Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να με πληροφορήσετε για τη διαδικασία αλλαγής σκληρών στο Πλαίσιο. Συγκεκριμένα, θέλω να επιστρέψω ένα σκληρό Seagate 1 TB, που δεν έχει πεθάνει ακόμα, αλλά μου έχει βγάλει εδώ και καιρό SMART error και τα Windows 7 βγάζουν επίσης error warnings κάθε τόσο.

    Απ' ότι είδα σήμερα ο σκληρός δεν δίνει καν SMART info στο HDTune... Μένει κενή η σχετική καρτέλα στον συγκεκριμένο.

    Ερωτήσεις:

    1) Θα μου τον αλλάξουν? Η Seagate δέχτηκε να πάρει RMA για αυτόν, αλλά σκέφτηκα να τον πάω Πλαίσιο μπας και τελειώνω πιο γρήγορα

    2) Θα δεχτούν να μου δώσουν άλλο σκληρό, ή μόνο τον ίδιο? Δεδομένου ότι είναι ο μόνος σκληρός εδώ και χρόνια που μου έχει βγάλει smart error, δεν θέλω να τον ξαναπάρω... Χώρια που όταν τον αγόρασα έκανε 115 € και τώρα κάνει 75 €...

    Αν δεχτούν να μου τον αλλάξουν, έχω κάποια επιλογή, ή πρέπει να πάρω κάτι που να κάνει πάνω από 115 €?

    Και τέλος, αν το Πλαίσιο δεν ξαναφέρει Samsung σύντομα, να πάρω τον WD 1 TB ή 1.5 TB καλύτερα?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά!
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Απ' ότι είδα σήμερα ο σκληρός δεν δίνει καν SMART info στο HDTune... Μένει κενή η σχετική καρτέλα στον συγκεκριμένο.
    δες μήπως σου βγάλει αν τρέξεις το HD tune σαν administrator

  3. #3
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Δεν με ενδιαφέρει (πλέον) να βγάλει κάτι, άλλωστε με το Seagate Seatools πάλι SMART FAIL βγάζει, άρα δεν έχει σημασία αυτό πλέον. Σημασία έχει αν μπορώ να τον επιστρέψω με "ευνοικούς όρους" ή όχι. Θα προτιμούσα να πάρω και 3ο Samsung F3 παρά τον ίδιο βλακοσκληρό ας πούμε (ειδικά εφόσον τον είχα πληρώσει 115 € πριν 1 χρόνο και κάτι...)
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  4. #4
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nα ζητησεις πιστωτικο κι οχι αντικατασταση,αλλα εχε υποψιν οτι συνηθως πιστωνουν το τρεχον ποσο πωλησης...

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Το πιο λογικό είναι να σου δωσουν ακριβως τον ιδιο δισκο απο τη στιγμη που υπαρχει διαθέσιμος...Τωρα αν θες επιστροφικό και σου το δωσουν λογικά θα σου δωσουν 75 ευρω απο τη στιγμη που ο δισκος υπαρχει ακομα και τον πουλαει το καταστημα..

    Και κατι αλλο..Οι seagate Οντως δεν εχουν καλο ονομα τελευταια αλλά μη νομιζεις ότι δεν βγαινουν ελλατωματικοι δισκοι και σε αλλες εταιριες..Οποτε ποτε δε μπορεις να εισαι 100% σιγουρος για το οτι αν παρεις κατι αλλο θα σου κρατησει 3-4 χρονια..
    Προσωπικά εχω απο τις περισσοτερες μαρκες δισκους και δεν εχει χαλασει τιποτα..Συμπεριλαμβανομενων 2 seagate 1-1.5 tb καθως και 1 wd 80 gb 8ετιας με συνεχη χρηση..Μονο τον τελευταιο χρονο τον εχω αφησει ετσι για κανα προσωρινο κατεβασμα,επειδη τον φοβαμαι λιγο παραπανω..
    Οποτε το βασικο είναι να μη σου κατσει..

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν υπάρχει ο ίδιος δίσκος θα στον αλλάξουν αμέσως, αλλιώς θα σου δώσουν άλλον.
    Πες στα παιδιά του service πως προτιμάς να πάρεις άλλον και να σου κόψουν πιστωτικό...
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Πες τους το πρόβλημα του δίσκου και την ίδια στιγμή θα υτον αλλάξουν, χωρίς ίσως καν να τον ελέγξουν. Πες τους ότι δεν έμεινες και ικανοποιημένος με τους δίσκους αυτούς και θα σου δώσουν πιστωτικό. Όσες φορές πήγα φέτος, δεν έλεγξαν τίποτα και αμέσως μου έδωσαν πιστωτικό. Συγκεκριμένα, μνήμες τη μία φορά και δίσκο την δεύτερη.
    Όταν αποφασίσουν και άλλοι μεγαλέμποροι να το εφαρμόσουν αυτό, θα ανέβουν και οι πωλήσεις τους κατακόρυφα.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cris Director Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τους το πρόβλημα του δίσκου και την ίδια στιγμή θα υτον αλλάξουν, χωρίς ίσως καν να τον ελέγξουν. Πες τους ότι δεν έμεινες και ικανοποιημένος με τους δίσκους αυτούς και θα σου δώσουν πιστωτικό. Όσες φορές πήγα φέτος, δεν έλεγξαν τίποτα και αμέσως μου έδωσαν πιστωτικό. Συγκεκριμένα, μνήμες τη μία φορά και δίσκο την δεύτερη.
    Όταν αποφασίσουν και άλλοι μεγαλέμποροι να το εφαρμόσουν αυτό, θα ανέβουν και οι πωλήσεις τους κατακόρυφα.
    Σε ποιο Πλαίσιο έγινε αυτό;

    Εγω γύρισα στο κατάστημα του Συντάγματος εναν samsung f3 1tb γιατι είχε κραδασμούς και πολύ θόρυβο γενικότερα με τον που τον εβαλα να δουλέψει, μου τον κράτησε 2 μερες και μετά μου εκανε αντικατάσταση. Ο 2ος πάλι βγάζει κραδασμούς, λιγότερους μεν αλλά βγάζει. Οταν πήγα εκεί ξανά, τον εβαλε να δουλέψει πανω στον πάγκο ομως και εκείνη τη στιγμή δεν εκανε τπτ, κιχ. Ούτε δονήσεις εβγαζε τπτ. Αφού δουλεύει τον κράτησα και θα τον κανω εξωτερικό αλλά οταν ρώτησαν μπορεί να βγει πιστωτικό γιατι εμένα δεν μου κάνει μου είπαν πως οχι...

    To αστείο ειναι οτι ο seagate 7200.11 που εχω παρά το βρισίδι που εχει φάει δουλεύει άψογα και δεν ακούγεται καθόλου στο ίδιο κουτί. Φυσικά δεν ξαναπαίρνω samsung που να με πληρώνουν!!
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  9. #9
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    πιστωτικο αν παρεις να απαιτησεις να ειναι στη τιμη αγορας!
    ειναι παρανομο να σου δωσουν σε μικροτερη

  10. #10
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Στο Πλαίσιο Mall...αλλά μην το γεμίσετε τώρα και αλλάξει τακτική...χαχαχα

    Όσο για το θέμα ύψους του πιστωτικού, πάντα δίνει την τιμή που έχει το προϊόν στο κατάστημα τη δεδομένη στιγμή. Ο δίσκος που άλλαξα είχε την δεδομένη στιγμή 5 ευρώ παραπάνω και ενώ τον αγόρασα 51, το πιστωτικό ήταν για 55. Φανταστείτε όσους έχουν πρόβλημα με τις 5850...τώρα που οι τιμές είναι μέχρι και 100 πάνω.

  11. #11
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενδιαφέρει (πλέον) να βγάλει κάτι, άλλωστε με το Seagate Seatools πάλι SMART FAIL βγάζει, άρα δεν έχει σημασία αυτό πλέον. Σημασία έχει αν μπορώ να τον επιστρέψω με "ευνοικούς όρους" ή όχι. Θα προτιμούσα να πάρω και 3ο Samsung F3 παρά τον ίδιο βλακοσκληρό ας πούμε (ειδικά εφόσον τον είχα πληρώσει 115 € πριν 1 χρόνο και κάτι...)
    Ηθελα να ηξερα γιατι φοβασε τοοοοσο να πας κατι στο μαγαζι για την εγγυηση.....Οπως ειπαν και οι υπολοιποι απο την στιγμη που ο δισκος δεν ειναι λειτουργικος πας για αντικατασταση...Λογικα θα μπορεσουν να ου δωσουν και samsung αν ειναι απο τα παλια και εκτος γραμμης παραγωγης της seagate...Μοναχα μην τον αφησεις στο φλου και τον παρεις μετα απο κανενα μηνα....
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cris Director Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Πλαίσιο Mall...αλλά μην το γεμίσετε τώρα και αλλάξει τακτική...χαχαχα

    Όσο για το θέμα ύψους του πιστωτικού, πάντα δίνει την τιμή που έχει το προϊόν στο κατάστημα τη δεδομένη στιγμή. Ο δίσκος που άλλαξα είχε την δεδομένη στιγμή 5 ευρώ παραπάνω και ενώ τον αγόρασα 51, το πιστωτικό ήταν για 55. Φανταστείτε όσους έχουν πρόβλημα με τις 5850...τώρα που οι τιμές είναι μέχρι και 100 πάνω.
    Παω να χαλάσω την 5850 μου και βουρ για mall
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  13. #13
    Το avatar του μέλους Cris Director
    Cris Director Guest
    Και στης Κηφισιάς μου έκαναν το ίδιο. Μου έδωσαν πιστωτικό για μνήμη και αγόρασα από Mall, όπου είχε τη μνήμη που ήθελα. Ωχ...πάει και η Κηφισιά...Θεσσαλονίκη τώρα...χαχα...

  14. #14
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cris Director Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στης Κηφισιάς μου έκαναν το ίδιο. Μου έδωσαν πιστωτικό για μνήμη και αγόρασα από Mall, όπου είχε τη μνήμη που ήθελα. Ωχ...πάει και η Κηφισιά...Θεσσαλονίκη τώρα...χαχα...
    Ωραία! Ανεβαίνω που ανεβαίνω στα Βόρεια για καφέδες/ποτά κλπ, θα κάνω και τις επιστροφές μου εκεί...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να με πληροφορήσετε για τη διαδικασία αλλαγής σκληρών στο Πλαίσιο. Συγκεκριμένα, θέλω να επιστρέψω ένα σκληρό Seagate 1 TB, που δεν έχει πεθάνει ακόμα, αλλά μου έχει βγάλει εδώ και καιρό SMART error και τα Windows 7 βγάζουν επίσης error warnings κάθε τόσο.

    Απ' ότι είδα σήμερα ο σκληρός δεν δίνει καν SMART info στο HDTune... Μένει κενή η σχετική καρτέλα στον συγκεκριμένο.

    Ερωτήσεις:

    1) Θα μου τον αλλάξουν? Η Seagate δέχτηκε να πάρει RMA για αυτόν, αλλά σκέφτηκα να τον πάω Πλαίσιο μπας και τελειώνω πιο γρήγορα

    2) Θα δεχτούν να μου δώσουν άλλο σκληρό, ή μόνο τον ίδιο? Δεδομένου ότι είναι ο μόνος σκληρός εδώ και χρόνια που μου έχει βγάλει smart error, δεν θέλω να τον ξαναπάρω... Χώρια που όταν τον αγόρασα έκανε 115 € και τώρα κάνει 75 €...

    Αν δεχτούν να μου τον αλλάξουν, έχω κάποια επιλογή, ή πρέπει να πάρω κάτι που να κάνει πάνω από 115 €?

    Και τέλος, αν το Πλαίσιο δεν ξαναφέρει Samsung σύντομα, να πάρω τον WD 1 TB ή 1.5 TB καλύτερα?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά!
    Παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Ο δίσκος έπαιζε κανονικά αλλά μου έβγαζε μερικά αρχεία corrupted. Οι ελπίδες να μου το αντικαταστήσουν ήταν μηδαμινές. Αλλά τους άφησα μερικά αρχεία που ήταν corrupted. Κάθισαν, το είδαν και μου έκοψαν πιστωτικό. Στο ΠΛΑΙΣΙΟ Αγίας Παρασκευής.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-08, 16:19
  2. Δώστε τα φώτα σας στο νέο..
    Από se7en στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-07, 01:36
  3. Ρυθμίσεις wireless στο 9106: Τα φώτα σας παρακαλώ
    Από NatCat στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-05, 23:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας