Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ελπίζω να μην θεωρηθεί πολύ συνηθισμένο το topic, αλλά με την αγορά των laptop είμαι παντελώς άσχετος, και κατι μου λέει ότι διαφέρει αρκετά απο την αγορά των desktop.. Τα φώτα σας λοιπόν..

    Το Σεπτέμβριο κατα πάσα πιθανότητα θα φύγω Αγγλία για μεταπτυχιακό πάνω σε Computer Science/Information Systems. Και αντί να κουβαλήσω απο δω το desktop pc μου, θεώρησα πιο συνετή επιλογή να αγοράσω κάποιο laptop. Και απο δω αρχίζουν τα άπειρα ερωτήματα..

    1. Το πρώτον και ίσως βασικότερο. Να αγοράσω απο εδώ laptop? Ή να αγοράσω απο Αγγλία? Και το ρωτάω αυτό τόσο απο άποψη τιμής, τι μπορώ να βρω απο κει και τι απο εδώ, όσο και απο πλευρά εγγύησης. Αυτή τη στιγμή το πλάνο είναι να κάτσω εκεί ένα χρόνο (χωρίς να ξέρω τι μπορεί να προκύψει μετά). Αν πάρω απο δω και πάθει κάτι όσο είμαι πάνω? Θα μπορώ να το φτιάξω? Και το αντίστροφο. Παίρνω κάτι απο εκεί, και έρχομαι μετά απο εδώ. Τι γίνεται?? Υπάρχει κάποια "χρυσή τομή"??

    2. Το δεύτερο που με απασχολεί, είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς "απαιτήσεις" θα έχει η σχολή μου απο άποψη hardware, και ίσως θα μπορούσε να με κατατοπίσει κάποιος που έχει ακολουθήσει το ίδιο αντικείμενο. Τα χρήματα μπορεί να βρω, αλλά στην δεν περισσεύουν κιόλας, οπότε θέλω να ξέρω ότι με αυτό που θα πάρω θα κάνω τη δουλειά μου μια χαρά, αλλά να μην είναι και κάτι υπερβολικό. Στην τελική, τα extra λεφτά, πάλι εγώ θα τα φάω στο εξωτερικό. Οπότε, για μένα δουλεύω

    3. To επόμενο που δεν ξέρω αν θα με συνέφερε, είναι να πάρω κάποιο έτοιμο σύστημα, ή να στήσω κάποιο με parts που θα επιλέξω εγώ..

    Απο κει και πέρα με απασχολούν καθαρά θέμα hardware. Έκανα μια μινι-έρευνα αγοράς, πήγα σε κάποια καταστήματα, πήγα και στο mediamarkt, κυρίως για να δω τι παίζει στην αγορά, και ομολογώ ότι κάπως μπερδεύτηκα. Είδα επεξεργαστές σε κάτι ενδιάμεσες τιμές, κάτι 1,73GHz, κάτι centrino, εκεί που έκανα το browsing, πέφτει το μάτι μου σε ένα 3,2GHz με 1500 ευρώ ενώ μέχρι τότε έβλεπα κάτι 1,86 με 1000+ ευρώ.. ψιλοέχασα τη μπάλα.. Έβλεπα κάτι διαφορές στις οθόνες (και δεν εννοώ στις ίντσες) αλλά στην ευκρίνεια, άλλες πιο σκούρες και άλλες πιο ανοιχτές και θαμπές. Άλλα χωρίς κάρτα γραφικών (δηλαδή μόνο της μητρικής), και άλλες με κάρτα γραφικών. Θα μπορούσατε σιγά-σιγά να μου τα ξεδιαλύνετε όλα αυτά? Θα ήμουν ευγνώμων..

    Να πω πάντως, όσον αφορά τις δικές μου απαιτήσεις, ότι πέραν της δουλειάς μου, δε μπορώ να πω ότι έχω καμιά μανία τώρα πια με παιχνίδια (ωχ ωχ..πέρασαν τα χρόνια ), αλλά θα ήθελα να μπορώ να παίξω κανα pro evolution σαν άνθρωπος, και εννοείται να μπορώ να δω καμια ταινία, μάλιστα συνδέοντας το tv-out στην τηλεόραση..

    Οποιεσδήποτε προτάσεις καλοδεχούμενες..

  2. #2
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικαρα!
    Μηνύματα
    567
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    siemens
    1)Δεν ξερω να σου απαντησω εχουμε αρκετους στο φορουμ που ειναι Αγγλια ξερουν καλυτερα...Οσον αφορα το αν σου χαλασει εχω την εντυπωση οτι τα επωνυμα λαπτοπ εχουν διεθνη εγγυηση οποτε δεν θα εχεις προβλημα...

    2)Οι απαιτησεις ειναι δικο σου θεμα.Τα καινουργια λαπτοπ με διπυρηνους επεξεργαστες ειναι πολυ πιο γρηγορα απο τα μονοπυρηνα...Επισης πρεπει να δεις αν σε ενδιαφερει η αυτονομια της μπαταριας,αν θα το χρησιμοποιεις δηλαδη πολυ εξω (χωρις πριζα)....Σε αυτον τον τομεα επιβαλλεται centrino καθως τρωει λιγοτερη μπαταρια...

    3)Θα σου προτεινα ετοιμο συστημα λογω επωνυμιας οπως ειπα και παραπανω..Δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις καποιο που να καλυπτει τις αναγκες σου...

    Να σου πω επισης οτι ενας επεξεργαστης centrino στα 1.7ghz ειναι περιπου ιδιος με να εναν pentium 4 στα 2.8ghz για να καταλαβεις τη διαφορα...Επισης δυσκολα κυκλοφορει σημερα μηχανημα χωρις καρτα γραφικων ξεχωριστη...
    Ελπιζω να σε βοηθησα..Αν εκανα καποιο λαθος στα λεγομενα μου ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος...
    Notebook HP nx9420

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoG
    2)Οι απαιτησεις ειναι δικο σου θεμα.Τα καινουργια λαπτοπ με διπυρηνους επεξεργαστες ειναι πολυ πιο γρηγορα απο τα μονοπυρηνα...Επισης πρεπει να δεις αν σε ενδιαφερει η αυτονομια της μπαταριας,αν θα το χρησιμοποιεις δηλαδη πολυ εξω (χωρις πριζα)....Σε αυτον τον τομεα επιβαλλεται centrino καθως τρωει λιγοτερη μπαταρια...
    Thanks φίλε για την απάντηση, όσον αφορά το 2, εννοώ πόση "υπολογιστική ισχύ" θα μου χρειαστεί για τη σχολή μου. Δηλαδή αυτά τα πράγματα που θα δουλέψω, κατά πόσο θα μπορεί να τα σηκώσει το μηχάνημα χωρίς να γονατίζει..

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η καλύτερη λύση είναι να πάρεις απο εδώ ένα desktop με το πολύ 400-500 λίρες που ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι καλύτερο απο ένα με τα ίδια και πολύ περισσότερα λεφτά

    για να ξεκινήσεις δές λίγο
    www.ebuyer.com
    www.dabs.co.uk
    www.overclockers.co.uk
    WWW.DELL.CO.UK <- άλλη ποιότητα

    UK "Skroutz"

    www.pricerunner.co.uk
    www.kelkoo.co.uk

    ακόμα και με τα μεταφορικά για να τον γυρίσεις πίσω πιό φθηνός θα βγεί απο ένα κατώτερο φορητό! και σίγουρα θα κάνει για τη σχολή (αν και μόνο απο software θα χρειαστείς που και σε PIII θα παίζει )

    EDIΤ: links fixed

    can you beat this price?
    http://www.ebuyer.com/UK/product/89079
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 21-05-06 στις 19:33.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    @Sadako
    1) Σε γενικες γραμμες τα λαπτοπ ειναι λιγο φτηνοτερα στην Αγγλια, υπαρχουν ομως μερικες προσφορες που πραγματικα ειναι απιστευτες. Η Dell κυριως πρωτοπορει σε αυτον το τομεα. Φυσικα λαπτοπ βεντετες οπως τα sony vaio ή κατι toshibes ειναι λιιιιγο φτηνοτερα στο UK, αλλα εχε υποψη σου οτι η αξια του χρηματος ειναι πολυ μεγαλυτερη στην Αγγλια, κοινως το λιρονι ΔΕΝ ειναι ευρωπουλο και πιστεψε με φευγει πρωτου πεις κυμινο. Οποτε ενα απο ενα λαπτοπ λιγο φτηνοτερο στην Αγγλικα θα προτιμουσα το λιιιγο ακριβοτερο στην Ελλαδα. (Αν και ειναι λιγο δυσκολο να βρεθεις σε τετοια θεση).
    Επισης πρεπει να σκεφτεις το θεμα της πιστωτικης, αν δεν εχεις πιστωτικη μην περιμενεις να βγαλεις για να παρεις λαπτοπ και τα πραγματικα καταστηματα συνηθως ειναι απο πολυ ακριβοτερα εως παρα πολυ ακριβοτερα. Συνηθως αν εισαι τυχερος, η διαδικασια πιστωτικης κραταει ενα μηνα, αν εχεις ελληνικη πιστωτικη τοτε εισαι ΟΚ, αρκει να αλλαξεις την διευθυνση.

    2) Οτι απαιτησεις και να εχει η σχολη σου αυτο δεν πρεπει να απασχολει εσενα, μπορει στο Αγγλικο συστημα να σε χρεωνουν και το κατουρημα, αλλα αυτο τους υποχρεωνει να εχουν καθαρες τουαλετες, αν με πιανεις. Κοινως, το ενα CS τμημα θα παρεχει ολες τις απαραιτητες υποδομες στους φοιτητες του. Να σου πω την αληθεια αν μενεις μεσα στο campus δεν χρειαζεσαι καν φορητο, θα πεταγεσαι στο lab. Eγω στη θεση σου θα προσανατολιζομουν σε ενα διπλοπυρηνο γιατι αυτη ειναι η ταση της αγορας, με μια ανθρωπινη καρτα γραφικων για να παιζεις κανα παιχνιδακι που και που.

    3. Ο μονοι τροποι για να παρεις κατι custom ειναι μουλτιραμα/πλαισιο φορητα, ή Dell, τον πρωτο τροπο σου συνιστω να τον ξεχασεις, (ριξε μια ματια στα νηματα αγορας και θα καταλαβεις), για το δευτερο τσεκαρε λιγο τα site και θα δεις οτι αν και δεν ειναι το τρελο customization ειναι ενταξει σε γενικες γραμμες.

    Δες αυτο το νημα
    για να δεις τις επιδοσεις των φορητων αναλογα με τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους.

    Αυτο το νημα, οπου γραφω πανω κατω τα ιδια σε καποιον που φευγει Γερμανια

    Και μετα κοιταξε αυτα τα νηματα για να παρεις μια γευση για μερικα ωραια μοντελακια:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39206
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38172
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37367 (αγνοησε ολες τις κακοηθιες περι mac)

    και φυσικα το νημα για Αγορα λαπτοπ, ξεκινα το απο το τελος μεχρι εκει που σου φαινεται λογικο να διαβασεις:
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...=26169&page=36

    Σε περιμενω να σε εξετασω μετα το διαβασμα

    Αληθεια για που σκεφτεσαι στην Αγγλια?

  6. #6
    Το avatar του μέλους dimitris_thass
    dimitris_thass Guest
    Αν δεν θελεις να κάνεις κοβεις βόλτες με τον φορητο στον ωμο ειναι καλυτερα να αγορασεις ενα desktop pc απο εκει.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    @teodor_ch
    το "απο εδώ" να υποθέσω εννοείς απο Αγγλία έτσι? Ήθελα να αποφύγω την λύση του desktop, γιατί αν είναι έτσι, κουβαλάω απο δω αυτό που έχω, ένα P4 2,4GHz. Αυτό το μπελά θέλω να αποφύγω, και στην τελική πιστεύω ότι χρειάζεται ένας φορητός. Απο τα λεγόμενα σου πάντως κρατάω το "και σίγουρα θα κάνει για τη σχολή (αν και μόνο απο software θα χρειαστείς που και σε PIII θα παίζει )"

    @KLG
    1. Πιστωτική δεν έχω, και ούτε έχω σκοπό να βγάλω. Προτιμώ να χρησιμοποιώ εκεί χρεωστική. Εννοείς για κάποια λύση απο e-shop? Aπο εδώ απο κανένα ελληνικό e-shop με συμφέρει να κοιτάξω? Εννοώ να πάω να το πάρω απευθείας απο το μαγαζί..

    2. Δεκτόν, αλλά θα προτιμούσα μια μεγαλύτερη αυτονομία, δηλαδή πες ότι θέλω να δουλέψω σε περίεργες ώρες (μεταμεσονύκτιες). Δεν πιστεύω να μπορώ να πάω τότε στο lab. Εξάλλου, ένα pc το θεωρώ απαραίτητο, και για άλλους λόγους (ταινίες, μουσική κλπ). Διπλοπύρηνο εννοείς centrino??

    3. Όσον αφορά το custom σύστημα, εννοώ αν με συμφέρει, αν στην τελική μου βγει πιο φθηνά..

    Για τα υπόλοιπα θα επιστρέψω μετά τη μελέτη

    Για την Αγγλία εκκρεμούν κάποιες απαντήσεις σε αιτήσεις μου, προς το παρόν με έχουν δεχτεί στο Liverpool John Moores, και στο Newcastle Upon Tyne, με μεγάλο catch στο δεύτερο όμως, δηλαδή μου δίνουν θέση στο Postgraduate Diploma, με την προοπτική αν τα πάω καλά να συνεχίσω και το τελευταίο 3μηνο της διπλωματικής και να πάρω το MSc (δηλαδή....ζήσε Μάη να φας τριφύλι). Υπόψην ότι έχω αρκετά χαμηλό βαθμό πτυχίου (απο μαθηματικό του ΑΠΘ), οπότε ξεχνάω αρκετά πρωτοκλασσάτα πανεπιστήμια..

    Α, και κάτι άλλο να ρωτήσω για τα laptop. Αληθεύει αυτό που μου είπαν ότι δεν σηκώνουν αναβαθμίσεις?? Δηλαδή ό,τι πάρεις στην αρχή είναι, δε μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο επεξεργαστή ή άλλες major αλλαγές..

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Συναδελφε... μαθηματικο ΑΠΘ... Θελεις να αφησεις την λαμπρη καριερα του μαθηματικου για να μπεις σε CS τμημα? Αυτο προσπαθω κανω και εγω αυτη τη στιγμη

    1. Θα σου προτεινα να ξεχασεις τα μεγαλα καταστηματα της Βρετανιας οπως, pcworld, dixons κ.α. δεν απευθυνονται σε φοιτητες και ειναι σιγουρα υπερτιμημενα τα προιοντα τους. Φυσικα και μπορει να βρεις κατι που να σε συμφερει αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο. Εχω στο μυαλο μου ενα DELL, κανε μια συγκριση στο dell.co.uk και στο αντιστοιχο ελληνικο εκει θα δεις τις διαφορες στη τιμη. Στο Αγγλικο ψαξε τις "ειδικες" προσφορες, συνηθως ειναι αρκετα καλα θαμενες. Η αλλη σου εναλλακτικη ειναι ενα ελληνικο καταστημα. Mιλας ομως για Liverpool και Newcastle, ειναι μεγαλες πολεις και σιγουρα θα μπορεις να βρεις μαγαζακια με προσφορες κοντα στα ελληνικα προτυπα. Εγω ημουν στο York και τωρα Ipswich, μιλαμε για μεγαλα χωρια, και τετοιου ειδους μαγαζακια ηταν αδιανοητα. Ειδικα στο York, που ειναι φοιτητουπολη, εβλεπες παντου laptops for students σε αστρονομικες τιμες. Τελικα παντου οι φοιτητες ειναι οι κοτες με τα χρυσα αυγα...

    2. Πρωτα θα διαλεξει μοντελο και μετα καταστημα. Σου δωσα να κοιταξεις τα λινκς. Εγω εχω στο μυαλο μου κατι σε Intel Centrino Core Duo με μια καλουτσικη καρτα γραφικων. Δεν θες να ξεπαραδιαστεις οποτε θα εμενα μακρια απο PCI λυσεις με εξωτερικη μνημη. Ενα μηχανηματακι με 1gb ram, και 512 ραμ ή 256 για την καρτα γραφικων απο τα τα οποια τα 128 τα παιρνει απο την μνημη ειναι μια καλη επιλογη. Δεν μας εχεις πει το budget σου, αλλα να ξερεις οτι PCI καρτες γραφικων με δικια τους μνημη ανεβαζουν παρα πολυ το συνολο.

    3. Φυσικα και θα σου βγει πιο φτηνο, αφου θα ειναι ενα μηχανημα απο το πλαισιο που εκ των πραγματων ειναι φτηνοτερο. Εξ αλλου οτι αγοραζεις παιρνεις, και αν συμβει κατι πως θα κανεις service το turboX μηχανηματακι στην Αγγλια? Ενω το dell... ξερεις πως.

    Συνηθως μπορεις να βαλεις περισσοτερη ραμ στα λαπτοπ. και σε μερικα να βαλεις καινουριο δισκο. Πρεπει να προσεξεις ομως: π.χ στα dell οταν διαλεγεις μνημη λεει 2Χ256=512 ειναι αρκετα φτηνοτερη απο τα 512Χ1. Το λαπτοπ ομως εχει 2 slots, οποτε αν εχεις διαλεξει την φτηνη προσφορα και θες να το αναβαθμισεις τοτε πρεπει να ξεφορτωθεις το 256 και να βαλεις κατι καλυτερο.

    Tα desktop PC απο την αλλη ειναι πολυ φτηνοτερα στην Αγγλια, αλλα αν δεν εχεις σκοπο να μεινεις πανω απο 1 χρονο, μονο μπελλα και ενα προσθετο βαρος θα σου δημιουργησει.

    Αυτα, καλη τυχη και περιμενω να δω μερικες επιλογες σου να συζητησουμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Συνάδελφος,ε?? Εκτός απο μαθηματικό, κι εσύ εδώ απο Σαλόνικα??

    Όπως είπα θα επανέλθω δριμύτερος αφού διαβάσω τα links που μου έδωσες, μη ρωτάω πράγματα που απαντώνται εκεί, αλλά επειδή σωστά είπες ότι ξέχασα να αναφέρω το budget μου, να πω ότι οκ είναι πάνω απο 1000ευρά, αλλά θα προσπαθούσα να μην ξεφύγει και πολύ. Δηλαδή άντε και 1200-1300 μπορώ να φτάσω. Με lim (εσύ κατάλαβες, δεν ξέρω πόσοι άλλοι :P ) τα 1500..

    Η αλήθεια είναι ότι (όπως ανέφερα και στο αρχικό μου post) είχα μπερδευτεί κάπως, γιατί έβλεπα επεξεργαστές σε laptop γύρω στα 1,73GHz ή 1,86GHz, και μου φαίνονται πολύ μικροί. Δηλαδή έλεγα, να σκάσω κανα 1000+ ευρώ και να πάρω τόσο χαμηλότερο υπολογιστή απο αυτόν που έχω τώρα (2,4GHz)?? Αλλά τώρα μαθαίνω ότι αυτοί οι 1,73 είναι "ισοδύναμοι" με τους 2,8 πχ των desktop..

  10. #10
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako
    Η αλήθεια είναι ότι (όπως ανέφερα και στο αρχικό μου post) είχα μπερδευτεί κάπως, γιατί έβλεπα επεξεργαστές σε laptop γύρω στα 1,73GHz ή 1,86GHz, και μου φαίνονται πολύ μικροί. Δηλαδή έλεγα, να σκάσω κανα 1000+ ευρώ και να πάρω τόσο χαμηλότερο υπολογιστή απο αυτόν που έχω τώρα (2,4GHz)?? Αλλά τώρα μαθαίνω ότι αυτοί οι 1,73 είναι "ισοδύναμοι" με τους 2,8 πχ των desktop..
    ισοδύναμοι μπορεί να είναι αλλά απο Overall επιδόσεις θα απογοητευτείς τελείως (βλ. ταχύτητα σκληρού)

    κατα τη γνώμη μου ένας φορητός είναι άχρηστος παρα ΜΟΝΟ εαν τον χρειάζεσαι στο αεροπλάνο, αεροδρόμιο, τρένο κλπ κλπ. Δηλαδή ΦΟΡΗΤΟΣ !!!

    δές τις επιδόσεις τους και σκέψου το πολύ καλά.
    αυτή τη στιγμή έχω φορητό (όχι μάπα) και αν είχα λεφτά θα έπερνα ένα με 300-400 λίρες desktop να κάνω ΠΟΛΥ γρηγορότερα τη δουλειά μου. Πραγματικά μου είναι άχρηστος.

    Επιμένω επειδή πολλοί γνωστοί φοιτητές κάνανε το λάθος να πάρουν φορητό για την Αγγλία όπως εσύ και τώρα κοιτάνε πώς να τους σκοτώσουν. Σκέψου το καλά

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Δεν θα ελεγα οτι ειναι ακριβως ισοδυναμοι, μακαρι να ηταν, απλως ειναι διαφορετικοι επεξεργαστες σχεδιασμενοι για να κανουν διαφορετικες δουλειες. Ναι σε εναν φορητο ενας 1.86 λειτουργει καλυτερα απο εναν P4 2,4 ισως να μην ειναι λιγο πιο αργος σε μερικες εφαρμογες, αλλα του δινει αυτονομια.Χμμ 1200-1500 τοτε θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα και αυτο:

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39151


    Ναι Μαθηματικο ΑΠΘ τελειωσα και γω το 2005 και ειμαι Αγγλια τωρα, εκει που εχω καταληξει ειναι οτι αν εισαι καλος πελατης ολοι σε αγαπανε σε αυτη τη χωρα, βεβαια και συ διαλεξες πολυ trendy τιτλο, εγω πηγα για MSc σε Applied Mathematics και μονο που δεν με κυνηγουσαν τα πανεπ.με το τουφεκι, χωρις να ειμαι και το καλυτερο για αυτους.


    @teodor_ch
    Εσυ εισαι 20 χρονων και κανεις προπτυχιακο στην Αγγλια. Θα μεινεις εκει τουλαχιστων 3 χρονια, και ειχες ολη την ανεση να αγορασεις ενα μηχανημα της προκοπης. Επισης ηξερες οτι θα κανεις αποσβεση τα 3 χρονια που θα μεινεις Αγγλια. Ο sadako ομως παει για μεταπτυχιακο απο 9-12 μηνες για αρχη και δεν ξερει αν θα μεινει παραπανω. Το desktop του ειναι περιττο και θα ειναι μια μεγαλυτερη ευθυνη. Μην κρινεις τον κοσμο μεσα απο τις δικες σου αναγκες.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    @teodor_ch
    Εσυ εισαι 20 χρονων και κανεις προπτυχιακο στην Αγγλια. Θα μεινεις εκει τουλαχιστων 3 χρονια, και ειχες ολη την ανεση να αγορασεις ενα μηχανημα της προκοπης. Επισης ηξερες οτι θα κανεις αποσβεση τα 3 χρονια που θα μεινεις Αγγλια. Ο sadako ομως παει για μεταπτυχιακο απο 9-12 μηνες για αρχη και δεν ξερει αν θα μεινει παραπανω. Το desktop του ειναι περιττο και θα ειναι μια μεγαλυτερη ευθυνη. Μην κρινεις τον κοσμο μεσα απο τις δικες σου αναγκες.
    επειδή είσαι Αγγλία ξέρεις απο τιμές

    1)πές μου εάν αγοράσει απο εδώ desktop με 100 λίρες λιγότερα απο όσα θα έδινε για laptop αν το dekstop θα ήταν καλύτερο απο laptop
    2)πές μου εάν οι 100 λίρες φτάνουν για να στείλει το desktop με ασφάλεια στην Ελλάδα με μεταφορική

    δε το κρίνω με τις δικές μου ανάγκες αλλά με τις ανάγκες ενός ΦΟΙΤΗΤΗ!
    εφόσον έχει υπολογιστή στην Ελλάδα και δε χρειάζεται έναν για πέρα δώθε στις διακοπές δε βλέπω άλλο λόγο να πάρει laptop εκτός της "μούρης".
    εάν τα έχει και δε τον πολυνοιάζει και ΘΕΛΕΙ να αποκτήσει φορητό για την εμπειρία τότε ας τον πάρει. Εγώ απλά λέω τη γνώμη μου (και όχι μόνο!!!) για να τον προφυλάξω. Δεν έχω κάποιο συμφέρον!

    ΕDIT:
    το φορητό τον πήρα για να μήν αγοράσω φέτος υπολογιστή μιάς και δεν είχα λεφτά
    ο φορητός που τον πήραν με προσφορά οι δικοί μου καθόταν σπίτι (προσπάθεια για να μάθουν να χειρίζονται ήταν αλλά απέτυχε!)

  13. #13
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πάρω φορητό για μούρη, ούτε καν "για την εμπειρία". Αρχικά έλεγα να πάρω πάνω το desktop που έχω εδώ (δηλαδή μόνο το tower, γιατί δεν λέει να κουβαλάω 19άρα CRT οθόνη πέρα-δώθε ). Ίσως ακουστεί παράξενο σε κάποιους, αλλά οι γονείς μου ήταν που με "ώθησαν" στη λύση του laptop, χωρίς μάλιστα να "τα έχω" όπως λες, δηλαδή δεν ξεχυλίζουν τα φράγκα απο τα πατζάκια. Απλά με τη λογική να γλιτώσω μπελάδες με μεταφορά πήγαινε-έλα (γιατί σκέψου ότι αυτή τη στιγμή πάω με προοπτική να κάτσω 12 μήνες, εκ των οποίων για Χριστούγεννα και Πάσχα μάλλον θα είμαι εδώ, όσο να'ναι το tower είναι όγκος, χώρια και το ρίσκο στις μεταφορές), αλλά ΚΑΙ με την προοπτική ότι θα μου χρησιμεύσει και στο μέλλον ένας φορητός..

    Εγώ μάλιστα έλεγα ότι απο τη στιγμή που μπήκα στη διαδικασία να πάρω κάποιο καινούργιο μηχάνημα, το θεώρησα λογικό να πάρω κάποιο ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο αυτό που έχω τώρα. Και εκεί είδα ότι οι τιμές ξεφεύγουν κάπως, ειδικά σε σχέση με τους αντίστοιχους desktop..

  14. #14
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ο φορητός που θα πάρεις δύσκολα θα ξεπερνάει ένα μέτριο σύστημα στη συχνότητα του δικού σου.

    μεταφορά θα τον κάνεις μία φορά.
    όταν φύγεις απο αγγλία και απλά θα τον πάς στη μεταφορική
    άντε να τον μεταφέρεις αν αλλάξεις σπίτι αγγλία για δεύτερο χρόνο.
    αν είναι να σου χρησιμεύσει αργότερα πάρτον αλλά και πάλι γιατί δε παίρνεις τώρα ένα desktop με πολύ λιγότερα λεφτά απο φορητό και όταν σου χρησιμεύσει να πάρεις φορητό με τα υπόλοιπα που αν είναι μετά απο δύο χρόνια θα είναι και καλύτερος!!!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Δεν αμφιβαλω οτι εχεις δικιο για τις τιμες, παντου αξιζει περισσοτερο ενας σταθερος απο τον φορητο, ασε που ειναι και καλυτερο να δουλευεις σε μια 19'' LCD οθοναρα, απο οτι σε μια κομπλεξικη 15.4'' και παλι θα περισσεψουν χρηματα. Αυτο που δεν καταλαβαινεις ομως επειδη εισαι αρκετα χρονια στην Αγγλια, ειναι το ποσο δυσκολο ειναι οτα ξεκινας απο την αρχη να εχεις να αγορασεις και υπολογιστη μαζι με 7000 πραγματα που πρεπει να κανεις. Δεν ξερω για σενα, αλλα εγω εχω κανει αρκετες μετακομησεις στη ζωη μου και με κουραζει αφανταστα που καθε φορα σαν το σαλιγκαρι κουβαλαω το σπιτι μου στη πλατη μου. Ε αυτες τις στιγμες γουσταρω να ανοιγω το λαπτοπ και να παιζω κανα παιχνιδακι ή να βλεπω καμια ταινια...

    Ισως να κανουμε και οι δυο λαθος, αλλα μην κανεις σε ολα τα lifestyle κριτικη, δεν ειναι ολα θεμα γκλαμουριας και μοστρας, μερικες φορες μερικα ωραια και γυαλιστερα πραγματα ειναι απολυτως απαραιτητα. Οπως και να το κανουμε πιστευω για ενα μεταπτυχιακο φοιτητη στην Αγγλια ο φορητος ειναι απαραιτητος. Τα προγραμματα συνηθως ειναι υπερεντατικα (crash-courses) και βολευει αφανταστα να πηγαινεις παντου με τον φορητο σου, να δειχνεις τη δουλεια σου, να κερδιζεις χρονο για να κανεις πιο ενδιαφεροντα πραγματα.

    Και κατι τελευταιο, αισθανομαι πολυ χαρουμενος που εχω ενα δυνατο λαπτοπ με ενα αξιοπιστο λειτουργικο (Gentoo), μεσα σε 2 μερες εκανα αποσβεση και των χρηματων και του χρονου που εχω επενδυσει στο λειτοργικο μου. Ειχαμε εξετασεις στο computer lab, με δυνατοτητα χρησης σημειωσεων και των υπολογιστων μας.
    Για κακη τυχη ολων των υπολοιπων γραφαμε στην αιθουσα με τους χειροτερους υπολογιστους, P4 μεν, αλλα δεν ξερω τι στην ευχη εχουν ή τι δεν εχουν. Το μονο που ακουγα ειναι γροθιες στα πληκτρολογια απο κοσμο που του κρασαρε συνεχεια η Maple, περιττο να σου πω οτι τελειωσα 40 λεπτα νωριτερα απο ολους γιατι δεν κρασαρε ποτε το λαπτοπ μου. Κατι τετοιες στιγμες teodor αρκουν για να κανεις αποσβεση και 500 λιρες παραπανω

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-06, 22:49
  2. Dual Screen σε Laptop Computer
    Από hercules_j στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-06, 13:36
  3. ADSL wirelless για ενα computer
    Από NikosZ στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-04, 13:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας