Σελ. 102 από 102 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102
Εμφάνιση 1.516-1.519 από 1519
  1. #1516
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα πραγματικά προηγμένα κράτη, κοινωνική πολιτική κάνει το κράτος, ώστε ναναι διαθέσιμη για όλους, και το κόστος να επημερίζεται αναλογικά με τις ικανότητες του καθενός. Στα άγρια καπιταλιστικά κράτη, κάποιες εταιρίες προσφέρουν κοινωνικές παροχές ώς ένα επιπλέον ατού για να προσλάβουν τους καλύτερους, και για να δίνουν λιγότερα λόγω των κοινωνικών παροχών που σου δίνουν. Ειναι ένα άδικο σύστημα εαν επαφίεται στις επιχειρήσεις (και σε όσες θέλουν), να κάνουν κοινωνική πολιτική. Ούτε είναι σωστό να μεταβιβάζει το κράτος τις δικές του υποχρεώσεις για κάποια κοινωνική πολιτική σε ιδιώτες, γιατί όπως σου είπα, δημιουργεί τεράστιες στρεβλώσεις, μιας και είναι η εύκολη οδός για το κράτος, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για διακοπή ολοκληρωτική των κοινωνικών υποχρεώσεων του κράτους. Πχ σκέψου να μειώσει το όριο για παιδικό σταθμό απο 200 εργαζόμενους στους 100 ή έστω στους 50... Αυτομάτως το κράτος λέει σαν κράτος δεν χρειάζεται να μεριμνώ για παιδικούς σταθμούς, το πέρασα στους ιδιώτες... Ναι; Το γεγονός ότι η πλειοψηφία των εργαζομένων είναι σε επιχειρήσεις κάτω των 20-30 ατόμων τι σημαίνει; Οτι αυτοί στο πηγάδι κατούρησαν. Οτι κάποιοι προνομιούχοι ιδιωτικοί υπάλληλοι θα χαίρονται παιδικούς σταθμούς, και οι πολλοί να πάνε να πνιγούνε, αφού εμείς οι στελεχάρες είμαστε σε πολυεθνικές και έχουμε και παιδικό σταθμό στηνδουλειά μας...
    Κάνεις λάθος και το ξέρεις.
    Δες τι γίνεται στη Σουηδία. Το κράτος έχει παροχές που εδώ δεν μπορούμε να φανταστούμε ότι θα μπορούσε να παρέχει ποτέ ένα κράτος. Και οι ιδιωτικές εταιρίες όμως έχουν κοινωνικές παροχές που δεν μπορούμε να φανταστούμε ότι θα μπορούσε ιδιωτική εταιρία να παρέχει.
    Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα βάζεις την αριστερή παρωπίδα και διαστρεβλώνεις τα γραφόμενα. Αν το κράτος υποχρεώσει τις εταιρίες 100 ατόμων και πάνω να έχουν πχ παιδικό σταθμό, ελευθερώνει χώρο στους κρατικούς παιδκούς σταθμούς ακριβώς για αυτούς τους εργαζόμενους των οποίων οι εταιρίες δεν εντάσσονται στο μέτρο. Αυτό που λέω είναι κακό; Από που συνάγεις ότι "αυτομάτως το κράτος δεν θα νιάζεται για παιδικούς σταθμούς"; Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;

    Αυτή τη στιγμή το κράτος δεν έχει παιδικούς σταθμούς και πολλά άλλα και ούτε πρόκειται να φτιάξει. Γιατί να μην υποχρεώσει τις μεγάλες εταιρίες να προσφέρουν στους εργαζόμενους; Είναι κακό επειδή είναι αντίθετο στα κουμουνιστικά ιδεώδη σου;
    Στα .... μου τα κουμουνιστικά ιδεώδη! θα προτιμούσα αντί για αύξηση να μην χρειάζεται να πληρώνωνω τον ιδιωτικό παιδικό σταθμό (ο οποίος είναι και τεκμήριο) αλλά να παίρνω τα παιδιά μου στον παιδικό σταθμό της εταιρίας μου;
    Γιατί δεν το ζητάω από το κράτος; Γιατί ξέρω ότι το κράτος (που στη συγκεκριμένη περίπτωση μεταφράζεται σε Δήμος Πειραιά) δεν πρόκειται να κάνει ποτέ τίποτα για το θέμα αυτό, απλά επειδή στον Πειραιά οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είναι στις λαϊκές συνοικίες και όχι στις καπιταλιστικές (καστέλα, φάληρο)
    Οπότε εγώ που μένω εκεί (σε σπίτι βέβαια 70 ετών) είμαι καπιτάλας, άρα δεν χρειάζεται το κράτος να μεριμνήσει για μένα. Δεν χρειάζεται όμως να μεριμνήσει ούτε η εταιρία που με κρατάει 8 και 10 ώρες. Επειδή δηλαδή τα παίρνω από μια εταιρία και δεν μένω σε κερατσίνι και δραπετσώνα θα πρέπει να με τιμωρεί το κράτος;

    Βλέπεις όλα έχουν 2 όψεις. Το κράτος πρέπει να μεριμνά για όλους, είτε άμεσα (με δικές του υποδομές- εν προκειμένου παιδικούς σταθμούς) είτε έμμεσα (υποχρεώνοντας τους εργοδότες να παρέχουν τέτοιες ευκολίες). Αν παρόλη τη μέριμνα κάποιος θέλει την 3rd party ιδιωτική υποδομή, τότε να πληρώσει.

    Το ίδιο συμβαίνει και στα παιδιατρικά θέματα. Το Αττικό νοσοκομείο που είναι; Στο Χαϊδάρι για να εξυπηρετουνται οι "λαϊκές" συνοικίες. Οι καπιταλιστικές συνοικίες από καστέλα μέχρι Βουλιαγμένη, έχουν μόνο το Ασκληπιείο. Πόσες παιδιατρικές κλινικές υπάρχουν στην ίδια έκταση; Μία, αλλά είναι ιδιωτική (Metropolitan). Το κράτος όμως μας θεωρεί καπιτάλες οπότε είτε πρέπει να πάρουμε το αυτοκίνητο και να τρέχουμε στο παίδων στο Γουδί, ή να τα σκάσουμε στο metropolitan.

    Γιατί να μην γίνει ένα παιδιατρικό νοσοκομείο μέσω ΣΔΙΤ στα νοτια προάστια; Δεν είναι σοσιαλιστικό; Ειλικρινά χέστηκα για τις ιδεολογίες

  2. #1517
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Χέστηκες, ξεχέστηκες, οι νεοφιλελεύθερες μακακίες σου έχουν καταστρέψει τον εγκέφαλο.
    Σουηδία και λοιπές πραγματικά προηγμένες χώρες, πρώτα απο όλα έχουν διασφαλισμένες τις κοινωνικές παροχές απο το κράτος. Ενώ εδώ επειδή δεν υπάρχουν οι παροχές απο το κράτος, θέλουμε να βάλουμε συνέταιρο τους ιδιώτες να κάνει την δουλειά του κράτους. Η διαφορά που δεν την βλέπεις δυστυχώς εσύ, είναι ότι πρώτα πρεπει να δώσει τις παροχές το κράτος, και στην συνέχεια εαν θέλει κάποιος ιδιώτης το κάνει, ενώ εσύ θέλεις να κάνουν υποχρεωτικό στους επιχειρηματίες να κάνουν κοινωνική πολιτική επειδή το κράτος δεν κάνει.

    Ομως ακόμα και έτσι οπως το λες, υπάρχει. Πάνω απο 200 άτομα, ο εργοδότης ειναι υποχρεωμένος να κάνει παιδικό σταθμό, να κάνει εστιατόριο. Ποιός το κάνει; Ελάχιστοι... Και μάντεψε! Αυτό γίνεται όπου υπάρχουν γερά σωματεία. Πχ πιάσε όποια επιχείρηση θέλεις με προσωπικό πάνω απο 200 άτομα. Θα δείς ότι εαν δεν έχουν γερό σωματείο (που να ασκήσει δίωξη στον επιχειρηματία οταν δεν κάνει αυτά που πρέπει), δεν έχουν ούτε παιδικούς σταθμούς ούτε τίποτε. Εδώ ιδιωτικες επιχειρήσεις δεν πληρώνουν καν και δεν τηρούν καν ότι λένε οι ΣΣΕ, σιγά μην σου κάνουν και παιδικό σταθμό και μάλιστα να πρέπει το κράτος να ελέγχει εαν το κάνουν και τηρούνται όλοι οι κανόνες ασφάλειας και προσωπικού...

    Η ολη στάση σου δείχνει πεντακάθαρα την μενταλιτέ του έλληνα παρτάκια, μόνο την πάρτη του και να πα να πνιγεί ο κόσμος. Σου λένε ότι το κράτος πρόνοιας είναι ευθύνη της πολιτείας, και εσύ θέλεις να το μεταβιβάσεις στον ιδιώτη, με το σκεπτικό ότι έτσι θα απελευθερωθούν κρατικοί παιδικοί σταθμοί..
    Πρώτο λάθος... Το κράτος δεν έχει κρατικούς παιδικούς σταθμούς, ή για τηνακρίβεια είναι εξαιρετικά λίγοι. Υπάρχουν οι δημοτικοί, που δεν είναι κρατικοί, είναι επίσης επι πληρωμή όπως οι ιδιωτικοί, και πολλές φορές (πχ δήμος Θεσ/νίκης) σε κόστος εφάμιλλο των καλών ιδιωτικών. Οπότε το σκεπτικό σου είναι, ας κάνει για την επιχείρησή μου παιδικό σταθμό, να μην πληρώνω εγώ 300-400 ευρώ το μήνα, και οι υπόλοιποι να πάτε να πνιγείτε. Επίσης να κάνει και μηχανισμούς ελέγχου (εδώ γελάμε), ώστε να ελέγχει ότι υπάρχουν παιδικοί σταθμοί (γιατί εγώ δεν πρόκειται να καταγγείλω τον εργοδότη μου), να ελέγχει με απρόοπτους ελέγχους τόσο το προσωπικό όσο και τις εγκαταστάσεις και να τιμωρεί τον επιχειρηματία εαν δεν τηρεί τις διατάξεις περι λειτουργίας παιδικών σταθμών... Σώπα ρε! Εδώ η πολιτεία δεν κάνει ελέγχους εαν τηρούνται οι ΣΣΕ, η επιθεώρηση εργασίας κοιμάται ύπνο βαρύ, και εσύ ζητάς παιδικούς σταθμούς και στην συνέχεια οπωσδήποτε και ελέγχους αυτών...
    Δεύτερο λάθος. Τα ιδεώδη μου δεν είναι αυτά που θεωρείς εσύ κομμουνιστικά. Εσύ μπορείς να βαφτίζεις ότι θέλεις, και οι λέξεις να μην έχουν νόημα, να πετάς και ένα κομμουνιστικά, για να περάσεις τους αντίστοιχους συνειρμούς. Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου οπαδό της κοινωνικής δικαιοσύνης. Και κοινωνική δικαιοσύνη δεν είναι ναχει ο pk33 που δουλεύει στην τάδε πολυεθνική παιδικό σταθμό δωρεάν, και η κοπέλα που δουλευει πωλήτρια και παίρνει και μισθό το 1/3 του pk33 και να πληρώνει και παιδικό σταθμό γιατί είναι το λιγότερο χαζή που δεν δουλεύει σε πολυεθνική... Σορυ φιλαράκι, εαν θεωρείς ότι είναι κομμουνιστικά ιδεωδη ότι όλοι πρέπει να χαίρουν κάποιων κοινωνικών προσφορών και όχι κάποιες στελεχάρες σε πολυεθνικές, τότε ναι, μπορείς να με πείς κομμουνιστή, και θα αποστρέφομαι μετα βλεγδυμίας απόψεις κοινωνικά άνισες. Μην ξεχνάς ότι τέτοιες απόψεις μας φέρανε σε αυτό το χάλι. Οπου διάφοροι της μεγαλομεσαίας τάξης θεωρούσαν ότι ο κόσμος υπάρχει μόνο για πάρτη τους, ότι δεν πρέπει να πληρώνουν φόρους (αφού μπορούσαν), και έτσι με την ανοχή/προτροπή του κράτους έφεραν σε οικονομική δυσπραγία την χώρα.
    Τρίτο λάθος, και για ναδείς πόσο "καμμένος" είσαι απο την προπαγάνδα... Τα έργα μέσω ΣΔΙΤ έχουν αποδειχτεί, όχι μόνο εδώ αλλά και στην Αγγλία και αλλού, ότι κοστίζουν πολλαπλάσια. Τι σημασία έχει να εγγράψω στην τρέχουσα περίοδο το 1/10 απο ότι εαν έκτιζα σαν κράτος το νοσοκομείο, όταν σε περίοδο πχ 30 ετών θα εχω πληρώσει 10 φορές πάνω; Εαν θεωρείς ότι πρέπει να "κλέβουμε" το κράτος για να παίρνουν κάποιοι εργολαβίες και να γίνονται μεσίτες για να πληρώνει ο κάθε έλληνας φορολογούμενος το ίδιο εργο δεκάδες φορές πάνω είναι σωστή πολιτική, τότε είσαι σύμφωνος με ότι συμβαίνει τώρα και μετην γενική οικονομική κατάρρευση της χώρας. τέτοιες μενταλιτέ που υποστηρίζουν το ήδη υπάρχον καθεστώς (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ) που δεν είναι καθόλου σοσιαλιστικό μας κάνανε τα χάλια που έχουμε. Εαν λοιπόν σε πειράζουν οι ιδεολογίες (και μένα), δες το καθαρά απο οικονομικής πλευράς. Δεν μας παίρνει ως κράτος, να δίνουμε έργα σε ΣΔΙΤ.


    Παρόλες όμως τις κορώνες δεν σε έχω δεί να θίγεις το σύστημα πχ των φαρμακοβιομηχανιών, που έχει κάνει την χώρα μας να πληρώνει σε φάρμακα όσα και η Ισπανία (με πληθυσμό σχεδον πενταπλάσιο). Φυσικά αποκλειστικά και μόνο απο ακριβότερα φάρμακα και υπερσυνταγολόγηση... Και πόσα άλλα.

    ΥΓ. Για το θέμα παιδικών σταθμών, έχετε ενοχλήσει ποτέ τον δήμαρχο; Εχετε παει συντεταγμένα άτομα απο την περιοχή σου; Εχετε "τιμωρήσει" τον δήμαρχο ασχέτως πολιτικών πεποιθήσεων, με ψήφο σε υποψήφιο που σέβετε τις θέσεις σας; Η' μήπως έχεις κομματικές προκαταλήψεις, ότι πχ εαν ο υποψήφιος δήμαρχος είναι κόκκινος, δεν πρέπει να συνδράμουμε γιατι απλά ειναι κοκκινος και κομμουνιστής; (ή και αντίστοιχα μπλέ και δεξιός, πράσινος και πασόκος και πάει λέγοντας).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 17-05-10 στις 15:27.

  3. #1518
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ενα ενδιαφερον βιντεο που δειχνει το πως ο κοσμος αντεδρασε στην παρουσια κουκουλοφορων: http://www.youtube.com/watch?v=cebuZT-iiLE

  4. #1519
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα ενδιαφερον βιντεο που δειχνει το πως ο κοσμος αντεδρασε στην παρουσια κουκουλοφορων: http://www.youtube.com/watch?v=cebuZT-iiLE
    Με πολυ πιο ενδιαφεροουσα επεξηγηση αλλα και σχολια.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

Σελ. 102 από 102 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102

Παρόμοια Θέματα

  1. Από το κάλεσμα του ΠΑΜΕ για την απεργία της 5ης Μάη
    Από harisb στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 14:07
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-09, 14:57
  3. προβλημα με ipod 5ης γενιας
    Από andrew15 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-08, 01:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας