Σελ. 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 280
  1. #91
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από regal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους είναι η πρωτη φορά που γράφω σε φορουμ για τζακια
    είμαι κατασκευαστής ενεργειακών τζακίων στην Ελλάδα
    Ενα καλό tips ειναι σε τζακια που είναι ενεργειακά και μυρίζουν όταν καινε ένας λογος είναι τα υλικά τα χρώματα οι κόλες τα λάδια απο τις λαμαρίνες, αλλά και τα αέρια που εκπέμπει το μαντέμι σε όλη την διάρκεια της ζωής του.

    το ruegg δεν έχει μαντέμι έχει σαμοτ το οποιο είναι κατα πολύ καλητερο απο το μαντέμι με μεγαλήτερη απόδοση και χωρίς αέρια στην κάυση του αντέχει 1450 c ενώ το μαντέμι 800c
    η μυρωδιά που παρουσιάζεται είναι απο τα μέταλλα και μπορει να εξαφανιστεί αν ρίξουμε ανα καπάκι αποριπαντικου στην αναρροφηση του βεντηλατέρ από την έξω πλευρά δηλαδή απο εκεί που ρουφάει.
    θα δειτε τεράστεια αλλαγή και λυση στο πρόβλημα.
    Το samot ειναι σπασμενο πυροτουβλο (ψημενο πυροχωμα δηλαδη, σαφως ανωτερο ως ψημενο βεβαια) αλλα αδρανες, δηλαδη πηζει με πυροτσιμεντο κ εχει την εννοια τ αμμου, αντικαθιστα την αμμο, η οποια σε θερμοκρασιες δεν κανει. Το πυροτσιμεντο καταρεει στ 600 βαθμους περιπου αλλα αν ψηθει κανονικα γινεται πυροπλακα στην οποια φυσικα και μπορεις να λιωσεις μαντεμι.. κ το μαντεμι δεν αντεχει μονο 800.. Εγω φτιαχνω εστιες με σαμοτ και πυροτσιμεντο αλλα να μην λεμε κ οτι να ναι.. Αυτο το.. ruegg που λες τ ειναι? Εστια? Δειξτην μας.
    Αυτο με το απορυπαντικο διευκρινησε το σε παρακαλω! Εΐναι ουσιαστικο αν δουλευει και το ακουω πρωτη φορα!

  2. #92
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η Ruegg είναι ελβετική εταιρεία κατασκευής εστιών θέρμανσης.

  3. #93
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    όντως, τι εννοείς "ρίξε απορρυπαντικό από την έξω μεριά" ??? γιατί αν είναι να λυθεί τόσο απλά το θέμα..να το δούμε! (μη μείνει μόνο καμιά μυρωδιά απορρυπαντικού μόνιμα αντί για την αλλη!! )

  4. #94
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, το.. ουδετερο με μπερδεψε. Δεν φταιει το μαντεμι σαν υλικο παιδια, κατα την συναρμογη ομως τ τμηματων προκυπτουν καμια φορα προβληματα. Εαν προκειται για πυροπλακες αυτες εσωκλειονται σε σιδερενια κατασκευη (λαμαρινα, οχι ατσαλινη κα χαζα αυτα για εντυπωσεις λεγονται) η οποια στα κρισιμα σημεια κολλιεται οποτε κ δεν υπαρχει διαρροη σιγουρα. Και με μαντεμενια εσωτερικη επενδυση μπορουν να φτιαχτουν βεβαια ετσι, αλλα.. επειδη απο μονο του το μαντεμι μπορει να ειναι ταυτοχρονα και κορμος (η εστια δηλαδη) για λογους κοστους η προχειροτητας παραβλεπεται (οχι παντα κ απ ολους) ο κολλητος στ ραφες κορμος..
    Προσωπικα ειμαι κατα στ μαντεμι και δεν ξαναπιανω στα χερια μου ποτε. Οχι ομως επειδη υστερει σαν υλικο αλλα οι κατασκευες που συνηθως φτιαχνουν..

  5. #95
    Εγγραφή
    23-03-2011
    Ηλικία
    12
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΟ ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ ΚΑΙ ΑΔΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ NORDICA ITALIKO ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΟΥΡΑ-ΜΑΥΡΙΛΑ ΠΑΝΤΟΥ ..Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΟΣΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ,ΑΛΟΥΜΙΝΙΑ, ΤΖΑΜΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ...ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΝΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ,ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΕΧΩ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΝ ΤΖΑΚΑ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΞΗΓΗΣΗ ...ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ...ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΞΗΛΩΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ...

  6. #96
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Sanτiago αφου δεν καπνιζει-μυριζει νομιζω δε φταιει η εγκατασταση αλλα η συσκευη, ισως δηλαδη προβλημα στ συγκεκριμενο η στ παρτιδα αυτη. Το τζακι σου παλια τραβουσε κανονικα? Μηπως νομιζεις οτι δεν καπνιζει τωρα? Αν ειναι οπως τα λες ευθυνη του εργοστασιου ειναι τοτε σιγουρα, αλλα δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο..

  7. #97
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.083
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ
    Router
    speedtouch TG585v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    όντως, τι εννοείς "ρίξε απορρυπαντικό από την έξω μεριά" ??? γιατί αν είναι να λυθεί τόσο απλά το θέμα..να το δούμε! (μη μείνει μόνο καμιά μυρωδιά απορρυπαντικού μόνιμα αντί για την αλλη!! )
    Δεν διαβασα ολα τα post και ουτε ειμαι ειδικος αλλα εχω τζακι και καποιες φορες μυριζε και βρηκα τι εφταιγε.Το μαντεμι που εχω ειναι φτηνο (με επιασαν οι γυφτιες μου) και δεν ειναι χυτο.Δηλαδη εχει πολλα σημεια συγκολλησης ενω τα καλα απ'οσο εμαθα εχουν μονο ενα σημειο συγκολλησης,το καπακι.Παρατηρησα οτι οταν τα ξυλα καιγοταν στις ακρες του τζακιου αυτο μυριζε ενω οταν ηταν μια σημαζεμενη φωτια στο κεντρο της εστιας ο καπνος εφευγε κανονικα απο το κεντρο χωρις προβλημα μυρωδιας.
    Εβαλα λοιπον μια ειδικη θερμοαντοχη τυπου σιλικονη στα σημεια συγκολλησης των κομματιων και το προβλημα λυθηκε.Δυστηχως αν το καις παρα πολυ τοτε σπαει και η σιλικονη και πρεπει να ξαναβαλεις.

  8. #98
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Εγω εχω προβλημα αποδοσης του τζακιου που εχω τοποθετησει. Ειναι ενα γωνιακο πρισματικο ΛΑΖΑΡΟΥ 85 εκ. ενεργειακο και απο οτι μου ειπαν ζεσταινει 75 τ.μ. αλλα το δικο μου δεν μπορει να ζεστανει ενα χωρο 40 τ.μ. Ενω το τζακι καει ξερα ξυλα με φλογα δεν ανεβαζει θερμοτητα και δυσκολευεται να παρει μπρος το βεντιλατερ που στην αυτοματη ρυθμιση αναβει στους 45 βαθμους στην εξοδο των περσιδων.Σαν να χανεται η ζεστη του καπου. Πρεπει να εισαι στο μισο μετρο για να σου ερχεται ζεστη με ανοιχτο το τζαμι. Με κλειστο ειναι σαν μια ωραια κορνιζα με φοντο μια φωτια.Σε διπλανο μου σπιτι ενα απλο λαμαρινενιο τζακι που καιει τα ιδια ξυλα κανει φουρνο ενα χωρο 60 τ.μ. και το δικο μου που ειναι ενεργειακο καιει σαν καντηλι. Και μη φανταστειτε πως ειμαι σε καποιο μερος που κανει ψοφοκρυο. Στα Χανια της Κρητης ειμαι. Μηπως κανω καποιο λαθος εγω ; Μηπως εχει γινει καποιο λαθος στην τοποθετηση ; Δεν ξερω τι φταιει αλλα ξερω πως καιω 50 κιλα ελαιοξυλα ημερησιως και δεν ζεσταινομαι. Αν μπορειτε να βοηθησετε ειμαι ανοιχτος σε γνωμες. Ευχαριστω πολυ........

  9. #99
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    zack αν καιει σαν καντηλι δεν θα καταναλωσει 50 κιλα τ ημερα τ αλλου που ζεσταινει δηλαδη ποσα καιει?? Λαμαρινενιο τζακι δεν υπαρχει. Συγκρινεις ανομοια πραγματα βιαστικα, μπορει τ σπιτι του να ναι πιο μονωμενο πχ πολυ βασικο θεμα αυτο, μπορει επισης αυτος να εχει τ λεβητα στ φουλ συνεχως και η ζεστη απ τ τζακι να περισευει.. χιλια δυο μπορει. Αφου δεν καπνιζει δ μυριζει κτλ γιατι να υπαρχει προβλημα? Μηπως ετσι φαινεται δηλαδη αλλα δεν ειναι. Η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι πολυ κοντα μου και δεν εχω καθολου καλη γνωμη γ αυτους. 2 φορες παλια πηρα μαντεμια απ αυτους παλια κ δεν ξαναπατησα εκει. Δεν κανω τ συνηγορο τ διαβολου δηλαδη. Νομιζω οτι κατι μπερδευεις ομως.. Ισως και να μην ειναι ενεργειακο δηλαδη αλλα να ετσι σου ειπαν αυτοι που στο πουλησαν. 45 βαθμοι εναρξης ειναι πολυ μικρη θερμοκρασια, λογω ροης σχεδον ψυχρο τ νιωθεις το ρευμα στ χερι.

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 26 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαβασα ολα τα post και ουτε ειμαι ειδικος αλλα εχω τζακι και καποιες φορες μυριζε και βρηκα τι εφταιγε.Το μαντεμι που εχω ειναι φτηνο (με επιασαν οι γυφτιες μου) και δεν ειναι χυτο.Δηλαδη εχει πολλα σημεια συγκολλησης ενω τα καλα απ'οσο εμαθα εχουν μονο ενα σημειο συγκολλησης,το καπακι.Παρατηρησα οτι οταν τα ξυλα καιγοταν στις ακρες του τζακιου αυτο μυριζε ενω οταν ηταν μια σημαζεμενη φωτια στο κεντρο της εστιας ο καπνος εφευγε κανονικα απο το κεντρο χωρις προβλημα μυρωδιας.
    Εβαλα λοιπον μια ειδικη θερμοαντοχη τυπου σιλικονη στα σημεια συγκολλησης των κομματιων και το προβλημα λυθηκε.Δυστηχως αν το καις παρα πολυ τοτε σπαει και η σιλικονη και πρεπει να ξαναβαλεις.

    Μαντεμι λεμε τον χυτοσιδηρο, χυτος δηλαδη, χυτο ειναι κ το δικο σου θες δε θες χι χι χι!
    Επισης τ μαντεμι δεν ειναι ποτε κολλητο, δε ξερω τ ακουσες κ τι σου ειπαν και ποιοι..
    Δε φταιει το φτηνο μαντεμι, φταιει η απροσεκτη τοποθετηση. Αλλου δεν τυχαινει να υπαρχει προβλημα, οποτε κ οι μαστοροι το παιρνουμε (το οτι εκανα τοσα πχ ετσι κ δεν ειχα προβλημα) σαν κανονα καμια φορα για τ ευκολια μας, τ βιασυνη μας. Εχει καθε τετοια εστια (δεν ξαναπιανω μαντεμι στ χερια μου ποτε, δουλεια θα αλλαξω αν ειναι) πατωμα-πλατη-δεξια-αριστερη πλευρα- κ ενα καπακι ας τ πω που τα σκεπαζει-δενει αυτα μεταξυ τους κ επανω απ αυτο ο κωνος (ο καπνοσυλεκτης που οδηγει τ καπναερια στ καπνοδοχο), αυτα θηλυκωνουν μεταξυ τους και στ ενδιαμεσο τ συναρμογης μπαινει ενας πυριμαχος στοκος που αν δ μπει σωστα απ τ αρχη μενουν κενα. Οσο και να στοκαρεις τωρα αυτα με τ καιρο θα πεφτουν. Τετοιον στοκο ακαυστο πολυ πιο αντοχης της σιλικονης θα βρεις σε σιδηρικα ειδη. Μαρκα ειναι χενκελ. Σωληναριο ιδιο με τ σιλικονης, εχει γκρι χρωμα και θα το ξεχωρισεις απ τ υψηλη θερμοκρασια αντοχης που γραφει (πανω απο χιλιους) τα μαγαζια συνηθως το νομιζουν κ αυτο σιλικονη, δεν ξερουν. Γυρω στα 8 ευρω κανει. Δεν καιγεται με τιποτα! Ισως κ αυτο πεσει με τ καιρο ομως, γιατι δεν ειναι ελαστικο, σκληρο υλικο, πετρα γινεται δοκιμασε το.
    Δοκιμασε κ ενα ματζουνι πυριμαχο παραδοσιακο.. ασπραδι αυγου, ασβεστη σκονη και λιγο βαμβακι για ινες, κανε τα μια παστα σαν στοκο και βαλε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 05-04-11 στις 00:46. Αιτία: auto merged post

  10. #100
    Υπάρχει εξειδικευμένος πετροβάμβακας στην ελληνική αγορά, με το όνομα Chimenea S της εταιρείας Knauf Insulation , δες στο http://www.knaufinsulation.gr/el/pro...mbakas-tzakion . Για το προϊόν αυτό αναφέρεται ότι είναι ειδικό για τζάκια, δεν έχει οσμές, και ότι τοποθετείται με την πλευρά του αλουμινίου προς την εστία.

    Κάτι που πιθανότατα συνδέεται με το ζήτημα που αναφέρατε παραπάνω, αναφέρεται επίσης ότι "η μόνωση τζακιών με πετροβάμβακα αυξάνει σημαντικά την απόδοση του τζακιού, οδηγώντας την παραγόμενη ενέργεια εκεί που είναι επιθυμητή και προστατεύει τα δομικά στοιχεία που αποτελούν τον εξωτερικό τοίχο του τζακιού. "

  11. #101
    παιδια καλησπερα

    εμενα μου εδωσε πολλες λυσεις η εταιρια (www.firetech.gr). εβαλα ενα καταπληκτικο τζακι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

  12. #102
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιάννης Φ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει εξειδικευμένος πετροβάμβακας στην ελληνική αγορά, με το όνομα Chimenea S της εταιρείας Knauf Insulation , δες στο http://www.knaufinsulation.gr/el/pro...mbakas-tzakion . Για το προϊόν αυτό αναφέρεται ότι είναι ειδικό για τζάκια, δεν έχει οσμές, και ότι τοποθετείται με την πλευρά του αλουμινίου προς την εστία.

    Κάτι που πιθανότατα συνδέεται με το ζήτημα που αναφέρατε παραπάνω, αναφέρεται επίσης ότι "η μόνωση τζακιών με πετροβάμβακα αυξάνει σημαντικά την απόδοση του τζακιού, οδηγώντας την παραγόμενη ενέργεια εκεί που είναι επιθυμητή και προστατεύει τα δομικά στοιχεία που αποτελούν τον εξωτερικό τοίχο του τζακιού. "


    Εχω μια απορια να εκφρασω εδω.. θεωρειτε σοβαρη μια εστια που χρειαζεται μονωση και δεν την εχει τοποθετησει (την μονωση) ο κατασκευαστης? Μα ειναι σαν να αγοραζεις αυτοκινητο καινουριο και να σου λενε.. βαλε αντιψυκτικο. Σαν να αγοραζεις σπιτι και να σου πουν.. βαλε λαστιχα στα αλουμινιου κουφωματα να κλεισουν οι χαραμαδες.

  13. #103
    Εγγραφή
    07-10-2011
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις, είμαι σίγουρος ότι θα με προφυλάξουν απο πολλές κακοτοπιές στην εγκατάσταση καινούριας ενεργειακής εστίας.

    Απο εσάς που έχετε ενεργειακή εστία, έχει κανεις πρόβλημα με το ζεστό αέρα που βγάζει το βεντιλατέρ λόγω έλειψης υγρασίας , όπως πονόλαιμο?

    Αξίζει να πληρώσει κανείς περισσότερα για να τοποθετήσει ενεργειακή εστία με υγραντήρα? http://www.estianet.gr/index.php/Jol...ypage.tpl.html

    Υπάρχει εμπειρία απο κάποιον?

  14. #104
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    δε μου λες.. αυτός ο πονόλαιμος που λες, εμφανίζεται μετά από πολύ ώρα που το καις? καμιά μυρωδιά δεν έχεις προσέξει εσύ? Ρωτάω επειδή φέτος θα το ξανανάψουμε σιγά σιγά.. και δε θυμάμαι σε τι "επίπεδο" έχω αφήσει τις οσμές από πέρυσι, μου 'χει μείνει στο μυαλό ότι έχει μειωθεί πολύ, αλλά είδωμεν..

  15. #105
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε μου λες.. αυτός ο πονόλαιμος που λες, εμφανίζεται μετά από πολύ ώρα που το καις? καμιά μυρωδιά δεν έχεις προσέξει εσύ? Ρωτάω επειδή φέτος θα το ξανανάψουμε σιγά σιγά.. και δε θυμάμαι σε τι "επίπεδο" έχω αφήσει τις οσμές από πέρυσι, μου 'χει μείνει στο μυαλό ότι έχει μειωθεί πολύ, αλλά είδωμεν..



    Πεντε χρονια τωρα ζεσταινω τ σπιτι κυριως με τ τζακι, αεροθερμο, 145τμ καθαρους χωρους με ξυλινα κουφωματα. Καμια σχεση με τ ανεση τ καλοριφερ βεβαια. Οριακα, αν κανει κανεναν χειμωνα σκληρο δεν φτανει με τιποτα.. Ο μονος που εχει βηχα ειμαι εγω μαλλον επειδη καπνιζω πολυ. Ομως. Ειναι ξυλινα τα κουφωματα οπως ειπα κ ο αερας ανανεωνεται, το τονιζω αυτο για να συνεχισω και να πω οτι.. Δεν ειναι προβλημα. Δεν προκαλει προβλημα κανενα παραπανω το τζακι απο οποιαδηποτε αεροθερμανση! Που κ αυτη γενικα (η αεροθερμανση) προκαλει ''προβλημα'' υποκειμενικο. Διοτι.. Οταν θερμαινεις εναν χωρο τ χειμωνα αυτη η ποσοτητα θερμοτητας ΑΠΑΙΤΕΙ αλλην υγρασια! Στην αεροθερμανση λοιπον γενικα αυτη η ''απαιτηση'' ειναι πιο αισθητη! Ενω ειναι η ιδια σε ποσοτητα (η απαιτηση υγρανσης) ειναι πιο αμεση. Γιατι απλα θερμαινεις αερα που αναπνεεις κ αυτος με την σειρα του μεταδιδει την θερμοτητα στους διαφορους ογκους (επιπλα, τοιχοι κτλ), ενω μα τα σωματα θερμαινοιυμε ''ογκους'' (σωματα, επιπλα, τοιχοι κτλ)κ αυτοι μετα, μεταδιδουν την θερμοτητα στον αερα που αναπνεουμε με πιο ηπια αποτελεσματα.
    Αυτο φαινεται στην πραξη και στ κλιματιστικα, ζεσταινουν γρηγορα (ψευδαισθηση δικη μας γιατι νιωθουμε να μας περιβαλει ζεστος αερας) και μολις κλεισουν κρυωνει γρηγορα ο χωρος..
    Ολ αυτα σηκωνουν πολυ συζητηση.
    Αν φιλε μου εχεις δυσφορια με μυρωδιες.. υπαρχει προβλημα! Το τζακι απο φυσικου του εξαεριζει τ χωρο και δημιουργει υγιεινη ατμοσφαιρα! Αυτο που λεω και τονιζω, ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ κ αν δεν συμβαινει σημερα στ πλειονοτητα αυτο τοτε κατι δεν παει καλα. Πολλα ισογεια σπιτια βαζουν τζακι και ησηχαζουν μια κ καλη με την υποδαπεδια υγρασια.
    Μα θα τρελαθουμε? Εΐναι τ τζακι ενεργοβορο γιατι πετα μεσω καπνοδοχου αερα αλλα.. ντε κ καλα δημιουργει αρωστημενο περιβαλλον. Μαλιστα.. Ομως! Ενα τζακι ΣΩΣΤΟ η το ενα θα κανει και θα συμφωνησουμε οτι δεν ειναι τοσο αποδοτικο οσο αλλα συστηματα θερμανσης αλλα ανανεωνει τον αερα στο χωρο μας, η θα συμφωνησουμε οτι.. Ειναι αποδοτικοτατο αλλα επιβαρυνει την ατμοσφαιρα στ χωρο μας!
    Εχει παντως υγραντηρες απλους, φθηνους, που αν εχεις τετοιο θεμα ξηρης ατμοσφαιρας θα σε καλυψουν ανετα.

Σελ. 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 10:53
  3. ** προβλημα με το ασυρματο δικτυο στο σπιτι ***
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 20:00
  4. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  5. χοντρό πρόβλημα με γραμμή στο σπίτι
    Από sepultribe στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας