Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    CISCO
    Καλησπέρα,
    Είμαι συνδρομητής της Forthnet (δυστυχώς) στο πακέτο ADSL Economy με (υποτίθεται) 24άρα σύνδεση Internet. Η αίτηση που έκανα κατατέθηκε σε κατάστημα Forthnet στις 1/9/2009 και ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία στις 5/10/2009.
    Λόγω του ανύπαρκτου δικτύου της Forthnet και την ανικανότητα των εργαζομένων της στο τμήμα που αυτοί το ονομάζουν "Τεχνική Υποστήριξη" και μας κοροϊδεύουν, αποφάσισα να φύγω και να μετακομίσω σε άλλο πάροχο. Το συμβόλαιό μου λήγει στις 4/10/2010 και μέχρι στιγμής είναι πληρωμένα ΟΛΑ τα χρέη μου (πάγια, τέλη ενεργοποίησης, χρεώσεις τηλεφωνικών κλήσεων κτλ) απέναντι στην "εταιρία" αυτή. Επίσης Στο διάστημα 5/8/2010 - 4/10/2010 που είναι οι δύο τελευταίου μήνες της σύμβασης, ΔΕΝ έχω κάνει καμία χρήση του τηλεφώνου και ούτε θα κάνω ώστε να μην υπάρξει χρέωση στον λογαριασμό που θα έρθει στο τέλος των δύο αυτών μηνών (εφόσον υπολογίζουμε ότι μετά το πέρας των δύο αυτών μηνών, το συμβόλαιο λήγει και θα τους διώξω).
    Τώρα, από τη στιγμή που εγώ φύγω από την "εταιρία" τους πριν τις 4/10/2010 (μιλάμε για 4-5 ημέρες), απ' ότι γνωρίζω θα εκδοθεί τέλος διακοπής υπηρεσίας και πρέπει να πληρώσω τα 70 ευρώ. Αν εγώ, από τη στιγμή που θα αρνηθώ να τα πληρώσω γιατί έχω εξοφλήσει όλα τα πάγια και όλα τα χρέη ως προς τις τηλεφωνικές κλήσεις κτλ για την περίοδο που ισχύει η σύμβαση (12 μήνες), τι γίνεται; Έχω το δικαίωμα το πράξω;


    Παρακαλώ ρίξτε την ιδέα σας!
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Sagem F@st 2404
    SNR / Attn
    (dB) / 16,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενημερωσε τους οτι δεν ενδιαφερεσαι για ανανεωση γιατι αυτοι θα προβουν σε μονομερη ανανεωση απο οτι ξερω

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    CISCO
    Τι σχέση έχει αυτό; Μα δεν θα προλάβουν να το ανανεώσουν αν φύγω.
    Αν κατάλαβα το σκεπτικό της απάντησής σου, μήπως το λες για να μην μου έρθει λογαριασμός για προπληρωμή των επομένων μηνών;

  4. #4
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάς σε άλλο πάροχο περίπου 7-10 ημέρες πριν την λήξη του συμβολαίου σου για να βγει η φορητότητα θέλει περίπου 10 ημέρες. Για να μην πληρώσεις τέλος διακοπής θα πρέπει να είσαι εναν ολοκληρο χρόνο από την ημέρα ενεργοποίησής σου στην εταιρία, τον τελευταίο λογαριασμό (ακομη και εαν αφορά επόμενα διμηνα) μπορείς να μην τον πληρώσεις και να αναμένεις τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-07-2010
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Απλά ενημέρωσε ότι δεν θέλεις την ανανέωση και θα σε διακόψουν μόλις λήξει. Δεν θα πληρώσεις κάτι. Φρόντισε όμως αν κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο να μην πάει ν πα΄ρει τη γραμμή από τη 4νετ πριν λήξει το συμβόλαιο γιατί μπορεί να σε χρεώσουν τότε.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    CISCO
    Όλα κατανοητά μέχρι στιγμής και αυτό θα κάνω, αλλά πληροφοριακά ρωτάω τι γίνεται στην περίπτωση που ανέφερα αν δεν τους πληρώσω το τέλος διακοπής.

    Αν γίνει η ενεργοποίηση των υπηρεσιών από τον νέο πάροχο, την ημέρα που λήγει το συμβόλαιο, υπάρχει πρόβλημα; Δηλαδή η ημέρα ενεργοποίησης του νέου παρόχου να είναι αφού τελειώσει το συμβόλαιο από τον παλιό. Σωστά;

  7. #7
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios.v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα κατανοητά μέχρι στιγμής και αυτό θα κάνω, αλλά πληροφοριακά ρωτάω τι γίνεται στην περίπτωση που ανέφερα αν δεν τους πληρώσω το τέλος διακοπής.

    Αν γίνει η ενεργοποίηση των υπηρεσιών από τον νέο πάροχο, την ημέρα που λήγει το συμβόλαιο, υπάρχει πρόβλημα; Δηλαδή η ημέρα ενεργοποίησης του νέου παρόχου να είναι αφού τελειώσει το συμβόλαιο από τον παλιό. Σωστά;
    Εαν αφήσεις απλήρωτο λογαριασμό , απλά κάποια στιγμή θα σου έρθει χαρτί για να εξοφλήσεις . Ναι στο νέο πάροχο θα ήταν καλά να μεταφερθείς μετά την δέσμευσή σου από τον προηγούμενο.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    CISCO
    Οπότε αν έχω ημερομηνία ενεργοποίησης από το νέο πάροχο την ίδια μέρα λήξης του συμβολαίου, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-07-2010
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά κανένα!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-09, 19:39
  2. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-08, 11:21
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-08, 13:03
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-08, 16:24
  5. Διακοπή των υπηρεσιών Adsl από την Interconnect
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-06, 03:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας