Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    02-07-2009
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά . Πρόκειται να αγοράσω καινούρια συσκεύη φούρνου -εστίες inox και εχω μπερδευτεί με τόσα μοντέλα που βλέπω . Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα οπως για μάρκες miele - neff κ . α . Εχει προβεί κανεις τώρα τελευταία σε καμία τέτοια αγορά να μας πει την γνώμη του ?

    ........Auto merged post: EMMANOUEL πρόσθεσε 32 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να ρωτήσω κάτι ακόμα παιδιά ? Τι σημαίνει αυτόνομη εστια η μη αυτόνομη εστία ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EMMANOUEL : 11-04-10 στις 18:38. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1005
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 23(dB)
    Οτι πληρώνεις παίρνεις!, και μακριά απο pitsos!!!.
    Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, όπως η ποιότητα των κεραμικών εστιών, το εμαγιέ του φούρνου, καθώς και οι μονώσεις, η ποιότητα των διακοπτών και θερμοστατών, κ.π.α., όλα αυτά απο την πείρα μου ως τεχνικός service παλαιώτερα.
    ελπίζω να βοήθησα.



    Υ.Γ.
    Μη γράφεις με κεφαλαία!, στο διαδίκτυο είναι σα να φωνάζεις!!!...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gfevran : 11-04-10 στις 19:57.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2004
    Μηνύματα
    542
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EMMANOUEL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά . Πρόκειται να αγοράσω καινούρια συσκεύη φούρνου -εστίες inox και εχω μπερδευτεί με τόσα μοντέλα που βλέπω . Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα οπως για μάρκες miele - neff κ . α . Εχει προβεί κανεις τώρα τελευταία σε καμία τέτοια αγορά να μας πει την γνώμη του ?

    ........Auto merged post: EMMANOUEL πρόσθεσε 32 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να ρωτήσω κάτι ακόμα παιδιά ? Τι σημαίνει αυτόνομη εστια η μη αυτόνομη εστία ?
    Για οικονομικά μοντελα δες και Korting και Huyndai. Υπαρχει πακετο εντοιχιζομενος φουρνος+εστιες inox Korting ~500E αλλά με πολυ basic φουρνο. Με ~550 εγω παράγγειλα Korting 7380 φουρνο και εστιες αυτονομες Huyndai. Τις εστιες τις εχω δει, ωραιες φαινονται. Για ποιοτητα δεν ξερω να σου πω, θα δειξει.

    Αυτόνομες ειναι οι εστιες που εχουν τα χειριστηρια πανω τους και μπορουν να τοποθετηθουν μακρια απο το φουρνο. Σχεδον σε ολες ειναι με πληκτρα αφης, εχω δει και μια πολυ φτηνη Korting με περιστροφικους διακοπτες πανω στο κεραμεικο. Οι μη αυτονομες δεν εχουν χειριστηρια και πρεπει να συνδεθουν με φουρνο που να εχει.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Όπως είπε ο morpheus οι ανεξάρτητες εχουν δικά τους χειριστήρια και ετσι μπορείς να βάλεις το φούρνο σε κάποια άλλη θεση ενδεχομένως ψηλά για να μην μπορεί να τον πλησιάσει παιδί πχ

    Και μεις korting βάλαμε οταν αλλάξαμε κουζίνα πριν 1 χρονο+κατι, ανεξάρτητες. Το πρόβλημα ομως το χει ο φούρνος οχι οι εστίες!!
    Είναι αυτός και τα χειριστήρια ειναι ολα touch, δεν εχει κουμπί. Ενώ εχει ομως πολλά προγράμματα, λειτουργίες κλπ εχει πρόβλημα με το panel. Εχουν αλλάξει εντός εγγύησης ήδη 2 φορές ολο το touch panel. Το πρώτο ήταν προβληματικό γιατι κλέινοντας τον φούρνο εσβηνε και ο ανεμιστήρας που το ψύχει και μετα από 2-3 ανάματα δεν ξανανοιξε! Το δευτερο τα φτυσε σε 2 μήνες, τωρα είμαστε στο 3ο. Επίσης κάποιες φορές κολλάει και πρέπει να κλείνουμε το ρεύμα κανενα 2λεπτο-3λεπτο για να ρχεται στα ίσια του.

    Το service (φουρλής) άμεσο αλλά από την άλλη ειναι σπαστικό καθε τρεις και λίγο να πρέπει να αλλάζουν πάνελ στον φούρνο, ασε που κοστίζει 300 ευρώ σαν ανταλλακτικό εκτός εγγύησης
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Έχε υπόψη σου ότι κάθε φορά που αντικαθιστούν εντός εγγύησης το προιόν ή ανταλλακτικό του, η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για όλη της τη διάρκεια, για το νεό προιόν ή το ανταλλακτικό.
    Οπότε αν χαλάει κάθε <2 χρόνια, είσαι καλυμμένος...
    (Νόμος 3043/2002)

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχε υπόψη σου ότι κάθε φορά που αντικαθιστούν εντός εγγύησης το προιόν ή ανταλλακτικό του, η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για όλη της τη διάρκεια, για το νεό προιόν ή το ανταλλακτικό.
    Οπότε αν χαλάει κάθε <2 χρόνια, είσαι καλυμμένος...
    (Νόμος 3043/2002)
    Ναι το γνωρίζω αυτό! Thanks πάντως για την ενημέρωση

    Το θέμα ειναι να μην ξαναχαλάσει μετά τα 2 χρονια από την τελευταία αλλαγή. Αν παίξει κατι τέτοιο μάλλον θα πεταχτεί ολόκληρος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος and64 : 12-04-10 στις 12:39.
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν έχω αέριο, αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν θάρθει στην περιοχή μου να αλλάξω τις συσκευές και να πάρω αερίου. Εχουν σημαντικά μεγαλύτερη θερμική απόδοση (οι κεραμικές δεν είναι και τόσο "καυτές") αλλά επίσης και πολύ σημαντική οικονομία. Σκέψου λοιπόν και αυτόν τον παράγοντα. Γιατι οι εστίες και ο φούρνος είναι απο τις πιο ενεργοβόρες ηλεκτρικές συσκευές, και μάλιστα δουλεύουν πολύ...

    Βέβαια οι εστίες δεν είναι τόσο "όμορφες" όσο οι κεραμικές, και μια νέα γυναίκα - νοικοκυρά δύσκολα θα εκτιμήσει τα καλά εστιων αερίου, όταν παντού διαφημίζονται οι κεραμικές....

  8. #8
    Εγγραφή
    02-07-2009
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Ευχαριστώ πολύ παιδια για τις πληροφορίες σας .

  9. #9
    Εγγραφή
    02-07-2009
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Καλημέρα σας . Τελικα πολυ δύσκολη η επιλογή αγοράς κουζίνας . Ενα συχνό προβλημα που εχουν οι κάτοχοι ειναι η δύναμη των εστιών . Αλλες εστίες ειναι δυνατές και αλλες οχι . Πως μπορώ να καταλάβω ποια ειναι η δυνατότητα τους γιατι πολλες μάρκες δεν γράφουν τα χαρακτηριστικά σωστά . Με τι μετράμε την δύναμη των εστιών ? Εχω ακούσει πολλα και διάφορα στα καταστήματα που πάω τώρα . Αλλα το ποιό ωραίο ηταν οτι παίζει ρόλο το ρεύμα που σε παρέχει η ΔΕΗ με ειπε μια υπάλληλος . Μα εγω δεν τις ανέφερα κανένα πρόβλημα με την Δεη στην περιοχή μου Τι να πω δεν βγάζεις ακρη . Ας με ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει και εχει την καλοσύνη ποια ειναι αυτά τα χαρακτηριστικά και φυσικά δεκτή οποιαδήποτε πρόταση

  10. #10
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.057
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Να δώσω και τα δικά μου 2cent

    α) Μακριά από Miele (έχω miele): πλέον οι ποιο υπερτιμημένες συσκευές.
    Για 10-15% καλύτερη ποιότητα πληρώνεις 40% το λιγότερο παραπάνω και τα μαγαζιά
    ΔΕΝ κάνουν εκπτώσεις ειδικά στα Miele. Συν αυτό, τα έξτρα ταψιά ή τα φίλτρα
    κοστίζουν μια μικρή περιουσία (ΔΕΝ έχουν χαλάσει πάντως, μάλλον δε χαλάνε !)

    β) Είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος από τα NEFF που έχουν όλοι οι άλλοι της (ευρύτερης)
    οικογένειας. Όχι πως είναι φθηνά, αλλά κοστίζουν αρκετά λιγότερο από της Miele και
    αν πάρεις "πακέτο" γίνεται extra έκπτωση

    γ) Αν δεν έχεις "τετραγωνα τηγάνια" ή γάστρες ΔΕΝ χρειάζεσαι εστία με ειδικά
    τετράγωνα πλαίσια (μιλάμε για τις κεραμικές πάντα). ΠΟΤΕ δεν τα χρησιμοποιήσαμε
    εμείς, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το προηγούμενο μοντέλο εστιών (-100€!)
    Γενικά στην κεραμική εστία έχει πολλά μπλι-μπλίκια που τελικά αποδεικνύονται
    άχρηστα, όπως touch panels κλπ. Το ποιό χαμηλό μοντέλο κεραμικής πχ NEFF
    σου κάνει.

    δ) Οι εστίες έχουν όλες τον ίδιο ενεργειακό συντελεστή, επειδή όλες λειτουργούν
    με τον ίδιο συμβατικό τρόπο. Οι φούρνοι όμως παίζουν πολύ.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Miele kai Neff ουσιαστικά είναι τα ίδια (ίδιο service), έχω Neff εστίες και φούρνο, και ψυγείο πλυντήρια Miele. Οι Miele όμως αποδείχτηκαν πιο αξιόπιστες, ίσως είναι σύμπτωση, είχα πρόβλημα και με τις εστίες (άλλαξα ολόκληρο το σύστημα ελέγχου touch panel γιατί "κάηκε", και με τον φούρνο (καμμένες αντιστάσεις για τον θερμό αέρα). Η αλήθεια όμως είναι ότι είναι πολύ ακριβές συσκευές, και θα το σκεφτόμουνα να ξαναγόραζα. Ειδικά εαν σκεφτείς ότι επειδή είναι ακριβές σκοπεύεις να τις κρατήσεις "μια ζωή που λένε" αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο, γιατί μια στραβή να σου κάτσει, ανταλλακτικά / εργασία τα πληρώνεις χρυσό. Πχ έσπασε το πλαστικό έδρανο του μεντεσε της πόρτας του ψυγείου, δηλαδή μια πλαστική τρύπα σαν να λέμε, και ρώτησα στην Miele και έπρεπε να αλλάξω ολόκληρη την πόρτα!!! ΟΚ, πόσο κάνει; 450 ευρώ!!!! Πάρε να χεις Miele (καινούργιο ίδιο ψυγείο Miele κάνει κάπου στα 1200 με παζάρια). Oπότε έχετο αυτό υπόψη. Δεν είναι μόνο το κόστος αγοράς, αλλά και το κόστος σε οποιαδήποτε επισκευή.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-07-2009
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Καλησπέρα παιδιά . Τελικά πήρα miele φούρνο και εστίες και αποροφητήρα της aeg . Tα πήρα απο την ηλεκτρονικη ειχε σήμερα προσφορές stock . Ευχομαι να πάνε ολα καλα και να μην προκύψει κανένα πρόβλημα στο μέλον .

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά pc
    Από Kitsos77 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-09, 15:17
  2. Πέτρα ψησίματος ηλ. φούρνου
    Από giwrgosth στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 15:29
  3. 2ο Φοιτητικό Φεστιβάλ Νέων Εστιών ΕΜΠ - bands, drinks & more ;)
    Από marioscs στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-07, 15:24
  4. Αγορά φούρνου μικροκυμάτων...
    Από WandereR στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-06, 18:37
  5. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας