Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Καλησπέρα!

    Δεδομένου ότι είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το adsl, και έχω αρχίσει να μπερδεύομαι, θέλω λίγη βοήθεια γιατί η περίπτωση μου πιστεύω οτι είναι τραγική ακόμα και για tellas

    Rate Receive Transmit
    Bit Rate 12981800 994900
    Cell Rate 30617 2346
    Signal Local Remote
    Loss of Signal 0 0
    Signal to Noise Ratio 4.05 dB 9.5 dB
    Line Attenuation 17.0 dB 4.5 dB
    Transmit Power 0.3 dB 10.3 dB

    Παραπάνω είναι τα στατιστικά μου. Μένω στο κέντρο και γνωρίζω οτι η απόσταση μου από το DSLAM είναι περίπου 500μ οπότε και 17db attenuation που έχω είναι αρκετό. Επίσης η παραπάνω ταχύτητα είναι μετά από πείραγμα του oxygen και κλείδωμα του SNR στα 4db, με το default είχα συγχρονισμό περίπου 10mbit. Το οτι είναι τραγικός ο συγχρονισμός δεν χρειάζομαι κάποιον να μου το πεί, δεδομένης της tellas μπόρω να κάνω κάτι για αυτό όμως; Αν κάνω αναφορά βλάβης υπάρχει περίπτωση να ανέβει ο συγχρονισμός ή το έχουν κλειδώσει από την πλευρά τους; Να είμαι απλά ευχαριστημένος με αυτά που βγάζω;

  2. #2
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3.627
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καταρχας δεν σημαινει οτι επειδη εισαι στα 500μετρα απο το Dslam θα εχεις και το αναλογο attenuation . Τα καλωδια απο το σπιτι σου δεν πηγαινουν απαραιτητα κατευθειαν στο Dslam , αλλα μπορει να κανουν το γυρω του στενου ή οτιδηποτε αλλο . Παρολα αυτα , ο συγχρονισμος σου οπως το ειπες και εσυ ειναι χαλια . Με 17 attenuation επρεπε να εισαι τουλαχιστον 20Mbps + , αλλα οπως ολοι γνωριζουμε η Tellas βαζει κοφτες , δυστυχως ...

  3. #3
    Διστυχώς είχα ακούσει καλές απόψεις για την tellas γιατί συμπτωματικά τα άτομα που είχα ρωτήσει έχουν πολύ καλύτερο συγχρονισμό και με μεγαλύτερο attenuation. Το adslgr το σκέφτηκα αφού υπέγραψα το συμβόλαιο
    Ωστόσο δεδομένου οτι βγάζω πραγματική ταχύτητα γύρω στα 11mbit μου φτάνουν αλλά μου φαίνεται μεγάλη κοροιδία, γιατί νόμιζα οτι ο κακός συγχρονισμός είναι απλά θέμα ενδεχομένως κακού ή κακοστημένου εξοπλισμού από πλευράς του ISP ή και πολύ απλά απόστασης. Επίσης θα καταλάβαινα αν μου συγχρόνιζε στα 20mbit αλλά η πραγματική ταχύτητα να ήταν χαμηλότερη γιατί έχουν μπουκώσει τις γραμμές τους. Αλλά το κλείδωμα της γραμμής δεν είναι παράνομο; Εννοώ καλά να διαφημίζεις οτι μπορώ να βγάλω έως 24mbit αλλά επειδή δεν έχεις σοβαρό backbone να μην τα βγάζω, αλλά το συνειδητό κλείδωμα της γραμμής;;;

    Anyway, sorry για την γκρίνια μου αλλά στο τελευταίο μου σπίτι με conn-x κλειδωνα στα 22mbit, και μου έκατσε λίγο βαρύ

  4. #4
    Το avatar του μέλους SilverShadow
    SilverShadow Guest
    Transmit Power 0.3 dB 10.3 dB ? εδω ειναι το προβλημα πιστευω

  5. #5
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Περιοχή
    Άνοιξη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Nova
    Router
    Archer VR400
    SNR / Attn
    20.1(dB) / 9.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SilverShadow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Transmit Power 0.3 dB 10.3 dB ? εδω ειναι το προβλημα πιστευω
    Ετσι "χαμηλωνει" η tellas τους συγχρονισμους των πελατων της, χωρις να κανει ιδιαιτερο μπαμ..

  6. #6
    Το avatar του μέλους SilverShadow
    SilverShadow Guest
    Συνηθως τους βαζει σε προφιλ χαμηλοτερα αλλα οκ εδω νομιζω ειναι προβλημα με την γραμμη...Ετσι πιστευω!

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Μάλλον άσχετο με τη περίπτωση του φίλου, αλλά αυτή η "εκπληκτική" εταιρία σε φίλο που είχε disconnects και κάλεσε το ΤΥ,
    με att <20 τον κλειδώσαν στα 3mbit download και 256kbit (!!) upload μόνο και μόνο για να είναι σταθερός.
    Περιττό να πω ότι ψάχνει για τον επόμενο του isp.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-07-2008
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς η Tellas μας δουλεύει κανονικά και προσπαθούν οι τηλεφωνητές τους να μας βγάλουν και τρελούς. Προσωπικά με τη Forthnet συγχρόνιζα στα 16, γύρισα στη Tellas για να δω με το καλημέρα ταχύτητες γύρω στο 13,5 - 14 στην αρχή και σταδιακά έχω πέσει στο 8! Να σημειωθεί ότι βρίσκομαι κάτω από 1km από το DSLAM - αν και φίλος στον ΟΤΕ μου είπε ότι βρίσκομαι ακριβώς στα 1100 μέτρα! Όταν τους τηλεφώνησα για να παραπονεθώ για τις μειώσεις της ταχύτητας, η απάντησή τους ήταν "να είστε και ευχαριστημένος κύριε, η ΕΕΤΕ & η Ευρωπαϊκή Ένωση μας υποχρεώνουν για 2 Mbps και εσείς είστε στα 8!". Όπως καταλαβαίνετε έκανα ήδη αίτηση για ΟΤΕ...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] Χαμηλός Συγχρονισμός!
    Από panteraz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-09, 17:30
  2. Χαμηλός συγχρονισμός
    Από manouras στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 23:31
  3. Χαμηλος συγχρονισμος
    Από panagism στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 18:55
  4. Χαμηλος συγχρονισμος.
    Από PranKsteR στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 10:23
  5. Χαμηλός συγχρονισμος
    Από giorgosgudelias στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 12:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας