Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 280
  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Καλημέρα.
    Από πέρυσι το χειμώνα έβαλα ένα καινούργιο ενεργειακό τζάκι όταν έφτιαξα το σπίτι. Είναι και από επώνυμη μάρκα (Palazzeti, τουλάχιστον εμείς ρωτώντας για γνωστή μας την είπαν) και ο μάστορας εδώ που το έβαλε έχει φήμη ως πολύ καλός..
    Το θέμα είναι ότι από τις πρώτες χρήσεις του όταν καίγεται για λίγη ώρα και παίρνει μπροστά το ventillater βγαίνει μια κάποια μυρωδιά. Το ζήτημα είναι ΤΙ ακριβώς είναι αυτό που μυρίζει? Αρχικά φωνάξαμε τον τζακά στο σπίτι, μας λέει είναι από τα χρώματα που έχει μέσα, κόλες κτλ ως καινούργιο, κάψτε το 6-7 φορές καλά και θα εξαφανιστεί..Το κάψαμε πέρυσι πάνω από 15 φορές στο φουλ και δε σταμάτησε να μυρίζει και κάποια στιγμή σταματήσαμε τις δοκιμές. Φέτος πάλι τα ίδια.. Το έχουμε κάψει πανω από 20 φορές προσπαθώντας να βρούμε τι γίνεται, ακόμη βγαίνει αυτή η μυρωδιά.. Κανονικά στα ενεργειακά τζάκια υποτίθεται ότι έρχεται κρύος αέρας απέξω, ζεσταίνεται ΧΩΡΙΣ να έρχεται σε επαφή με τον καπνό από την καύση (περνάει σε αεροστεγές τμήμα πίσω από το μαντέμι και ζεσταίνεται εκεί) και μετα διοχετεύεται στο δωμάτιο από τους αεραγωγούς χωρίς να μυρίζει κάτι..
    Κάποιες φορές μυρίζει αρκετά έντονα, άλλες ανεπαίσθητα.Και μυρίζει στις γωνίες που φυσάν οι αεραγωγοί, που σημαίνει ότι η μυρωδιά έρχεται στάνταρ από τον αέρα από αυτούς..Δεν μυρίζει ακριβώς σαν ξύλο που καίγεται, αλλά δε μπορούμε να βρούμε ακριβώς σαν τι μυρίζει. Ο τζακάς (τον ξαναφέραμε πριν κανά μήνα) λέει είναι η μυρωδιά επειδή ζεσταίνεται πάρα πολύ ο αέρας οπότε παίρνει και μυρωδιά από το μέταλλο. Το ίδιο μου είπε κι άλλος ένας φίλος που έφερα σπίτι..Άλλος ένας μου είπε ότι μυρίζει σαν κάτι να καίγεται, ενώ άλλοι 2-3 λένε ότι όντως μυρίζει κάτι, σαν να είναι κάπως πιο βαριά η ατμόσφαιρα μετά από ώρα, δεν τους φαίνεται για φύλο άλλα κι αυτοί δεν καταλαβαίνουν τι μπορεί να είναι. Αν μείνεις μες το δωμάτιο κάμποση ώρα μετά δεν καταλαβαίνεις τη μυρωδιά, αλλά αν έρθεις απέξω καταλαβαίνεις ότι κάτι υπάρχει.
    Οπότε στο προκείμενο : τι μπορεί να είναι αυτό? Και το βασικό θέμα είναι μήπως υπάρχει μια ελάχιστη διαρροή από κάπου και σιγά σιγά δηλητηριαζόμαστε εκεί μέσα? (για αυτό και δεν το ανάβουμε πλέον σχεδόν καθόλου..). Ο τζακάς λέει ότι δεν είναι τίποτε και είμαστε υπερβολικά ευαίσθητοι..Και ως μόνη λύση προτείνει το να γκρεμίσουμε την επένδυση του τζακιού κτλ να δούμε αν φαίνεται κάποια διαρροή, αλλά με δικά μας έξοδα αυτό γιατί αυτός δε δέχεται ότι υπάρχει πρόβλημα, ΣΥΝ το ενδεχόμενο να είναι ελαττωματικό το τζάκι που πάλι δε το δέχεται (εκείνο το αεροστεγές τμήμα που λέγαμε να μην είναι και τόσο αεροστεγές..) και δεν ξέρω πως μπορώ να βρω/αποδείξω κάτι τέτοιο..
    Μπορώ να πάρω κάποιο φτηνό μηχάνημα που να κάνω μέτρηση καυσαερίων μες το δωμάτιο? (όχι κανά εξάρτημα με 200 ευρώ!)
    Πήγα και σε άλλον ένα γνωστό που έχει ενεργειακό τζάκι, εκεί δε μυρίζει τίποτε απολύτως! Άρα πως σε μένα μυρίζει ο αέρας που ζεσταίνεται κτλ κτλ κι εκεί όχι?
    Όλες οι ιδέες-προτάσεις ευπρόσδεκτες, αν βάζετε τζάκια, αν έχετε ενεργειακό τζάκι σπίτι, αν έχει κάποιοσ γνωστός σας και σας είπε κάτι ή σας μύρισε εσάς, ή ότιδήποτε τέλος πάντων γιατί έχω απελπιστεί με το τι θα κάνω.. (το πλήρωσα ΠΟΛΛΑ λεφτά, και το έχω και κάθεται σαν γλάστρα, συν ότι ΑΝ θελήσω να ΔΟΚΙΜΑΣΩ απλά να το γκρεμίσω/ανοίξω, χωρίς να ξέρω αν θα βρούμε τίποτε ή όχι, θα πρέπει να πληρώσω κι άλλα, ζημιά στο σπίτι, κτλ κτλ..)

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 37(dB)
    Εγω εχω ενα ενεργειακο, οπως και ο αδερφος μου.
    Πραγματι τις πρωτες φορες η ατμοσφαιρα ηταν δυσαρεστη, με τον καιρο ομως το φαινομενο εξασθενησε μεχρι τελικης εξαφανισης,
    Μονο αν το καψω υπερβολικα δυνατα επανερχεται μια μυρωδια σαν των πρωτων ημερων που την αποδιδω στα χρωματα, κολλες και λοιπα υλικα στην κατασκευη και περιξ αυτης.
    Αλλα για μονιμο προβλημα και με χαμηλες φλογες, φιλε μου τι να σου πω.
    Δοκιμασε να καψεις καποιο αρωματικο θαμνο (πχ δενδολιβανο) ετσι τουλαχιστον θα αποκλεισεις την περιπτωση να ερχεται η οχι η οσμη απο τον θαλαμο καυσης.
    Αυτα...
    .... ω! τι καλά που περνάμε στας εξοχάς.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Και που το ξερει ο "μαστορας" οτι το τζακι δεν εχει προβλημα?

    Για μενα επικοινωνισε με την εταιρεια στην ιταλια ή στον επισημο αντιπροσωπο , κατι θα ξερουν, θα εχει ξανατυχει.
    Υπαρχει πριπτωση ο μαστορας να εφτιαξε την επενδυση με υλικα που δεν ειναι για αυτη τη δουλεια? και με τη θερμοκρασια βγαζουν τη μυρωδια?
    Η επενδυση απο τι ειναι?
    Οσο για τα καυσαερια, οι συντηρητες καλοριφερ νομιζω εχουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JERY : 05-05-10 στις 13:39.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως να σου φανεί άσχετο, αλλά μήπως υπάρχει άλλη καμινάδα κοντά σε αυτή του τζακιού? Αν υπάρχει, έχουν υψομετρική διαφορά τουλάχιστον ενός μέτρου?
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #5
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    12(dB) / 34(dB)
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τζακάς λέει ότι δεν είναι τίποτε και είμαστε υπερβολικά ευαίσθητοι..Και ως μόνη λύση προτείνει το να γκρεμίσουμε την επένδυση του τζακιού κτλ να δούμε αν φαίνεται κάποια διαρροή, αλλά με δικά μας έξοδα αυτό γιατί αυτός δε δέχεται ότι υπάρχει πρόβλημα, ΣΥΝ το ενδεχόμενο να είναι ελαττωματικό το τζάκι που πάλι δε το δέχεται (εκείνο το αεροστεγές τμήμα που λέγαμε να μην είναι και τόσο αεροστεγές..) και δεν ξέρω πως μπορώ να βρω/αποδείξω κάτι τέτοιο..
    τι θα πει δεν το δέχεται; Με τι αποδείξεις δεν το δέχεται; Η μυρωδιά είναι γεγονός , δεν μπορεί να το αρνηθεί, τι παπαριά δικαιολογία είναι το "ευαίσθητοι";

    Φίλε τσέκαρε μήπως είναι απο εκεί που μπαίνει ο κρύος αέρας, μήπως κάτι απο έξω, παντως ο μαστορας δεν ειναι ανευθυνος. εχει ευθυνη για την υποστηριξη μετα την πωληση(της υπηρεσιας του εν προκειμενω). Το ίδιο και η εταιρεια κατασκευης, γτ μπορει το τζακι να ειναι ελλατωματικο. Επικοινωνησ εκαι μαζι τους
    Αν δεν βγαλεις ακρη, βουρ στον ΣτΚ

  6. #6
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Αυτο που θα πρεπει να σε προβληματισει ειναι μηπως, απο κακοτεχνια/αστοχια υλικου ή ο,τιδηποτε αλλο, εχεις στο δωματιο μονοξειδιο του ανθρακα. Επειδη την εχω πατησει απο καυστηρα γκαζιου και παραλιγο να παθουμε ζημια σε ενα σπιτι που νοικιαζα ως φοιτητης, η μυρωδια που θυμαμαι εγω ηταν σαν αυτη της βαριας υγρασιας (οπως οταν εχεις βαλει ρουχα να στεγνωσουν πανω στο καλοριφερ).

    Υπαρχουν εργαλεια που μετρανε τετοια πραγματα, δεν θα τα αγορασεις φυσικα αλλα θα απευθυνθεις σε καποιον που ασχολειται με φυσικο αεριο κτλ, αυτοι εχουν.

    Οσο για τον τζακα και τα τζακια του, ισχυουν αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι. Δεν εχει "δεν δεχομαι οτι υπαρχει προβλημα", ουτε Προ Κρισης δεν τα λεγανε αυτα πες του.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το μονοξείδιο του άνθρακα είναι άοσμο.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #8
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Το ξερω, παρ'ολα αυτα στο σπιτι υπηρχε μια βαρια ατμοσφαιρα που, προσωπικα, μου θυμιζει την "υγρασι-ιλα" που προανεφερα. Ο τυπος που ηρθε να ελεγξει τον καυστηρα γκαζιου της αυτονομης θερμανσης που υπηρχε στην κουζινα και να καθαρισει την βουλωμενη καπνοδοχο του ειπε οτι ηταν ευτυχημα που δεν το αφηναμε ανοιχτο τη νυχτα, αλλιως επαιζε και να πεθαιναμε στον υπνο μας.

    Πραγματι, οι νεωτερες οδηγιες εγκαταστασης (το σπιτι ηταν παλιο) επεβαλλαν την εγκατασταση σε εξωτερικο χωρο.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Ευχαριστώ όλους καταρχάς! Τώρα, συνοψίζοντας και επιμέρους ερωτήσεις/απαντήσεις :
    α) ψάχνω να βρω το συντηρητή μου του καλοριφέρ αν έχει κάτι τέτοιο εξάρτημα για μετρήσεις, ή αλλιώς κάποιον με φυσικό άεριο να έχει κάνει εγκαταστάσεις ή κάτι τέτοιο
    β) στέλνω ένα mail στην εταιρία ότι το και το, σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο?
    γ) spirosz όταν λες ότι "με τον καιρο ομως το φαινομενο εξασθενησε" σε πόσο καιρό δηλαδή σταμάτησε να μυρίζει? Εμάς μυρίζει πάντως και από χαμηλές θερμοκρασίες (όταν ο θερμοστάτης είναι στο 60 π.χ..)
    δ) για αυτό που λές seitman ΔΕΝ υπάρχει άλλη καμινάδα στην πολυκατοικία.. (ούτε καν στη διπλανή)
    ε)
    τσέκαρε μήπως είναι απο εκεί που μπαίνει ο κρύος αέρας, μήπως κάτι απο έξω
    Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο που μας πέταξε ο μάστορας, επειδή δεν τραβάμε αέρα από το πλάι όπως γίνεται κανονικά αλλά ανοίξαμε τρύπα στην ταράτσα και κατεβαίνει αέρας από εκεί, οπότε μας είπε ένα (που συνδυάζεται με αυτό που λέει ο seitman περί άλλης καμινάδας) ότι μήπως από τη ΔΙΚΗ μας καμινάδα (αφού δεν υπάρχει άλλη) κατεβαίνει καπνός προς τα κάτω από τον αέρα και τον ξαναρουφάει στην εισαγωγή και τον φέρνει μέσα..Αλλά η εισαγωγή του αέρα είναι σχεδόν στο πάτωμα της ταράτσας, ενώ η καμινάδα σηκώνεται κοντά 2 μέτρα από την ταράτσα..
    στ)
    Υπαρχει περιπτωση ο μαστορας να εφτιαξε την επενδυση με υλικα που δεν ειναι για αυτη τη δουλεια? και με τη θερμοκρασια βγαζουν τη μυρωδια?
    Η επενδυση απο τι ειναι?
    Μπροστά έχει μεν μάρμαρο, αλλά γύρω από την καμινάδα έχει γυψοσανίδα..Όμως όπως έλεγα από τους 60 βαθμούς ακόμη μυρίζει και όσο κι αν λέω ότι μπορεί να φταίει ο μάστορας σε κάτι, είναι από τους παλιούς κι έχει κάνει πολλά τζάκια (και κάποια ενεργειακά τώρα), δε νομίζω να μην ήξερε αν θα ζεσταίνονται οι γυψοσανίδες από γύρω..Και φαίνεται η μυρωδιά να έρχεται από τους αεραγωγούς, άρα είναι αέρας που σπρώχνεται από μέσα, δε μυρίζει απλά το χρώμα από γύρω από την επένδυση..
    ζ)
    Δοκιμασε να καψεις καποιο αρωματικο θαμνο (πχ δενδολιβανο) ετσι τουλαχιστον θα αποκλεισεις την περιπτωση να ερχεται η οχι η οσμη απο τον θαλαμο καυσης.
    Έκανα κάτι τέτοιες δοκιμές αλλά σε μικρή κλίμακα είναι η αλήθεια, κι εδώ έχουμε ένα θέμα..ένα κομματάκι λιβάνι που έριξα, η γυναίκα μου το μύριζε στους αεραγωγούς, εγώ όχι! Μια μπριζόλα που καρβούνιασα (πάει τσάμπα το τεμάχιο..) μας μύρισε μεν, αλλά επειδή τραβάει και λίγο αέρα από μέσα από το σπίτι μας είπαν ότι μπορεί η μυρωδιά που βγαίνει στο δωμάτιο όπως ανοιγοκλείναμε την πόρτα του τζακιού να πήγε στην εισαγωγή..Αυτό όντως με το να πετάξω ολόκληρο θάμνο (ή ένα βάζο έστω δεντρολίβανο!) είναι μια καλή ιδέα!

    Για να δούμε ρε παιδιά..Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να εξετάσω τα παραπάνω, κι επανέρχομαι με νεώτερα.Γιατί με έχει πιάσει απελπισία, από τη μία τόσο που πάει το πετρέλαιο θα μας γλύτωνε πολλά λεφτά το τζάκι (έχω τσάμπα ξύλα, εχουν κτήματα από γύρω και μας δίνουν όσα θέλουμε..) κι απο την άλλη δεν το ανάβουμε καθόλου γιατί κολλάμε κάπου, και δεν έχουμε και λεφτά να δώσουμε για πέταμα για γκρέμισμα/ΔΟΚΙΜΗ επιδιόρθωσης κτλ!

  10. #10
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Η γυψοσανιδα με προβληματισε δεν το εχω ξανακουσει σε τζακι,
    και αυτο το τζακι ειναι απο μαντεμι ή σιδερο που σημαινει οτι θα ανεβαζει υψηλη θερμοκρασια.

    Μετα ειναι και το αλλο που ειπες για την εισοδο του αερα, παρε απο αυτα τα μπουρια που ειναι σαν φισαρμονικες και αλλαξε κατευθυνση η καλυτερα απομακρυνε το απο την καμιναδα

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Χωρις να εχω και εγω ιδεα, η γυψοσανιδα μου ακουγεται περιεργη να περιλαμβανεται σε κατασκευη τζακιου. Μηπως ζεσταινεται παραπανω και η μυρωδια προέρχεται απο την γυψοσανιδα???

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα περισσότερα σύγχρονα ενεργειακά τζάκια εγκαθίστανται με γυψοσανίδες για αρχιτεκτονικούς λόγους, καθώς προσφέρουν πλήθος επιλογών.
    Ωστόσο αυτή πρέπει να είναι ειδικού τύπου πυράντοχη, διαφορετικά η εσωτερική πλευρά θα πρέπει να μονώνεται επαρκώς από ειδικό πετροβάμβακα με επικάλυψη αλουμινίου.
    Μεγάλη σημασία έχει βεβαίως όλη η εγκατάσταση από τον τεχνίτη να τηρεί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, όσον αφορά την ελάχιστη απόσταση από τοίχους, τα κατάλληλα υλικά συγκόλλησης κ.λ.π.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Εγω εχω κανονικα τζακι, αυτα τα ενεργειακα κανουν δουλεια?
    ζεσταινουν πραγματι το χωρο? εχουν θεροστατη? καινε ξυλα? η αεριο?

  14. #14
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JERY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω κανονικα τζακι, αυτα τα ενεργειακα κανουν δουλεια?
    ζεσταινουν πραγματι το χωρο? εχουν θεροστατη? καινε ξυλα? η αεριο?
    Ξύλα καίνει κανονικά, όπως και τα απλά. Έχουν ένα είδος θερμοστάτη που μετράει τη θερμοκρασία στην καμινάδα και ανάβει το βεντιλατέρ όταν ζεστάνει αρκετά, δηλ ως τότε δε δουλεύουν οι αεραγωγοί (για να μη σου φυσάει κρύο αέρα μέσα..) αλλά π.χ. όταν φτάσει τους 50-60 βαθμούς ο αέρας μέσα τότε αρχίζει να στο φυσάει προς το δωμάτιο (από τα πλαϊνά επάνω του τζακιού είναι εμένα οι αεραγωγοί). Και ΝΑΙ,ζεσταίνει πάρα πολύ , για αυτό μου έρχεται και κρίμα που δε μπορώ να το απολαύσω,μιλάμε ότι θα μπορούσαμε να μην ανάβουμε καν καλοριφέρ μες το σπίτι χειμώνα αν άναβε αρκετές ώρες το τζάκι. Σκέψου ότι καταχείμωνο,σε απογεύματα-νύχτες με αέρα έξω, παγωνιά κτλ (μιλάμε για 0-3 βαθμούς) και να είμαι στο σπίτι με το τζάκι αναμμένο, φανέλα-μποξεράκι () ΚΑΙ τη μπαλκονόπορτα ανοιχτή λίγο για να αεριζόμαστε!

    Για αυτά που λες jkoukos, εγώ να πω την αλήθεια δε θυμάμαι να μου είπαν ούτε για ειδική γυψοσανίδα τίποτε εμένα, ούτε ΕΙΔΙΚΟ πετροβάμβακα! (βάλαν πετροβάμβακα, απλά δε θυμάμαι να μου επισημάναν κάτι ιδιαίτερο). Τώρα μπορεί κι αυτοί απλά να μην καθήσαν να μου αναλύσουν 1-1 τι είναι αυτά.. Και όπως έλεγα νωρίτερα, από τους αεραγωγούς φαίνεται να έρχεται η μυρωδιά, όχι γενικά από το τζάκι ή τα τοιχώματα..Τη δοκιμή με το δεντρολίβανο ακόμη δεν έχω αξιωθεί να την κάνω, να κάψω ένα βαζάκι ολόκηρο που έχω..ή λιβάνι σκέφτομαι. Περιμένω βασικά να φέρω κι άλλα 1-2 άτομα σπίτι για το πείραμα, για να έχω μεγαλύτερο test group, να μην είναι μόνο δική μου άποψη..και δεν καταφέρνω να τους μαζέψω!

    α, και για αυτό με τα καυσαέρια ρώτησα το συντηρητή μας, παπατζής είναι (υδραυλικός που κοιτάζει απλά και το καλοριφέρ),δεν έχει εξαρτήματα παραπάνω και τέτοια, πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο για συντήρηση καυστήρων μου είπε (τον δικό μας τι τον πληρώνουμε δηλαδή!? )

  15. #15
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Ο πετροβάμβακας μυρίζει όταν ζεσταίνεται. Καλά πως σου έβαλε πετροβάμβακα; Όπου πήγα να ρωτήσω που είπαν κατηγορημάτικά ότι δεν μπαίνει πετροβάμβακας, μόνο γυψοσανίδα και αυτή εννοείται όχι σε επαφή με την καπνοδόχο

Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 10:53
  3. ** προβλημα με το ασυρματο δικτυο στο σπιτι ***
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 20:00
  4. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  5. χοντρό πρόβλημα με γραμμή στο σπίτι
    Από sepultribe στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας