Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Exclamation
    Θέλω χρησημοποιόντας το excel να κάνω 1 διαγράμμα και δεν μπορώ να βρώ τον τρόπο! Το διάγραμμα πρέπει να έχει 3 άξονες (Φανταστείται το σαν ανάποδο "Π" ) και σε αυτό να υπάρχουν καμπύλες που να έχουν το ίδιο σημείο "0" (αριστερά). Ο άξονας χ έχει κοινές τιμές και για τις δύο καμπύλες ενώ οι δύο κάθετοι έχουν διαφορετικές τιμές. Ελπίζω να περιέγραψα όσο γίνεται καλύτερα το πρόβλημα. Δεν μπορώ να βρώ ουτε απο τους προσαρμοσμένους τύπους γραφημμάτων κατι, τουλαχιστον δεν ξέρω να το χειρίζομαι τόσο καλα... Θα προσπαθήσω να το βρώ γιατι είναι για μια άσκηση που πρέπει να παραδώσω αύριο. Αν το βρώ θα postαρω μήπως και το χρειαστούν και άλλοι!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    ιλιον
    Μηνύματα
    1.046
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    870/16000
    ISP
    HOL
    insert-chart -xy(skater) ? τωρα το πως θα γινει π...
    η line αντι xy?.. sorry μονο ιδεες....

  3. #3
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Εκεί που πρέπει...
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-LINK DGL-4300
    δες tools->insert chart->chart wizard...


    μαλλον εκει ειναι αυτό που θες!

    ειναι για το deree μήπως???

  4. #4
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Ξέρω πώς γίνετε η εισαγωγή γραφήματος αλλα δεν ξέρω πώς γίνεται το συγκεκριμένο! εχω βρεί καποια που με βασάνισαν κάμποσο αλλα αύτό δεν μπορώ να το βρώ με τιποτα! Οχι δεν είναι για deree, είναι για www.teikoz.gr!

    Edit: H σελίδα του τει ειναι για πολλοστή φορα down
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kafao1 : 08-05-06 στις 17:05.

  5. #5
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Το πρόβλημα λύθηκε! Για αυτούς που δεν κατάλαβαν θα επισυνάψω μία φωτο του διαγράμματος για να είναι πιo κατανοητό. Τα βήματα είναι τα εξής: Εισαγωγή --> Γράφημα --> Στο Τab “Βασικοί τύποι” --> Στο “τύπος γραφήματος” επιλέγουμε (Διασπορά) Χ,Y --> Και στο “δευτερεύον τύπος γραφήματος” επιλέγουμε όποια μορφή μας ενδιαφέρει (εδώ π.χ θα επιλέξω τον δεύτερο τύπο). --> Επόμενο --> Επιλέγουμε το tab “Σειρά” --> Πιέζουμε το κουμπί “προσθήκη” --> Στο πεδίο “Τιμές Χ:” πατάμε το κουμπί με το κόκκινο βελάκι και επιλέγουμε τα νούμερα που θέλουμε να εισάγουμε και να έχουμε στον άξονα “Χ”. Αντίστοιχη διαδικασία ακολουθούμε και στο πεδίο “Τιμές Υ:”, επιπλέοντας το κουμπί με το κόκκινο βελάκι και επιλέγουμε τις τιμές που θέλουμε να εισάγουμε στον άξονα Υ. --> Πιέζουμε το κουμπί “Προσθήκη” και με αυτόν τον τρόπο δημιουργούμε άλλη μία γραμμή. --> Ακολουθώντας την ίδια λογική, στο πεδίο “Τιμές Χ:” πατάμε το κουμπί με το κόκκινο βελάκι και επιλέγουμε τα νούμερα που θέλουμε να εισάγουμε και να έχουμε στον άξονα “Χ” τα οποία είναι ίδια με την προηγούμενη εισαγωγή δεδομένων στο ίδιο πεδίο. --> Στο πεδίο “Τιμές Υ:”, επιπλέοντας το κουμπί με το κόκκινο βελάκι και επιλέγουμε τις τιμές που θέλουμε να εισάγουμε στον δεύτερο άξονα Υ (y΄). Μην τρομάξετε! Το γράφημα θα αλλάξει μορφή και θα πάρει αυτήν που εμείς θέλουμε. --> Πατάμε “Επόμενο”, και εκεί γράφουμε ότι (και αν) θέλουμε σαν πληροφορίες. --> Επιλέγουμε “Tέλος”. Τώρα το γράφημα μας είναι στην οθόνη. Πατώντας πάνω σε ένα σημάδι (κουκίδα, τρίγωνο, κυκλάκι κτλ) μιας από τις καμπύλες βλέπουνε πώς γίνεται πιο έντονη. --> Δεξί click πάνω σε ένα σημάδι, και επιλέγουμε “Μορφοποίηση σειράς δεδομένων” --> Στο tab “Άξονας” επιλέγουμε “Δευτερεύον άξονας” --> Πατάμε “Οκ”. Aν ο άξονας που δημιουργήθηκε δεν είναι ο" y΄" που θέλαμε, κάνουμε δεξί click σε σημαδάκι της ίδιας καμπύλης πάμε πάλι στο tab “Άξονας”, επιλέγουμε πάλι “Πρωτεύον άξονας”, πατάμε ok και μετά βάζουμε σαν “Δευτερεύον άξονα” την άλλη καμπύλη. Αν δεν κατάλαβε κανείς κάτι εδώ είμαι!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails untitled.JPG  


  6. #6
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Εκεί που πρέπει...
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-LINK DGL-4300
    καμία σχέση η περιγραφή με αυτό που ήθελες!

  7. #7
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Συγνώμη ρε φίλε, αλλα πώς έπρεπε να το περιγράψω; Νομίζω οτι δεν είναι ασχετη η περιγραφή!

  8. #8
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Εκεί που πρέπει...
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-LINK DGL-4300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kafao1
    Συγνώμη ρε φίλε, αλλα πώς έπρεπε να το περιγράψω; Νομίζω οτι δεν είναι ασχετη η περιγραφή!
    δεν ηθελα να σε προσβάλω απλα να πώ οτι κατι τετοιο δεν μπορεί καποιος να το καταλάβει απο την περιγραφή σου.Οχι οτι μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα αλλα δεν λυνόταν χωρίς να το δεί καποιος. Καλά που το έλυσες...

  9. #9
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Δεν παρεξηγήθηκα απλά παραξενεύτηκα! Τουλάχιστον εκείνη την ώρα δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο σε επίπεδο περιγραφής! Αν είναι να παρεξηγούμε με κατι τέτοιο,τοτε θα έπρεπε να παίζω ξύλο καθε μερα
    Τέσπα, παλι καλά που λύθηκε γιατι δεν την έβλεπα καλά την εργασία!
    Φιλικά kafao1.

  10. #10
    και εδώ είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία αλλά για το MS Excel 2007,
    η οποία διαφέρει κάπως με την προαναφερθείσα :
    http://www.techonthenet.com/excel/charts/2_y_axes.php

    Υ.Γ. : ξέρω ότι είναι παλιό θέμα αλλά το λογισμικό αλλάζει συνέχεια...

Παρόμοια Θέματα

  1. *** ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ ****
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-08, 00:30
  2. Βοήθεια για εργασία για την χοληστερόλη
    Από jog στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 05:27
  3. Βοήθεια για εργασία σε RAS.
    Από JiMk στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-05, 17:59
  4. Δίκτυα - Βοήθεια για εργασία
    Από giorgio68 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-04, 21:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας