Σελ. 9 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 339
  1. #121
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrand
    Το διάβασα κάπου και συμφωνώ απόλυτα μαζί του:
    "Aν έχουμε λίγο μυαλό στο κεφάλι μας θα πρέπει να προβάλουμε την περίπτωση της συγκεκριμένης γυναίκας ως δείγμα προόδου της δημοκρατίας''
    Μερικές εύλογες απορίες:
    1) Γιατί πρέπει δηλαδή αν κάποιος διαφωνεί με το θέμα της Κας Καραχασάν να είναι φασίστας-αντιδημοκρατικός-αντιπροοδευτικός, ή αντίστοιχα όποιος στηρίζει την εν λόγω κυρία να είναι ανθέλληνας???
    2) Δεν μπορεί απλά ο καθένας να έχει την άποψή του χωρίς να θεωρείται από τους άλλους υποκινούμενος από οτιδήποτε??? Γιατί σ'αυτή τη ρημαδοχώρα που ζούμε πρέπει υποχρεωτικά δηλαδή ότι λέει ο καθένας να το λέει επειδή είναι Καραδεξιός,ρατσιστής ή επειδή είναι Καρααριστερός, κομμούνι κ.ο.κ.
    3) Για να καταλάβω, όποιος δεν προβάλει την περίπτωση της κυρίας Καραχασάν δεν έχει μυαλό? Δηλαδή κοινώς είναι ηλίθιος?

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μ'αρέσει που έχουμε και δημοκρατία. Να την χαιρόμαστε παίδες

  2. #122
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dngun
    Μερικές εύλογες απορίες:
    1) Γιατί πρέπει δηλαδή αν κάποιος διαφωνεί με το θέμα της Κας Καραχασάν να είναι φασίστας-αντιδημοκρατικός-αντιπροοδευτικός, ή αντίστοιχα όποιος στηρίζει την εν λόγω κυρία να είναι ανθέλληνας???
    2) Δεν μπορεί απλά ο καθένας να έχει την άποψή του χωρίς να θεωρείται από τους άλλους υποκινούμενος από οτιδήποτε??? Γιατί σ'αυτή τη ρημαδοχώρα που ζούμε πρέπει υποχρεωτικά δηλαδή ότι λέει ο καθένας να το λέει επειδή είναι Καραδεξιός,ρατσιστής ή επειδή είναι Καρααριστερός, κομμούνι κ.ο.κ.
    3) Για να καταλάβω, όποιος δεν προβάλει την περίπτωση της κυρίας Καραχασάν δεν έχει μυαλό? Δηλαδή κοινώς είναι ηλίθιος?

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μ'αρέσει που έχουμε και δημοκρατία. Να την χαιρόμαστε παίδες
    Εγώ δεν είδα τέτοια αντιπαράθεση όπως τουλάχιτον την περιγράφεις!
    Δεν μπήκε θέμα δηλαδή άν υποστηρίζει κάποιος ή όχι την υποψηφιότητα της κας Καραχασάν, αλλά αν μπορεί, σε μια δημοκρατική κοινωνία, να αποτελεί κριτήριο για την ικανότητα ενός πολιτικού το φύλο ή το θρήσκευμα ...

  3. #123
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    2.
    Nα μη δέχεσαι την κ.Καραχασάν επείδή θεωρείς ότι δεν είναι έμπειρη
    Να μη δέχεσαι την κ.Καραχασάν επειδή ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ότι είναι διεφθαρμένη
    Να μη δέχεσαι την κ.Καραχασάν επειδή η ιδεολογία της διαφέρει από τη δική σου
    Να μη δέχεσαι την κ.Καραχασάν επειδή οι θέσεις της για την Τ.Αυτοδιοίκηση είναι διαφορετικές από τις δικές σου

    Τα παραπάνω είναι δείγματα δημοκρατίας.

    Να μη δέχεσαι την κ.Καραχασάν επειδή έχει άλλο θρήσκευμα
    Να μη δέχεσαι την κ.Καραχασάν επειδή έχει άλλη φυλετική καταγωγή
    Να μη δέχεσαι την κ.Καραχασάν επειδή είναι γυναίκα

    Τα παραπάνω είναι δείγματα ρατσισμού.

    Όλες αυτές τις μέρες δεν έχει κανείς ασχοληθεί με καμμία νόμιμη δημοκρατική (αντι)θέση. Συνεπώς η συζήτηση περί ρατσισμού είναι απόλυτα δικαιολογημένη.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #124
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Συμφωνώ με τον yiapap, αλλά προσθέτω ένα ακόμα...
    Nα μην την δέχεσαι γιατί η επιλογή της έγινε με ρατσιστικά κριτήρια.

  5. #125
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ κατ'αρχήν δεν είπα ποτέ ότι δεν την δέχομαι λόγω θρησκεύματος, φυέτικής καταγωγής είτε επιδή είναι γυναίκα. Και γενικότερα δεν είπα ότι δεν την δέχομαι. Είπα ας κρίνει ο λαός....
    Απλά με ενοχλούν τα σχόλια του τύπου "σκοταδιστής", "δεξιός", "συντηρητικός", "αν έχουμε μυαλό στο κεφάλι μας πρέπει να την προβάλουμε" και ας μην ήταν προς το πρόσωπό μου.
    Όπως αντίστοιχα με ενοχλούν και τα σχόλια "Ανθέλληνας", "Αριστερός" προς αυτούς που την στηρίζουν.
    Αυτό ακριβώς που λες λοιπόν είναι το κακό, ότι δηλαδή έχει μετατραπεί η συζήτηση σε συζήτηση ρατσισμού.
    Και για να ξεκαθαρίσω και την άποψή μου, εγώ είμαι κτά της κυρίας Καραχασάν απλά και μόνο επειδή δεν πιστεύω πως μια τόσο νεαρή κοπέλα είναι σε θέση να διαχειριστεί την υπερνομαρχία (αν και επίσης δεν ξέρω ποιος μπορεί να το κάνει) και ακόμη απ'αυτά που έχει πει δεν με έχει πείσει πως θα ενδιαφερθεία για τον τόπο αυτό που τόσα έχει περάσει. Μπορεί να είμαι λάθος αλλά δεν πιστεύω πως είμαι ούτε φασίστας, ούτε ρατσιστής ούτε Ελληναράς

  6. #126
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Καπου σας εχασα, για καντε μου μια ανακεφαλαιωση:
    Εχει ξεκινησει μια ανευ λογου και ουσιας τελικα συζητηση περι
    μιας νεας μορφωμενης γυναικας μουσουλμανας το θρησκευμα και πομακικης καταγωγης
    η οποια απ ο.τι θυμαμαι εχει προταθει απο το ΠΑΣΟΚ ως υποψηφια υπερνομαρχης.
    Για θυμειστε μου για ποια υπερνομαρχια μιλαμε, τι νομαρχιες περιλαμβανει
    και τι ακριβως αρμοδιοτητες θα εχει, αν εκλεγει η εν λογω κυρια?

    {{{και οποιος αλλος εκλεγει δλδ}}} Aντε γιατι χασαμε το δασος μου φαινεται!
    Και χωρις να ξερουμε ακομα ποιο ΘΑ ειναι το προγραμμα δρασης
    για την συγκεκριμενη υπερνομαρχια...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #127
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper
    Συμφωνώ με τον yiapap, αλλά προσθέτω ένα ακόμα...
    Nα μην την δέχεσαι γιατί η επιλογή της έγινε με ρατσιστικά κριτήρια.
    Αντιρατσιστικά λέγονται vasper. Affirmative Action κατά το Αμερικανικότερο.
    Δεκτή και σαφώς δημοκρατική η διαφωνία απέναντι σε τέτοιες κινήσεις.
    Το αν είναι απαραίτητες ή όχι είναι θέμα μεγάλης συζήτησης.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #128
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dngun
    Μερικές εύλογες απορίες:
    1) Γιατί πρέπει δηλαδή αν κάποιος διαφωνεί με το θέμα της Κας Καραχασάν να είναι φασίστας-αντιδημοκρατικός-αντιπροοδευτικός, ή αντίστοιχα όποιος στηρίζει την εν λόγω κυρία να είναι ανθέλληνας???
    2) Δεν μπορεί απλά ο καθένας να έχει την άποψή του χωρίς να θεωρείται από τους άλλους υποκινούμενος από οτιδήποτε??? Γιατί σ'αυτή τη ρημαδοχώρα που ζούμε πρέπει υποχρεωτικά δηλαδή ότι λέει ο καθένας να το λέει επειδή είναι Καραδεξιός,ρατσιστής ή επειδή είναι Καρααριστερός, κομμούνι κ.ο.κ.
    3) Για να καταλάβω, όποιος δεν προβάλει την περίπτωση της κυρίας Καραχασάν δεν έχει μυαλό? Δηλαδή κοινώς είναι ηλίθιος?

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μ'αρέσει που έχουμε και δημοκρατία. Να την χαιρόμαστε παίδες
    Δικιο έχεις και τι δεν ακουσα για τις αποψεις μου(ή και κάποιοι άλλοι. Χωρίς ομως να πέσω στην παγίδα να κάτσω να χαρακτηρίζω τους άλλους(εκτός από μια φορα που τσαντίστηκα). Πολλοί εδώ στο topic έχουν βρει τον τρόπο επιχειρηματολογιας τους: πετάω πυροτεχνήματα!
    Χαρακτηριζουν τους αλλους με οτι τους κατέβει (χουντο-αριστερο-κουμουνο-βασιλικο-αναρχικούς) και μετά η κουβέντα περιστρέφεται στο να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και οχι στις απόψεις σου!

  9. #129
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μα όχι yiapap. Έχει δίκιο ο vasper. Με ρατσιστικά κριτήρια έγινε η επιλογή της κυρίας Καραχασάν.
    Για να το καταλάβει κανείς αυτό αρκεί να δει τη δημοσκόπηση που υπάρχει στην κεντρική σελίδα του e-go.gr:
    Η επιλογή της Γκιουλ Μπεϊάζ Καραχασάν από το ΠΑΣΟΚ ήταν...
    α) Κίνηση ματ έναντι της ΝΔ.

    Δηλαδή σαν να λέει το ΠΑΣΟΚ "Εμείς βάλαμε μουσουλμάνα υποψήφια υπερνομάρχη, εσείς?"

    β) Κίνηση εντυπωσιασμού της κοινής γνώμης.

    Δηλαδή σαν να λέει το ΠΑΣΟΚ στο λαό "Κοιτάξτε εμείς είμαστε ανοιχτόμυαλοι και προοδευτικοί και βάλαμε μουσουλμάνα υποψήφια"

    γ) Κίνηση προς άγραν (μουσουλμανικών) ψήφων.

    Δηλαδή βάζει το ΠΑΣΟΚ μουσουλμάνα υποψήφια για να πάρει τους ψήφους των μουσουλμάνων.

    Άρα η επιλογή της έγινε επειδή είναι μουσουλμάνα, κριτήριο καθαρά ρατσιστικό. Διαφωνείς?

  10. #130
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiFd
    Δικιο έχεις και τι δεν ακουσα για τις αποψεις μου(ή και κάποιοι άλλοι. Χωρίς ομως να πέσω στην παγίδα να κάτσω να χαρακτηρίζω τους άλλους(εκτός από μια φορα που τσαντίστηκα). Πολλοί εδώ στο topic έχουν βρει τον τρόπο επιχειρηματολογιας τους: πετάω πυροτεχνήματα!
    Χαρακτηριζουν τους αλλους με οτι τους κατέβει (χουντο-αριστερο-κουμουνο-βασιλικο-αναρχικούς) και μετά η κουβέντα περιστρέφεται στο να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και οχι στις απόψεις σου!
    Μα ακριβώς όταν κάποιος χάνει τη μπάλα και δεν έχει επιχειρήματα, τι άλλο μπορεί να κάνει? Αρχίζει τους χαρακτηρισμούς χωρίς να καταλαβαίνει βέβαια ότι χάνει το δίκιο του.

  11. #131
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dngun
    Μα όχι yiapap. Έχει δίκιο ο vasper. Με ρατσιστικά κριτήρια έγινε η επιλογή της κυρίας Καραχασάν.
    Για να το καταλάβει κανείς αυτό αρκεί να δει τη δημοσκόπηση που υπάρχει στην κεντρική σελίδα του e-go.gr:
    Η επιλογή της Γκιουλ Μπεϊάζ Καραχασάν από το ΠΑΣΟΚ ήταν...
    α) Κίνηση ματ έναντι της ΝΔ.

    Δηλαδή σαν να λέει το ΠΑΣΟΚ "Εμείς βάλαμε μουσουλμάνα υποψήφια υπερνομάρχη, εσείς?"

    β) Κίνηση εντυπωσιασμού της κοινής γνώμης.

    Δηλαδή σαν να λέει το ΠΑΣΟΚ στο λαό "Κοιτάξτε εμείς είμαστε ανοιχτόμυαλοι και προοδευτικοί και βάλαμε μουσουλμάνα υποψήφια"

    γ) Κίνηση προς άγραν (μουσουλμανικών) ψήφων.

    Δηλαδή βάζει το ΠΑΣΟΚ μουσουλμάνα υποψήφια για να πάρει τους ψήφους των μουσουλμάνων.

    Άρα η επιλογή της έγινε επειδή είναι μουσουλμάνα, κριτήριο καθαρά ρατσιστικό. Διαφωνείς?
    Διάβασε λίγο τι είναι το affirmative action, πως ξεκίνησε, πως/που εφαρμόζεται και να συζητήσουμε αν συμφωνώ.

    Για το e-go
    Μου αρέσουν πολύ αυτές οι δημοσκοπήσεις. Τρεις επιλογές και οι τρεις αποδίδουν υστεροβουλία.

    Και σε κάθε περίπτωση. Το ΠΑΣΟΚ το έκανε για τον άλφα-βήτα, καλό-κακό λόγο. Δικαίωμά του, το έκανε.

    Εμείς γιατί το συζητάμε;
    Ξαναρωτάω αν ήταν 27χρονη ελληνικής καταγωγής και ΧΟ... Θα το συζητούσαμε; ΟΧΙ!
    Επομένως δε βλέπεις ότι υπάρχει ένα μικρό θεματάκι;

    Υπάρχει βέβαια και άλλο ένα. Και έτσι ακριβώς όπως είναι, αν δεν το προβάλανε τα κανάλια... θα το συζητούσαμε; Ναι... όσο συζητάμε τις υπόλοιπες υποψηφιότητες μουσουλμάνων
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #132
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Αντιρατσιστικά λέγονται vasper. Affirmative Action κατά το Αμερικανικότερο.
    Δεκτή και σαφώς δημοκρατική η διαφωνία απέναντι σε τέτοιες κινήσεις.
    Το αν είναι απαραίτητες ή όχι είναι θέμα μεγάλης συζήτησης.
    Το Affirmative Action, δημιούργησε ρατσιστές. Να προσέχουμε λιγάκι.
    Εδώ βέβαια δεν ήταν κάτι τέτοιο.. απλά στρατηγική κίνηση εντυπωσιασμού ήταν. Χαμένη ήταν η νομαρχία, οπότε κερδισμένο βγήκε το ΠΑΣΟΚ ότι και να γίνει...

  13. #133
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Ξαναρωτάω αν ήταν 27χρονη ελληνικής καταγωγής και ΧΟ... Θα το συζητούσαμε; ΟΧΙ!
    Επομένως δε βλέπεις ότι υπάρχει ένα μικρό θεματάκι;
    Αν σε 2 χρόνια έβγαινε και έλεγε "Γιατί ο Έβρος δεν έχει ευρυζωνικές ταχύτητες 12mbps και γιατί η κυβέρνηση δεν κάνει κάτι"... ναι θα το συζητούσαμε. Αλλά και πάλι δεν έχει βάλει ποτέ κανένας 27άχρονος υποψηφιότητα για υπερνομάρχης... Θα το συζητούσαμε ίσως πιο ήρεμα...

    Σχετικά με το e-go, εγώ δεν εντυπωσιάστηκα... αηδίασα που οι πολιτικοί έχουν φτάσει τόσο χαμηλά να χρησιμοποιούν μια 27άχρονη γυναίκα για τέτοιες κινήσεις...

  14. #134
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    6(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    Διάβασε λίγο τι είναι το affirmative action, πως ξεκίνησε, πως/που εφαρμόζεται και να συζητήσουμε αν συμφωνώ.

    Για το e-go
    Μου αρέσουν πολύ αυτές οι δημοσκοπήσεις. Τρεις επιλογές και οι τρεις αποδίδουν υστεροβουλία.

    Και σε κάθε περίπτωση. Το ΠΑΣΟΚ το έκανε για τον άλφα-βήτα, καλό-κακό λόγο. Δικαίωμά του, το έκανε.

    Εμείς γιατί το συζητάμε;
    Ξαναρωτάω αν ήταν 27χρονη ελληνικής καταγωγής και ΧΟ... Θα το συζητούσαμε; ΟΧΙ!
    Επομένως δε βλέπεις ότι υπάρχει ένα μικρό θεματάκι;

    Υπάρχει βέβαια και άλλο ένα. Και έτσι ακριβώς όπως είναι, αν δεν το προβάλανε τα κανάλια... θα το συζητούσαμε; Ναι... όσο συζητάμε τις υπόλοιπες υποψηφιότητες μουσουλμάνων
    Το θέμα είναι αν κάνει κάποιος την επιλογή αυτή, προκειμένου να έχει ωφέλη σαν κόμμα ή για να ωφελήσει τους κατοίκους της περιοχής. Εκει πιστέυω γίνεται η συζήτηση συτού του topic (ή τουλάχιστον προς τα εκεί πήγε). Αποψη μου είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε ξεχασμένους του Έλληνες όποια θρησκεία και αν είναι, ότι γλώσσα να μιλάνε, σε όποια χώρα και να βρίσκονται και να τους θυμόμαστε ξαφωικά στις εκλογές! Εμένα εκεί είναι το πρόβλημα μου και οχι στο αν είναι μουσουλμάνα, βουδιστρια, ινδουιστρια, έχει έρθει από την Ζιμπάμπουε ή την Αργεντινή.

  15. #135
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ξέρετε , τα προβλήματα των μειονοτήτων δυστυχώς δεν λύνονται , με κινήσεις εντυπωσιασμού . Σαφώς και είναι θετική κίνηση προς την κατεύθυνση αυτή ...αλλά , όπως έγραψα αρκετές φορές έως τώρα σε αυτό το νήμα, όλα θα ξεχαστούν την επομένη των εκλογών και άντε , μια από τα ίδια .

    @Yiapap , πιστεύεις πως τώρα τα πομακοχώρια , θα αποκτήσουν δρόμους ή σχολεία ακόμα και αν εκλεγεί υπερνομάρχης η κυρία ? Μα , πολύ απλά δεν έχει την εξουσία να το κάνει ακόμα και αν θέλει . Πιστεύει κανείς πως θα βγουν από την απομόνωση , επειδή "συζητήθηκε" το θέμα , από τους "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" , ειδήμονες των καναλιών ?

    Αντί να φωνάζουμε , γιατί δεν πάει το υπουργείο το αρμόδιο για τα έργα , να φτιάξει δρόμους ,αποχετεύσεις , αρδεύσεις στον Εχίνο ? Να φτιάξει σχολεία ,όπου να διδάσκεται ΚΑΙ η τουρκική γλώσσα , εφόσον αυτό είναι (κατ' αυτούς) το πρόβλημά τους ?

    Δεν λύνεται το πρόβλημα ή τα προβλήματα , όποια και αν είναι , αγαπητέ Κωνσταντίνε με το να βάλει υποψηφιότητα μια γυναίκα , μουσουλμάνα . Έβαλε , θα κριθεί , άρα γιατί ο πανικός ? Της αμφισβητήθηκε το δικαίωμα , από ένα διακοσμητικό στοιχείο και από αρκετούς ανθρώπους , αν και (προσωπικά δεν το νομίζω )- κανείς δεν το αμφισβήτησε ) . Ναι , να γίνει ο θόρυβος και η φασαρία , αν τελικά κοπεί από υποψήφια - υπάρχει κάποιος που πιστεύει πως θα γίνει αυτό ?


    Άρα , πού υπάρχει το πρόβλημα ? Δεν ξέρω αν γίνομαι καταννοητός . Θα μπορούσα να καταλάβω όλον τον θόρυβο και τις ενστάσεις , Αντώνη , Γιάννη και Κωνσταντίνε , αν εξαιτίας του θορύβου ο Γιωργάκης και ο κάθε Γιωργάκης , έκοβε την κυρία από υποψήφια . Ναι τότε να φωνάξω και εγώ με όλη μου την δύναμη . Έγινε κάτι τέτοιο και δεν το πήρα χαμπάρι ?

    Ωραία , ξαναλέω , διαμαρτυρήθηκε ο Παπαθεμελής , ο υπ. Μακεδονίας Θράκης ,το ΛΑΟΣ και ο μητροπολίτης ...So ? Αρκετά ποστ νωρίτερα , ο Yiapap εξέφρασε την άποψη , πως δεν το περίμενε πως θα διαμαρτυρηθούν , ή κάπως έτσι (σόρρυ Γιάννη , άλλο είναι το point μου) ...

    Γιατί πιστεύει κανείς , πώς έχουν αλλάξει μυαλά ? Εγώ να το πω αλλιώς . Πιστεύει κανείς πως θα αλλάξει η κατάσταση ? Αν είμασταν ευρωπαίοι πολίτες -αν λέω- αυτό το νήμα δεν θα υπήρχε καν , να το διορθώσω ? Αν είμασταν πολίτες και όχι ΡΑΓΙΑΔΕΣ , δεν θα υπήρχε καν αυτό το νήμα , γιατί δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει .

    Και ο σκοταδισμός , δεν χρειάζεται να πω , από που εκπορεύεται και γιατί υπάρχει ...απλά δείτε ποιοι διαμαρτύρονται .

    Κωνσταντίνε , και εγώ αν ήμουν γυναίκα μουσουλμάνα και έβλεπα πως δεν διορθώνεται τίποτα , με την καθαρά διακοσμητική θέση , που μου "επέτρεψαν" να πάρω , ξέρεις τι θα έκανα ? Μπορεί να μην πήγαινα στην Τουρκική επιτροπή , όπως έκανε ο βουλευτής , αλλά θα πήγαινα σίγουρα στην ευρωβουλή και θα έκανα καταγγελία , εναντίον της ίδιας μου της χώρας. Δεν θα είχα το δικαίωμα ? Και όμως , εκεί να δεις τι θα γινόταν ...

    Παιδιά , αγαπητοί χρήστες και φίλοι , προσωπικά δεν πιστεύω πως βλέπουμε απλά το δένδρο ...ούτε το χορταράκι δεν βλέπουμε ..., όσο για το δάσος ...αυτό το έχουμε χάσει προ πολλού και τουλάχιστον σε αυτόν τον αιώνα , δεν πρόκειται να το δούμε ποτέ.

    Εύχομαι τα εγγόνια μας να αρίσουν να το διακρίνουν , στο πολύ βάθος .

    Ξέρω πως με λέτε απαισιόδοξο ...είμαι .

    Και δεν είμαι, γιατί είμαι 20 χρονών και κρίνω από όσα έχω δει ...είμαι γιατί είμαι 50 και πιστέψτε με , έχω δει πολλά . Το τρένο , της ανάπτυξης , της προόδου και της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ για την Ελλάδα , πέρασε το 1981 και δυστυχώς η Ελλάδα δεν ανέβηκε ποτέ .

    Αν θα ξαναπεράσει ? Μακάρι , αλλά με εμάς ως ψηφοφόρους δεν το νομίζω . Καληνύχτα μας .

Σελ. 9 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 478910111419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 07:35
  2. Κατεβαστε ελευθερα... Το ειπε και ο υπουργος.
    Από supacoopa στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 21:45
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-04, 10:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας