Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Ναι ξερω πως το θεμα δεν ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο
    Τα τελευταια 10 χρονια εχω αφαιρεσει το μεγαλο νυχι του ποδιου μου 3 φορες.
    Το προβλημα ηταν ειτε λογο ονυχροκρύπτωσης ειτε λογο ονυχροκρύπτωσης μαζι με μυκητιαση (Χεσε μεσα δηλαδη).
    Το τελευταια διαστημα λοιπον και ενω ειχα ησυχασει για κανα 5αρι χρονια, το νεο νυχι εχει βγει παραμορφωμενο (ειναι σαν καρουμπαλο), ειναι αρκετα μαυρο λογο μυκητιασης και αρχισε να πιεζει το δαχτυλο με αποτελεσμα να ποναει αφορητα και να μην μπορω ακομα και να κοιμηθω οταν πιεζεται στο στρωμα.
    Η παραπανω κατασταση εγινε εντονοτερη απο τοτε που επισκεφθηκα προσφατα ιδιωτικη κλινικη οπου ενω ο χειρουργος ηταν ετοιμος να το αφαιρεσει (ποναει ποδι, κοψει ποδι) ε ειπε να του ριξει μια ματια και ο δερματλογος. Αυτος με τη σειρα του ειδε πως υπαρχει εντονη μυκητιαση, μου προτεινε (πανακριβη) φαρμακευτικη περιθαλψη για 3 μηνες με τοπικα σκευασματα αλλα απο τοτε που αρχισα τα φαρμακα το νυχι εχει γινει πολυ πιο ευαισθητο σε πονο και χειροτερο.
    Επειδη εχω απελπιστει με τους γιατρους, εχετε καποια δικια σας εμπειρια; Υπαρχει τροπος να αφαιρεθει το νυχι και να μην ξαναβγει;

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Νοσοκομειο Α Συγγρος
    Ι. Δραγούμη 5 Αθηνα

    Απορω πως δε πηγες! Αποσο ξερω θεωρειται απο τα καλυτερα της Ευρωπης στα δερματολογικα ενω προσωπικα μονο τα καλυτερα

  3. #3
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Αμεσα κιολας.

    επισης μπορεις να ζητησεις να αφαιρεσουν και τη μητρα του νυχιου ωστε να μην βγαινει νυχι καν.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Στο Συγγρος ειχα παει με τη κοπελα μου πριν κανα χρονο για μια κυστη που ειχε στο κεφαλι. Μετα την εξεταση αρχισαν τα κωμικοτραγικα οπου μας στειλανε στο χειρουργο για αφαιρεση της κυστης και αυτοι με τη σειρα τους μας εστελναν απο εδω και απο εκει. Δεν ξαναπαταω.

    Πριν κανα διήμερο πηρα και απαντηση με email απο καποιο ιδιωτη χειρουργο που μου ειπε πως συνήθως γινεται αφαιρεση με φαρμακευτικη αγωγη για 3+ μηνες. Για το θεμα της καταργησης της μητρας φανηκε διστακτικός.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    ισως και λογω της μυκητιασης να ειναι διστακτικος.

    στο συγγρος ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πας.
    ειναι δημοσιο νοσοκομειο μη το ξεχνας.
    η θεραπεια για τα νυχια ειναι μακροχρονια και πρεπει να εισαι συνεπής και πειθαρχημενος.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    το οτι ειναι δημοσιο νοσοκομειο το εκλαμβανω στα θετικα;
    Δεν καιγομαι για το οικονομικο αφου η ασφαλεια μου θα καλυψει το 80% ολης της διαδικασιας.

    Ενα αλλο προβλημα που εχει προκυψει ειναι και η φαρμακευτικη αγωγη. Ο δερματολογος μου ειχε δωσει αγωγη 3+ μηνων με lamisil το οποιο ειναι ιδιαιτερο τοξικο για το συκωτι και απο παρενεργειες ειναι φουλ καργα (με πιο συνηθισμενη την απωλεια γευσης μετα απο εβδομαδες). Απο οσο καταλαβαινω οι περισσοτεροι γιατροι στην Ελλαδα θεωρουν δεδομενη τη θεραπεια με lamisil και για εμενα ειναι no-go αυτο. Επι 30 χρονια το μονο φαρμακο που εχω παρει ειναι ασπιρίνη και ντεπον, και θα καταληξω να παιρνω 4 μηνες μια αντιβιωση για το νυχι του ποδιου μου;

    Στη τελικη κοβω το δαχτυλο και ξενοιαζω αμα ειναι να καταστρεψω συκωτι κτλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη τελικη κοβω το δαχτυλο και ξενοιαζω αμα ειναι να καταστρεψω συκωτι κτλ.
    Αν ήταν άλλο δάχτυλο ίσως, αλλά αν χάσεις το μεγάλο δάχτυλο θα πρέπει να μάθεις να περπατάς ουσιαστικά απο την αρχή (με διαφορετικό τρόπο). Το μεγάλο δάχτυλο παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στο βάδισμα
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ασχετο, αλλα παντα το ειχα απορια σε τι χρησιμευουν τα νυχια στον ανθρωπο?

    π.χ. στα αρπακτικα/σαρκοβορα χρησιμευουν για να συλλαμβανουν την λεια τους... αλλα ο ανθρωπος δεν εχει τετοια αναγκη

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασχετο, αλλα παντα το ειχα απορια σε τι χρησιμευουν τα νυχια στον ανθρωπο?
    Εμείς για να ξυνόμαστε, και οι γυναίκες για να τα βάφουν.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς για να ξυνόμαστε, και οι γυναίκες για να τα βάφουν.
    βιολογικα λεω αν εχουν καποιο εξελικτικο πλεονεκτημα για τους ανθρωπους

  11. #11
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι ειναι δημοσιο νοσοκομειο το εκλαμβανω στα θετικα;
    Δεν καιγομαι για το οικονομικο αφου η ασφαλεια μου θα καλυψει το 80% ολης της διαδικασιας.

    Ενα αλλο προβλημα που εχει προκυψει ειναι και η φαρμακευτικη αγωγη. Ο δερματολογος μου ειχε δωσει αγωγη 3+ μηνων με lamisil το οποιο ειναι ιδιαιτερο τοξικο για το συκωτι και απο παρενεργειες ειναι φουλ καργα (με πιο συνηθισμενη την απωλεια γευσης μετα απο εβδομαδες). Απο οσο καταλαβαινω οι περισσοτεροι γιατροι στην Ελλαδα θεωρουν δεδομενη τη θεραπεια με lamisil και για εμενα ειναι no-go αυτο. Επι 30 χρονια το μονο φαρμακο που εχω παρει ειναι ασπιρίνη και ντεπον, και θα καταληξω να παιρνω 4 μηνες μια αντιβιωση για το νυχι του ποδιου μου;

    Στη τελικη κοβω το δαχτυλο και ξενοιαζω αμα ειναι να καταστρεψω συκωτι κτλ.
    το οτι ειναι δημόσιο σημαινει οτι η αργοπορια και η αναλγησια ειναι αναμενομενη.
    μη γελιεσαι παντως γιατι σε αυτο το νοσοκομειο δουλευουν οι περισσοτεροι γιατροι δερματολογοι του κολωνακιου που καθαρίζουν 10.000 το χρονο και πανε εκει για τα "ενσημα" τους.

    μαζι με την αντιβιωση θα σου δωσει και ενζυμο για το στομαχι, ασε που θα ηταν καλο να ακολουθησεις και μια σωστη διατροφη με πολλα υγρα για να μην τα παιξουν τα νεφρα σου.

    και τελος σορρυ αλλα θα σε ειρωνευτω λιγακι,
    επι 10 χρονια (120 μηνες) ταλαιπωρεισαι με 2 διαγνωσμενες ασθενειες "ονυχωκρυπτωση" και "μυκητιαση"
    και δεν θελεις να παρεις για 4 μηνες αντιβιωση για να σου περασει οριστικά το προβλημα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    ασχετο, αλλα παντα το ειχα απορια σε τι χρησιμευουν τα νυχια στον ανθρωπο?

    π.χ. στα αρπακτικα/σαρκοβορα χρησιμευουν για να συλλαμβανουν την λεια τους... αλλα ο ανθρωπος δεν εχει τετοια αναγκη
    καταρχας θα δουλευανε οι δημοσιοι υπαλληλοι και μη νομιζεις οτι ειναι καλό
    κατα δευτερον δεν θα μπορουσες να ξυστεις
    και κατα τριτον σκεψου να προσπαθεις να βρεις την ακρη σελοτειπ χωρις νυχι

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    βιολογικα λεω αν εχουν καποιο εξελικτικο πλεονεκτημα για τους ανθρωπους
    οι όποιες αλλαγές πάνω στον άνθρωπο πήραν εκ χρόνια.
    ακόμα μην ξεχνάς οτι μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς τα νύχια για επίθεση σε κάποιον

  13. #13
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι ειναι δημόσιο σημαινει οτι η αργοπορια και η αναλγησια ειναι αναμενομενη.
    μη γελιεσαι παντως γιατι σε αυτο το νοσοκομειο δουλευουν οι περισσοτεροι γιατροι δερματολογοι του κολωνακιου που καθαρίζουν 10.000 το χρονο και πανε εκει για τα "ενσημα" τους.

    μαζι με την αντιβιωση θα σου δωσει και ενζυμο για το στομαχι, ασε που θα ηταν καλο να ακολουθησεις και μια σωστη διατροφη με πολλα υγρα για να μην τα παιξουν τα νεφρα σου.

    και τελος σορρυ αλλα θα σε ειρωνευτω λιγακι,
    επι 10 χρονια (120 μηνες) ταλαιπωρεισαι με 2 διαγνωσμενες ασθενειες "ονυχωκρυπτωση" και "μυκητιαση"
    και δεν θελεις να παρεις για 4 μηνες αντιβιωση για να σου περασει οριστικά το προβλημα;


    οχι 2, 3 διαγνωσμενες ονυχοκρυπτωσεις και μυκητιασεις.
    Δεν θυμαμαι λεπτομερεις (εχουν περασει πολλλααα χρονια) αλλα και τοτε ακολουθουσε φαρμακευτικη αγωγη απο το στόμα μετα απο καθε αφαιρεση νυχιου.


    Η φαρμακευτικη αγωγη του δερματολογου που το ειδε (ιδιωτικη κλινικη) ηταν 3+ μηνες lamisil. Το περιβοητο lamisil λοιπον δεν ειναι ακριβως ουτε ασπιρίνη αλλα ουτε ενα απλο σιροπακι. Περενεργειες εδω: http://www.askapatient.com/viewratin...2&name=LAMISIL

    H συμβουλη του χειρουργου μεσω email ηταν αφαιρεση και αγωγη απο το στομα (lamisil υποψιαζομαι) για 4 μηνες.

    Στη πρωτη περιπτωση ο δερματολογος δικαιολογημενα(...) δινει την αγωγη μηπως σωθει η αφαιρεση του νυχιου. Αυτο δεν εγινε αφου δεν μπορω να το πατησω καν.
    Ο χειρουργος ομως γιατι προτεινει και αυτος, αφου αφαιρεθει το νυχι, παλι αντιβιωση επι 4 μηνες;
    Α και περι ενζυμου λογο της αντιβιωσης ο δερματολογος μαλλον ξεχασε να μου το αναφερει. Ασχετα εαν μου επαναλαμβανε πως εαν προκυψει προβλημα να το σταματησω αμεσως και πως ενας στους 1 στους δεκα παρουσιαζουν προβλημα στο συκωτι. Στο εξωτερικο η ληψη του lamisil σημαινει αυτοματα πως πρεπει να υποβαλεσαι συχνα σε εξετασεις για να βλεπεις τη κατασταση του συκωτιου σου. Εδω ομως τα δινουν ως φυστικια.

    Τελος περασαν 6 χρονια απο τη τελευταια αφαιρεση νυχιου για να παρουσιαστει ξανα προβλημα. Δεν ειναι οτι ταλαιπωρουμαι μια ζωη. Το τελευταιο μηνα με θυμηθηκε το νυχι και προσπαθω να βρω τι δεν παει καλα με τη μεθοδο, ποναει νυχι, βγαλει νυχι, κοκ

    Αφαιρεση απο τη μητρα τι μειονεκτήματα εχει;

  14. #14
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Κοίτα ουσιαστηκά το βασικό σου πρόβλημα είναι η Μυκητίαση, η θεραπευτική αγωγή λογικά είναι γι αυτό.

    Δεν σου έχουν πάρει καλλιέργια στην περιοχή να δούνε μήπως έχει κάποιο άλλο μικρόβιο εκεί;;

    Τέλος πάντων γενικά, συγγρού και τέτοια είχα πάει και εγώ για περίπτωση με νύχια, μου έμπαιναν από χαμηλά στα μεγάλα δάκτυλα και των 2 ποδιών τα νύχια στο κρέας με αποτέλεσμα να έχω συνέχεια πύων και πόνους στην περιοχή.

    Στο συγγρού μου βγάλανε 2 φορές τα νήχια και από τα 2 πόδια (βασανηστίριο) και μετά από 3-4 μήνες επέστρεφε το πρόβλημα....

    Ώσπου μετά πήγα σε ιδιώτη ποδολόγο (δεν υπάρχει στην Ελλάδα σαν Ιατρική ιδιότητα) είναι από σπουδές σε Αγγλία. Η συγκεκριμένη κοπέλα μου έκανε επέμβαση αφαίρεσης μόνο μέρους των άκρων των νυχιών με καψιμο της μήτρας στις άκρες, με αποτέλεσμα απλά να μου μικρύνει λίγο το νύχη στις άκρες (ελάχιστα). Εδώ και ένα χρόνο δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

    Για την περίπτωση σου τώρα ΟΝΥΧΟΚΡΥΠΤΩΣΗ, έχω την εντύπωση πως υπάρχουν "σιδεράκια" για τα νύχια, πως είναι τα σιδεράκια για τα δόντια, που βοηθούν το νύχι να πάρει τη σωστή πορεία και να απαλλαγείς μια και καλή.

    http://www.podiatrist-society.gr/podiatrist.php

    ΥΓ. Όλοι οι χειρούργοι και οι δερματολόγοι μου λέγαν με το που με βλέπανε, αφαίρεση νυχιού....ευτυχώς που πήγα σε ποδολόγο και ησύχασα.

    ΥΓ2.
    Αφαιρεση απο τη μητρα τι μειονεκτήματα εχει;
    Ολική αφαίρεση από μήτρα δεν θα πρότεινα, ουσιαστηκά, παύεις να έχεις νύχι, καλύτερα τα "σιδεράκια"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ermis333 : 17-05-10 στις 09:53.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγγρού μου βγάλανε 2 φορές τα νήχια και από τα 2 πόδια (βασανηστίριο) και μετά από 3-4 μήνες επέστρεφε το πρόβλημα....
    Πρέπει να μάθεις πως να κόβεις τα νύχια σου χωρίς να αφήνεις παρανυχίδες ή το οδηγείς προς το κρέας.
    Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ, στο μεγάλο δάκτυλο του δεξιού ποδιού μου, πύον, κοκκίνισμα και τρομερός πόνος. Μία φορά το έβγαλα το νύχι, μου εξήγησε ο γιατρός πως να κόβω τα νύχια και από τότε έχουν περάσει χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα
    Και το πεντικιούρ βοηθά επίσης αρκετά. Ενας, δύο γνωστοί μου καταφεύγουν σε τέτοια λύση για αυτό τον λόγο

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αφαίρεση φωνής
    Από transforman στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-10, 18:56
  2. [Baudtec] Αφαιρεση STB
    Από johann69 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-09, 23:03
  3. ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΙΩΝ
    Από kostasnikaia στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-08, 22:28
  4. ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ
    Από banny στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-07, 10:36
  5. Αφαιρεση χρωματος
    Από βυσματολογος στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 00:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας