Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Fritz Box
    SNR / Attn
    20(dB) / 23(dB)
    Πριν από κάνα 2 μηνο παρατήρησα μία παράξενη αυξομείωση της τάσης του ηλ. ρευματος της ΔΕΗ και έτρεξα να αγοράσω ένα UPS για να προστατεύσω το αρχεία μου (που με τοσο κόπο μαζευώ τόσα χρόνια), όπως επίσης να διατηρήσω την μακροζωία του υπολογιστή.

    έχω όμως 2 προβλήματα...

    1 προβλημα είναι οτι δεν έχω προστασία στην ενσύρματη δικτύωση... μιας και το UPS μου δεν το υποστηρίζει . Έχω δεί αρκετά UPS που έχουν προστασία και στην δικτύωση (εκτός από το κλασικό jack τηλεφώνου) άρα είναι κάτι που υπάρχει.

    2 προβλημα είναι ότι το πιο επιφοβο για υπερταση είναι η κεραία τηλεοπτικού σήματος .. που συνδέεται κατευθείαν πάνω στο TV Tuner σε μια PCI.

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να κατασκευάσω κάτι που να μου παρέχει προστασία από υπέρταση ... για το καθένα ξεχωριστά; Έχω απευθυνθει σε πολλά μαγαζιά ηλεκτρονικών και μου έχουν πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι για κανένα από τα 2. Αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον για την κεραία τηλεοπτικού σήματος είναι απαραίτητο.

    Coaxial cable surges: Cable TV operates with lines that transmit a signal, not electrical energy, so there's no way a power surge should travel through them into a home, says Larry Schweber, vice-president and general manager of Comcast for South Florida.

    από http://www.hgtv.com/hgtv/rm_electric...103619,00.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 09-05-06 στις 10:23. Αιτία: Συγχώνευση 2 μηνυμάτων

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Κυκλοφορούν στο εμπόριο πολύπριζα με προστασία για τηλεφωνική γραμμή και κεραία τηλεόρασης.

    Τώρα, για το ενσύρματο δίκτυο που λες, εάν έχεις προστατεύσει με το παραπάνω πολύπριζο την τηλεφωνική γραμμή σου (που πηγαίνει σε splitter -> aDSL router -> ethernet switches -> IP συσκευές κλπ.), και εάν έχεις προστατεύσει μέσω του UPS ηλεκτρικώς όλες τις παραπάνω συσκευές, δεν βλέπω πώς μπορεί να περάσει στο ενσύρματό σου δίκτυο "κακή" τάση ή/και αστροπελέκι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αν θεωρείς SURGE τον κεραυνό, να θεωρήσεις τυχερό τον εαυτό σου αν έχει τηλεόραση ο γείτονας στη ΔΙΠΛΑΝΗ κεραία ΑΝ χτυπήσει κεραυνός τη δική σου.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Fritz Box
    SNR / Attn
    20(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Αν θεωρείς SURGE τον κεραυνό, να θεωρήσεις τυχερό τον εαυτό σου αν έχει τηλεόραση ο γείτονας στη ΔΙΠΛΑΝΗ κεραία ΑΝ χτυπήσει κεραυνός τη δική σου.
    exlpain plz ...

    Wantilles δεν συνδέομαι με τηλεφωνική γραμμή στο net αλλά με UTP αφού το router δεν είναι στο δωματιό μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 09-05-06 στις 10:22. Αιτία: Συγχώνευση 2 μηνυμάτων

Παρόμοια Θέματα

  1. Αίτηση σε όλες τις εταιρίες!
    Από athan.k στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-08, 22:26
  2. Σελιδα σε ολες τις αναλύσεις
    Από magus32 στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-08, 22:04
  3. Ροζ background σε ολες τις εφαρμογες
    Από dd68 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 15:45
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-05, 12:31
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-03, 09:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας