Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 50
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Έχω βάλει πρώτη φορά το 2004, ως φοιτητής, ADSL ΟΤΕΝΕΤ, όταν ακόμη δεν υπήρχε το κόνεξ και λεγόταν onDSL αορίστου. Το 2006 ξαναέβαλα ΟΤΕΝΕΤ αορίστου όταν ήρθε στην περιοχή μου η ADSL και είχε βγει το κόνεξ (με δώρο τον εξοπλισμό με προϋπόθεση παραμονής στην υπηρεσία επί 12μηνο) και πάλι δεν πήρα δώρο μόντεμ. Από τότε παρέμεινα πελάτης ανελλιπώς έως τον Δεκέμβριο του 2009, οπότε και ζήτησα το πακέτο ίντερνετ + ομιλία, όμως μόντεμ δεν μου έδωσαν ούτε αυτή την φορά. Τώρα που έγινε η πρόσφατη αναβάθμιση της ταχύτητας εγώ έχω ξεμείνει με το παλιό μου μόντεμ-ρούτερ (ένα Τζετσπίντ 500 που είχα τότε αγοράσει πανάκριβα από τον ΟΤΕ) και έχω περιοριστεί στις μέγιστες ταχύτητες της παλαιάς γενιάς ADSL που είναι 8mbps/800kbps. Ο κάθε περιστασιακός πελάτης να μπορεί να χαίρεται δώρο τον εξοπλισμό ενώ ένας πιστός επί μακρό χρονικό διάστημα πελάτης τιμωρείται γιά την προτίμηση που δείχνει προς την εταιρία. Γίνομαι τεράστιο κορόϊδο που πρέπει να βάλω πάλι το χέρι στην τσέπη και να αγοράσω μόντεμ, μετά από τόσα χρόνια πελάτης!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    318
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Υπάρχει πάντα η επιλογή να τους τιμωρήσεις με το να πάψεις να είσαι ο πιστός τους πελάτης...
    Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές , ευτυχώς.
    Resistance is futile, you will be assimilated. Your technological distinctiveness will be added to our own.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Επισης μπορεις να κανεις διακοπη και μετα απο μια δυο ημερες να πας να ξανακανεις αιτηση. Θα παρεις νεο εξοπλισμο σαν νεος πελατης. Κατα 99% ειναι ασυρματο. Το μειονεκτημα ειναι οτι ισως μεινεις χωρις ιντερνετ για μια εβδομαδα.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2010
    Περιοχή
    Νέα Μηχανιώνα-Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    έως 24 αρνιά/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN2000
    Path Level
    Interleaved
    ABEZ εκτός....πολύ άπλα,εφόσον έχεις τούς λογαριασμούς και τα συμβόλαια,για να σου δώσουν εξοπλισμό,πας και τούς κράζεις,εγώ αυτό θα έκανα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος freddy_pitt : 04-05-10 στις 02:24.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τώρα μάλιστα! Νομίζετε ότι με τις διαμαρτυρίες κάτι κάνεις! Διαβάστε την οδυνηρή εμπειρία μου να φρίξετε μαζί μου:

    Όταν έκανα την αίτηση για το ίντερνετ+ομιλία μέσω 134 δεν μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι δεν δικαιούμουν το δώρο που κανονικά δίνουν με το πακέτο. Λίγο αργότερα που το σκέφτηκα πάλι μόνος μου, λέω κάτσε να επιβεβαιώσω ότι θα πάρω το δώρο γιατί εδώ είναι Ελλάδα. Ε, μου λένε στο 134 ότι δεν δικαιούμαι το δώρο επειδή είμαι παλιός πελάτης. Ανταπαντώ αυτό που είπε ο orck, ότι αν διακόψω την σύνδεση και την κάνω από την αρχή θα το δικαιούμαι και μου λέει ναι! Μα κοροϊδευόμαστε τώρα, σκέφτηκα! Ζήτησα να μιλήσω με τον προϊστάμενο και η τηλεφωνήτρια όχι μόνο εμφαντικά αρνήθηκε να μου τον δώσει αλλά ακόμη και να μου πει το όνομά του! Ζήτησα να ακυρωθεί η παραγγελία του πακέτου και αρνήθηκαν να την ακυρώσουν επειδή ήταν Παρασκευή απόγευμα, παραπέμποντάς με το Σάββατο το πρωί γιά την ακύρωση με την ρητή διευκρίνιση ότι γίνονται ακυρώσεις και τα Σάββατα (γελοιότητες τώρα, γιατί πρέπει να κάνω και άλλο τηλεφώνημα για το ίδιο πράγμα, όταν ζήτησα να πάρω το πακέτο δεν είχε μα και μου, τσατ-μπαμ το έκαναν). Σάββατο πρωί αρνούνται να ακυρώσουν την παραγγελία και με παραπέμπουν γιά την Δευτέρα. Εν τω μεταξύ, η ενεργοποίηση του πακέτου και αναβάθμιση ταχύτητας ενώ η αρχική τηλεφωνήτρια μου είχε πει ότι θα γίνει κατά την Τρίτη είχε γίνει από το βράδι της Παρασκευής κιόλας (άμα θέλουν οι κουφάλες, κινούν γη και ουρανό)! Εδώ αρχίζω και τα παίρνω άγρια, συνειδητοποιώντας ότι είμαι όμηρος στα καπρίτσια της κάθε τηλεφωνήτριας! Φεύγω και πάω στον Γερμανό της περιοχής μου και κάνω γραπτή αίτηση να ακυρωθεί η παραγγελία. Η υπάλληλος εκεί, με προειδοποίησε ότι μάλλον δεν θα γίνει δεκτό το αίτημά μου (επιτέλους, ένα ψήγμα ειλικρίνειας) και ότι η μόνη μου άλλη καταφυγή είναι σε ένα κατάστημα ΟΤΕ. Βέβαια εγώ δεν περίμενα να γίνει η ακύρωση, απλώς ήθελα να έχω πλέον μία έγγραφη απόδειξη ότι ζήτησα την ακύρωση. Έλα μου όμως που η υπάλληλος του Γερμανού ούτε πρωτόκολλο, ούτε ημερομηνία, ούτε την υπογραφή ή το όνομά της δεν έβαλε στην αίτηση (να χαρώ εγώ ιδιωτικοποιήσεις!). Από το σπίτι εγώ συνεχίζω τις προσπάθειες στέλνοντας e-mail και υποβάλλοντας ηλεκτρονικά παράπονα στην ιστοσελίδα της ΟΤΕΝΕΤ. Οι κερατάδες, ακόμη και εκεί με παρέπεμπε το ένα τμήμα στο άλλο! Τι διάλο, ούτε προώθηση μηνύματος δεν ξέρουν να κάνουν μεταξύ τους; Περνάει το Σαββατοκύριακό και η Δευτέρα και την Τρίτη πηγαίνω στο πλησιέστερο κατάστημα ΟΤΕ το οποίο, επειδή θέλαμε περικοπές λειτουργικών δαπανών, δεν υπήρχε πλέον στην περιοχή αλλά 30χλμ μακριά. Τα λέω στον υπάλληλο και με παραπέμπει στον προϊστάμενο. Τα λέω στον προϊστάμενο και μου λέει να στείλω επιστολή στον υπουργό! Σε εκείνο το σημείο με λυπάται ο υπάλληλος και βάζει τα μεγάλα μέσα να βρει τηλέφωνα γιά να μιλήσει με κάποιον που θα κάνει την ακύρωση της παραγγελίας και μετά από λίγο θριαμβευτικά αποφαίνεται ότι πρέπει να τηλεφωνήσω στο 134 και να ζητήσω με το ΑΦΜ την ακύρωση (προφανώς θα ήμουν...συστημένος). Αφού του εξηγώ ότι το έκανα ήδη αυτό και με εμπαίζουν από το 134, παίρνει το αντίγραφο της αίτησης που είχα κάνει στον Γερμανό και βγάζει άλλο αντίγραφο και πάνω σε αυτό προσθέτει τα στοιχεία του και ημερομηνία και μου λέει ότι τώρα είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να μου απαντήσει εγγράφως. Μάγκες όχι μόνο δεν μου έχει απαντήσει τόσους μήνες μετά, αλλά και ο συνήγορος του καταναλωτή που απευθύνθηκα με παρέπεμψε στην ΕΕΤΤ και η ΕΕΤΤ που προσπάθησα να κάνω καταγγελία δεν την καταχώρησε!

    Δεν μπορεί κανείς να βρει το δίκιο του. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω όλες τις συνδέσεις για να τιμωρήσω υποτίθεται. Να πάω όμως που, που πρέπει να περιμένω να περάσει το 12μηνο για να μην έχω την ποινή των 50€ (όσο κάνει το μόντεμ αν το αγοράσω δηλαδή) και όταν δεν υπάρχει εναλλακτικός πάροχος με ανάλογες υπηρεσίες στην περιοχή. Και μήπως οι εναλλακτικοί θα είναι καλύτεροι...ένας φαύλος κύκλος![/F

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2009
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11623/999
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Netgear DGND3300
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 21.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freddy_pitt Εμφάνιση μηνυμάτων
    ABEZ εκτός....πολύ άπλα,εφόσον έχεις τούς λογαριασμούς και τα συμβόλαια,για να σου δώσουν εξοπλισμό,πας και τούς κράζεις,εγώ αυτό θα έκανα
    Όποιος δεν ξέρει και γνωρίζει αυτό που κάνει είναι να κράζει. Μπράβο σου!!!
    Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλετε στην έλειψε αλκοόλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.710
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ABEZ Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν μπορεί κανείς να βρει το δίκιο του. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω όλες τις συνδέσεις για να τιμωρήσω υποτίθεται. Να πάω όμως που, που πρέπει να περιμένω να περάσει το 12μηνο για να μην έχω την ποινή των 50€ (όσο κάνει το μόντεμ αν το αγοράσω δηλαδή) και όταν δεν υπάρχει εναλλακτικός πάροχος με ανάλογες υπηρεσίες στην περιοχή. Και μήπως οι εναλλακτικοί θα είναι καλύτεροι...ένας φαύλος κύκλος![/F
    Φίλε η γραμματοσειρά σου μου έβγαλε πονοκέφαλο ...Πραγματικά άλλαξε την δεν μπορώ να διαβάσω τι λες

    Music hard rock and metal blog

  8. #8
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ABEZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βάλει πρώτη φορά το 2004, ως φοιτητής, ADSL ΟΤΕΝΕΤ, όταν ακόμη δεν υπήρχε το κόνεξ και λεγόταν onDSL αορίστου. Το 2006 ξαναέβαλα ΟΤΕΝΕΤ αορίστου όταν ήρθε στην περιοχή μου η ADSL και είχε βγει το κόνεξ (με δώρο τον εξοπλισμό με προϋπόθεση παραμονής στην υπηρεσία επί 12μηνο) και πάλι δεν πήρα δώρο μόντεμ. Από τότε παρέμεινα πελάτης ανελλιπώς έως τον Δεκέμβριο του 2009, οπότε και ζήτησα το πακέτο ίντερνετ + ομιλία, όμως μόντεμ δεν μου έδωσαν ούτε αυτή την φορά. Τώρα που έγινε η πρόσφατη αναβάθμιση της ταχύτητας εγώ έχω ξεμείνει με το παλιό μου μόντεμ-ρούτερ (ένα Τζετσπίντ 500 που είχα τότε αγοράσει πανάκριβα από τον ΟΤΕ) και έχω περιοριστεί στις μέγιστες ταχύτητες της παλαιάς γενιάς ADSL που είναι 8mbps/800kbps. Ο κάθε περιστασιακός πελάτης να μπορεί να χαίρεται δώρο τον εξοπλισμό ενώ ένας πιστός επί μακρό χρονικό διάστημα πελάτης τιμωρείται γιά την προτίμηση που δείχνει προς την εταιρία. Γίνομαι τεράστιο κορόϊδο που πρέπει να βάλω πάλι το χέρι στην τσέπη και να αγοράσω μόντεμ, μετά από τόσα χρόνια πελάτης!


    μια απο τα ιδια κι εγω. ADSL εβαλα 3 μηνες μετα την εμπορικη διαθεση
    Βεβαια γραμμη ΟΤΕ ADSL , και συνδρομη ADSL με την οτενετ τοτε.Το ρουτερ 300+ ευρω απο τον ΟΤΕ αγορα. Απλα πανακριβο. Ενα μιζενσ 5930 ISDN buissness router κλπ κλπ.

    Περασαν τα χρονια, το ιδιο username το μετετρεψα σε ondsl home για μεγαλυτερη οικονομια (1 παγιο μειωμενο, αντι να πληρωνω ξεχωριστα την γραμμη και ξεχωριστα το ιντερνετ) , περασαν παλι τα χρονια, και με σουταρανε απο ondsl σε κονεξ οταν "εκλεισε" η οτενετ.

    Βεβαια, καπου εκει, επιτελους, αναβαθμιστηκε και το ΑΚ που βρισκομαι και για 24αρες σε ISDN (ειχαμε 24αρες απο καιρο, αλλα μονο για pstn...), οποτε και εκανα την αιτηση αλλαγης ταχυτητας.

    Και επειδη ειχα το παμπαλαιο μιζενς, που ηταν απλο ADSL1 ρουτερ, πηρα τηλ. στο 134 και εξηγησα οτι εχω ενα παναρχαιο ρουτερ , το οποιο πλεον δεν μπορει ουτε θεωρητικα να παει πανω απο 8 Μ, και ζητησα καποιο ADSL2+ ρουτερ, μιας και ημουν τοοοοσα χρονια πελατης, και χωρις καποιο ρουτερ (το αρχικο το ειχα χρυσοπληρωσει, δεν ηταν δωρεαν...). Οποτε μου ειπαν θα δουν τι μπορουν να κανουν. Με ξαναπηραν μετα απο λιγη ωρα τηλ. να μου πουν οτι θα μου στειλουν ενα bautec ενσυρματο. Το πηρα, το συνδεσα, κλειδωσα στα 15+, οποτε βλεποντας οτι η γραμμη ειναι καλη, πηγα και αγορασα το linksys....

    Βεβαια, καταλαβα οτι δεν ημουν τυπικη περιπτωση, εφοσον ημουν πολλα χρονια πελατης, αλλα ποτε δεν ειχα "επιδοτηθει" για ρουτερ, μου κανανε χαρη φανταζομαι.

    Προφανως επεσες σε ανθρωπο που δεν ειχε αναλογη ορεξη για να σε βοηθησει.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loukoumaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε η γραμματοσειρά σου μου έβγαλε πονοκέφαλο ...Πραγματικά άλλαξε την δεν μπορώ να διαβάσω τι λες
    Εμένα με δυσκολεύει στο διάβασμα πολύ η Arial. Νομίζω όμως ότι περισσότερο πρόβλημα για εσένα είναι το μικρό μέγεθος. Για δοκίμασε μία μεγέθυνση της σελίδας στο 110%.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    OTE Speedport W724V
    SNR / Attn
    20,1(dB) / 0(dB)
    Εγώ ευτυχώς είχα φίλους που άλλαζαν τους πάροχους σαν τα σώβρακα μέχρι να δουν κανά mbps και έχουμε κάνει αποθήκη με router!

  11. #11
    Εγγραφή
    29-10-2008
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Baudtec TW263R4 Wireless
    SNR / Attn
    9-11(dB) / 26.8(dB)
    Και εσύ φίλε ΑΒΕΖ ας περίμενες, τι θέλεις, όλα σε μια μέρα να γίνονται;
    Δείξε μου το Ping σου να σου πω ποιος είσαι.
    Show me your Ping to tell you who you are.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Τις 2 φορές (φοιτητικό και αορίστου) δε σου δόθηκε εξοπλισμός γιατί δεν το δικαιουσαί. Για το πακέτο internet+τηλεφωνία, δε το θυμάμαι σίγουρα. Αν υπήρχε στη προσφορά (όπως τώρα), τότε έπρεπε να στο έδιναν. Για ποιο λόγο δε στο έδωσαν τότε;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  13. #13
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nullnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εσύ φίλε ΑΒΕΖ ας περίμενες, τι θέλεις, όλα σε μια μέρα να γίνονται;
    Μπαρδόν...να περίμενα τι ακριβώς;

    ........Auto merged post: ABEZ πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις 2 φορές (φοιτητικό και αορίστου) δε σου δόθηκε εξοπλισμός γιατί δεν το δικαιουσαί. Για το πακέτο internet+τηλεφωνία, δε το θυμάμαι σίγουρα. Αν υπήρχε στη προσφορά (όπως τώρα), τότε έπρεπε να στο έδιναν. Για ποιο λόγο δε στο έδωσαν τότε;
    Όπως είπα ήδη:
    Ε, μου λένε στο 134 ότι δεν δικαιούμαι το δώρο επειδή είμαι παλιός πελάτης.


    ........Auto merged post: ABEZ πρόσθεσε 7 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dgeorge4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ευτυχώς είχα φίλους που άλλαζαν τους πάροχους σαν τα σώβρακα μέχρι να δουν κανά mbps και έχουμε κάνει αποθήκη με router!
    Ε, να, αυτά είναι που με πειράζουν. Ενώ κάποιοι αλλάζουν πάροχο συνέχεια παίρνουν όλα τα δώρα και τα κορόιδα της υπόθεσης είναι οι παλιοί πελάτες. Άδικη και πολύ κακή κατανομή πόρων που υποδηλώνει την κακή ελληνική εταιρική φιλοσοφία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ABEZ : 04-05-10 στις 23:28. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    ΑΒΕΖ απο την στιγμη που δεν πηρες εξοπλισμο μπορεις να ακυρωσεις οποτε θες. Για ποιο λογο να μην κανουν δεκτο το αιτημα σου; Εαν σου ειχαν δωσει εξοπλισμο τοτε δεσμευεσαι για 12 μηνες παραμονη η αλλιως πληρωνεις ενα κοστος αποσυνδεσης.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΒΕΖ απο την στιγμη που δεν πηρες εξοπλισμο μπορεις να ακυρωσεις οποτε θες. Για ποιο λογο να μην κανουν δεκτο το αιτημα σου; Εαν σου ειχαν δωσει εξοπλισμο τοτε δεσμευεσαι για 12 μηνες παραμονη η αλλιως πληρωνεις ενα κοστος αποσυνδεσης.
    Τώρα γιά να καταλάβω, μου λες ότι λέω ψέμματα ή απλώς δεν διάβασες την εξιστόρηση της υπόθεσής μου;

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-09, 20:37
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-08, 00:07
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-08, 21:48
  4. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-06, 19:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας