον πειράξει. Του είπα να το πάρει πίσω και να περιμένει να πάω. Μετά από ένα μήνα που πήγα και τον άνοιξα διαπίστωσα καθόλου έκπληκτος ότι η μόνη βλάβη που είχε ο Φορητός ήταν μια μνήμη ram ξεκουμπωμένη από την θέση της. Αν αυτό κάνει μια μητρική να χρειάζεται αντικατάσταση τότε όταν πραγματικά θα θέλει μια μητρική αλλαγή τι θα πούνε στον πελάτη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kerki : 17-04-10 στις 03:52. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE ZXHN F670L-XIAOMI 4A
    Τελικα πειγα το εκανα αλλα μεσα σε δυο βδομαδες μου εβγαλε ακριβως το ιδιο προβλημα(καρτα γραφικων) και ετσι σκεφτομαι να το πουλησω για ανταλακτικα η οτι αλλο νομιζει ο ενδιαφερομενοσ...

    Το συστημα ειναι το εξης:

    HP pavilion dv9093eu
    CPU: Intel Core 2 Duo T7200 2.0GHz
    RAM: 2GB(2x1GB DDR2)
    Monitor: 17" WXGA (1440x900) BrightView
    Graphics: NVIDIA GeFORCE Go 7600 (512MB)
    HD: 2 x 120GB
    Networking: wirelles 802.11a/b/g
    Λειτουργικό: WINDOWS VISTA 32 bit
    DVD-RW: lightscribe,Dual Layer
    Other: Bluetooth,SmartCard 5in1, Camera 1.3M, Remote control
    Battery

    Ποσο θα μπορουσα να το πουλησω;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-09, 22:42
  2. Ψάχνω laptop κάτω απο 600. Τι επιλογές έχω ?
    Από paul77gr στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-09, 09:34
  3. Γέρακας Αττικής: Τι επιλογές έχω;
    Από maplefeta στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-09, 17:58
  4. Έχω ένα έξτρα τροφοδοτικό 650W.. Αξίζει να το βάλω??
    Από sadako στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-07, 16:33
  5. Εχω χαθεί στις επιλογες
    Από nemirof_με_μέλι στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 20:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας