Σελ. 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 280
  1. #181
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι σε όλο το νήμα είναι ο μονός επαγγελματίας του χώρου που μπήκε στον κόπο να δώσει βοήθεια και συμβουλές.
    Ένα παράπονο είχε ο άνθρωπος, ασ'τον να το βγάλει οπό μέσα του
    +1

  2. #182
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ζαρρας εχεις δικιο, αλλα μπηκε ο ''συνταγματαρχης'' εδω και αντι να δωσει μια απαντηση, γνωμη, κατι στ προβλημα τ ανθρωπου.. εμμεσως πλην σαφως ειπε.. αμα θες να σου πω ελα εκει! Αυτο δεν σε ενοχλει? Αυτο δεν ειναι το πραγμα στ ουσια του? Και εφ οσον εγω το κοπροσκυλο τον εθιξα ξαναμπηκανε μετα να δωσανε τα.. φωτα τους. Για το αλλοθι. Για να δικαιολογησουν τ αδικαιολογητα. Τι ιντερνετ θελέις?
    Εκτοτε, ειμαι εγω εκει συνεχως και φαινομαι σε συνδεση, αλλα δεν μπορω να στειλω τιποτα. Φασισμος. Αλλα εχει και το ωραιο του και γ αυτο δεν ξεγραφομαι, ειναι σαν να τους λεω σας γραφω στ ..... μου!
    Εκεινο το φορουμ ειναι παραγωγο της αγορας. Αν μιλαμε γ αυτην την πλευρα τ ιντερνετ τοτε εχουν δικιο.
    Τελος με αυτο παντως και συγνωμη, απλα να το βουλωσω δεν γινεται.

  3. #183
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ote conn-x
    καλησπερα ,εχω ενα προβλημα με ενα τζακι καλοριφερ που μου τοποθετησαν πριν λιγες μερες.στο χωρο του τζακιου υπηρχε ηδη καμιναδα σε αναμονη 30αρα ανοχειδωτη 3,5 μετρων περιπου η οποια ομως δεν ειχε μονωθει παρα ειναι κλεισμενη κατευθειαν με μπετο.απο το τζακι φευγει μια 23αρα ανοξειδωτη σπυραλ περιπου 0,80 ποντους μηκος οπου και μπαινει μεσα στην 30αρα με μια μικρη κρουμπα.οταν πρωτο αναβω το τζακι και για μιση ωρα σταζει συνεχεια νερο απο εκει που εφαπτεται η 23αρα με την 30αρα και φυσικα εξω απο την 23αρα .μετα σταματαει.και την επομενη μερα παλι τα ιδια.τη πρεπει να κανω για να σταματησει το νερο?μηπως ειναι λυση να βαλω την 23αρα απο το τζακι μεσα στην 30αρα καμιναδα μεχρι πανω την εχοδο?
    και δευτερο προβλημα οταν φυσαει απο 5 μποφωρ και πανω ακουγεται ενα εκνευριστικο σφυριγμα του αερα μεσα στο τζακι.να τονισω οτι δεν αλλαζει κατι αν ανοιγοκλεισω το ταμπερ κατω απο το τζακι η ανοιχω καποιο παραθυρο του σπιτιου.παρα μονο αν ανοιξω την συρομενη πορτα του τζακιου εστω 10 ποντους πανω για να σταματησει.το τζακι ειναι ιταλικο γνωστης εταιριας.τι μπορω να κανω για να σταματησει το σφυριγμα? ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.

  4. #184
    Εγγραφή
    04-09-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet Double-Play Soho
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΗΤΗ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 13(dB)
    Θέλει να τραβήξεις την 23άρα μέχρι πάνω και να σφραγίσεις κάτω και πάνω το κενό από την 30άρα.

  5. #185
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβως οπως σωστα στο ειπε ο Αστερης. Ομως.. Ειναι υδραυλικο και εστιασε και στην θερμοκρασια επιστροφης τ νερων, ξεφευγει απ τα ορια του τζακιου αυτο. Ισως δηλαδη χρειαζονται αλλαγες στ συνδεση με τ γενικοτερο κυκλωμα τ νερου. Ενα τριτο σημειο ειναι το καπελο τ καπνοδοχου, ολα μα ολα (εγγυημενα) μπαζουν νερα και ισως σταθηκαν εκει στην απαραδεκτη ενωση κ ξερασαν με το ανναμα, αυτο ειναι ευκολο να το εντοπισεις εσυ σαν χρηστης γιατι ξερεις ποτε εβρεξε τελευταια κτλ..

  6. #186
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα με τα νερά είναι ξεκάθαρα η καμινάδα. Οταν ανάβεις στην αρχή, τα καυσαέρια έρχονται σε επαφή με την παγωμένη καμινάδα και υγροποιούνται οι υδρατμοί που περιέχουν. Με την πάροδο του χρόνου, αφενός η καμινάδα αρχίζει και ψηλοζεσταίνεται, αφετέρου ίσως και ν θερμοκρασία των καυσαερίων ανεβαίνει λίγο καθώς φουντώνει η φλόγα και ζεσταίνεται και τοσώμα του τζακιού.
    Η σωστή λύση είναι, όπως προειπώθηκε, να ανεβάσεις τη μικρότερης διαμέτρου καμινάδα μέχρι επάνω, χρησιμοποιώντας ανοξείδωτη μονωμένη, και να μονώσεις και το πρώτο τμήμα του σπιράλ με πάπλωμα υαλοβάμβακα.

  7. #187
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ όλη την παρέα..Θα πω και εγω τον πονο μου.. stelios2 σε παρακολουθω και νομιζω πως θα έχεις απάντηση και στο δικό μου θεματακι..Λοιπόν, έχω ενεργειακο τζακι supra 162c, με δυο αεραγωγους και ψηλα περσιδα εκτονωσης..3 χρόνια το έχω το τζακι, δεν το έκαψα πάρα πολυ την πρώτη χρονιά, περυσι λίγο παραπάνω και φέτος θα το κάψω στο φουλ..Την πρώτη χρονιά, δεν μου μυρισε ιδιαίτερα, πέρυσι με κάτι χλωρά ξύλα, σκέτη αγανάκτηση, ούτε ζέστη έκανε και καπνό και μυρωδιά στο φουλ....Φέτος πήρα φοβερά ξύλα, ξερή οξιά..Το χθεσινό αποτέλεσμα που είχε και λίγο κρύο, το έκαψα στο φουλ, μυρίζουν τα πίσω τα δωμάτια, στο σαλόνι λίγο μυρίζει μόνο κάποια γωνία ψηλά.. Το άναψα φέτος άλλες 3 φορές αλλά δεν μου έκανε νούμερα, απλά χθές ήταν ολη την μέρα ο θερμοστάτης στο high.Ανοίγω τα παράθυρα και μετά έρχεται η μυρωδιά και στο σαλόνι!Απο ζέστη 26 βαθμους έφτασα στο σαλόνι, και αν δεν άνοιγα για να ξεμυρίσει θα πήγαινε και παραπάνω..Και πέρυσι η μυρωδιά πήγαινε στα υπνοδωμάτια..Μένω στον έκτο καιι είμαι απο παντού ανοιχτός με αρκετό βοριά..Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:1.υπάρχει περίπτωση να έρχεται μυρωδιά επειδή το ανάβουν οι απο κάτω?και ειδικά ο πρώτος που καιει χλωρά?οι καμινάδες πάνω είναι ενωμένες απο όλουσ του ορόφους.2.έχω την εντύπωση πως χάνει απο τα ενώματα μέσα στην εστία γιατί στην αρχή δεν μυρίζει, μετά απο κάποιες ώρες το πιάνει, και απλά το βγάζει απο την εκτονωση..Σε αυτη την περίπτωση είναι καλή λύση να βάλω συλικονη πυρίμαχη η κάποιο άλλο υλικο που αναφέρθηκε παλιοτερα?3.Γιατί μυρίζουν μέσα τα δωμάτια επειδή έιναι πιο κρύα απο το σαλόνι?4. Για τα τζάκια supra έχετε καλή γνώμη? Να πω επίσης οτι οι αεραγωγοι κοιτάζουν το ταβάνι επειδη είναι πάνω σε ένα ραφι που έγινε για διακοσμητικους λόγους. Πετροβάμβακα δεν μου έβαλε καθόλου..Και κάτι πολύ, πολύ, πολύ σημαντικο!! Το σπίτι μυρίζει μερικές φορές και ενώ το τζάκι είναι σβηστό! Σήμερα το πρωί πχ μυρίζει μου είπε η γυναίκα μου..Τι συμβαίνει δεν μπορω να καταλάβω...Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petros2 : 09-11-12 στις 14:37.

  8. #188
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια σχεδον ολα μα ολα τα καπελα βαζουν νερα, το λεω με βεβαιοτητα αυτο. Το θεμα ειναι.. ποσα νερα και ποτε και αν γινεται αντιληπτο (αν εστω κ μετα απο μπορα φτασουν κατω στ εστια).
    Κλεισιμο το διακενο τ σωληνων πανω κατω και μια διευκρινηση.. κεραμοβαμβακα στ κατω σφραγισμα, η εστω πετροβαμβακα ο υαλοβαμβακας θα εξαφανιστει εκει. Κατω δεν θα μπορεσει να σφραγιστει σιγουρα και με βεβαιοτητα γ αυτο θελει μεγαλη επιμελεια στο επανω.
    Εστω και λιγα νερα να περασουν υγραινεται ο σωληνας (αν εχει μονωσεις μεσα ακομα χειροτερα, υγραινονται αυτες) κ οτι αλλο εκει και τελικα σε πολλα τζακια μυριζουν ατμοι με καμενο χρωμα σκουριες κτλ. Αυτο βγαζει μια μυρωδια ''τζακιλας'' ενω δεν υπαρχει καπνος. Δεν καπνιζει το τζακι δηλαδη αλλα υπαρχει μποχα.
    Πετρο ολα υποθεσεις ειναι, αν ειναι καπνα απο αλλες καπνοδοχους εμπλεξες. Οταν καπνιζει εντονα ενα τζακι φαινεται, οταν ειναι ελαχιστα δεν φαινεται το αντιλαμβανεσαι μονο. Ο καπνος η η οποιαδηποτε οσμη ταξιδευει στα περα σημεια τ σπιτιου μαζι με τ θερμο αερα και καθως κρυωνει πεφτει και εντοπιζεται μακρυα. Μυριζει και ενω ειναι σβηστο διοτι η εχεις υποπιεση καποια στιγμη στ χωρο σου (απορροφητηρας πχ) και εισερχεται αερας μεσω καπνοδοχου σου κ μυριζει.
    Δοκιμαζε καθε φορα που ψαχνεσαι και με ανοιχτο καποιο παραθυρο (μηπως με τ ωρα εχεις υποπιεση στ χωρο σου) μηπως δεις διαφορα. Εγω λεω να ανεβασεις τ καπνοδοχο σου, να εχει οσο γινεται μεγαλυτερη διαφορα απ τις αλλες. Με τις ενωσεις της εστιας μην ασχολεισαι την καπνοδοχο ανεβασε και ισως περισσοτερο αερα απ εξω.

  9. #189
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στελιο σε ευχαριστω...Σημερα καιει μια χαρα, δεν μυρισε τίποτα και το ευχαριστηθηκα..μπορει να καπνίζει επειδή φτάνει τα όρια του?μήπως μπουκώνει απλά? Το χειρηστήριο του βεντιλαντέρ τι χρήση να το κάνω?να το έχω στο τέρμα η λίγο πιο κάτω?Και κάτι τελευταίο, την σωλήνα που πέρνει αερα απο έξω, να την κλείνω γιατι συνήθωσ την αφήνω ανοιχτή..μήπως είναι λάθος?

  10. #190
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ote conn-x
    παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας.σημερα ηρθαν οι μαστοροι και περασαν μια μικροτερη ανοχειδωτη φ230 μονωμενη με υαλοβαμβακα απο την εστια μεχρι και απανω το πουλι. απανω σφραγιστικε καλα και με πυριμαχο κονιασμα καθως και στο κατω μερος . αυριο θα το αναψω παλι να δω γιατι εκτος απο το νερο που εσταζε στην αρχη καπνιζε λιγο και το σπιτι μαλλον επειδη στη αρχη στο πρωτοαναμα ο καπνος δεν ανεβαινε ευκολα αφου φουντωνε μεσα η εστια απο καπνο δυσκολευοντας να τον αποβαλει.μετα οταν ζεστενοταν νομιζω δεν ειχε προβλημα εφευγε κανονικα.
    σε λιγες μερες αν ολα πανε καλα θα το κλεισω με πυριμαχη γυψοσανιδα και θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται η οχι μονωση ? ο κατασκευαστης δεν αναφερει τιποτα για μονωση πουθενα (h2oceano23kw).και δευτερη ερωτηση η μια περσιδα τοποθετητε χαμηλα την δευτερη περσιδα μπορω να την βαλω σε υψος 1,8 μετρων περιπου μπροστα απο της υδραυλικες συνδεσεις η χρειαζεται να παει απαρετητα πιο ψηλα υψος οροφου 2,85 συνολο ? ευχαριστω και παλι!

  11. #191
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα. Παιδια δεν ξερω τις εστιες.. μαρκες μοντελα κτλ γιατι χρονια τωρα φτιαχνω μονο δικα μου. Ο Αστερης τ ξερει πολυ καλυτερα αν δει εδω τ ερωτησεις.
    Εισαγωγη αερα στ χωρο και ικανες καπνοδοχοι!
    Το ''πουλι'' θα σου βαζει νερα, προσεξε το. Σε παρα πολλες περιπτωσεις η μυρωδιες ειναι υγρασια που γινεται ατμος, αυτος περνα απο παντου σαν μυρωδια.
    Τα κοντρολ τ βεντυλατερ διαβαστε και μαθετε καλα τ μενου του, αναλογα με τα ξυλα.. με ξερα μπορεις να το ξεκινας απο χαμηλη θερμοκρασια με υγρα θελει υψηλοτερη, η γνωμη μου ειναι να ξεκινα απο 70 βαθμους και υστερηση 10 να κλεινει δηλαδη στους 60. Γενικα με χαμηλη θερμοκρασια εξοδου χρειαζονται περισσοτερα κυβικα κ αρα στροφες κτλ κ αν τυχουν κ υγρα ξυλα γινεται μια χλιαρη κατασταση με καπνες κακη καυση κ.α.

    - - - Updated - - -

    Καλημερα. Παιδια δεν ξερω τις εστιες.. μαρκες μοντελα κτλ γιατι χρονια τωρα φτιαχνω μονο δικα μου. Ο Αστερης τ ξερει πολυ καλυτερα αν δει εδω τ ερωτησεις.
    Εισαγωγη αερα στ χωρο και ικανες καπνοδοχοι!
    Το ''πουλι'' θα σου βαζει νερα, προσεξε το. Σε παρα πολλες περιπτωσεις η μυρωδιες ειναι υγρασια που γινεται ατμος, αυτος περνα απο παντου σαν μυρωδια.
    Τα κοντρολ τ βεντυλατερ διαβαστε και μαθετε καλα τ μενου του, αναλογα με τα ξυλα.. με ξερα μπορεις να το ξεκινας απο χαμηλη θερμοκρασια με υγρα θελει υψηλοτερη, η γνωμη μου ειναι να ξεκινα απο 70 βαθμους και υστερηση 10 να κλεινει δηλαδη στους 60. Γενικα με χαμηλη θερμοκρασια εξοδου χρειαζονται περισσοτερα κυβικα κ αρα στροφες κτλ κ αν τυχουν κ υγρα ξυλα γινεται μια χλιαρη κατασταση με καπνες κακη καυση κ.α.

  12. #192
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα παιδιά!Πολύ αγανάκτηση ρε παιδιά αυτη η κάπνα! Νομίζω οτι κάτι παίζει με τισ καμινάδες σε εμένα..Μένω στον έκτο και οι καμινάδες από όλη την πολυκατοικία είναι ισουψείς και κολλημένες και όποτε το ανάβει ο πρώτος όροφος κάτι γίνεται και μου μυρίζει..Αν ψηλώσω την καμινάδα μου λέτε να κάνω κάτι? Αν βάλω και φουρφουρι μήπως είναι καλύτερα?Και έχω μια εντύπωση πως είναι και κοντή η καμινάδα μου..

  13. #193
    Εγγραφή
    19-11-2012
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα.....εχω ενα ενεργειακο τζακι la nordika και η πορτα απο το τζακι δεν στεκεται επανω καθολου.....πεφτει κατευθειαν.......καμια λυση υπαρχει?

  14. #194
    Εγγραφή
    19-11-2012
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ευχαριστω για το ενδιαφερον...........

  15. #195
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΟΥΣΙ
    πιθανώς να μην ξέρει κάποιος να σου απαντήσει.
    τι να κάνουμε, δεν τα ξέρουμε όλα εδώ μέσα.

Σελ. 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 10:53
  3. ** προβλημα με το ασυρματο δικτυο στο σπιτι ***
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 20:00
  4. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  5. χοντρό πρόβλημα με γραμμή στο σπίτι
    Από sepultribe στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας