Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    sadako οπως σου λεει ο KLG μακρια απο superstores. Θα σου προτεινα να περιμενεις να παρεις το laptop απο UK. Ειναι λιγο φθηνοτεροι αλλα υπαρχουν και προσφορες που τα σκοτωνουν.
    Ριξε μια ματια εδω
    http://www.overclockers.co.uk/acatal...books_577.html
    καθως και στο online καταστημα της dell στο ebay που πουλαει γρατσουνισμενα σε χαμηλες τιμες
    http://stores.ebay.co.uk/Dell-Outlet
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  2. #32
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Το πρώτο λαπτοπ που έχει στο overclockers μπορει να ειναι φθηνο, αλλά δεν λεει και πολλά. 512 μνήμη, 60άρη σκληρό, μισή cache, χωρίς DVD-RW..

    Θα το ψάξω σίγουρα κι άλλο, απλά έβαλα αυτό το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή είναι σε προσφορά..

    Ειδικά αν το πάρω απο plaisio/multirama που ίσως γλιτώσω τα 20% ίσως αυξήσω λίγο το μπάτζετ..

    Πάντως, όπως είπα, αποφάσισα να μην πάρω πολύ καλό λάπτοπ, γιατί δεν το θέλω για πρώτο μηχάνημα, έχω το desktop γι'αυτό. Θέλω απλά ένα φορητό να κάνω τη δουλειά μου στην Αγγλία, και δεν δεύτερη λύση ή για ειδικές περιπτώσεις όταν θα είμαι εδώ (πχ να το πάω κάπου με μεγάλη τηλεόραση οπότε μέσω του tv-out να δούμε καμιά ταινία ή να παίξουμε κανα pro evolution και τέτοια). Απο την άλλη βέβαια, θέλω σίγουρα να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή value for money..

    Αυτό για την κάρτα γραφικών ήθελα λίγο να μου το αναλύσετε αν γίνεται. οκ, αυτό το λάπτοπ που είχα είχε shared. Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι παίρνει η κάρτα όση μνήμη χρειάζεται? Αυτό δεν είναι καλό αν έχεις πολύ μνήμη? Δηλαδή αν έχεις 2GB μνήμη και παίρνει απο κει, δεν είναι καλύτερη περίπτωση απο μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών 128 ή ακόμα και 256?? Και στην πράξη ακόμα, σε αυτό το λάπτοπ, το pro evolution 5 και το nba live 2006 έπαιζαν καλύτερα απο ότι στο desktop μηχάνημα μου (με 2,4 επεξεργαστή, 512 μνήμη και GeForce 5200 κάρτα γραφικών). Μόνο κάτι περιστασιακά κολλήματα παρατήρησα, δλδ όχι σε τακτά χρονικά διαστήματα, όποτε θυμόταν..

  3. #33
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    To συγκεκριμενο λαπτοπ το δινει η dell σε προσφορα, στις 450£ με wifi PCMCIA Γενικως σε οτι αφορα τα Dell δυσκολα θα βρειτε καλυτερες τιμες απο τις επισημες.
    sadako
    Υπαρχουν δυο ειδων shared, οι εξ ολοκληρου και οι μισες π.χ
    512 shared memory σημαινει οτι απο το 1 gb π.χ RAM η καρτα γραφικων χρησιμοποιω εως 512. κακιστη επιλογη γιατι θα σου γονατιζει το μηχανημα.
    256 με 256 shared παει να πει πως υπαρχει ενας πυρηνας 256 που ειναι μονο της καρτας γραφικων και μετα μοιραζεται αλλα 256. Υπαρχουν ολων των ειδων τα σετακια 128/128 128/384 256/256.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-12-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    1.023 / 13.869
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    12,0(dB) / 8,0(dB)
    Ανακινώ το θέμα γιατί βρίσκομαι και εγώ στο ίδιο σημείο με τον φίλο που άνοιξε το νήμα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το κατα πόσον είναι "απαραίτητος" ένας διπύρηνος φορητός? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση π.χ. να χρειάζεται να τρέχει ένα πρόγραμμα για πολύ ώρα στο 100% cpu load και έχοντας τους δύο πυρήνες δεν θα αχρηστεύεται ο υπολογιστής αφού ο ένας θα παραμένει διαθέσιμος για τις υπόλοιπες χρήσεις? Ρωτάω γιατί με τις τιμές που έχουν αυτόν τον καιρό τα μονοπύρηνα αλλά τίμια centrin-ακια είναι πρόκληση και αν δεν έχουν κάποια συγκλονιστική διαφορά στην χρησιμότητα τους σε σχέση με τα dual core λέω να τα προτιμήσω.
    Hiro Hiro όλοι !

  5. #35
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Δεν θα έλεγα οτι τα centrino είναι σε εξευτελιστικές τιμές ακόμα. Να αγοράσεις Centrino μονό τώρα είναι εντελώς λάθος επιλογή, μιας και είναι τεχνολογία ηλικίας 1.5 χρόνου και ήδη ξεπερασμένη. Ένα πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει χρήση του 100% **συνολικά** Θα κάνει χρήση του ενός πυρήνα και το άλλο πρόγραμμα του άλλου. Το 3 πρόγραμμα που θα ανοίξεις θα ξαναπιάσει τον πρώτο κ.ο.κ

    Υπάρχει τεράστια διαφορά στις επιδόσεις. Δες τα benchmarks που έχουμε ανεβάσει εδώ

  6. #36
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    22(dB) / 44(dB)
    Μια άσχετη παρένθεση, και εγώ Αγγλία θα πάω στο Univ of Reading για MSc Plant Biotechnology. Πολύς λαός βλέπω θα σαλπάρει... Εγώ κατέληξα στο TOSHIBA satellite A100-237 (dual core 1,83, 80 gb sata, ati x1600 + 2gb ram που αγόρασα από το crucial 667 mhz περίπου 230 ευρώ). Το συνολικό κόστος μου βγήκε 1550 και πιστεύω ότι μπορώ να κάνω αρκετά πράγματα με αυτόν, αν σκεφτείς ότι θα δουλέψω κανα SPSS και το πρόγραμμα για συνδιασμό πρωτεινών. Ακόμα η TOSHIBA έχει service στο Reading οπότε όλα ΟΚ. Να τονίσω οτι δεν εχει ζεσταθεί ακόμα, παρα το τροπικο κλιμα της Κρήτης. Μπαταρία ενα 2ωρο maximum αντέχει. Από επιδόσεις τα σπάει. Συμμαζεμένο μέγεθος και βάρος. Πιάνει σήμα από το router μου στα 30 μέτρα (μέσα από τοίχους!!!), με το παλιό μου φορητό και την καρτούλα wifi στα 7 μέτρα ζοριζόμουν (40% δίκτυο...). Τα ηχειάκια του είναι διαμάντια σε σχέση με τον μέσο όρο όρο αλλων εταιρειών (ακουω το dvd να παίζει δυνατά σε μεγάλο δωμάτιο).
    Οσο για τα desktops που γλύφει κάποιος τόσο πολύ :P τα notebooks είναι τρόπος ζωής, όπως λέμε live to ride. Εγώ από το 2000 notebook χρησιμοποιώ και δε το μετάνοιωσα ούτε στιγμή. Μόνο σε μερικές φάσεις που ήθελα λιγο παιχνιδακι, αλλα με το ps2 slim, παει και αυτό... Τώρα φίλε μου σε κόβω να ζορίζεσαι για οσους εχουν φορητο για ένα και μόνο λόγο: ξέρεις οτι το σταθερό ειναι super duper, αλλα στραβώνεις που ολοι κοιτάνε με θαυμασμό το μικρο θαυμα που προχωρά στο δρομο. ΧΑΧΑΧΑΧΑ, δεν έχει και πολύ άδικο βέβαια σε οτι λεει για τη μόστρα, αλλα να σου πω κατι, πόσα ατομα που παιρνουν ενα φορητό για μόστρα ξέρουν τι ειναι forum και ποσο ακόμα το συγκεκριμένο forum... αυτοι ακόμα μαθαίνουν πως να κάνουν cyber απο το msn. LOL


    ΑΛΛΑ...............
    ακόμα σκέφτομαι ότι ισως να έκανα βλακεία που δε πήρα το MACBOOKpro sta 2ghz- 1740 ευρώ βγαίνει, αλλά με 512 ram. Ακόμα δεν είμαι και σίγουρος κατά πόσο θα μπορώ να "συντονιστώ" με την λογική APPLE, αφου το μόνο mac που αγγιξα ήταν το mac ed του 1987 που ειχε ο πατερας μου, αλλά και τι προγράμματα θα μπορούσα να τρέξω, λογικά θα πρέπει να ξεκινούσα μια νέα επένδυση σε προγράμματα απο την αρχη.

  7. #37
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    lol insane, άντε να μαζεύτουμε πολλοί να κάνουνμε κανα UK adslgr.com meeting offtopic καλή επιλογή έκανες μια και τα τελευταία χρόνια υπάρχει έκρηξη στην Αγγλια στα bioinformatics. Έχουν τρελαθεί να αποκρυπτογραφήσουν τα μυστικά της ζώης και τα £££ ρέουν άφθονα. Επίσης υπάρχουν και δουλειές μπόλικες σε εταιρίες-εργαστήρια. Θα μάθεις και συ όπως και γώ οτι το SPSS είναι για τα κοριτσάκια. Κυριολεκτω μιας και είναι κατάλληλο για ψυχολόγους, κοινωνιολόγους κτλ κτλ. Στη θέση σου θα καθάριζα ένα partionάκι για linux μιας και αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς c/R/perl/python κτλ καλύτερα να το κάνεις στο μητρικό τους περιβάλλον. Επίσης θεωρείται σπουδαίο skill και ας μην το απαιτούνε.

    ontopic. Πολύ καλή επιλογή λαπτοπ σε πολύ καλή τιμή. Τελικά οι μνήμες δούλεψαν απροβλημάτιστα?

  8. #38
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    22(dB) / 44(dB)
    ΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑ, ωραίος ο KLG. Δε ξέρεις πόσο το θέλω κάποια στιγμή αυτό το linux αλλά δε ξέρω τίποτα απολύτως σχετικά και ψιλοβαριέμαι να αρχίσω από την αρχή. Αν έχεις να προτείνεις οτιδήποτε για να ξεκινήσω την μελέτη είναι ευπρόσδεκτο.
    Για το SPSS και εμείς life sciences είμαστε και το χρησιμοποιούμε. Βασικά το χρησιμοποιεί όποια σχολή δεν έχει λεφτά για καλύτερα χεχεχε.
    Οι μνήμες λειτουργούν αλλα είχαν σπάσει τα νευρα μου, αν δεις έχω ενα σχετικό topic γι αυτό πήρα τις 5300

  9. #39
    Εγγραφή
    20-12-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    1.023 / 13.869
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    12,0(dB) / 8,0(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τώρα να δούμε τι θα πάρουμε, μάλλον πάμε προς dual core μεριά.
    Hiro Hiro όλοι !

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-06, 22:49
  2. Dual Screen σε Laptop Computer
    Από hercules_j στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-06, 13:36
  3. ADSL wirelless για ενα computer
    Από NikosZ στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-04, 13:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας