Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 144
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FritBox Fon Annex B
    Αφού πω σε όλους την καλημέρα μου και αφού δώσω συγχαρητήρια όσους συμμετέχουν στην κοινότητα αυτή, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους να συνεχίσουν με τον ίδιο ζήλο, το ίδιο πάθος και την ίδια αφοσίωση να στηρίζουν την προσπάθεια που ξεκίνησε ο κ. Κουτσούμπας. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που μιλάνε πολύ γενικά, παρακολουθώ όμως όσο μπορώ τα λεγόμενα, ή μάλλον τα γραφόμενα όλων.
    Κάνω μια παρέμβαση αυτή τη στιγμή, με αφορμή ορισμένα μηνύματα που έχω διαβάσει κατά καιρούς, για να πω το εξής : Συμφωνώ απολύτως με την πρόταση και την προσπάθεια να γράφονται μηνύματα στα ελληνικά, ανήκω σ' αυτούς που πιστεύουν ότι έχουμε μια υπέροχη γλώσσα, τόσο στο γραπτό, όσο και στον προφορικό λόγο, και ότι θα πρέπει συνειδητά να τη χρησιμοποιούμε σε όλες τις εκφράσεις και εκδηλώσεις μας. Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια παράκληση σε όλους, να προσπαθούμε να γράφουμε όχι μόνο ελληνικά αλλά και σωστά ελληνικά. Εκτός από όμορφη, η γλώσσα μας είναι και πολύ δύσκολη,ακόμα και για εμάς τους Έλληνες!! Θεωρείται από τις πιο δύσκολες γλώσσες του κόσμου στην εκμάθηση, γραφή και ανάγνωση. Αυτό ομως δεν αποτελεί δικαιολογία για κανένα μας, συμπεριλαμβανομένου και του υπογράφοντος, να γράφουμε πρόχειρα και με λάθος τρόπο. Ας προσέξουμε λίγο την ορθογραφία μας, είναι κρίμα να δολοφονούμε τη γλώσσα, πολλές φορές με βάναυσο τρόπο.
    Δεν ισχυρίζομαι ότι γράφω τέλεια, κάνω κι εγώ, όπως πολλοί από εμάς, λιγότερα ή περισσότερα λάθη, ξέρω όμως ότι ένα κείμενο γραμμένο σωστά είναι πολύ πιο όμορφο στο μάτι του αναγνώστη, άρα και στην αίσθηση που αποκομίζει και ακόμη διαβάζεται πιο εύκολα!!
    Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, γράφω με τις πιο καλές προθέσεις απέναντι σε όλους, αισθάνθηκα όμως την ανάγκη να πω αυτή τη σκέψη που είχα και που πιστεύω ότι είχανε και έχουνε κι άλλοι!!
    Συγνώμη αν σας κούρασα ή αν έχει αναφερθεί αυτό το θέμα αλλού ξανά και δεν το είδα και ευχαρίστως να ακούσω τις απόψεις σας και να συζητήσουμε πάνω στο θέμα
    Φιλικά
    rebetis

  2. #2
    Το avatar του μέλους blizard
    blizard Guest
    Αν δεν ξερεις ορθογραφια, οσο και να προσεξεις δεν γινεται τιποτα .
    Παντος συμφωνω οτι το καλογραμένο κείμενο είναι πιο κατανοητό και λίγο εξάσκηση στην γραφή μας δεν κάνει κακό.

    Εγώ αρχίζω προσπαθόντας να βάζω τόνους, και ίσως αργότερα βρώ κανένα ορθογράφο...
    (αλήθεια υπάρχει τίποτα δωρεάν,τίποτα ευκολόχρηστο? οποιος το έχει ψάξει καθόλου ας μας πει)

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FritBox Fon Annex B
    Blizard,

    Δυστυχώς ή ευτυχώς, θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι πρέπει να ξέρεις ορθογραφία, όπως εξάλλου πρέπει να ξέρεις χημεία για να καταλάβεις ότι το χλώριούχο νάτριο είναι το αλάτι (αυτό το διάβασα προχτές!) Μπορούμε όμως όλοι, όταν έχουμε κάποια αμφιβολία, να το σκεφτόμαστε λίγο πριν γράψουμε...Συνήθως η πρώτη εικόνα που μας έρχεται και αυτή που χτυπάει καλύτερα στο μάτι είναι και η σωστή!!


    Υ.Γ : Δεν προτείνω βέβαια να έχουμε δίπλα μας κι ένα λεξικό¨ :?
    Φιλικά
    rebetis

  4. #4
    Εγγραφή
    10-04-2003
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μια πάγια τακτική μου, είναι να αποστέλλω ΡΜ στους χρήστες με ορθογραφικά λάθη στα post τους, δείχνοντάς τους ποιό ήταν το λάθος και ποιό είναι το σωστό.
    Κατανοώ ότι κανείς δεν μπορεί να είναι τέλειος (me included). Η θέληση μετράει!

  5. #5
    Εγγραφή
    12-09-2003
    Περιοχή
    Seattle US
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.386
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Αγαπητέ φίλε rebeti,
    θα ήταν πολύ ευχάριστο να βλέπαμε καλύτερη ορθογραφία, αλλά για την ώρα επέτρεψέ μου να είμαι ευχαριστημένος έστω και μόνο με τα Ελληνικά αντί των ενοχλητικών greeklish.
    Ελπίζω σύντομα να πάψουμε, όλοι λίγο πολύ, να βασανίζουμε, την Ελληνική γλώσσα αλλά και τους αναγνώστες μας.
    SSB

  6. #6
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Καβρός Δ. Αποκόρωνα Χανίων
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Router
    tp-link td-w8980
    SNR / Attn
    (dB) / 51(dB)
    Παιδιά γιατί το βασανίζετε το ζήτημα όταν υπάρχει το word και ο ορθογραφικός έλεγχος? Ένα απλό πέρασμα απο το word και το κείμενο έγινε μια χαρά

  7. #7
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διερωτώμαι μήπως υπήρχε τεχνικός τρόπος να αποφεύγει κανείς την διέλευση από το Word και να έχει, εν τούτοις, ορθογραφικό έλεγχο.
    Καλό είναι να ξέρεις ορθογραφία, αλλά, ακόμη καλύτερο να σε βοηθά και ο υπολογιστής.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    εγώ θα πρότεινα στους Admins να προσθέσουν έναν Greek Speller.

    Νομίζω ότι τεχνικά είναι εφικτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    dsl_ole,

    Έχεις κάποιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου που να είναι συμβατό με το phpBB;

    Ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Διόνυσος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    314
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΥ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 28(dB)
    Μια που το έφερε η συζήτηση, ας επισημάνω κι ένα μικρό ταπεινό ασήμαντο πλην χτυπητό λαθάκι στο adslgr! Δεν το κάνω από κόλλημα ή κάτι τέτοιο, αλλά εκτιμώ πολύ την προσπάθεια που γίνεται εδώ και θέλω το adslgr.com να είναι πάντα δυνατό και όσο το δυνατόν πιο τέλειο! Στο index του forum, το κουμπί "Νέα Μηνύματα" ομιλεί σωστά ελληνικά, αν όμως πας με το ποντίκι πάνω του, εμφανίζεται το λανθασμένο "Νέα Μυνήματα". Δεν ξέρω γιατί, αλλά προσπαθώντας να επισυνάψω το αποδεικτικό αρχείο -με άψογα ελληνικά- ....τρώω πόρτα! -->

    Σφάλμα ανάρτησης: Δεν ήταν δυνατή η ανάρτηση του αρχείου στο ./files/lathos.jpg

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rebetis
    Υ.Γ : Δεν προτείνω βέβαια να έχουμε δίπλα μας κι ένα λεξικό¨ :?

    Ώς ένας που έχει λεξικό δίπλα του σε διαβεβαιώ ότι είναι αφάνταστα χρήσιμο. Δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα με το οποίο το θεωρείς υπερβολή.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Άνω Λιόσια ΗELLAS
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    504
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14275/481
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
    Router
    SAGEM
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 18(dB)
    Οχι νομιζω οτι δεν ειναι καθολου υπερβολη ενα λεξικο.Μια ,δυο,θα μαθεις που θα παει.Τωρα να γινονται και κανα δυο λαθακια δεν πειραζει αλλα χθες επεσα σε ενα ποστ που δεν ηξερα εαν το εκανε επιτηδες η οχι(μαλλον οχι).Εγω παντως οταν εχω σοβαρες αμφιβολιες προτημω να χρησιμοποιησω αλλη λεξη παρα να "σκοτωσω" καποια αλλη.Στο κατω κατω δεν ειμαστε ολοι φιλολογοι συν του οτι οι περισσοτεροι που ασχολουμαστε με την τεχνολογια ειμαστε των "θετικων και τεχνικων" και ποτε δεν ειχαμε και την αψογη σχεση με την γλωσσα.Νομιζω....

  13. #13
    Το avatar του μέλους guru
    guru Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WinMik
    Μια που το έφερε η συζήτηση, ας επισημάνω κι ένα μικρό ταπεινό ασήμαντο πλην χτυπητό λαθάκι στο adslgr! Δεν το κάνω από κόλλημα ή κάτι τέτοιο, αλλά εκτιμώ πολύ την προσπάθεια που γίνεται εδώ και θέλω το adslgr.com να είναι πάντα δυνατό και όσο το δυνατόν πιο τέλειο! Στο index του forum, το κουμπί "Νέα Μηνύματα" ομιλεί σωστά ελληνικά, αν όμως πας με το ποντίκι πάνω του, εμφανίζεται το λανθασμένο "Νέα Μυνήματα".
    Άλλο λάθος είναι το «Πως λειτουργεί» στην 1η σελίδα. Το σωστό είναι «Πώς λειτουργεί» (πως = ότι, πώς = με ποιο τρόπο)!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WinMik
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά προσπαθώντας να επισυνάψω το αποδεικτικό αρχείο -με άψογα ελληνικά- ....τρώω πόρτα! --> Σφάλμα ανάρτησης: Δεν ήταν δυνατή η ανάρτηση του αρχείου στο ./files/lathos.jpg
    Ναι, απ' ό,τι φαίνεται το κάνει σε όλους. [Προς διαχειριστές του forum: Κάντε κάτι!]

    Μια λύση είναι να βάλεις τα αρχεία κάπου αλλού (π.χ. freewebz.com, pathfinder.gr, ...), οπότε να δώσεις σύνδεσμο (link) ή, αν πρόκειται για εικόνες, να κλείσεις τη διεύθυνσή τους σε tag img.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FritBox Fon Annex B
    ΑΒΕΖ,

    Δε θεωρώ υπερβολή το να χρησιμοποιεί κάποιος λεξικό, το αντίθετο μάλιστα. Είπα απλά ότι δεν προτείνω να το έχει κάποιος δίπλα του πιστεύοντας ότι κανείς δε θα θέλει να χάσει χρόνο ψάχνοντας, από τη στιγμή μάλιστα που πολλοί χρήστες έγραφαν με λατινικούς χαρακτήρες επειδή τους έπαιρνε πολύ χρόνο να γράψουν ελληνικά και μάλιστα με τόνους!!

    ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

    Χαίρομαι πάντως που βλέπω θετική ανταπόκριση και ενδιαφέρον ΄για το θέμα αυτό!
    Φιλικά
    rebetis

  15. #15
    Το avatar του μέλους dimond
    dimond Guest
    Πεδιά, εγό σημφονό απολήτος με τα λαιγώμενα. :P :P :P

    Πέραν πλάκας,όντως έχει δίκιο στα όσα λέει ο φίλος μας.

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. email 101 - πχ ορθογραφία σε webmail
    Από AlexC στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 15:08
  2. Λίγη Ορθογραφία δεν βλάπτει...
    Από african στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-07, 08:18
  3. Ορθογραφία.
    Από kles στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 23:28
  4. Ελληνική tv..ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ την ορθογραφία..
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-07, 21:44
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-06, 20:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας