Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    η διάταξη του άρθου 17 στο ψηφισθέν στις 04/05/2010 εργασιακό νομοσχέδιο ( http://www.parliament.gr/ergasies/no...-ERGAS-pap.pdf ) αφορά το ΙΚΑ και έχει σοβαρότατες συνέπειες για τους εργαζομενους, τους οποίους δεν θα μπορούν να ασφαλίζουν πλέον οι εργοδότες τους εφόσον αυτοί έχουν οφειλές στο ΙΚΑ (αφού θα αδυνατούν να καταθέτουν Α.Π.Δ. ασφάλισης). Οι εργαζόμενοι των επιχειρησεων που οφείλουν στο ΙΚΑ υπολογίζονται περιπου σε 600.000 και οι οποίοι θα μείνουν χωρις ιατροφαρκευτικη περίθαλψη και συντάξιμα χρόνια.
    Πλέον μετατοπίζουν το βάρος της ασφάλισης απο τους εργοδότες στους εργαζόμενους όπως την δεκαετία του '70 όπου οι εργαζόμενοι κυνηγούσαν τους εργοδότες τους για τα ένσημα.
    Σας επισυνάπτω και ιστοσελίδα οικονομικου-λογιστικού περιεχομένου με τις αντιδράσεις πολιτών γι'αυτό το θέμα.
    http://www.taxheaven.gr/acforum/inde...ic=73367&st=20
    Ελπίζω να καταλαβαίνετε που θα εκτιναχθει η ανασφάλιστη εργασία, με δικαιολογία μάλιστα πλέον απο την πλευρά των εργοδοτών, αλλά το χειρότερο είναι οτι οι εργαζόμενοι θα μένουν ανασφάλιστοι.

  2. #2
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Πισωγύρισμα, γελοίοι ...
    Ελπίζω με τις ανάλογες πιέσεις, να μην εφαρμοστεί ποτέ

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2010
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πισωγύρισμα, γελοίοι ...
    Ελπίζω με τις ανάλογες πιέσεις, να μην εφαρμοστεί ποτέ
    επειδη εγω δεν μπορω να βρισω , θα σε τσαντισω ωστε να ριξεις καμια χρισ...για στους αχρειους.

    το ξερεις οτι ακομα και σημερα δεν εχει καταργηθει ο επαισχυντος νομος του 1996 , ο οποιος εδινε - δινει δικαιωμα στα ασφαλιστικα ταμεια να επενδυει σε ολα τα προιοντα των ομολογων ?

    δομημενα ομολογα ή ακομα και τοξικα ομολογα στην αγορα των παραγωγων σου λεει κατι ?

    εγω απλα μπορω να πω στον λοβερδο ...δεν υπαρχει σαλιο , αλλα και μυαλο κουκουτσι στην ελλαδα .

    αυτα μονο και καληνυχτα γιατι λεω να κοιμηθω νωρις ωστε να αρχισω να κανω εξοικονομηση ενεργειας μεσω του υπνου , μπας και δραπετευσω με κανενα καλο ονειρο


    πληροφοριακα.

    οποιος θελει να μαθει τι ειναι τα ομολογα που παιζουν οι βλαχοτινειτζερς ελληναραδες με τις ασφαλιστικες κρατησεις μας .

    ας κανει μια απλη αναζητηση στο google με τις λεξεις ( ομολογα δομημενα τοξικα ) , θα μαθει απο την καλη και την αναποδη απλα διαβαζοντας αυτο το αρθρο απο το βημα

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid...&dt=12/10/2008

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιός φωστήρας, για να μην γράψω τίποτα άλλο το σκέφτηκε αυτό
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Θα φέρει τραγικά αποτελέσματα αυτή η ρύθμιση αν εφαρμοστει απο το ΙΚΑ. Aντί να καταπολεμούν με κάθε τρόπο την ανασφαλιστη/αδήλωτη εργασία, πλεόν με αυτη την ρύθμιση θα την αυξήσουν και πολύ φοβάμαι δραματικά. Αλλά το χειρότερο είναι για εμάς τους εργαζόμενους όταν θα πάμε του χρόνου να ανανεωσουμε τα βιβλιάρια υγείας και μας πουν στο τμήμα Μητρώου του ΙΚΑ οτι δεν έχουν περαστεί ένσημα, άρα δεν θα υπάρχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη.
    Μην αναφέρω τους κοντά στην αίτηση σύνταξης γήρατος εργαζόμενους.


    σημειωση: κοινοποιηστε και εσεις σε όποιες ιστοσελίδες/forum γνωρίζετε την συγκεκριμένη ρύθμιση σκάνδαλο. αφορά πολύ κόσμο, και την πέρασαν στα "ψιλά" με συνεπεια οι περισσότεροι να μην έχουν καν ακούσει τι πρόκεται σύντομα να γίνει στους ασφαλισμένους του ΙΚΑ. Το θέμα πρέπει να δημοσιοποιηθεί τάχιστα, τώρα που είναι ακόμα νωρίς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 07-05-10 στις 22:27.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τοτε γιατι ο εργαζομενος να πληρωνει εισφορες; Αφου ο εργοδοτης δεν το κανει,γιατι να το κανω κι εγω;
    Με την ιδια λογικη, ας σταματησουν τις εισφορες και οι εργαζομενοι.
    Ετσι κι αλλιως, συνταξη δεν προκειται να παρουμε και η ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη απο το ΙΚΑ ειναι για τα μπαζα, γιατι τοτε να πληρωνω εγω καθε μηνα εκατονταδες ευρω σε κρατησεις;


    Ενω πιστευα οτι εχουμε πιασει τελειως πατο, καθε μερα που περναει, η εκαστοτε κυβερνηση μου δειχνει οτι θα βρει εναν ακομα τροπο για να μας εξευτελισει κι αλλο...

  7. #7
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firegarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε γιατι ο εργαζομενος να πληρωνει εισφορες; Αφου ο εργοδοτης δεν το κανει,γιατι να το κανω κι εγω;
    Με την ιδια λογικη, ας σταματησουν τις εισφορες και οι εργαζομενοι.
    Ετσι κι αλλιως, συνταξη δεν προκειται να παρουμε και η ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη απο το ΙΚΑ ειναι για τα μπαζα, γιατι τοτε να πληρωνω εγω καθε μηνα εκατονταδες ευρω σε κρατησεις;


    Ενω πιστευα οτι εχουμε πιασει τελειως πατο, καθε μερα που περναει, η εκαστοτε κυβερνηση μου δειχνει οτι θα βρει εναν ακομα τροπο για να μας εξευτελισει κι αλλο...
    Πολυ σωστο φιλε μου και δικαιοτατο.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    το χειρότερο δεν είναι αυτό...είναι να σου κραταει ο εργοδοτης απο τον μισθο σου τις εισφορές και να μην τις αποδιδει στα ταμεία. αλλά πλεον με αυτη την ρυθμιση δεν θα σε καλύπτει πια ασφαλιστικά το ΙΚΑ. Σαν να σου λέει.. κυνηγα εσυ τον εργοδοτη σου να μας πληρώσει...αλλιώς ασφαλιση ΓΙΟΚ.

    Παιδιά δημοσιοποιήστε το συγκεκριμένο θέμα όπου μπορείτε.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    για να καταλαβω κι εγω, που αποσκοπει το συγκεκριμενο "μετρο"?

    θελουν να σπρωξουν τον κοσμακη στην ιδιωτικη ασφαλιση?

  10. #10
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να καταλαβω κι εγω, που αποσκοπει το συγκεκριμενο "μετρο"?

    θελουν να σπρωξουν τον κοσμακη στην ιδιωτικη ασφαλιση?
    Αυτο ειναι το πιο λογικο συμπερασμα που βγαινει. Αφου το απαξιωσαν πρωτα μαλλον ηρθε η ωρα για τη χαριστικη βολη.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μαλλον στη μεταναστευση θα μας σπρωξουν...

  12. #12
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    θελουν τα ασφαλιστικά ταμεία (και ιδιως το ΙΚΑ που ειναι το μεγαλυτερο ταμείο) να μην καλυπτουν ασφαλιστικά (κλαδος συνταξης + κλάδος υγειας) ολους τους εργαζόμενους που έχουν την ατυχία να δουλευουν σε επειχειρησεις που οφειλουν στο ΙΚΑ.
    αυτη την στιγμη λογω οικονομικης κρίσης υπολογιζεται οτι το 30-35% των συνολικών επιχειρησεων στην χώρα (και με αυξητικές τάσεις) οφειλουν στο ΙΚΑ, κάτι που αφορά περιπου 600.000 άμεσα ασφαλισμενους στο ΙΚΑ συν επιπλεόν τους έμμεσα ασφαλισμενους π.χ. τα παιδιά. Συνολικά περίπου 1.000.000 ανθρώπους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 07-05-10 στις 23:39.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελουν τα ασφαλιστικά ταμεία (και ιδιως το ΙΚΑ που ειναι το μεγαλυτερο ταμείο) να μην καλυπτουν ασφαλιστικά (κλαδος συνταξης + κλάδος υγειας) ολους τους εργαζόμενους που έχουν την ατυχία να δουλευουν σε επειχειρησεις που οφειλουν στο ΙΚΑ.
    αυτη την στιγμη λογω οικονομικης κρίσης υπολογιζεται οτι το 30-35% των συνολικών επιχειρησεων στην χώρα (και με αυξητικές τάσεις) οφειλουν στο ΙΚΑ, κάτι που αφορά περιπου 600.000 άμεσα ασφαλισμενους στο ΙΚΑ συν επιπλεόν τους έμμεσα ασφαλισμενους π.χ. τα παιδιά. Συνολικά περίπου 1.000.000 ανθρώπους.

    Ας καταργησουν τοτε το ΙΚΑ και τα λοιπα ταμεια και ας εχει ο καθενας το δικαιωμα να ασφαλιστει οπου και ΑΝ θελει. Αντι για πχ.400€ κρατησεις το μηνα, θα μπορουσα να δινω μολις 100€ σε μια ιδιωτικη ασφαλιση, οπου θα εχω πραγματικη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και ενα συνταξιοδοτικο προγραμμα σαφως καλυτερο απο αυτο που δινει το ΙΚΑ και θα μου εμεναν και 300€ το μηνα!

    Αλλα τωρα δινει πχ 300-400 το μηνα ο εργαζομενος,αλλα τοσα ο εργοδοτης χωιρς να παρεχεται στην ουσια τιποτα απο την πλευρα του κρατους! Κοινως το κρατος ειναι ο μεγαλυτερος νταβατζης!

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firegarden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας καταργησουν τοτε το ΙΚΑ και τα λοιπα ταμεια και ας εχει ο καθενας το δικαιωμα να ασφαλιστει οπου και ΑΝ θελει. Αντι για πχ.400€ κρατησεις το μηνα, θα μπορουσα να δινω μολις 100€ σε μια ιδιωτικη ασφαλιση, οπου θα εχω πραγματικη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και ενα συνταξιοδοτικο προγραμμα σαφως καλυτερο απο αυτο που δινει το ΙΚΑ και θα μου εμεναν και 300€ το μηνα!

    Αλλα τωρα δινει πχ 300-400 το μηνα ο εργαζομενος,αλλα τοσα ο εργοδοτης χωιρς να παρεχεται στην ουσια τιποτα απο την πλευρα του κρατους! Κοινως το κρατος ειναι ο μεγαλυτερος νταβατζης!
    Αν πιστεύεις ότι χωρίς το "αντίπαλο δέος" ακόμα και του τραγικού ΙΚΑ θα σε ασφαλίζουν αξιοπρεπώς για 100 ευρώ οι ιδιώτες, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι παίζεται. Σκέψου γιατί σταυρώσανε τα αμερικανικά λόμπυ των ασφαλιστικών εταιριών τον Ομπάμα για να μην θεσμοθετήσει δημόσιο κλάδο ασφάλισης - περίθαλψης, σκέψου τα κανόνια των ασφαλιστικών στην Ελλάδα και αλλού.

    Οι θείοι μου στις ΗΠΑ έτυχε να έχουν ευνοικό συμβόλαιο κάλυψης (3.500 $ το άτομο/έτος) και με αφορμή την καθυστερημένη πληρωμή μίας και μόνο μηνιαίας δόσης τους πέταξαν έξω από το πρόγραμμα. Το εγκληματικό είναι πως στο καπάκι τους έστειλαν διαφημιστικά για να ξανα-ασφαλιστούν στην ίδια εταιρία, μόνο που τους ζητούσαν 6000 $ το άτομο/έτος, για πρόγραμμα με λιγότερες καλύψεις. Αυτά το 2001.

    Εγώ έδινα περίπου 1800 ευρώ το χρόνο στην "Ιντεράφρικαν" μέχρι το 2003 και τα φάρμακα έπρεπε να τα πληρώνω μόνος μου (χωρίς συνταξιοδοτικό, έτσι; ), άσε που έπρεπε να τσακώνομαι επί εβδομάδες για να με αποζημιώσουν (λειψά!) για τα χαμένα μεροκάματα σε δύο περιστατικά ασθένειας που είχα, κι ενώ τυπικά το συμβόλαιο με κάλυπτε πλήρως...

  15. #15
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η περίπτωση γ του αρ. 7 του 2972/2001 αφορά την υποβολή εκπρόθεσμων ΑΠΔ, ενώ με τον καινούριο νόμο, διευκρινίζεται ότι αφορά ΑΠΔ για μισθολογικές περιόδους που έπρεπε να είχαν καταβληθεί εισφορές (δηλαδή δεν αφορά ολιγοήμερη καθυστέρηση στην υποβολή ΑΠΔ).

    Και λέει ο νόμος: Εσύ κ/κα εργοδότη που έτσι κι αλλιώς ΑΠΕΚΡΥΨΕΣ από το σύστημα -και εις βάρος των εργαζομένων σου- επί μήνες ή χρόνια ΑΠΔ, όταν αποφασίσεις γιατί έτσι σε βολεύει ΤΩΡΑ να τις καταθέσεις -λ.χ. γιατί θες να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα ή γιατί σου έκατσε έλεγχος- θα πρέπει να πληρώσεις μαζί με την κατάθεσή τους το σύνολο του ποσού ή να καταθέσεις εγγυητική κλπ.

    Ο νόμος θέλει με τη διάταξη αυτή να αποτρέψει την απόκρυψη, καθιστώντας την εξαιρετικά ασύμφορη για τους εργοδότες. Είναι καλύτερο γι' αυτούς να τις καταθέτουν στην ώρα τους και να χρωστάνε, παρά να τις αποκρύπτουν, μη εμφανίζοντας οφειλές στο σύστημα και κάποια στιγμή στο μέλλον με ένα 30% πέναλτι να τις εμφανίζουν. Αν κάποιος τις αποκρύψει, θα πληρώσει το 30% και θα πρέπει να τις εξοφλήσει στο ακέραιο όταν τις καταθέσει.

    Δεν νομίζω ότι αυτό κινείται προς την λάθος κατεύθυνση...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η αθλιότητα του ΙΚΑ
    Από dhmk στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 17:21
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-09, 20:55
  3. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-06, 04:58
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 14:41
  5. Αηδία για τους φοιτητες του σημερα και τους πολίτες του αύριο
    Από Hwoarang στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-06, 17:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας