Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 833 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 813823828831832833834835838843853 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.481-12.495 από 17534
  1. #12481
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι γιατί τα έχουν? Τί ξέρουν? Μήπως ότι θα τελειώσει στα κοντά η επιδότηση και τότε τα 0,53 θα φαίνεται καλή τιμή?
    ειναι υποχρεωμενοι νομιζω να εχουν και σταθερα προγραμματα

  2. #12482
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    γεια σας ! σημερα εχετε καταφερει να κανετε συμβολαιο στο econtract της ΔΕΗς μας ;

  3. #12483
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homo_digital Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόλαβα πέρσι και απόκτησα το σταθερό της Δεή Γ1Ν myHome Online στα 0,09599 και 0,076 νυχτερινό με λήξη το τέλος του Ιουνίου του 2023. Χτες που μου ήρθε ο λογαριασμός αναφέρει για πρώτη φορά πως η σύμβαση λήγει τον Αύγουστο του 2024. Θεωρώ πως έχει γίνει λάθος όμως θέλω να ρωτήσω αν έχει διαπιστώσει κανείς κάτι παρόμοιο στο δικό του λογαριασμό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπεις στο ebill τί ημερομηνία αναφέρει;

    Τώρα είδα και το δικό μου, από 12/2022, πήγε 02/2023.
    Και εγώ μία από τα ίδια, +6 μήνες διάρκεια.

  4. #12484
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν άλλαξα πάροχο και από την ΕΛΙΝ γύρισα στη ΔΕΗ τον ΟΚΤ 2021 στο MyHome online, το συμβόλαιο ήταν διετές.

  5. #12485
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    «Πτολεμαΐδα 5»: Σε φάση δοκιμών η νέα υπερσύγχρονη λιγνιτική μονάδα - Πότε θα λειτουργήσει

    https://www.naftemporiki.gr/finance/...a-leitourgisei

    Ένα εφόδιο για τον χειμώνα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  6. #12486
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112636/11255kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερα μια ερωτηση να κανω και εγω. εχω δεη my home online N κοτ B σημερα εκδοθηκε ο εκαθαριστικος λογαριασμος τετραμηνιας και μου εχουν χρεωση ολες τις kwh με την τιμη ημερας συνολο 1397 εκ των οποιων 720 ημερα και 677 νυκτα το ιδιο εγινε και στους εναντι. ειναι σωστο αυτο.γινετε επειδη εχω κοτ βΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Opera Στιγμιότυπο_2022-09-02_192116_ebill.dei.gr.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  25,8 KB 
ID: 240761Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Opera Στιγμιότυπο_2022-09-02_192210_ebill.dei.gr.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  15,0 KB 
ID: 240762

  7. #12487
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpaoboud Εμφάνιση μηνυμάτων
    γινετε επειδη εχω κοτ
    Ακριβώς : όταν έχεις ΚΟΤ και οι κιλοβατώρες ημέρας είναι λιγότερες από το όριό του, τότε τιμολογούν ως ημερήσιες όσες "νυχτερινές" χρειάζονται έως την συμπλήρωση του ορίου (και αν τυχόν "περισσέψουν" κάποιες νυχτερινές, αυτές τιμολογούνται με την τιμή του νυχτερινού που δίνει ο πάροχος).
    Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι σε συμφέρει, γιατί αφ' ενός οι νυχτερινές δεν υπολογίζονται για την υπέρβαση του ορίου του ΚΟΤ - αφ' ετέρου αυτή η "μετρατροπή" σημαίνει ότι εκεί που θα πλήρωνες τις νυχτερινές με έκπτωση 0,04, τώρα τις πληρώνεις με έκπτωση 0,045. Όσοι μάλιστα έχουν ΚΟΤ-Α (-0,075, τους συμφέρει ΑΚΟΜΑ περισσότερο).

    Τα παραπάνω προφανώς επίσης σημαίνουν ότι "οι καθαρά νυχτερινές" ΔΕΝ έχουν έκπτωση ΚΟΤ (...αλλά έχουν έκπτωση νυχτερινού, ΟΤΑΝ φυσικά κάποιος πάροχος την δίνει και δεν έχει ίδια τιμή για ημερήσιες και νυχτερινές).

    Γενικά είσαι ΟΚ, οπότε τσιλ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας ! σημερα εχετε καταφερει να κανετε συμβολαιο στο econtract της ΔΕΗς μας ;
    ...αν θες να κάνεις συμβόλαιο "ηλεκτρονικά", κάλεσε την Τeleperformance (γκούγλαρε) που συνεργάζονται και κάνουν συμβόλαια (ΔΕΗ) ΧΩΡΙΣ εγγύηση/χωρίς να είναι απαραίτητο να βάλεις πάγια εντολή. Κι επειδή είχα δοκιμάσει να κάνω e-contract αρχές Αυγούστου και ήταν ΜΠΕΛΑΣ, θα σου πρότεινα ΚΑΙ γι' αυτό την TP, καθώς μέσα σε 5-10 είχα τελειώσει (ταυτότητα, ένδειξη ρολογιού ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ και ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογαριασμό του τρέχοντος παρόχου - ούτε ντε και καλά εκκαθαριστικό, ούτε εξοφλημένο, ούτε τον "πιο πρόσφατο"...: έναν έναντι προ 2μήνου τους είχα δώσει, στις 5/8 και μέσα - στην ουσία - 1.5 μέρα - καθώς μεσολαβούσε Σ/Κ - ενεργοποιήθηκα ΔΕΗ, στις 9/8). Μέσω e-contract MΠΟΡΕΙ και να καθυστερήσει εν τω μεταξύ...
    ΑΝ πάρεις την ΤΡ, ρώτα αν συνεχίζει να ισχύει αυτό που είπα περί μη καταβολής εγγύησης (και ανάφερέ το εδώ κι όλας).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aurumnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ μία από τα ίδια, +6 μήνες διάρκεια.
    Παίζει να είναι αηδιές του e-bill, κι όταν έρθει η ώρα της λήξης να γυρίσει στο "κανονικό" (ή και πιο πριν). Απλά να είστε alert τότε (...κι αν παρ' ελπίδα ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΤΕ στο πρόγραμμα με τις συμφέρουσες χρεώσεις, τσιμουδιά...).

  8. #12488
    Εγγραφή
    01-01-2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η protergia έχει βάλει αυτό στο λογαριασμό μου:

    Σας ενημερώνουμε ότι σε ένα μήνα επέρχεται λήξη της σύμβασής σας. Η σύμβασή σας θα ανανεωθεί αυτόματα, μετατρεπόμενη σε αορίστου χρόνου, εκτός αν δέκα πέντε μέρες πριν από τη λήξη της μας δηλώσετε εγγράφως ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση οποτεδήποτε και αναίτια. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!

    Ποιος ο λόγος να δεσμευτεί κανείς με συμβόλαιο ενός έτους η δυο ετών αφού τα 2 προγράμματα της οικιακό -ΜVP βγαίνουν μαζί με τα πάγια τους την ίδια τιμή σχεδόν;;
    Αν μείνεις χωρίς συμβόλαιο σε γυρνάνε σε ένα από τα δυο …υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω;;

  9. #12489
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παιδιά προσέξτε με τα Online όσοι κάνατε συμβόλαιο με την ΔΕΗ τέλος Ιουλίου γιατί τους ξεφεύγουν και περνάνε τις νέες τιμές αντί για 0.17. Έχετε το στο νου σας. Εμένα με χρέωσαν με 0.53 και έκανα αίτημα πιστωτικού στον επόμενο
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  10. #12490
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexiskara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η protergia έχει βάλει αυτό στο λογαριασμό μου:

    Σας ενημερώνουμε ότι σε ένα μήνα επέρχεται λήξη της σύμβασής σας. Η σύμβασή σας θα ανανεωθεί αυτόματα, μετατρεπόμενη σε αορίστου χρόνου, εκτός αν δέκα πέντε μέρες πριν από τη λήξη της μας δηλώσετε εγγράφως ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση οποτεδήποτε και αναίτια. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!

    Ποιος ο λόγος να δεσμευτεί κανείς με συμβόλαιο ενός έτους η δυο ετών αφού τα 2 προγράμματα της οικιακό -ΜVP βγαίνουν μαζί με τα πάγια τους την ίδια τιμή σχεδόν;;
    Αν μείνεις χωρίς συμβόλαιο σε γυρνάνε σε ένα από τα δυο …υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω;;
    Το οικιακο εχει λιγο ακριβότερη χρέωση κιλοβατώρας, αλλά φτηνοτερο πάγιο.
    Αν έχεις πολύ μικρή κατανάλωση μπορει και να συμφέρει ή να είναι μια η άλλη. Σε μεγάλες καταναλώσεις συμφέρει το MVP.
    Αλλά γενικά είναι μικρές οι διαφορές
    Και γω στο Οικιακο Ν είμαι τώρα αλλά θα το πάω MVP γιατι καταναλωνω αρκετά και το MVP είναι οριακά φτηνότερο.
    Στα κυμαινομενα ούτως ή άλλως μπορείς να σπάσεις αζημίως το συμβόλαιο οποτε στην ουσία δεν σε δεσμεύει (τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα, αυριο τι θα αποφασιστεί δεν ξερω, πάντως προς όφελός μας δεν παίρνουν αποφάσεις..)
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #12491
    Εγγραφή
    01-01-2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οικιακο εχει λιγο ακριβότερη χρέωση κιλοβατώρας, αλλά φτηνοτερο πάγιο.
    Αν έχεις πολύ μικρή κατανάλωση μπορει και να συμφέρει ή να είναι μια η άλλη. Σε μεγάλες καταναλώσεις συμφέρει το MVP.
    Αλλά γενικά είναι μικρές οι διαφορές
    Και γω στο Οικιακο Ν είμαι τώρα αλλά θα το πάω MVP γιατι καταναλωνω αρκετά και το MVP είναι οριακά φτηνότερο.
    Στα κυμαινομενα ούτως ή άλλως μπορείς να σπάσεις αζημίως το συμβόλαιο οποτε στην ουσία δεν σε δεσμεύει (τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα, αυριο τι θα αποφασιστεί δεν ξερω, πάντως προς όφελός μας δεν παίρνουν αποφάσεις..)
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου!!
    Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο και μου λυθήκανε οι απορίες !!
    Για την δίκη μου μικρή κατανάλωση 220-240 kw το μήνα είναι μια η άλλη (τιμή με πάγια) το ίδιο βγαίνει ακριβώς!!
    Η μεγάλη διαφορά είναι οτι και στα 2 προγράμματα υπογράφεις 12 μήνες συμβόλαιο που στην περίπτωση μου θα είναι μέχρι 9-9-23….
    Δεν υπάρχει λόγος να υπογράψεις ετήσιο συμβόλαιο με τον κίνδυνο αν εχεις μείνει στον ίδιο παροχο και δεν έχουν αλλαξει κάποιο νόμο ( η αναστολή ρήτρας ισχύει μεχρι 1-7-23) να την φας μεχρι την λήξη του συμβολαίου σου!!!
    Θα ισχύει το εκάστοτε συμβόλαιο που θα έχεις υπογράψει!!
    Άρα αορίστου χρόνου και δικαίωμα επιλογής παρόχου όποτε θέλεις εσυ!!
    Επίσης όσοι έχουν το fixed όπως εγώ μεγάλη προσοχή και θέλουν να αλλάξουν πάροχο να λήξει το συμβόλαιο και μετά διότι έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης!!

  12. #12492
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά προσέξτε με τα Online όσοι κάνατε συμβόλαιο με την ΔΕΗ τέλος Ιουλίου γιατί τους ξεφεύγουν και περνάνε τις νέες τιμές αντί για 0.17. Έχετε το στο νου σας. Εμένα με χρέωσαν με 0.53 και έκανα αίτημα πιστωτικού στον επόμενο
    ~0,23 , όχι 0,17

  13. #12493
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Ναι με συγχωρείς
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  14. #12494
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Καλημέρα, είμαστε στο κοινόχρηστο ρεύμα στην watt and volt, στο πακέτο παγιοadjust. Με τις αλλαγές που έγιναν δεν μας συμφέρει αυτό το πακέτο .καταναλώνουμε περίπου 200kwh το μήνα. Που να πάμε; Να γυρίσουμε στην ΔΕΗ;

    [C

  15. #12495
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.138
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, είμαστε στο κοινόχρηστο ρεύμα στην watt and volt, στο πακέτο παγιοadjust. Με τις αλλαγές που έγιναν δεν μας συμφέρει αυτό το πακέτο .καταναλώνουμε περίπου 200kwh το μήνα. Που να πάμε; Να γυρίσουμε στην ΔΕΗ;

    [C
    απο το να παραμείνετε στους απατεώνες... καλύτερα ... αν και νομίζω αγοράστηκαν απο μεγάλο σοβαρό ομιλο ...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

Σελ. 833 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 813823828831832833834835838843853 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας