Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους.

    Μετά από ένα δυσάρεστο συμβάν βανδαλισμού δημιουργήθηκε η ανάγκη εγκατάστασης συστήματος παρακολούθησης εξωτερικού χώρου.

    Τι θέλω:
    1. Δυνατότητα λήψης βίντεο σε ικανοποιητική ανάλυση
    2. Δυνατότητα νυχτερινής λήψης
    3. Δυνατότητα καταγραφής ήχου (αν και δε το θεωρώ απαραίτητο)
    4. Σύνδεση με υπολογιστή
    5. Συνεχόμενη καταγραφή με αποθήκευση των δεδομένων σε σκληρό δίσκο είτε του υπολογιστή είτε σε εξωτερικό μέσω USB/Ethernet.
    6. Δυνατότητα καταγραφής μόνο κατά την ανίχνευση κίνησης (αυτό το σκέφτομαι κυρίως για εξοικονόμηση χώρου αποθήκευσης δεδομένων)


    Επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα ως προς το τι πρέπει να αγοράσω, μπορείτε να με κατευθύνετε και συμβουλέψετε;

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    επειδη μπορω να γραφω απειρες σελιδες θα γραψω λιγα λογια για αρχη

    το 3 ειναι παρανομο (πρεπει να εχεις αδεια απο το Υ.Προστασιας Πολιτη)
    για το 6 καλυτερα ενα ενσωματομενο στο dvr συστημα ανιχνευση κινησης και οχι στις καμερες.
    το 2 εξαρταται απο τη καμερα (σχεδον ολες οι συγχρονες εχουν υπερυθρες)
    4 παλι σχεδον ολα τα dvr συνδεονται με pc (και μερικα και internet).
    Τελος πρεπει να εχεις αναρτηση/ταμπελα στο χωρο σου (γιατι αλλιως εισαι παρανομος) και να μη καταγραφεις εξωτ χωρο παρα μονο το δικο σου (να μη στρεψεις τη καμερα προς το δρομο...)
    Εχω συνεργαστει (δυστηχως ή ευτηχως) με τις αρχες και εχει τυχει υλικο να μην αξιοποιηθει μετα απο παρεμβαση αρχης προστασιας πρ δεδομενων!

    Προσωπικη μου αποψη, καλυτερα να αγορασεις μονος σου τα προιοντα (καμερες καλωδια καταγραφικο ) γιατι αποτι εχω δει ολοι πανε να βγαλουν απο τη μυγα ξιγκι. Επισης αν πιανουν τα χερια σου (να περνας καλωδιωσεις και να τοποθετησεις μια βασουλα σε ενα τοιχο) δεν ειναι τιποτα και θα σε βοηθησουμε και απο εδω

    καλη τυχη

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

    Όσο αφορά το 3. δε με πειράζει καθόλου καθώς δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αφού είναι και παράνομο, ξεχνάω εντελώς τη χρήση του.

    Όσο αφορά την ανάρτηση ταμπέλας και τη μη καταγραφή εξωτερικού χώρου, πολύ απλά αυτό είναι κάτι που δε γίνεται (και εδώ ναι, θα είμαι παράνομος εν γνώση μου) καθώς μιλάμε για καταγραφή θέσης που παρκάρεται μηχανή (και αυτή με ενδιαφέρει να παρακολουθώ).

    Άρα χρειάζομαι μια κάμερα, ένα DVR (τι είναι αυτό; ) και την απαραίτητη καλωδίωση; Όλη η δουλειά θα γίνει από μένα, όπως και η ξεχωριστή αγορά προϊόντων.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    συνδεσμολογια. Καμερες-> φευγει ενα καλωδιο (που εχει βιντεο και ρευμα) και καταληγει σε ενα καταγραφικο (DVR). Ayto εχει ενσωματομενο λειτουργικο που οταν το συνδεσεις ειτε με πισι ειτε με οθονη (γιατι τα πιο πολλα πλεον ειναι σα πισια περνουν και σκληρους δισκους που οταν γεμισουν βαζεις αλλους, παιζει να βρεις και usb αλλα με αυξημενο κοστος) και εισαι κομπλε. Το προγραμματακι που εχουν τα καταγραφηκα ειναι αστεια για καποιον που ξερει μετρια απο η/υ. Για τα προιοντα ας ειναι καλα η κινεζομανα

    Υ.Γ Το κλειδι στην εγκατασταση ειναι να μη φαινονται τα καλωδια, να ειναι δυσκολο για καποιον να τα προσεγγισει και τελος η θεση της καμερας (να βλεπεις αλλα και να μη μπορει καποιος να τη ξηλωσει)

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Ριξε μια ματια στο http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=448

    Αυτο που θα ηθελα να προσθέσω ειναι να αγοράσεις οπωσδήποτε καταγραφικό και η κάμερα να εχει καλη ευκρίνεια σε νυχτερινή λήψη ( να διακρίνεις χαρακτηριστικά προσώπου )και αδιάβροχη κάμερα εστω και αν στο σημειο τοποθετησης ειναι στεγνα

  6. #6
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ Το κλειδι στην εγκατασταση ειναι να μη φαινονται τα καλωδια, να ειναι δυσκολο για καποιον να τα προσεγγισει και τελος η θεση της καμερας (να βλεπεις αλλα και να μη μπορει καποιος να τη ξηλωσει)
    Ειδικά για τα παραπάνω, έχω φροντίσει ώστε η κάμερα να μη γίνεται αντιληπτή (ως προς τη θέση). Τώρα αν βρω ένα διακριτικό μοντέλο, ακόμα καλύτερα. Η θέση της κάμερας θα είναι τέτοια που δε θα μπορεί κανείς να τη ξηλώσει με κανένα τρόπο.

    Οι παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τη συνδεσμολογία με βοηθούν αρκετά να ξεκαθαρίσω το τοπίο και ευχαριστώ!

    Πόσα χρήματα θεωρείς πως πρέπει να δαπανήσω για ένα αξιοπρεπές σύστημα; Για παράδειγμα βρήκα DVR με 160 Ευρώ, βρήκα και με 600. Όσο πιο πολλά τόσο το καλύτερο ή δε χρειάζεται;

    ........Auto merged post: hellenicsun πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ριξε μια ματια στο http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=448

    Αυτο που θα ηθελα να προσθέσω ειναι να αγοράσεις οπωσδήποτε καταγραφικό και η κάμερα να εχει καλη ευκρίνεια σε νυχτερινή λήψη ( να διακρίνεις χαρακτηριστικά προσώπου )και αδιάβροχη κάμερα εστω και αν στο σημειο τοποθετησης ειναι στεγνα
    Το θέμα της αδιάβροχης μου είχε διαφύγει!
    Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellenicsun : 15-03-10 στις 18:47. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    σε αυτα ειναι οτι δινεις περνεις (για τα dvr). Eνα απλο απλως τα πεταει σε ενα σκληρο, ενω τα πιο ακριβα εχουν καταγραφη κινησης, βλεπεις ταυτοχρονα ολες τις καμερες κοκ. Εκει δινεις βαση και οχι τοσο στη καμερα (ειναι αναλωσιμες και αλλαζουν καθε χρονο σε τεχνολογια). Σωστο αυτο με το αδιαβροχο και απλως μη δωσεις πολλα λεφτα στη καμερα. Συνολικα απο 300 ευρα τα παντα ως....οσο θες. Υπαρχουν καμερες σε ρολογια, σε φωτα κοκ, αν κανεις ερευνα 8α δεις. Οπως ειπα και πιο πανω καλυτερα να τα παρεις κατευθειαν απο κινεζομανα (το ιδιο κανουν και εδω ΟΛΟΙ οι εμποροι).

  8. #8
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    πριν μηνες εβαλα ενα τετοιο συστημα σε μαγαζι, χρησημοποιησηα ενα παλιο pc και εβαλα καρτα απο το eshop, τα καταγραφικα μου φανηκαν πολυ κινεζικα.
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?...-1-CH-AUDIO-IN
    Το προγραμμα της καρτας πολυ σταθερο,μεχρι και αυτοματο reset του pc ρυθμιζεις και το προγραμμα ανοιγει αυτοματα με το pc, το μονο κακο ειναι οτι οι οδηγιες δεν ειναι καλες , μπορεις να κανεις τα παντα απο mms μεχει sms , αναγνωριση κινησης , προγραμμα καταγραφης και ενα καρο πραγματα.Να σβηνει αυτοματα μετα απο μια εβδομαδα κτλ.
    Θα στο προτεινα σαν τη καλυτερη και πιο σταθερη λυση,(ειδικα αν εχεις κανενα παλιο pc)
    To εχω φτιαξει 5-6 μηνες και δεν εχει κολη ποτε

    Καμερες και καλωδια πηρα απο το emimikos, πολυ καλες τιμες, αν θες να βλεπουν νυχτα οι καμερες πρεπει να εχουν led, με 20 led εισαι μια χαρα, τωρα η ποιοτητα παιζει με τα χρηματα οσο πιο ακριβη τοσο καλυτερη

    Το καλωδιο που χρησημοποιεις ειναι πολυ κλονο, 2 για την εικονα ( gnd,εικονα) 2 τροφοδοσια, 1 για ηχο.

    Μετα πρεπει να παρεις και ενα τροφοδοτικο, εχει παλι ο mimikos,εχει τα παντα σε καλες τιμες και πολυ εξυπηρετικος
    γενικα ειναι ευκολη δουλεια για να τη κανεις μονος σου

    εξωτερικες καμερες με IR led
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=476&page=1
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=476&page=1

    τροφοδοτικο για 4 καμερες
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=732&page=1

    καλωδιο 100 μετρα
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=451&page=1

    σου μαινουν βυσματα για τις καμερες (bnc) για τη τροδοδοσια και μια μπριζα σουκο για το τροδοτικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JERY : 16-03-10 στις 01:29.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Jerry, καλημέρα.
    Εχω δώσει μια παραγγελία για αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.999751 αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα την ακυρώσω για αυτό http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=448&page=1

    Τι λές; Κυρίως για τις κάμερες. Είναι εντάξει;

    Ευχαριστώ

  10. #10
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Για τα λεφτα τους καλες φενονται, εγω που ειχα βαλει με 420 γραμμες , ισα ισα ξεχωριζες προσωπο
    τωρα το καταγραφικο ειναι αυτο που εισαγει η tele , το εχουν ολα τα μαγαζια με ηλεκτρονικα.
    Ειναι λιγο κινεζικο αλλα δεν το εχω δουλεψει για να ξερω

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά κεραίας εξωτερικού χώρου
    Από Umbra στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-10, 14:37
  2. Εγκατάσταση/σύνδεση εξωτερικού σκληρού δίσκου
    Από Jaegger στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 17:16
  3. Σύστημα παρακολούθησης χώρου υπό προυποθέσεις.
    Από hellenicsun στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-09, 10:09
  4. ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΧΩΡΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΙΣΚΟΥ
    Από ERMOYLINIS στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-08, 17:58
  5. Καταδίκη κυκλώματος πειρατείας
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-05, 21:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας