Σελ. 18 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 280
  1. #256
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά 99,9% αν θυμάμαι σωστά, όχι,μια γκρι ήταν (σαν τσιμεντόχρωμα). Αλλά η μυρωδιά όμως στο τζάκι σε μένα βγαίνει μέσα απο τους αεραγωγούς/περσίδες από τα πλαϊνά που φυσάει το μοτέρ, δεν έρχεται γενικά από παντού ή κάτι τέτοιο.. αν πας δίπλα στη γυψοσανίδα,δε σου μυρίζει τίποτε.. (αν θυμάμαι τώρα από περσινές και πιο παλιές δοκιμές..) . Αν η γυψοσανίδα καιγόταν και δημιουργούσε μυρωδιές, δε θα ήταν πιο "γενικευμένο" το θέμα, να μυρίζει όλος ο χώρος , τα ίδια τα τοιχώματα της γυψοσανίδας απέξω, κτλ?
    Αναλογα με το πως εχει συνδεσει την εισοδο του νωπου αερα και την εξοδο του.Αν ο αερας περναει απο το εσωτερικο τοιχωμα των σανιδων λογικο δεν ειναι να βγαζει την μυρωδια απο την περσιδα?

  2. #257
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλογα με το πως εχει συνδεσει την εισοδο του νωπου αερα και την εξοδο του.Αν ο αερας περναει απο το εσωτερικο τοιχωμα των σανιδων λογικο δεν ειναι να βγαζει την μυρωδια απο την περσιδα?
    ο αέρας κατεβαίνει από την ταράτσα, μέσα από σωλήνα αλουμινίου (αυτές οι "φυσαρμόνικες" , δεν ξέρω αν είναι αλουμίνιο αυτό), που περνάει (ο σωλήνας) προφανώς από το μέσα μέρος απο τις γυψοσανίδες. Αλλά έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες δοκιμές κλείναμε την εισαγωγή αέρα από την ταράτσα (βάζοντας μια πλαστική σακούλα επάνω), εμενε να ρουφάει αερα το μοτέρ από το δωμάτιο μέσα (χαμηλά κάτω δεξιά ,στο πάτωμα σχεδόν, που έχει τη 2η εισαγωγή αέρα) και πάλι όμως μυρωδιά υπήρχε..

  3. #258
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο αέρας κατεβαίνει από την ταράτσα, μέσα από σωλήνα αλουμινίου (αυτές οι "φυσαρμόνικες" , δεν ξέρω αν είναι αλουμίνιο αυτό), που περνάει (ο σωλήνας) προφανώς από το μέσα μέρος απο τις γυψοσανίδες. Αλλά έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες δοκιμές κλείναμε την εισαγωγή αέρα από την ταράτσα (βάζοντας μια πλαστική σακούλα επάνω), εμενε να ρουφάει αερα το μοτέρ από το δωμάτιο μέσα (χαμηλά κάτω δεξιά ,στο πάτωμα σχεδόν, που έχει τη 2η εισαγωγή αέρα) και πάλι όμως μυρωδιά υπήρχε..
    προφανως εχει ταμπερ για εισαγωγη νωπου αερα και ανακυκλοφορια.
    Αρα καταληγουμε στο εξης.Η η μυρωδια βγαινει απο το μαντεμι του τζακιου ή απο τις γυψοσανιδες..
    διαβασα σχετικα για την απλη γυψοσανιδα οτι:

    Θερμική αποικοδόμηση του γύψου :
    Σε CaSO 4 και H 2 O περίπου 140 0 C

    να θυμισω επισης οτι εχει χαρτι απο μεσα...
    http://www.knauf.gr/www/el/ksira_dom...p?prod_id=5554

  4. #259
    Εγγραφή
    07-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα, έχεις μιλήσει με κάποιον τεχνίτη ειδικό; Πιθανόν να μην ειναι κάτι τραγικό αλλά θα σου πρότεινα να μην κάνεις πειράματα και να απευθηνθείς σε κάποιον. Αν θες κοίτα και εδώ http://www.tzakiadavris.gr/content.asp?catid=16

  5. #260
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως εχει ταμπερ για εισαγωγη νωπου αερα και ανακυκλοφορια.
    Αρα καταληγουμε στο εξης.Η η μυρωδια βγαινει απο το μαντεμι του τζακιου ή απο τις γυψοσανιδες..
    διαβασα σχετικα για την απλη γυψοσανιδα οτι:

    Θερμική αποικοδόμηση του γύψου :
    Σε CaSO 4 και H 2 O περίπου 140 0 C

    να θυμισω επισης οτι εχει χαρτι απο μεσα...
    http://www.knauf.gr/www/el/ksira_dom...p?prod_id=5554
    Κοίταξα λίγο μερικές από εδώ που έστειλες, αλλά δε μπορώ να πω ότι βγάζω άκρη. Εγώ βλέπω σε όλες ότι λέει "Μέγιστο όριο αντοχής σε διαρκή θερμοκρασιακή καταπόνηση ≤ 50 (στιγμιαία έως 60)" , και το ίδιο λέει και σε κάποιες που γράφει σκέτο "γυψοσανίδες" στο pdf αλλά και σε κάποιες που λέει "Πυράντοχες Γυψοσανίδες". Επίσης και οι "πυράντοχες" έχουν χρώμα χαρτιού γκρι από ότι λέει, σαν τις άλλες.. Γράφουν "Πυραντοχή EN 13501-1: A2-s1,d0 (B) EN 520" όλες, και οι "απλές" και οι πυράντοχες, το κοίταξα αυτό και σύμφωνα με τα στάνταρ ειναι οι "ασφαλής, άκαυστες" κτλ ως κατηγορία στα δομικά υλικά γενικώς. Δεν ξέρω αν εννοούν απλά ως υλικό στήριξης ή για ταβάνια που γράφαν κάπου, ή τι γίνεται αν το έχεις σε τζάκι που είναι ΟΛΗ την ώρα σε >50 βαθμούς..
    Αυτό με τη "Θερμική αποικοδόμηση του γύψου > 140" , θα ήταν ένα θέμα μεν, αλλά όπως έλεγα μυρίζει (πλεον) με το που πιανει και 60 βαθμούς μόνο..Θα μπορούσε απλά να έχει ήδη πάθει το χαρτί/γύψος κτλ ζημιά, να'χει καεί από μεσα και για αυτο να μυρίζει με τη μία πλέον? με το μάτι πάντως δε φαίνεται κάτι (έβγαλα τις περσίδες και κοίταξα με φακό στο μέσα του τζακιού, ως εικόνα δε φαινεται ούτε καμένο κάτι ούτε τίποτε..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kinakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, έχεις μιλήσει με κάποιον τεχνίτη ειδικό; Πιθανόν να μην ειναι κάτι τραγικό αλλά θα σου πρότεινα να μην κάνεις πειράματα και να απευθηνθείς σε κάποιον. Αν θες κοίτα και εδώ http://www.tzakiadavris.gr/content.asp?catid=16
    ευχαριστώ, αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα δεν είμαι Αθηνα, οπότε είναι πιο μετρημένες οι επιλογές εδώ (κι ο συγκεκριμένος που στέλνεις είναι Αθήνα, οπότε δε βολεύει)

  6. #261
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξα λίγο μερικές από εδώ που έστειλες, αλλά δε μπορώ να πω ότι βγάζω άκρη. Εγώ βλέπω σε όλες ότι λέει "Μέγιστο όριο αντοχής σε διαρκή θερμοκρασιακή καταπόνηση ≤ 50 (στιγμιαία έως 60)" , και το ίδιο λέει και σε κάποιες που γράφει σκέτο "γυψοσανίδες" στο pdf αλλά και σε κάποιες που λέει "Πυράντοχες Γυψοσανίδες". Επίσης και οι "πυράντοχες" έχουν χρώμα χαρτιού γκρι από ότι λέει, σαν τις άλλες.. Γράφουν "Πυραντοχή EN 13501-1: A2-s1,d0 (B) EN 520" όλες, και οι "απλές" και οι πυράντοχες, το κοίταξα αυτό και σύμφωνα με τα στάνταρ ειναι οι "ασφαλής, άκαυστες" κτλ ως κατηγορία στα δομικά υλικά γενικώς. Δεν ξέρω αν εννοούν απλά ως υλικό στήριξης ή για ταβάνια που γράφαν κάπου, ή τι γίνεται αν το έχεις σε τζάκι που είναι ΟΛΗ την ώρα σε >50 βαθμούς..
    Αυτό με τη "Θερμική αποικοδόμηση του γύψου > 140" , θα ήταν ένα θέμα μεν, αλλά όπως έλεγα μυρίζει (πλεον) με το που πιανει και 60 βαθμούς μόνο..Θα μπορούσε απλά να έχει ήδη πάθει το χαρτί/γύψος κτλ ζημιά, να'χει καεί από μεσα και για αυτο να μυρίζει με τη μία πλέον? με το μάτι πάντως δε φαίνεται κάτι (έβγαλα τις περσίδες και κοίταξα με φακό στο μέσα του τζακιού, ως εικόνα δε φαινεται ούτε καμένο κάτι ούτε τίποτε..
    )
    οντως εχεις δικιο.ειναι για περιβαλλον μεχρι 50 βαθμους.....τα προτυπα πυραντοχης αναφερονται σε περιπτωση πυρκαγιας να μην γινει σκονη αμεσως ...
    παντως αν δεν βλεπεις καμμενο χαρτι ινες κλπ δεν νομιζω να ερχεται απο εκει η μυρωδια.το 60 βαθμους που λες εννοεις το τζακι πιανει 60 βαθμους η ο αερας?

  7. #262
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    οντως εχεις δικιο.ειναι για περιβαλλον μεχρι 50 βαθμους.....τα προτυπα πυραντοχης αναφερονται σε περιπτωση πυρκαγιας να μην γινει σκονη αμεσως ...
    παντως αν δεν βλεπεις καμμενο χαρτι ινες κλπ δεν νομιζω να ερχεται απο εκει η μυρωδια.το 60 βαθμους που λες εννοεις το τζακι πιανει 60 βαθμους η ο αερας?
    60 εννοώ δείχνει ο θερμοστάτης, που βάζει μπροστά το βεντιλατέρ. Περίπου στα 50 το ξεκινάει αν δεν κάνω λάθος, είναι η θερμοκρασία του αέρα λίγο πάνω από την εστία, αν θυμάμαι καλά που περίπου τον είχαν βάλει,κάπου επάνω δεξιά μισό μέτρο περίπου από την κορυφή της εστίας νομίζω (προς τη μια σωλήνα που πάει αέρα στις περσίδες, κάτι τέτοιο)

  8. #263
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    60 εννοώ δείχνει ο θερμοστάτης, που βάζει μπροστά το βεντιλατέρ. Περίπου στα 50 το ξεκινάει αν δεν κάνω λάθος, είναι η θερμοκρασία του αέρα λίγο πάνω από την εστία, αν θυμάμαι καλά που περίπου τον είχαν βάλει,κάπου επάνω δεξιά μισό μέτρο περίπου από την κορυφή της εστίας νομίζω (προς τη μια σωλήνα που πάει αέρα στις περσίδες, κάτι τέτοιο)
    το μαντεμι δηλαδη ουτε 100 δεν θα ειχε φτασει ,και σου μυριζε?
    1.με κλειστη την κυκλοφορια αερα(βεντιλατερ) μυριζει?
    2.με το ταμπερ ανοιχτο?να παιρνει δηλαδη αερα φρεσκο απο την ταρατσα.
    3.υπαρχει περιπτωση να εχει μπει κατι απο την ταρατσα και να ψοφησε?

  9. #264
    Εγγραφή
    10-01-2014
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα και από μένα. Μέσω του Kinakias και το link του ΔΆΒΡΗ,βρήκα αυτό
    "Κατά την καύση των ξύλων ο καπνός που φεύγει από την καπνοδόχο δεν αποτελείται αποκλειστικά από άνθρακα αλλά και ένα άλλο συστατικό το κρεοζότο. Αυτή η ουσία είναι που προσκολλάει στην καπνοδόχο και σταδιακά αλλάζει υφή. Στην αρχή κατακάθεται σαν σκόνη, αυτό που ονομάζουμε καπνιά, με την πάροδο της χρήσης κοκκοποιείται και στο τέλος κρυσταλλοσκοπείται και μοιάζει με μαύρο γυαλί ή κόλλα. Όταν φτάσει σε αυτό το σημείο είναι εξαιρετικά εύφλεκτο, αυτό σημαίνει ότι με μια έντονη φωτιά μέσα στην εστία του τζακιού μπορεί το κρεοζοτο να αναφλεγεί με αποτέλεσμα την φωτιά στην έξοδο της καμινάδας και πιθανότατα την ανεπανόρθωτη ζημιά στην καμινάδα
    Ελέγξετε λοιπόν την καμινάδα σας για να ξέρετε σε ποιο στάδιο είστε! Μήπως είστε ένα βήμα πριν να πάρει φωτιά;
    Αν η καμινάδα σας έχει φτάσει στην κρυσταλλοποίηση του κρεοζότου δύσκολα απομακρύνεται."

    θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τον τεχνικό που στο εγκατέστησε. Αν είναι γυψοσανίδα λανθασμένη ή ότι και να είναι, καλύτερα να το δεις πριν σου κάνει ζημιά.

  10. #265
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    αυτό για το κρεοζότο (το όνομα δεν το θυμάμαι, αλλά εχω διαβασει την όλη ιστορία κι έχω δει και κάτι βίντεο) ισχυει για όλα τα τζάκια, ασχέτως προβλήματος. Από ότι λέγαν αποτελεί κι ένα από τα κύρια προβλήματα για εκείνες τις συσκευές σαν "φορητά βεντιλατέρ" που μπαίναν μες την εστία και πωλούνταν πολύ πριν 2 χρόνια. Αλλά δεν έχει να κάνει με μένα, εμένα από τις πρώτες 2-3 φορές μύρισε. Πέραν τούτου, το καθαρίζω κάθε χρόνο, με βούτσες κτλ από πάνω..
    Με τον τεχνικο (τζακά) έχω μιλήσει, δέχεται ότι υπάρχει μια αόοοοριστη πολύ λίγο μυρωδιά που δεν του φαινεται τίποτε (ενώ άλλοι επισκέπτες έχουν πει ότι όντως μυρίζει κάπως, χωρίς κανείς να πει "πω πω τι είν' τούτο" ). Με αυτόν που έβαλε τις γυψοσανίδες να πω την αλήθεια δεν έτυχε να μιλήσω ποτέ, ήταν καποιος άσχετος που είχε φέρει ο τζακάς, εγώ δεν τον ήξερα.. μήπως να'ψαχνα το τηλ του θα'ταν μια ιδέα..

  11. #266
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας! Να θέσω και εγώ με τη σειρά μου ένα προβληματισμό για το ενεργειακό μου τζάκι.

    Τον Ιανουάριο του 2012 αγόρασα από εταιρεία της Θεσσαλονίκης ενεργειακή εστία με 2 αεραγωγούς και αυτόματο χειρισμό του κλαπέ

    διαμέσου του ανοίγματος και του κλεισίματος της πόρτας.

    Κάνοντας πρόσφατα τον καθαρισμό του τζακιού μου επισημάνθηκε ότι το κλαπέ της εστίας μπορεί να μην είναι ρυθμισμένο σωστά. Χρησιμοποιώντας κάμερα μπόρεσα να δω τις θέσεις που παίρνει το κλαπέ όταν η πόρτα είναι ανοιχτή και όταν είναι κλειστή και σας επισυνάπτω τα αντίστοιχα σχέδια.

    Σε συντομία: Όταν η πόρτα είναι σηκωμένη το κλαπέ έχει ελαφριά κλίση και ακουμπά πάνω σε μια μπετονόβεργα(ή χόντρή βίδα), όταν η πόρτα της εστία κατέβει το κλαπέ είναι σχεδόν κατακόρυφο.

    Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε αν αυτό είναι φυσιολογικό γιατί στη δικιά μου λογική θα έπρεπε το κλαπέ όταν η πόρτα είναι κλειστή να κλείνει προς τα κάτω και όχι να γίνεται κατακόρυφο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εστία - Κλαπέ1.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  8,0 KB 
ID: 144608
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εστία - Κλαπέ.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  7,9 KB 
ID: 144609

  12. #267
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Στις εστίες της CHEMINÉES PHILIPPE που έχουν κλαπέτο, να θυμάστε:

    • Κλειστή πόρτα – Κλειστό κλαπέτο
    • Ανοικτή πόρτα – Ανοικτό κλαπέτο

    αναποδα τα λεει
    εχει και καποιες οδηγιες http://www.oikofire.gr/pages/faqefp.php

  13. #268
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vogiatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας! Να θέσω και εγώ με τη σειρά μου ένα προβληματισμό για το ενεργειακό μου τζάκι.

    Τον Ιανουάριο του 2012 αγόρασα από εταιρεία της Θεσσαλονίκης ενεργειακή εστία με 2 αεραγωγούς και αυτόματο χειρισμό του κλαπέ

    διαμέσου του ανοίγματος και του κλεισίματος της πόρτας.

    Κάνοντας πρόσφατα τον καθαρισμό του τζακιού μου επισημάνθηκε ότι το κλαπέ της εστίας μπορεί να μην είναι ρυθμισμένο σωστά. Χρησιμοποιώντας κάμερα μπόρεσα να δω τις θέσεις που παίρνει το κλαπέ όταν η πόρτα είναι ανοιχτή και όταν είναι κλειστή και σας επισυνάπτω τα αντίστοιχα σχέδια.

    Σε συντομία: Όταν η πόρτα είναι σηκωμένη το κλαπέ έχει ελαφριά κλίση και ακουμπά πάνω σε μια μπετονόβεργα(ή χόντρή βίδα), όταν η πόρτα της εστία κατέβει το κλαπέ είναι σχεδόν κατακόρυφο.

    Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε αν αυτό είναι φυσιολογικό γιατί στη δικιά μου λογική θα έπρεπε το κλαπέ όταν η πόρτα είναι κλειστή να κλείνει προς τα κάτω και όχι να γίνεται κατακόρυφο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εστία - Κλαπέ1.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  8,0 KB 
ID: 144608
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εστία - Κλαπέ.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  7,9 KB 
ID: 144609
    Οταν γερνεις/κλεινεις το κλαπετο, οι καπνοι φευγουν πιο αργα, η καυση γινεται πιο αργη, κι ετσι το καθε κουτσουρο διαρκει περισσοτερο. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην χανεται πολλη θερμοτητα προς την καμιναδα και ετσι εκμεταλλευομαστε την θερμοτητα στον θαλαμο οσο περισσοτερο μπορουμε για να θερμανουμε τον αερα που κυκλοφορει με το βεντιλατερ γυρω απο τον θαλαμο, κι ετσι εχουμε παραγωγη θερμου αερα που βγανει απο τις γριλιες του αεροθερμου. Σε ολη αυτη τη διαδικασια η πορτα πρεπει να ειναι κλειστη, γιατι, αν εκεινη την ωρα ανοιξουμε την πορτα, τοτε ολοι οι καπνοι που δεν βρισκουν ευκολη διεξοδο προς την καμιναδα, θα μπουν μεσα στο δωματιο και θα βρωμισουμε. Σε αυτο βασιζεται ολη η υψηλη ενεργειακη αποδοση ενος ενεργειακου τζακιου.
    Οταν ανοιγουμε την πορτα (πχ για να βαλουμε/σκαλισουμε τα ξυλα), πρεπει πρωτα να ανοιξουμε το κλαπετο. Τοτε οι καπνοι φευγουν ολοι προς την καμιναδα κι ετσι μπορουμε να ανοιξουμε την πορτα χωρις να ντουμανιασουμε. Αν αφηνουμε το κλαπετο ανοιχτο συνεχεια, τοτε δεν εκμεταλλευομαστε την υψηλη αποδοση του τζακιου μας, γιατι πολλη θερμοτητα χανεται προς την καμιναδα, η καυση γινεται πιο γρηγορη και τα κουτσουρα καιγονται πιο γρηγορα, δηλαδη εχουμε απωλειες.
    Στο δικο μου τζακι το κλαπετο ανοιγοκλεινει απο μοχλο στο πλαι, ανεξαρτητα απο την πορτα. Απλα φροντιζω να ανοιξω το κλαπετο πριν ανοιξω την πορτα. Και μετα, οταν φτιαξω τα ξυλα μου, κλεινω την πορτα και κλεινω το κλαπετο (η αληθεια ειναι οτι το μισοκλεινω, γιατι αν το κλεισω τελειως ολο και καποιος καπνος θα περασει στο δωματιο και θα βαρυνει η ατμοσφαιρα).

    Αρα, το κλαπετο σου φαινεται να μην λειτουργει σωστα.

  14. #269
    Εγγραφή
    30-12-2015
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα stepf.διάβασα ένα παλιό άρθρο σου και θέλησα να σε ρωτήσω τι έκανες γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα με το ενεργειακό τζάκι μου,επίσης από το pallazeti Και φυσικά τον ίδιο μάστορα, 2 Χρόνια τραβάει αυτήν η βαλίτσα με πολλά λεφτά και βγάζει αυτήν την μυρωδιά συν επίσης και καπνό που μαζεύεται στις γωνίες. ..πέρυσι άνοιγα την εστία και έβγαζε καπνό κατευθείαν. .τον φώναξα το κοίταξε μου ανέβασε την καμινάδα, μου έβαλε άλλο καπέλο, έβαλε ένα αλουμινένιο υλικό στην πόρτα να κρατάει τον καπνό, τίποτα. Τον πληρώνω και για αυτό, να τονίσω ότι έκανα μετατροπή από κανονικό σε ενεργειακό με τον τύπο αυτόν γιατί είχα απώλεια ζέστης αλλά δεν είχα θέματα με καπνό.μου έχει πει παρά πολλά,πάντα με μια νέα δικαιολογία στο στο στόμα αλλά αναπνέω καπνό. Δεν ξέρω τι μου κάνει μάλλον νε δουλεύει, πλήρωσα για την μετατροπή 1700 ευρώ δυστυχώς χωρίς απόδειξη, 100 επιπλέον για την καμινάδα που την ανέβασε χωρίς αποτέλεσμα. .τώρα μου έβαλε ένα μηχάνημα στην καμινάδα με διακόπτη στο σπίτι οπότε είναι να ανοίξω την πόρτα πατάω τον διακόπτη και αυτό τραβάει τον καπνό, μου ζήτησε αλλά 300 ευρώ φιλική τιμή από 430..πάλι μυρίζει και δεν μπορώ ούτε ανοιχτή να κρατάω την εστία. .είναι γυναίκα και νε δουλεύει μάλλον. Τα λεφτά τα 300 δεν του τα έδωσα ακόμα. Μου λέει ότι φταίει ο κατασκευαστής αλλά πριν δεν κάπνιζε, πριν δηλαδή βάλει μέσα το μηχάνημα. Όποιος μπορεί να νε βοηθήσει ας μου πει τι να κάνω, έχω 2 μήνες βραχνιασμενη που εισπνέει αυτό το πράγμα και τώρα τον περιμένω να έρθει για να μου πει και άλλα διάφορα. ..μόνο αυτό νε ζεσταίνει δεν έχω άλλη θέρμανση, φτωχότερα βλέπετε. .ευχαριστώ. .

  15. #270
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Τι να σου πω, ίδιο μάστορα όταν λες εννοείς ίδιο με αυτόν που είχα εγώ? Δε θυμάμαι αν έχω αναφέρει κάπου ποιός είναι ,γι' αυτό μου κάνει εντύπωση που το λες, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο. Παρένθεση, ένας γνωστός μου που είχε τον ίδιο μάστορα πάντως είχε κι αυτός το ίδιο θέμα, με palazzeti ΚΑΙ αυτός, του πέρασε στα 2 χρόνια νομίζω..
    Τέλος πάντων, σαν λίγο διαφορετικό μου φαίνεται το δικό σου θέμα, εμένα έβγαινε μυρωδιά μεν από τις περσίδες, αλλά δεν έβγαζε από την πόρτα μπροστά καθόλου καπνό.. Κι από τις περσίδες ακόμη που λέω ότι είχαμε μυρωδιά, μαυρίλα στον τοίχο δεν έχει δημιουργηθεί άρα ούτε από εκεί έβγαινε καπνός λογικά. Εμείς το μόνο που καταφέραμε να κάνουμε ήταν επειδή είχε βάλει αρχικά το μοτέρ που ρουφάει αέρα απέξω στη βάση της καμινάδας κι έτσι όπως το'χε κάνει (δηλαδή σκ@τ@) ρουφούσε τον καπνό που έβγαζε η ίδια η καμινάδα, τραβήξαμε σωλήνα που να πηγαίνει 7-8 μέτρα παραπέρα και να ρουφάει από εκεί, που όσο να'ναι ήταν πιο καθαρά! Αυτό μας έκοψε τον καπνό που όντως ρουφούσαμε αρχικά...
    Μυρωδιά παρέμεινε για κοντά 5 χρόνια, αλλά τώρα χωρίς να έχουμε κάνει κάτι άλλο έχει περιοριστεί πολύ.. Η αλήθεια είναι ότι δεν το καίμε κανονικά, δηλαδή με το βεντιλατέρ όλη την ώρα αναμμένο, αλλά το έχουμε "κλειστό" και παίρνει μόνο του μπροστά όταν φτάσει 100 βαθμούς η θερμοκρασία, οπότε δουλεύει εκείνη την ώρα και βγάζει ζεστό αέρα και μετά από λίγο σταματάει πάλι και πάει λέγοντας. Χάνουμε σίγουρα έτσι από το πως θα μπορούσαμε να ζεσταινόμαστε, αλλά μια κι ετσι δε μας μυρίζει το έχουμε συνηθίσει.. Μπορεί και να το βάζαμε να φυσάει συνεχώς να μην έβγαινε μυρωδιά πια, αλλά έχουμε βαρεθεί με τις δοκιμές οπότε δεν το'χουμε ξαναδοκιμάσει, αν και μου'βαλες ιδέα τώρα. Υπάρχει το περίεργο ότι και πάλι κάποιες στιγμές εμφανίζεται η ίδια μυρωδιά αλλά πολύ σπάνια πλέον και δε μπορώ να καταλάβω ακόμη γιατί, θα'λεγα δηλαδή ότι μετά από 5+ χρόνια μήπως τελικά κάηκε ότι ηταν να καεί και καθαρίσαμε αλλά είναι περίεργο το ότι ακόμη που και που ξαναμυρίζει..
    Με λίγα λόγια, το πρόβλημά μας έχει ελαχιστοποιηθεί αλλά κάτι συγκεκριμένο να σου πω ότι κάναμε δυστυχώς δεν έχω εκτός από την απομάκρυνση του σημείου ρουφήγματος από την καμινάδα συν το να το καίμε τόσο καιρό στο "ρελαντί", όταν πιάνει 100 μόνο..
    Παντως μια και είσαι η τρίτη (κι εγώ μέσα 4..) που ακούω για πρόβλημα/μυρωδιά με palazzetti, θα'λεγα ότι τελικά ίσως τα χημικά που'χουν αυτοί στις ενώσεις τους ή δεν ξέρω τι κάτι έχουν και βγάζουν μυρωδιά και δεν φεύγουν με λίγα καψίματα, ίσως ο περισσότερος κόσμος δεν είναι τόσο ευαίσθητος όσο εμείς στις μυρωδιές, ίσως πετύχαμε σκάρτες παρτίδες τζακιών, δεν ξέρω, πάντως σίγουρα δε θα ξανάπαιρνα (κι ούτε βέβαια τον ίδιο μάστορα με τίποτε!)

Σελ. 18 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 10:53
  3. ** προβλημα με το ασυρματο δικτυο στο σπιτι ***
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 20:00
  4. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  5. χοντρό πρόβλημα με γραμμή στο σπίτι
    Από sepultribe στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας