Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3352/855
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 44(dB)
    Unhappy
    Είμαι κάτοχος connex 8mbit περίπου ένα μήνα στην περιοχή της κυψέλης με το λευκό bautec router.
    Το πρόβλημα είναι οι πολύ συχνές διακοπές ,καθε μια ώρα περίπου (οι τεχνικοί του οτε δοκίμασαν να ρίξουν την ταχύτητα αλλα δεν βοήθησε) και οι μεγάλες διακυμάνσεις στην ταχύτητα (από 100kbps-7mbps). Έχω παρατηρήσει οτι μετά απο καποιο restart ή επανασύνδεση του router οι ταχύτητες είναι υψηλές (6-7mbps) όμως μετά πέφτουν σταδιακά, συνήθως κάτω απο το 1mbps. Αρχικά σκέφτηκα ότι κάποιος μου "κλέβει", αλλά έκλεισα τελείως το wireless και συνδέθηκα με ethernet και παρατήρησα τα ίδια.

    Έχω δηλώσει την βλάβη στον οτε πάνω απο 10 φορές και μου λένε οτι το πρόβλημα διορθώθηκε. Οπότε το adslgr είναι η ύστατη ελπίδα μου για το τι μπορεί να συμβαίνει. Όλες οι ιδέες και παρατηρήσεις δεκτές...
    Downstream Upstream
    SNR Margin : 9.2 10.5 db
    Line Attenuation : 30.0 16.3 db
    Data Rate : 8034 738 kbps

    ΥΓ: Οι ρυθμίσεις του router είναι σωστές (σύμφωνα με τον οτε) φίλτρα υπάρχουν σε όλες τις συσκευές και το router ειναι στη κεντρική μπρίζα του διαμερίσματος.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1005
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 23(dB)
    Και ακριβά πληρώνεις τον οτε και υπηρεσίες δεν έχεις!

  3. #3
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3352/855
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 44(dB)
    Αυτό που λες ισχύει αλλά εγώ έχω συμβόλαιο 11 μήνες ακόμα και ήταν η πιο γρήγορη λύση για internet αφού ήταν σπίτι χωρίς ενεργοποιημένη γραμμή. Μπορώ να προσβάλω το συμβόλαιο αν δεν βρω λύση?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιρνεις 121 και ζητας αλλαγη ζευγους. Τους πριζεις. Το κανουν. Αν φτιαξει καλως, αν οχι παιζει το προβλημα να ειναι στην δικη σου καλωδιωση. Οποτε φερνεις ηλεκτρολογο.

    Εχεις το δικαιωμα να αρνηθεις να παραλαβεις την συνδεση μεχρι 30 μερες μετα την ενεργοποιηση της, οποτε αν εχουν παρελθει οι 30 μερες δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτως αν δεχεσε να πληρωσεις την ρητρα προωρης εξοδου απο τη συμβαση.

    ΥΓ συμφωνα με τα στατιστικα που δεινεις εχεις πακετο 24mbs οχι 8, μπορεις να τους ζητησεις να σε βαλουν σε 8ρι προφιλ, η χαμηλοτερο, με χαλια γραμμη και 44 atten για 4ρι σε κοβω αν θες σταθεροτητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΒΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Φίλε μου είχα και εγώ πρόβλημα με αποσυνδέσεις συγκεκριμένες όμως ώρες (με ακρίβεια σχεδόν λεπτού) και δεν κατάλαβα ποτέ τι ήτανε ούτε από τον ΟΤΕ...μέχρι χτες!Έχω στο σπίτι σε μερικά φώτα ρελιέ ώστε να ρυθμίζω την ένταση αλλά ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι οφείλετε αυτό για τις αποσυνδέσεις!!Όποτε το είχα στο σιγανό τον φωτισμό τα CRC errors αυξάνονταν με 3ψήφιους αριθμούς με αποτέλεσμα τις αποσυνδέσεις.Οπότε πλέον κοιτάω και για το ποιό απίθανο όταν εξετάζω αποσυνδέσεις:P

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chadsmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου είχα και εγώ πρόβλημα με αποσυνδέσεις συγκεκριμένες όμως ώρες (με ακρίβεια σχεδόν λεπτού) και δεν κατάλαβα ποτέ τι ήτανε ούτε από τον ΟΤΕ...μέχρι χτες!Έχω στο σπίτι σε μερικά φώτα ρελιέ ώστε να ρυθμίζω την ένταση αλλά ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι οφείλετε αυτό για τις αποσυνδέσεις!!Όποτε το είχα στο σιγανό τον φωτισμό τα CRC errors αυξάνονταν με 3ψήφιους αριθμούς με αποτέλεσμα τις αποσυνδέσεις.Οπότε πλέον κοιτάω και για το ποιό απίθανο όταν εξετάζω αποσυνδέσεις:P
    Το έχω πει και θα το ξαναπώ. Πολλές φορές η λύση στο πρόβλημά μας μπορεί να είναι εκεί που ούτε κάν πάει ο νους μας. Εγώ είχα με HOL συνεχείς αποσυνδέσεις, σχεδόν κάθε 20 λεπτά. Πήρα ούτε κι εγώ ξέρω πόσες φορές την ΤΥ που ορύονταν τα παληκάρια να δουν την φταίει στην συνδεσή μου. Κάναν τόσους ελέγχους και τελικά μετά από κάνα μήνα βρήκα τι έφταιγε. Ένα χαλασμένο ασύρματο τηλ.....

  7. #7
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Δε ρωτησε κανεις το αυτονοητο...
    Τι εννοεις οτι η ταχυτητα πεφτει συνεχως;Εννοεις ότι το ρουτερ αποσυνδεεται και συγχρονιζει χαμηλοτερα?(Λιγο δυσκολο να πιανεις 100 kbps συγχρονισμο πάντως)
    Ή οτι εκει που ξεκινας να κατεβαζεις με 800 σιγα σιγα πεφτει η ταχυτητα;Οχι η ταχυτητα που δειχνει το ρουτερ αλλα αυτη που κατεβαζεις..
    Αν ειναι το δευτερο ίσως να έχεις πολλά λάθη στη γραμμη και το ρουτερ σιγα σιγα να μπουκωνει..

    Αν ημουν εσυ θα εκανα τα εξεις: Βγαζεις τα φιλτρα και ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου.
    Βαζεις σκετο χωρις σπλιτερ σε μια μπριζα το ρουτερ και βλεπεις τι γινεται.Μετα δοκιμαζεις και σε μια αλλη πριζα στο σπιτι...
    Τελος εαν δε γινει κατι φερνεις καποιον που να ξερει και δοκιμαζεις να βαλει το ρουτερ στον κατανεμητη.
    Εαν δε φτιαξει τότε το προβλημα είναι στο ζευγος..

    Αλλα πες μας καταρχας.Κανει αποσυνδεσεις καθε ποση ωρα?Συγχρονιζει το ρουτερ τοσο χαμηλα ή απλως πεφτει η ταχυτητα που κατεβαζεις;To snr μεταβαλλεται συνεχως και αν ναι πολυ;
    Επισης αν υπαρχει δυνατοτητα δοκιμασε ενα ρουτερ απο καποιο φιλο σου..Τα baudtek σε δυσκολες γραμμες δε πανε πολυ καλα..

    Α και κατι τελευταιο!Δεν εισαι κατοχος 8αρας.24αρα έχεις πλεον

  8. #8
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3352/855
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 44(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    @baskon
    Το router συγχρονίζει σταθερά στα 8, ο κόσμος να χαλάσει. Η ταχύτητα downloading πέφτει σταθερά(φτάνει και κάτω απο 100kbps) μέχρι να αποσυνδεθεί ή να του κάνω restart γιατί δεν παλεύεται άλλο. Αυτό συμβαίνει κάθε μισή ώρα περίπου.
    Από αυτά που λες να δοκιμάσω, δεν έχω δοκιμάσει μόνο το router στον κατανεμητή(δεν ξερω πως, βρίσκεται στην είσοδο της πολυκατοικίας?) και το να τους τα πρήξω όπως λέει και ο Tecate για το ζεύγος.
    Το snr κυμαίνεται από 9-10 στο downloading
    Αααα ξέχασα να πω ότι το uploading δεν πέφτει ποτέ(ούτε στο router, ούτε στον "πραγματικό" κόσμο) ακόμα και όταν φτάνει το downloading κάτω απο 100kbps

    Θα δοκιμάσω και ένα router linksys wag200g και μετά θα κοιτάξω για τον κατανεμητή και το ζεύγος

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 16:38
  2. Αποσυνδεσεις καθε 10 λεπτα / Connex σε FritzBox
    Από Azariel στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-10, 23:27
  3. αποσυνδεσεις wag200g οτε conn-x 8 mbps
    Από terris2212 στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-09, 23:49
  4. Συνεχείς αποσυνδέσεις σε Connex 8MBit
    Από tarantules9 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-09, 11:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας