Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    ξερει κανεις εαν στο eshop αλλαζουν μπαταριες σε ups εαν το παω σε καποιο απο τα μαγαζια του;
    ειναι εκτος εγγυησης και το εχω παρει απο αλλου.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2.9/0.7
    ISP
    magcen
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΟΥΤΣΙ
    Router
    TP-LINK AC1900 D9
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εαν θες μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου.Αν πιάνουν (λίγο) τα χέρια σου,άνοιξέ το και άλλαξέ την.Ο τύπος της μπαταρίας λογικά είναι 12V ,7Ah .

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1005
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 23(dB)
    Είναι πολύ εύκολο να την αλλάξεις, βγάλτη και δες Ah, τάση (Volt) και διαστάσεις!,
    στην ανάγκη παρτη μαγίσου, και πρόσσεξε την πολικότητα κατα τη σύνδεση!!!.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Exclamation
    Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με αυτό που είχε (και φαντάζομαι έλυσε) προ τεσσάρων μηνών ο topic starter, xolloth.
    [Για ευνόητους λόγους προτίμησα να συνεχίσω το παρόν thread]

    Λοιπόν, η μπαταρία του UPS μου, APC BackUPS RS 1000VA, (απ' το οποίο σημειωτέον κάθε άλλο παρά ευχαριστημένος είμαι: βλ. σχετικά posts εδώ, εδώ και γενικά το thread από την σελίδα 7 και μετά) έχει συμπληρώσει 3 χρόνια και πρέπει () να αντικατασταθεί.
    Στις 2 Ιουλίου εμφανίστηκε σχετικό μήνυμα που ενημέρωνε για την παλαιότητα της μπαταρίας/ελάττωσης απόδοσης κλπ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  APC - Old Battery message [02-07-2010].png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  12,3 KB 
ID: 76275

    Το σημείωσα και προγραμμάτισα την αλλαγή για τα μέσα/τέλη Σεπτεμβρίου όταν θα έχουμε υποφερτές θερμοκρασίες.
    Σκέφτηκα ότι πέρα από κάποια μείωση στο battery mode runtime (και 5 λεπτά να κρατήσει το PC+TFT monitor ανοιχτό εμένα μου αρκεί), ΔΕΝ θα είχα άλλο πρόβλημα.
    Το ίδιο ακριβώς μήνυμα επανεμφανίστηκε και στις 2 Αυγούστου - Δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα, άλλωστε (και παρά τις εξελίξεις με την ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ) δεν είχαμε αξιοσημείωτα προβλήματα τροφοδότησης αυτό το καλοκαίρι...

    Όλα αυτά μέχρι σήμερα, όταν μετά από ~3 ώρες λειτουργίας του PC τραβάει ένα ξεγυρισμένο power off στα καλά του καθουμένου!
    Στα 2-3 δευτερόλεπτα που μεσολάβησαν πρόλαβα να δω ένα ακόμα μήνυμα για την μπαταρία (μάλλον balloon tip, δεν είμαι σίγουρος)
    Και επειδή ήμουν πάνω απ' το PC, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι κανένας λόγος δεν συνέτρεχε για να ενεργοποιηθεί το UPS.
    Ούτε blackout, ούτε brownout, ούτε τίποτα. Ακόμα και ο υπολογιστής ήταν *idle* (5 tabs ανοιχτά στον web browser + net radio στον πανάλαφρο Foobar: ΕΛΑΧΙΣΤΗ κατανάλωση)
    Πιθανολογώ ότι το συνοδευτικό λογισμικό της APC έχει ΧΟΝΤΡΑ conflicts και συμπεριφέρεται ακανόνιστα.
    Έχω περάσει απ' το στάδιο της απλής ενόχλησης, σε αυτό της αγανάκτησης/οργής προς την εν λόγω εταιρεία η οποία -υπενθυμίζω- είναι ΜΑΚΡΑΝ η ακριβότερη

    Τέλος πάντων, αφαίρεσα το καλώδιο τροφοδοσίας (IEC) του PC απ' το APC και προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα σούκο συνδεδεμένο σε άλλη πρίζα, έως ότου αντικαταστήσω την μπαταρία.

    Το ερώτημα μου είναι απλό:
    Να πάρω μια μπαταρία με τα "ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά" π.χ. από τον Δήσιο ή να επιλέξω το κατά πολύ ακριβότερο *official product* της APC απ' το e-shop;
    Το τελευταίο κοστίζει €64 και είναι "διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας" μετά από 15 εργάσιμες μέρες
    Χαιρετίσματα.

    Για πείτε ρε παιδιά, όλο και κάποιο μέλος εδώ μέσα θα είχε την ΑΤΥΧΙΑ να επενδύσει στο εν λόγω UPS και ίσως να έχει αλλάξει ήδη την μπαταρία...
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  5. #5
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Εγώ είχα ένα Mustek ups, και όταν πάλιωσε η μπαταρία δεν κρατούσε ούτε μισό λεπτό! Την άλλαξα μόνος μου παίρνοντας μία CSB από το Δήσιο (σαν αυτές που δείχνεις στο link) η οποία ήταν καλύτερη από αυτή που είχε από τη μάνα του.
    Στο offical product που δείχεις, η μπαταρία είναι της Exide (και γράφει και κάτι China compliance )
    Μπορείς να συγκρίνεις τα specs των μπαταριών της CSB και της Exide (από τα αντίστοιχα site των εταιρειών) και να δεις ποια σε συμφέρει...

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω κι εγω ενα ups APC 800αρι, δεν ειχα καποιο προβλημα.
    Εχω αλλαξει ήδη μια φορα μπαταρια, δεν θυμαμαι ομως ποσο κρατησε η πρώτη.
    Ποσο κραταει περιπου; 3 ή 4 χρόνια;

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Neo Faliro
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18600/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    2 με 3 συνηθως το παρα παρα πολυ 4 .
    Γενικα μπαταρια απο e-shops εχω χρονια να παρω . Απλα ανοιγω το Ups βλεπω την εκαστοτε μπαταρια και παω και αγοραζω απο ενα μαγαζί με μπαταριες.
    Πχ η μπαταρια που εβαλα στο Ups που εχω τωρα ειναι για bobcat lol (ετσι λεει πανω τουλαχιστον )
    Διαφορα περιπου 40Ε με ''αυθεντικη'' 16 αυτη 50 κατι η αλλη

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από momo Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 με 3 συνηθως το παρα παρα πολυ 4 .
    Γενικα μπαταρια απο e-shops εχω χρονια να παρω . Απλα ανοιγω το Ups βλεπω την εκαστοτε μπαταρια και παω και αγοραζω απο ενα μαγαζί με μπαταριες.
    Πχ η μπαταρια που εβαλα στο Ups που εχω τωρα ειναι για bobcat lol (ετσι λεει πανω τουλαχιστον )
    Διαφορα περιπου 40Ε με ''αυθεντικη'' 16 αυτη 50 κατι η αλλη
    Χωρις ομως να θελω να κατηγορησω τον 'Δησιο' και τα συναφη καταστηματα(ολοι ψαχνουμε τις καλυτερες τιμες...), εγω μια μπαταρια πηρα απο εκει και την εβαλα στο ups(merlin gerin παρακαλω), και μετα απο λιγο καιρο παπαλα το ups.
    Φταει το ups? Φταιει η μπαταρια? Ήρθε η ώρα του να τα παιξει; Δεν ξερω.
    Αντιθετως το apc με την original μπαταρια αντικαταστασης αγορασμενη, παιζει απροβληματιστα επι χρονια.

    Θελω φτηνη τιμη, αλλα πχ. ουτε στο κινητο μου θα εβαζα μια un-branded(not official) μπαταρια.

    Εγω το δοκιμασα, και το εν λογω ups τα παιξε. Ειπα βεβαια, δεν μπορω να κατηγορησω ευθεως την μπαταρια, δεν ειμαι ηλεκτρονικος, ισως να τα παιζει ετσι κι αλλιως. Αλλα εμενα προσωπικα, η υπόνοια μου μπηκε.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Neo Faliro
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18600/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Για τη ποιοτητα ΠΛΕΟΝ τον MG δεν νομιζω οτι θα επρεπε να πω κατι προσωπικα , διοτι ειχα μονο κακιες εμπειριες (ισως να ειμουν ατυχος . Παρολα αυτα δεν αγορα ξανα ποτε . Σε APC παντως 2 χρονια μπαταρια που εβαλα απο καταστημα δεν εχει κανει κιχ εδω και 2 χρονια.
    Να σου πω βεβαια οτι εχει και branded exp. Varta Bosch κτλ. Δεν κοστιζουν ακριβοτερα γενικα αντε 5-10 Ε απο unbranded απλα δεν ειχα ποτε προβλημα με τις "απλες"
    Ο δησιος ειναι ενα καταστημα το οποιο εγω δεν εχω επισκευτει ποτε . Οταν εχω θεμα αλλαγης μπαταριας παω με τον τυπο της η τη μπαταρια αν χειρας σε 2-3 και ακουω προσφορες . Επειτα ψαχνω την official λυση να δω διαφορα τιμης.
    ΑΛΛΑ να σου πω
    εαν βγαλεις το στικερ απο μια οποιαδιποτε μπαταρια APC και MG απο κατω βλεπεις το εργοστασιο που εφτιαξε τη μπαταρια και τα specs . Μπορεις λοιπον να πας και να παρεις μια ακριβως ιδια Χωρις το sticker της μαρκας με λιγοτερα λεφτα....... ε συγνωμη αλλα +40 Ε για να γραφει APC η MGE ειναι λιγο καπως .
    Στη τελικη με ενα marker γραφτω απο πανω ρε αδερφε!

  10. #10
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    momo, ενδιαφερουσα η άποψή σου!

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συνηθιζω να 'στοκαρω' διαφορα μικροεξαρτηματα του προσωπικου ηλεκτρονικου μου εξοπλισμου, πριν ακομη 'χαλασουν' αυτα που χρησιμοποιω.
    Γιατι δεν θελω να ψαχνομαι τελευταια στιγμη, με τιμες, διαθεσιμοτητες προϊοντων, παραλαβές κλπ.
    Ετσι, και για το ups, δεν θελω να περιμενω τελευταια στιγμη, και πρωτα να με αποχαιρετισει η μπαταρια, και τοτε να ψαξω για αγορα καινουριας.
    Μετα απο 2 χρονια συνηθως χρησης του εν χρηση ups μου, λεω να αγορασω απο τωρα εφεδρικη μπαταρια, κι ας χρειαστει να την τοποθετησω πχ του χρονου.
    Πόσο 'κακή' ειναι αυτη η τακτική; Τι χάνω; Αν 'χανω' λιγα, θα το κανω, γιατι ετσι εχω συνηθισει να δουλευω. Και απο το κινητο μου, στοκαρω μπαταρια πολυ πριν την αντικαταστησω.
    Αν ομως 'χανω' πολλα, δηλαδη τα αρνητικα ειναι πολλα, ε τοτε θα το σκεφτω.
    Για πειτε μου.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν, μηπως χανοντας ελαχιστα ή τιποτε, μπορώ απο νωρίς να 'στοκάρω' μια εφεδρική μπαταρία;
    Θα μπορουσα ισως και να την φορτιζα(βαζοντας την στο ups), για 'δυσκολες' εποχες σαν αυτές που περνάμε τωρα, που γίνονται εκ περιτροπής διακοπες σε περιοχές, ωστε να εχω μια ακομη προχειρη(δεν ειμαι ηλεκτρολογος να παω σε πολυπλοκοτερες λυσεις) 'αποθηκη' ρευματος για δυσκολες ωρες.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν υπαρχει κανεις που να γνωριζει;;;;;;;;;

  14. #14
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Αποθηκευμένη μπαταρία = μπαταρία για πέταμα.
    Η μπαταρίες πρέπει να είναι φρέσκιες.
    Οταν τα παίξει, πήγαινε στο ηλεκτρονικομάγαζο της γειτονιάς σου και αγόρασε μία.
    15 ευρώ έχει.
    Ολες τα ίδια σκουπίδια είναι, και θα σου βγάλουν κανα χρόνο. Αν πάρεις καμιά Paradox (εταιρία συναγερμών), θα την πληρώσεις 25-30ευρώ, και θα σου βγάλει μία διετία.
    Κοίτα απλά να είναι (υποτίθεται) , βαθειάς εκφόρτισης.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να ρωτησω το εξης:
    το ups εχει μια ενδεικτικη λαμπα για να σε ειδοποιει οταν θελει αλλαγη η μπαταρία, σωστα;
    Αν λοιπον δεν αναβει αυτη η λαμπα, δεν σημαινει οτι η μπαταρια μες στο ups (εστω με τις οποιεσδηποτε 'φθορες' της με την παροδο του χρονου) λειτουργει οπως προβλεπει ο κατασκευαστης;
    Αν υπηρχε προβλημα στην μπαταρία, οποιοδηποτε προβλημα σχετικα με τη μπαταρια, δεν θα αναβε το λαμπάκι;

    - - - Updated - - -

    Μηπως ξερει κανείς;

    - - - Updated - - -

    Εχω διαφωνια με εναν ηλεκτρονικο γι'αυτο το θεμα.
    Αλλα εχει τοση δουλεια που δεν εχει προλαβει να ριξει μια ματια στο ups μου.
    Το θεμα;
    Εβαλα νεα μπαταρια σε 'παλιο' ups.
    Τραβας αποτομα την πριζα, δεν δινει ρευμα σε καμια συσκευη.
    Ειναι θεμα μπαταριας λεει.
    Κι εγω λεω: οταν πριν λιγο καιρο αλλαξα μπαταρια, αναψε η ενδεικτικη λυχνια 'replace battery', κι ετσι την αντικατεστησα.
    Αν οντως τωρα οπως λεει, φταιει παλι η μπαταρια, δεν επρεπε να αναψει η λαμπα;
    Μπορει η μπαταρια οντως να τα χει παιξει, κι η λαμπα να μην δειχνει οτι εχει προβλημα;
    Τοτε τι ρολο παιζει;
    Εγω φανταζομαι κατι γινεται στα ηλεκτρονικα του ups, αλλα αυτος, χωρις να το δει αλλα μονο προφορικη εκτιμηση, οτι εχει να κανει με την μπαταρια.
    Απλα μεχρι να το δει, να το ανοιξει να το κοιταξει, το συζητω κι εδω να μου πειτε κι εσεις γνώμες.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις για αντικατάσταση Μπαταριας σε APC UPS
    Από Sebu στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-16, 22:12
  2. UPS Mustek PowerMust 800 USB αλλαγή μπαταρίας.
    Από panaiz στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 15:16
  3. αλλαγη μπαταριας σε hp
    Από steliosntelos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-10, 18:36
  4. Αλλαγη μπαταριας κινητου με μεγαλυτερη(mAh)
    Από difotiad στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 09:05
  5. Αλλαγή μπαταρίας σε ups
    Από surf_boy7 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-06, 04:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας