Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-69 από 69
  1. #61
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία Αττικής
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Τώρα έχω κολλήσει στο EasyRecovery που όπως είπα είναι το μόνο που προχωράει, παρά τα αρνητικά παραθυράκια, νά'ναι καλά ο φίλος που μου το έδωσε. Είναι αλήθεια ότι προχωράει πάρα πολύ αργά, 580 ΜΒ σε 17 ώρες (13 κομμάτια). Λέει ότι μένουν ακόμα 20.000 ώρες. Επειδή όμως το έχω ρυθμίσει να μην αντογράφει φακέλλους που βρίσκει, ελπίζω άμα φτάσει ποτέ στην περιοχή των αντιγραμμένων, να προσπεράσει πολύ γρηγορότερα. Έτσι, νομίζω βέβαια ότι δεν λύνω την περίπτωση των φακέλλων που αντιγράφηκαν, αλλά με 0 περιεχόμενο (συμβαίνει κι αυτό). Αυτό όμως μπορώ να το δω μετά. Τώρα περιμένω. Μου φαίνεται δε θα τελειώσει παρά με την οικονομική κρίση μαζί (ποιός είπε δλδ ποτέ. Επειδή είναι το πρώτο πράγμα που προχωράει πάντως, δε θα ήθελα εγώ να το σταματήσω. Thanks, anyway.

  2. #62
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία Αττικής
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Έτσι για την ιστορία, γιατί απ'ό τι φαίνεται, θα γράψω ιστορία, οι στατιστικές μου είναι πολύ απαισιόδοξες. Μετά από 38 ώρες, 'έσωσα' 932ΜΒ, που αντιστοιχούν σε 80 κομμάτια. Αν είμαι σωστός και μου λείπουν κάπου 30.000 κομμάτια. Άρα θέλω κάπου ενάμιση χρόνο να τα 'περάσω' όλα!!! Με το λάπτοπ να μη κάνει άλλη δουλειά. Ιστορίες τρόμου....Οι υπολογισμοί είναι βέβαια πολύ κατα προσέγγιση, αλλά πόσο να πέφτω έξω;;;; Το ίδιο το πρόγραμμα λέει 25.435 ώρες ότι απομένουν, δλδ πάνω από 1000 μέρες, σχεδόν τρία χρόνια...

    Μήπως το πατριωτάκι που μου σύστησε το πρόγραμμα (και τον ξαναευχαριστώ) μπορεί να έχει κάποια υπόδειξη να μου κάνει από την τυχόν εμπειρία του; Επαναλαμβάνω ότι για να δουλέψει το πρόγραμμα χρειάστηκε να ενεργοποιήσω όλα τα φίλτρα που έχει, χωρίς να ξέρω τι κάνω, και επίσης να το ρυθμίσω να μην αποθηκεύει κομμάτια που ήδη υπάρχουν στον άλλο δίσκο. Εννοείται ότι πάντα δουλεύω με το λάπτοπ και οι δύο εξωτερικοί (αποστολέας και υποδοχέας) είναι συνδεδεμένοι με καλώδια USB. Όταν ήταν εντάξει η κατάσταση, για να γίνει το back up με αντιγραφή από τον ένα στον άλλο, ήθελε, ακόμα και τότε κάπου μιάμιση μέρα.

  3. #63
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al-zoir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιστορίες τρόμου....
    Ιστορίες ξεροκεφαλιάς... sorry φίλε μου, αλλά αφού επιμένεις με τον τρόπο σου (ενώ δηλώνεις κατά τα άλλα άγνοια), καλά γεράματα παρέα με τον δίσκο να προσπαθεί να κάνει copy...
    Οι χρόνοι που αναφέρεις πάντως είναι σωστοί και έτσι θα μείνουν.

  4. #64
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al-zoir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι για την ιστορία, γιατί απ'ό τι φαίνεται, θα γράψω ιστορία, οι στατιστικές μου είναι πολύ απαισιόδοξες. Μετά από 38 ώρες, 'έσωσα' 932ΜΒ, που αντιστοιχούν σε 80 κομμάτια. Αν είμαι σωστός και μου λείπουν κάπου 30.000 κομμάτια. Άρα θέλω κάπου ενάμιση χρόνο να τα 'περάσω' όλα!!! Με το λάπτοπ να μη κάνει άλλη δουλειά. Ιστορίες τρόμου....Οι υπολογισμοί είναι βέβαια πολύ κατα προσέγγιση, αλλά πόσο να πέφτω έξω;;;; Το ίδιο το πρόγραμμα λέει 25.435 ώρες ότι απομένουν, δλδ πάνω από 1000 μέρες, σχεδόν τρία χρόνια...

    Μήπως το πατριωτάκι που μου σύστησε το πρόγραμμα (και τον ξαναευχαριστώ) μπορεί να έχει κάποια υπόδειξη να μου κάνει από την τυχόν εμπειρία του; Επαναλαμβάνω ότι για να δουλέψει το πρόγραμμα χρειάστηκε να ενεργοποιήσω όλα τα φίλτρα που έχει, χωρίς να ξέρω τι κάνω, και επίσης να το ρυθμίσω να μην αποθηκεύει κομμάτια που ήδη υπάρχουν στον άλλο δίσκο. Εννοείται ότι πάντα δουλεύω με το λάπτοπ και οι δύο εξωτερικοί (αποστολέας και υποδοχέας) είναι συνδεδεμένοι με καλώδια USB. Όταν ήταν εντάξει η κατάσταση, για να γίνει το back up με αντιγραφή από τον ένα στον άλλο, ήθελε, ακόμα και τότε κάπου μιάμιση μέρα.
    Πρεπει να τον βαλεις σε σταθερο μηχανημα για να κερδισεις χρονο.
    Θα τα παιξει και το λαπτοπ σου στο τελος.
    Το προγραμα κανει παπαδες αλλα στην περιπτωση σου λογω μεγαλου ογκου
    χρειαζεσαι και ενα δυνατο μηχανημα.
    Υπ'οψιν οτι το εν λογω προγραμα και φορματ να κανεις τον δισκο,
    στα ξαναβρισκει ολα (και αμα ειχες και κατι απο πιο πριν).

    Παντως για την ιστορια, η ωρα που σου δειχνει ειναι εικονικη,
    γιατι μολις διαβασει ολα τα περιεχομενα μετα αρχιζει και τα
    επαναφερει γρηγορα (το προβλημα εγκειται να τα διαβασει γιατι ειναι πολλα
    και μικρα και πρεπει να τα αναγνωρισει πρωτα).

    ........Auto merged post: pipisf πρόσθεσε 63 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μου ηρθε μια ιδεα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη.(ελπιζω να βοηθησουν
    καποια παιδια απο εδω με περισσοτερες γνωσεις)

    Να συνδεσεις τον δισκο σου σε ενα σταθερο υπολογιστη και βαζοντας και ενα
    δευτερο δισκο που να ειναι 2ΤΒ, να κανεις ghost τον πρωτο δισκο στον δευτερο.
    (Norton ghost μεσω DOS με την κλασικη δισκετα) εχω την δισκετα αν χρειαστει.
    Με αυτον τον τροπο δεν θα στειλει τα αρχεια στον δευτερο δισκο?
    Το εχω κανει αυτο αλλα με λιγοτερα δεδομενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pipisf : 16-04-10 στις 14:59. Αιτία: auto merged post

  5. #65
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία Αττικής
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipisf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να τον βαλεις σε σταθερο μηχανημα για να κερδισεις χρονο.
    Θα τα παιξει και το λαπτοπ σου στο τελος.
    Το προγραμα κανει παπαδες αλλα στην περιπτωση σου λογω μεγαλου ογκου
    χρειαζεσαι και ενα δυνατο μηχανημα.
    Υπ'οψιν οτι το εν λογω προγραμα και φορματ να κανεις τον δισκο,
    στα ξαναβρισκει ολα (και αμα ειχες και κατι απο πιο πριν).

    Παντως για την ιστορια, η ωρα που σου δειχνει ειναι εικονικη,
    γιατι μολις διαβασει ολα τα περιεχομενα μετα αρχιζει και τα
    επαναφερει γρηγορα (το προβλημα εγκειται να τα διαβασει γιατι ειναι πολλα
    και μικρα και πρεπει να τα αναγνωρισει πρωτα).

    ........Auto merged post: pipisf πρόσθεσε 63 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μου ηρθε μια ιδεα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη.(ελπιζω να βοηθησουν
    καποια παιδια απο εδω με περισσοτερες γνωσεις)

    Να συνδεσεις τον δισκο σου σε ενα σταθερο υπολογιστη και βαζοντας και ενα
    δευτερο δισκο που να ειναι 2ΤΒ, να κανεις ghost τον πρωτο δισκο στον δευτερο.
    (Norton ghost μεσω DOS με την κλασικη δισκετα) εχω την δισκετα αν χρειαστει.
    Με αυτον τον τροπο δεν θα στειλει τα αρχεια στον δευτερο δισκο?
    Το εχω κανει αυτο αλλα με λιγοτερα δεδομενα.

    Εσύ βέβαια δε μιλάς για τοποθέτηση του δίσκου 'μέσα' στο σταθερό υπολογιστή, υποθέτω γιατί κατανοείς την κακή κατάσταση του σταθερού μου υπολογιστή. Τώρα, για να μεταφέρω πλήρως την κατάσταση, δύο εξωτερικούς από 2Τ τον καθένα έχω και τώρα, ο ένας ο προβληματικός και ο άλλος αυτός που 'υποδέχεται' τους φακέλλους. Η δε διαδικασία αυτή ήδη έχει αρχίσει της μεταφοράς, έχω μάλιστα τσεκάρει ότι όντως οι μεταφερόμενοι φάκελλοι δεν είναι κενοί. Δεν έχω τσεκάρει αν 'παίζουνε'. Όταν ξεκίνησε, πριν 40 ώρες πήγε μετά από τη διερεύνηση κατευθεία στους 24019 φακέλλους που δεν έχουν μεταφερθεί manually από μένα, σε σύνολο 96957 φακέλλων. Τώρα αισίως έχουμε φτάσει στους 24127 φακέλλους, άρα μεταφέρθηκαν 112 σε 40 ώρες. Και remaining time 26000 ώρες. Η επίδοση είναι το πρόβλημα, αλλά η επίδοση θα είναι κακή και σε σταθερό υπολογιστή με προβληματική λειτουργία.

    Τώρα όσο αφορά το Norton Ghost δεν το γνωρίζω, να ρίξω καμμιά ματιά στο Google να ενημερωθώ.

  6. #66
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Τι είναι 26000 ώρες μπρος στην αιωνιότητα.
    Ένα μικρό βήμα στον δίσκο,ένα μεγάλο γιά τη συλλογή σου.
    Ευτυχώς που η συλλογή σου απαρτίζεται κυρίως από oldies γιατί αν ήταν hits θα πάλιωναν.
    Αν σε 96 ώρες από το πρώτο post έχεις γράψει 26 μηνύματα σε 26000 ώρες πόσα θα είναι;
    Τα "Τζαβαράκια" τα έσωσες τουλάχιστον;
    Κανένα γειτονόπουλο που να ψηλοασχολείται με το άθλημα δεν παίζει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Minas1000 : 16-04-10 στις 16:26.

  7. #67
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία Αττικής
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Δυστυχώς δεν παίζει γειτονιά. Ούτε και κανείς δείχνει να κατανοεί τη μανία μου. Η αντιγραφή πάντα όποτε την προσπάθησα γίνεται από το τέλος προς την αρχή, έκανα και μια αντίστροφη προσπάθεια, και τελικά τα ελληνικά έχουν σωθεί όλα (όχι φυσικά ότι ρωτάς σοβαρά...) , και το πρόβλημα εντοπίζεται από R-Roy μέχρι K-Kanye.

  8. #68
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Ελπίζω να μη παρεξηγήθηκες,με χιουμοριστική διάθεση τα έγραψα

    Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,βάλε το δίσκο στο desktop εσωτερικό.Ίσως απλά να φταίει η θήκη και ο δίσκος να είναι εντάξει.Επιβάρυνση δεν υπάρχει,τραγούδια είναι εξάλλου δεν θα κάνεις επεξεργασία video ας πούμε..
    Απλά ίσως το desktop σου(αναβάθμιση 2003 απ' ότι λες) να μην υποστηρίζει sataII δίσκους και ο 2ΤΒ δίσκος σίγουρα τέτοιος είναι,οπότε πρέπει να βάλεις ένα jumper στο δίσκο γιά να γίνει συμβατός με sataI.(Δεν πιστεύω να μην έχει ούτε sataI; )
    Που μπαίνει το jumper πρέπει να λέει το αυτοκόλλητο που έχει πάνω του ο δίσκος.

  9. #69
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία Αττικής
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Έλα βρε, μεταξύ μας... Χμμμμ...Ομολογώ ότι είμαι παντελώς άσχετος περί SATA κλπ, σίγουρα έχει τον παλιό κι όχι το νέο τρόπο σύνδεσης των σκληρών. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα καινούργια, γι αυτό δεν τα ξέρω καθόλου. Αν υπάρχει και τέτοιο εμπόδιο και χρειάζεται αντάπτορες... σώθηκα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι βασικά ψιλοσέρνεται, πώς θα τραβήξει τόση δουλειά επάνω του. Είχα κάποιους φίλους που με βοηθούσαν αλλά κι αυτοί φαίνεται απογοητεύτηκαν από τη χοντροκεφαλιά μου και αλά την έκαναν. Αν πάρω επαγγελματία σπίτι θα μου στοιχίσει παραπάνω από το να αγοράσω καινούργιο κομπιούτερ και με αμφίβολα, λόγω παλαιότητας, αποτελέσματα. Εννοείται ότι λεφτά, όπως παντού αλλού, κι εδώ δεν υπάρχουνε, μπόλικα τα χρέη, οπότε... αδιέξοδο. Θα πρέπςει να αποτοξινωθώ από τις μονομανίες μου και να τα πετάξω από το παράθυρο... Αλλά φυσικά ούτε αυτό θα το κάνω, οπότε μένει απλά το αδιέξοδο.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Χ58....πάπαλα nVidia
    Από dante80 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 01:13
  2. mail.internet.gr ΠΑΠΑΛΑ
    Από cpapas στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-08, 12:49
  3. Flac->mp3 και Ape-> mp3 με ποιόν mp3 encoder;
    Από Xguru στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-08, 12:49
  4. Παπαλα το τηλεφωνο
    Από Sacred στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-07, 14:46
  5. Εκτύπωση πάπαλα...
    Από dpetka2001 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας