Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    http://thezeitgeistmovement.com/

    Παραθέτω αυτό το link για όποιον θέλει να το επισκεφθεί. Εγώ προσωπικά αντιλήφθηκα πως το project venus που προτείνεται απο αυτό το κίνημα είναι μια καταπληκτική εναλλακτική της αισχρής κοινωνικοοικονομοπολιτικής πραγματικότητας που βιώνουμε.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-04-2003
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    D-Link G624T
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με συγχωρείς, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου..
    H πρώτη ταινία Zeitgeist ήταν... καλή. Στο ίδιο μοτίβο βέβαια με άλλα παλαιότερα ντοκιμανταίρ "ανεξάρτητης" παραγωγής (loose change, money as debt, the money masters), αλλά σίγουρα διαφωτιστική. Ως εκεί έχει καλώς η ιστορία. Θα συγκρατηθώ και δεν θα χρησιμοποιήσω άσχημα λόγια για το σίκουελ που ακολούθησε το οποίο ουσιαστικά αναπαράγει τα ίδια σημεία του πρώτου Zeitgeist. Εκεί όπου υπάρχει η διαφορά είναι ότι το Zeitgeist ΙΙ στρέφεται σε δύο "μέντορες" αμφιβόλου προελεύσεως, (1) σε έναν οικονομικό δολοφόνο (ο οποίος δεν με πείθει) και (2) στον Jacque Fresco με το ρομαντικό του σχέδιο για αγάπη και ειρήνη σε όλο το κόσμο (!) και περιστρέφεται γύρω από λόγια και μαρτυρίες τους.

    Καθ' όλη την πορεία παρατίθενται εικόνες που τοποθετήθηκαν εκεί για δημιουργούν έντονα συναισθήματα, κάτι που ταιριάζει πιο πολύ σε αντίστροφη προπαγάνδα παρά σε ταινία που στόχο έχει να ανοίξει τα μάτια του κόσμου. Όσο για το movement, μου φαίνεται σαν μια βάση δεδομένων που φιλοξενεί όλους τους αντικαθεστωτικούς, τι βολικό!

    Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο, αλλά όποιος έχει κουράγιο να δει το Zeitgeist ΙΙ Addendum ξανά με μια πιο επικριτική ματιά θα τον παρακινούσα να το κάνει!

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και τα δυο zeitgeist βρίθουν ανακριβειών και υπερβολών, αναμεμειγμένες με αλήθειες, που τελικά είναι πιο επικίνδυνο από τα απλά ψέματα.

    Προσοχή στις μπουρδό new age φιλοσοφίες γιατί προέρχονται από αμφιβόλου ποιότητας και σκοπού πηγές.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δυο zeitgeist βρίθουν ανακριβειών και υπερβολών, αναμεμειγμένες με αλήθειες, που τελικά είναι πιο επικίνδυνο από τα απλά ψέματα.

    Προσοχή στις μπουρδό new age φιλοσοφίες γιατί προέρχονται από αμφιβόλου ποιότητας και σκοπού πηγές.
    Ενώ μέχρι τώρα ότι μας σερβίριζαν TV και εξουσία ήταν μόνο καθαρές αλήθειες...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν αναφέρομαι στο οικονομικό και τα 9/11, αλλά για τα θρησκευτικά/πνευματικά στοιχεία βασικά.

    Το money as debt, λ.χ, το έχω και στο θρεντ στην υπογραφή μου, που μπορεί να μην είναι διατριβή για PHD, αλλά δίνει τροφή για σκέψη. Για την 9/11 σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, αλλά εκεί είναι που σερβίρουν και την "σάλτσα" στο zeitgeist που θέλει περισσότερο προσοχή.

    Ειδικά στο ΙΙ, αυτά χίπικα/φουτουριστικά μου την δίνουν.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    1ον , να ξεκαθαρίσω οτι το θέμα το ανοιξα απλά και μόνο για να ανταλαχθούν 2-3 απόψεις πάνω στο ζήτημα και όπως τονίζω το project venus το βλέπω σαν μια καταπληκτική εναλλακτική και ώς εκεί.
    2ον , αυτό που μου άρεσε απίστευτα σε αυτή την ιδεατή κοινωνία είναι η απούσία του χρήματος και της εργασίας, όχι επειδή βαριέμαι να δουλεύω απλα επειδή πιστεύω πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία σαν αντικαταστάτη της δουλείας της αρχέας Ελλάδας.

    Ξέρω , είμαι ρομαντικός , αλλά και τι να τον κάνεις τον ρεαλισμό στην εποχή που ζούμε , θα καταλήξεις να κρεμαστείς απο κανα δοκάρι σπίτι σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Και στην Ρωσσία ήθελαν συστημα χωρίς χρήματα, το θέμα είναι πως καταλήγεις εκει. Από την εξέληξη της τεχνολογιας κ τις φυσικές κοινωνικές ζυμώσεις ή από την επιβολή ενός τέτοιου συστήματος(που αυτό συνήθως έρχεται από αλλού )
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δυο zeitgeist βρίθουν ανακριβειών και υπερβολών, αναμεμειγμένες με αλήθειες, που τελικά είναι πιο επικίνδυνο από τα απλά ψέματα.

    Προσοχή στις μπουρδό new age φιλοσοφίες γιατί προέρχονται από αμφιβόλου ποιότητας και σκοπού πηγές.


    Γενικά είναι καλά σκηνοθετημένα "ντοκιμαντερ" τα οποία εύκολα πείθουν κάποιον ο οποίος δεν διαθέτει κριτική σκέψη. Στην ουσία όμως είναι αναπαραγωγή απόψεων συγκεκριμένων ανθρώπων που έχουν γράψει βιβλία, οι οποίοι δεν είναι καν σχετικοί με τα αντικείμενα...

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    The Zeitgeist Propaganda
    βαρεθήκαμε..αν θες να θεωρείσαι ψαγμένος, ψάξε λίγο τα πράγματα μόνος σου γιατί αν είναι να βασίζεις τις αξίες σου ένα ντοκυμαντέρ που βλέπεις το χρόνο άστα...

  10. #10
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχετε χάσει τ αυγά και τα πασχάλια , εγώ κρίνω και υποστηρίζω την ιδέα που εκφράζει το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ , δεν με απασχολεί αν είναι προπαγάνδα , αν φτιάχτηκε για να πουλήσουν οι τύποι βιβλία ή αν το έγραψε ο διάβολος ο ίδιος για να μας αποπροσανατολήσει , το μόνο που λέω είναι οτι Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. Ως εκεί.

    'Οσο για τον απο πάνω , 3 λαλούν και 2 χορεύουν , αντε πές μου τώρα εσύ που κατάλαβες αν βάσισα εγώ τις αξίες μου στο zeitgeist, και πού ξέρεις ποίες είναι νοι αξίες μου γενικότερα ? ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΔΕΡΦΕ

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Προπαγανδα το zeitgeist... Δηλαδη εσεις που καταλαβατε την συνομωσια, τι θελουν να κερδισουν με το ντοκυμαντερ αυτο? Προτεινουν οτι ολα ανηκουν σε ολους. Ουτε κυβερνηση θελουν να γινουν, ουτε να πουλησουν κατι.
    Και δε συγκρινεται με την σοβιετικη ενωση. Εδω μιλαμε για ολο τον πλανητη, και ειμαστε τεχνολογικα πολυ πιο μπροστα.

    Και για ποιες ανακριβειες μιλαμε? Το βιντεο προσπαθει σε 1 ωρα να αναλυσει σε γενικες γραμμες το οικονομικο συστημα του κοσμου τα τελευταια ~100 χρονια.
    Αμφιβαλει κανεις οτι το "χρημα" φτιαχνεται απο το τιποτα ουσιαστικα? Οτι τα επιτοκια ειναι κοροιδια αφου ποτε δε θα γινεται να πληρωθουν? Οτι ο μισος πλανητης πειναει και το 0,1% εχει κατι δις στην τσεπη? Αν αυτα σας φαινονται "δικαια" και βιωσιμα, συνεχιστε να τα πιστευετε.

    Το παραδειγμα με την μουσικη και τις καρεκλες ειναι το πλεον ιδανικο. Στην ελλαδα ακομη οι περισσοτεροι ειμαστε στην καρεκλα μας. Οταν φτασει η ωρα ομως και δε θα εχουμε να κατσουμε ( και οπως παμε ειναι πολυ κοντα ) τοτε να σας δω ποσες "ανακριβειες" θα βλεπετε. Οσο δε μας αγγιζει η φτωχεια απο τις αλλες χωρες, μας ενδιαφερουν αλλα πραγματα.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Προπαγανδα το zeitgeist... Δηλαδη εσεις που καταλαβατε την συνομωσια, τι θελουν να κερδισουν με το ντοκυμαντερ αυτο? Προτεινουν οτι ολα ανηκουν σε ολους. Ουτε κυβερνηση θελουν να γινουν, ουτε να πουλησουν κατι.
    Και δε συγκρινεται με την σοβιετικη ενωση. Εδω μιλαμε για ολο τον πλανητη, και ειμαστε τεχνολογικα πολυ πιο μπροστα.

    Και για ποιες ανακριβειες μιλαμε? Το βιντεο προσπαθει σε 1 ωρα να αναλυσει σε γενικες γραμμες το οικονομικο συστημα του κοσμου τα τελευταια ~100 χρονια.
    Αμφιβαλει κανεις οτι το "χρημα" φτιαχνεται απο το τιποτα ουσιαστικα? Οτι τα επιτοκια ειναι κοροιδια αφου ποτε δε θα γινεται να πληρωθουν? Οτι ο μισος πλανητης πειναει και το 0,1% εχει κατι δις στην τσεπη? Αν αυτα σας φαινονται "δικαια" και βιωσιμα, συνεχιστε να τα πιστευετε.

    Το παραδειγμα με την μουσικη και τις καρεκλες ειναι το πλεον ιδανικο. Στην ελλαδα ακομη οι περισσοτεροι ειμαστε στην καρεκλα μας. Οταν φτασει η ωρα ομως και δε θα εχουμε να κατσουμε ( και οπως παμε ειναι πολυ κοντα ) τοτε να σας δω ποσες "ανακριβειες" θα βλεπετε. Οσο δε μας αγγιζει η φτωχεια απο τις αλλες χωρες, μας ενδιαφερουν αλλα πραγματα.

  13. #13
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προπαγανδα το zeitgeist... Δηλαδη εσεις που καταλαβατε την συνομωσια, τι θελουν να κερδισουν με το ντοκυμαντερ αυτο? Προτεινουν οτι ολα ανηκουν σε ολους. Ουτε κυβερνηση θελουν να γινουν, ουτε να πουλησουν κατι.
    Και δε συγκρινεται με την σοβιετικη ενωση. Εδω μιλαμε για ολο τον πλανητη, και ειμαστε τεχνολογικα πολυ πιο μπροστα.
    Ουυυυ χίλια δυο έχουν να κερδίσουν. Ότι είχαν να κερδίσουν όσοι έχουν φτιάξει τόσες και τόσες new-age ιδεολογίες οι οποίες πλούτισαν απο αφελείς υποστηρικτές.
    Για αρχή θέλουν οι συγγραφείς των βιβλίων στους οποίους στηρίζεται να αποκτήσουν δημοσιότητα το οποίο και έχουν επιτύχει ήδη. Κατα 2ο να πουλήσουν κανα βιβλίο και να βγάλουν κανα άλλο.
    Τέλος δεν θα τους χάλαγε να δημιουργηθούν οργανισμοί ανα τον κόσμο τους οποίους θα χρηματοδοτούν αφελείς τους ακόλουθοι, χρηματοδοτώντας παράλληλα και τα έξοδα διαβίωσης τους.
    Δεν είναι τυχαίο ότι προσπαθούν να χτυπήσουν τους βασικούς πυλώνες των Η.Π.Α. που είναι Καπιταλισμός, Θρησκεία, Πολιτικό σύστημα...τα οποία είναι όντως προβληματικά...αλλα σε καμία περίπτωση χειρότερα απο το new-world order που προτείνουν εκεί.

    Η οικονομική τους "ανάλυση" αν και ευπεπτη είναι ακρως επιφανειακή και ανακριβής ακόμα και για έναν που έχει μόνο παρακολουθήσει "Εισαγωγή στη μακροοικονομία Ι".

    Ενδεικτικά θα σου απαντήσω στο πιό τραγελαφικό τους επιχείρημα. Λένε λοιπόν ότι το κράτος δανείζεται 100 αλλα χρωστάει π.χ 120. Άρα τα λεφτά που χρωστάμε είναι πάντα περισσότερα απο αυτά που κυκλοφορούν. Ε λοιπόν σου έχω νέα...ο πλούτος που "κυκλοφορεί" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουυυυ χίλια δυο έχουν να κερδίσουν. Ότι είχαν να κερδίσουν όσοι έχουν φτιάξει τόσες και τόσες new-age ιδεολογίες οι οποίες πλούτισαν απο αφελείς υποστηρικτές.
    Για αρχή θέλουν οι συγγραφείς των βιβλίων στους οποίους στηρίζεται να αποκτήσουν δημοσιότητα το οποίο και έχουν επιτύχει ήδη. Κατα 2ο να πουλήσουν κανα βιβλίο και να βγάλουν κανα άλλο.
    Τέλος δεν θα τους χάλαγε να δημιουργηθούν οργανισμοί ανα τον κόσμο τους οποίους θα χρηματοδοτούν αφελείς τους ακόλουθοι, χρηματοδοτώντας παράλληλα και τα έξοδα διαβίωσης τους.
    Δεν είναι τυχαίο ότι προσπαθούν να χτυπήσουν τους βασικούς πυλώνες των Η.Π.Α. που είναι Καπιταλισμός, Θρησκεία, Πολιτικό σύστημα...τα οποία είναι όντως προβληματικά...αλλα σε καμία περίπτωση χειρότερα απο το new-world order που προτείνουν εκεί.

    Η οικονομική τους "ανάλυση" αν και ευπεπτη είναι ακρως επιφανειακή και ανακριβής ακόμα και για έναν που έχει μόνο παρακολουθήσει "Εισαγωγή στη μακροοικονομία Ι".

    Ενδεικτικά θα σου απαντήσω στο πιό τραγελαφικό τους επιχείρημα. Λένε λοιπόν ότι το κράτος δανείζεται 100 αλλα χρωστάει π.χ 120. Άρα τα λεφτά που χρωστάμε είναι πάντα περισσότερα απο αυτά που κυκλοφορούν. Ε λοιπόν σου έχω νέα...ο πλούτος που "κυκλοφορεί" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.
    Tα "DVD" που βγαλανε δωρεαν ειναι. Εγω βιβλιο δεν αγορασα. Ουτε μου ζητησαν να πληρωσω κατι.

    Για την θρησκεια και το ποσο απατη ειναι δε χρειαζεται να σχολιασω. Οποιος εχει στοιχειωδη μορφωση καταλαβαινει ποσο προιστορικες ειναι οι ιστοριουλες που εχει.

    Στα οικονομικα τωρα κι εγω ελαχιστα ξερω. Αλλα αυτα που εξηγει ειναι απλα μαθηματικα.
    Το συνολο των χρηματων αυξανεται συνεχως ναι ή οχι?
    Αν ναι, η αξια των χρηματων που εχουμε μειωνεται, και αυτος που τυπωνει τα καινουργια απο το τιποτε ( μαντεψε ποιος ) εχει "κερδισει" απο το τιποτε.

    Το κρατος δανειζεται 100 και χρωσταει 120, αλλα υπαρχουν παντα 100. Τι θα δωσει πισω λοιπον? 100 και 5 τονους σιταρι?
    Οταν διαβαζω για ελλειματα σε δις $ τα βλεπω. Ουτε σε χρυσο πχ ουτε σε ασημι.

    Και στην τελικη, ποιος δινει το δικαιωμα σε αυτην την Χ τραπεζα να δινει 100 και να ζηταει 120? Τι εκανε και πρεπει να παρει αυτα τα 20 απο το τιποτε?
    Γιατι αν ειναι ετσι να ανοιξω κι εγω μια τραπεζα να τυπωνω σχεδιακια στο χαρτι και να τα κανω λεφτα.
    Αν αυτα που λεω ισχυουν, εστω με μεγαλη γενικοτητα, ειναι παρα πολυ αδικο συστημα. Και με "μαθηματικη ακριβεια", σε Χ χρονια, ο δανειζομενος ( κρατη ) θα χρωσταει παρα πολλα, και προφανως δε θα υπαρχουν για να τα δωσει. Αρα ο δανειστης ( Χ τραπεζα ) θα τον κανει οτι θελει.
    χμμ, κατσε, νομιζω αυτο το ακουσα στις ειδησεις προσφατα...


    Seriously ομως, αν καποιος εχει μια διαφορετικη εξηγηση για το πως τυπωνονται τα χρηματα και με ποιο τροπο διοχετευονται στην "αγορα", θα ηθελα να την ακουσω.

  15. #15
    σχετικα με το πως λειτουργει το χρημα και οι τρπεζες
    fed modern money mechanics
    ειναι το βιβλιο που αναφερει η ταινια zeitgeist the addendum στην αρχη.....
    εχει εκδοθει απο το federal reserve
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikolas1988 : 12-05-10 στις 23:03.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ντοκιμαντέρ Zeitgeist (the movie και addendum)
    Από elias_21 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-09, 12:03
  2. ZEITGEIST 2
    Από ghostkon στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-09, 22:44
  3. Zeitgeist
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-08, 01:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας